Pad tlaka ulja Torpedo 15

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 12. 10. 2012. (14:05)

Danas dutra sigurno ću to napravit.
Ali me buni jedna stvar :?: , da li se na iberlaufu, kad odu ležajevi pojavi masnoča a i onaj smrad iz kartera, odnosno tribalo bi dimit, primjetno!
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la borro » 12. 10. 2012. (14:18)

ako se ne varam ne. Zar se to ne dešava kad ti probije kmpresija zbog karika!? Zore70, help!! :!:
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 12. 10. 2012. (14:24)

borro je napisao/la:ako se ne varam ne. Zar se to ne dešava kad ti probije kmpresija zbog karika!? Zore70, help!! :!:


Može bit, ali tad je i izgaranje slabije pa ''dio'' nafte ide u karter di ridi ulje, a tad i pada tlak ulja. Enti, šta sam sad stavija u glavu :crazy: !
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la zore70 » 12. 10. 2012. (17:51)

bleky je napisao/la:Danas dutra sigurno ću to napravit.
Ali me buni jedna stvar :?: , da li se na iberlaufu, kad odu ležajevi pojavi masnoča a i onaj smrad iz kartera, odnosno tribalo bi dimit, primjetno!


Potrošenje ležajeva radilice nema veze sa propuštanjem kompresije u karter..

Nego...lipo ti rođo vozi dalje,ostavi se filozofije i paranoje..guštaj u vožnji,moru,ribi...žilavo je to gvožđe ;)

Usput zanima me koju gradaciju "finijeg" ulja ti je prika dao da uliješ?
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la neli27 » 12. 10. 2012. (18:22)

Poslušaj što ti zore napisao,napravi samo još jednu stvar,kad mjenjaš ulje na motoru preko rupe na šipki mjerača onda uspiješ ispumpat samo litru i pol ulja jer ti je motor pod kutom i ostaje u motoru drui dio do 3lit,tako ti u motoru ostaje staro ulje izgoreno i puno taloga,to ti pomalo počme zajebavat pritisak ulja a i pumpu ulja,zato skini portelu prvu do kopče očisti karter i vozi,očisti grubi filter(mrežicu) i promjeni brtvu ispod grubog filtera obavezno i vozi.....
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la zore70 » 12. 10. 2012. (18:36)

Eto ga..još jedan koristan detalj :thumbup:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la saša šverko » 12. 10. 2012. (19:50)

vidim da je tebi puno toga jasno -malo kuraja i sve moreš udelat sam -pozdrav :thumbup:
Avatar
saša šverko
Old Senior Member
 
Postovi: 3019
Pridružen/a: 17. 05. 2011. (13:00)
Lokacija: mali lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 710 yanmar hm 35 hp kvar.plas.4.10

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 12. 10. 2012. (21:52)

zore70 je napisao/la:Potrošenje ležajeva radilice nema veze sa propuštanjem kompresije u karter..


znači pad tlaka ulja, a bacanje na iberlauf pad kompresije i potrošeni prsteni na klipovima :?:

zore70 je napisao/la:Nego...lipo ti rođo vozi dalje,ostavi se filozofije i paranoje..guštaj u vožnji,moru,ribi...žilavo je to gvožđe ;)


Znam ja to, proša san ja s njim svega, i nikad me nije izda, nego sam ovaj put osta ka incukan tlak ulja na minimumu skoro blizu 0, nikad mi se to nije dogodilo.

zore70 je napisao/la:Usput zanima me koju gradaciju "finijeg" ulja ti je prika dao da uliješ?


E to ne znam :? nisan ni pogleda kantu a ostalo san prilija u manju drugu plastičnu bocu.

neli27 je napisao/la:Poslušaj što ti zore napisao,napravi samo još jednu stvar,kad mjenjaš ulje na motoru preko rupe na šipki mjerača onda uspiješ ispumpat samo litru i pol ulja jer ti je motor pod kutom i ostaje u motoru drui dio do 3lit,tako ti u motoru ostaje staro ulje izgoreno i puno taloga,to ti pomalo počme zajebavat pritisak ulja a i pumpu ulja,zato skini portelu prvu do kopče očisti karter i vozi,očisti grubi filter(mrežicu) i promjeni brtvu ispod grubog filtera obavezno i vozi.....


Je u pravu si samo ja zamolin dva tri da stanu na provu onda nema nagiba pa iscican svo ulje, ali to nisam napravija ovaj put zato ću odma minjat sve ponovo ovih dana. ali i učinit koji đir da vidin tlak.

saša šverko je napisao/la:vidim da je tebi puno toga jasno -malo kuraja i sve moreš udelat sam -pozdrav :thumbup:


Iman ja i kuraže priko više samo volin i pitat, volin znat, ja se držin one ''Nije more cesta da moš stat i zvat 987'' :lol:
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la neli27 » 13. 10. 2012. (13:42)

Kad ti bude prilika skini portelu i očisti karter od taloga,usput probuši na porteli,ubaci metalnu cijev da ti dodiruje dno kartera a na porteli neka ti cijev viri van jedno 30cm i na nju natakni pumpu ulja i uvjek češ imat čišti karter i manje problema sa pritiscima ulja a i pumpe ulja a i motori če manje dimit.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 13. 10. 2012. (21:31)

neli27 je napisao/la:Kad ti bude prilika skini portelu i očisti karter od taloga,usput probuši na porteli,ubaci metalnu cijev da ti dodiruje dno kartera a na porteli neka ti cijev viri van jedno 30cm i na nju natakni pumpu ulja i uvjek češ imat čišti karter i manje problema sa pritiscima ulja a i pumpe ulja a i motori če manje dimit.


