Pad tlaka ulja Torpedo 15

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la sasha » 11. 02. 2013. (14:54)

zanima me koliki je tlak ulja u torpedu 9?
Dva gemišta nemogumi ništa
Avatar
sasha
Member
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 04. 08. 2011. (11:53)
Lokacija: ispod krčkog mosta OŠTRO
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: DRVENA PASARA 5.20 TORPEDO 9

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la perkins27 » 12. 02. 2013. (10:54)

Ja san ima slican problem na starome Wickstromu, prije 20-ak godina, pada mu je tlak ulja na 1.2 u voznji, u leru na 0.8 - 0.7, a liva san Delta 3 ulje( u vazu od 3 l). Onda san skinija purtele od kartera, dobro sve pospuga i obrisa, ulje i talog, otvorija pumpu ulja ( zupcasta ), nista nisan nasa na njoj, jedino sta san malo prosa sic od prekotlacnog ventila pumpe ( obicna balota od balinjere i susta ) sa finon brusnon paston, dobro opra, malo vise pritega i dobija san 0.5 bara veci tlak. Posli toga san isa na trgovacki brod koji je bija vezan u Luci i trampija se za ulje Arginu 30. Dobija san oko 30 l tog ulja. Kad san prominija Deltu i stavija Arginu, tlak se diga za jos 0.5 bar i moga san ga drzati vise radnih sati u motoru. Svejedno san ga baca na 50 sati, kako je propisa proizvodjac, ali dobija san puno. To ulje je "masnije", "gusce", i bolje zadrzava svojstva tokom rada, ne "vodni" se. Inace je to ulje za teske dizelase, ne minja se nego se separira (prociscava) i vraca nazad u motor.
Takodjer, na tome, starome motoru, nema filtera ulja, samo fina mrizica na usisu ulja u karteru.
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la vadaabordocazzo » 18. 02. 2013. (20:45)

Gle u literaturi se može naći da je na leru izmedju 1 i 2 bara odnosno 0,8 do 1,5 bara, a u radu od 2 do 3 bara. I to je sve normalno, ukoliko je motor zdrav i pumpa ulja ispravna. Na momu je npr. kad startam ujutro 5 bara, a nakon 2-3 sata naviga padne na 3 bara, a na minimumu bude 1,5 bar. A na Torpeda hladnjak ulja isto nije naodmet.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 23. 02. 2013. (10:08)

Problem još uvik nije rješen. vozin pa šta bude!
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 07. 05. 2013. (06:40)

Evo mene ponovo, vozin se ne baš puno, ima nekih promina. Sa solnom kiselinom sam ''očistija'' motor, prominija odma impeler. Sad je vidljiva promina tlaka ulja u vožnji ne pada ispod 1,5 a na minimumu nešto ispod 0,8.
Neki dan sam skinija i termostat i opra ga u kiselini, sav je bija od kamenca. Nisam ga vratija nazad. Vozija san dvi tri ure tako, a provat ću neko vrime vozit bez termostata. Čudno mi je to da je na njemu bilo krcato kamenca a čistija sam sistem u kiselini, a to bi moglo značit da ima još kamenca po kanalima za hlađenje.
Temp motora je dosta manja ali tlak ulja nakon dvi ure padne na nešto više od 1,5 u vožnji, minimum oko 0,8.

Još mi i kopča proklizava, samo kad krečem naprid nakon dvi tri sekunde uvati bolje.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 29. 08. 2013. (07:11)

Evo i deveti misec će, jest da se nije nešto posebno vozilo, ali ono šta se išlo to su bile ture od 2-3 ure vožnje, tlak padne na 1,6 u vožnji a na minimumu oko 0,8 koji