Kad budem ovo ulje minja a to je za kojih par sati vožnje tad ću i otvorit portele, počisti karter i učinit sve ono šta je napisano.
Ne da mi se vadit motor vanka prije nego utvrdim dali su stvarno ležajevi uzrok padu tlaka ulja.
Evo danas sam vozija malo oko 45 minuta do pošte za lovit, tlak je u vožnji pa na 2 i nešto malo, a na minimumum oko 1 bar. Čim malo povečam minimum odma se diže do priko jeda bar.

Ali šta me čudi nije se ni motor odladija ja za provu upalija i na minimumu je bija oko 2 bara.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la vadaabordocazzo » 14. 10. 2012. (10:01)

neli27 je napisao/la:Kad ti bude prilika skini portelu i očisti karter od taloga,usput probuši na porteli,ubaci metalnu cijev da ti dodiruje dno kartera a na porteli neka ti cijev viri van jedno 30cm i na nju natakni pumpu ulja i uvjek češ imat čišti karter i manje problema sa pritiscima ulja a i pumpe ulja a i motori če manje dimit.


Gle, ima svaki Torpedo z desne bande na dnu bloka vidu za izlivanje ulja. Kad je motor na inklinaciji, najbolje ju je skiniti, načiniti šuplji vijak i naditi na njega crijevo cca 30 cm dužine, i uhvatit ga negdi di je zgodno na motoru da ne bala. Siše brate do kapi iz motora, jer se uspije saliti i ulje iz getribe i ulje iz motora do tog otvora.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 14. 10. 2012. (11:53)

Znači može bit do tog taloga :?: , navedeni pad tlaka ulja1
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mana » 15. 11. 2012. (06:58)

Mihovile,

prošlo je misec dana ne znam šta si napravio po pitanju tlaka ali... Poznanik ti je stavio rjeđe ulje i zato ti se sve to događa. To ulje nije za tvoj motor. Pretpostavljam da ti je kod paljenja bio veći tlak nego kod "Super 3", a u vožnji tlak puno padne. Izbaci i taj "Super 5" sada, promijeni filter, stavi 3-cu i bit će sve u redu. To ako tlak ulja padne u vožnji na 2 bara i u leru na 1 je zadovoljavajuće. Nađi tehnička uputstva za tvoj motor gdje piše koliki tlak mora biti pri punom gasu i na radnoj temperaturi i u leru, pa usporedi. Još nešto provjeri- rashladnik ulja. Izvadi i očisti ako nisi dugo vremena. Onda ćeš vidit šta se događa. Mislim da ne treba žurit sa vađenjem motora i reparacijom ako je prije sve bilo u redu. Sumnjam da ti je rjeđe ulje naškodilo motoru, iako je tlak bio oko 1,5 bara, a u leru 0,8. I svaki put kad mijenjaš ulje mijenjaj i filter. Obavezno. I mislim da ne treba mijenjat ulje tako često. Pogledaj uputstva.
Avatar
mana
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 13. 11. 2012. (18:39)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Chris Craft Commander 31, Antares 30 S

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la neli27 » 15. 11. 2012. (23:48)

Taj motor nema hladnjak ulja tvornički,može ga naknadno montirat kao što ga ima FARIMAN V MODEL;
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 20. 11. 2012. (08:24)

mana je napisao/la:Mihovile,
prošlo je misec dana ne znam šta si napravio po pitanju tlaka ali... .


Je ima i više od misec dana :oops: .
Prominija sam ulje, ulija super 5, neko je napisa da je bolja od trice za te motore. Filter nisam minja jer mi je bila namjera prominiti ga kad ponovo budem minja ulje, ali tad ću otvorit portelu, bočnu, izvuči sve ulje i provjeriti usisnu mrižu. U stvari kako je ostalo još onog ulja koje ne ''ljubi'' motor, namjera mi je nakon desetak sati minjati ponovo da se očisti sve ono loše ulje.
Od minjanja ulja bija sam na moru, nisam izbrojija koliko, ali sigurno više od deset sati rada motora.
Tlak ulja sad isto pada u vožnji i padne ispod 2 bara, a na minimumu ga drži oko 0,8 bar. Na minimumu uvik malo dignem gas pa ga digne i iznad 1 bar.
Nadam se do vikenda otiči još koji put na more i tad prominiti i filter i ulje. Sad bi stavija isto super 5.
Pratija sam rad manometra, vrlo zanimljivo, kod paljenja digne na nekih 3 i nešto sitno bara, zatim nakon minut dvi kod rada na minimumu digne na 4, zatim normalno u vožnji nakon ure padne ispod 2.
Mislin da sam već napisa vrlo zanimljivo dovoljnio je ugasiti motor po ure, još se i ne ohladi, a kad ga nanovo upališ na minimumu je tlak veči od 2 a u vožnji veči od 3.

Stalno osluškujem rad motora, jest da ima raznih zvukova ali uglavnom ''klapa'' ka singerica.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.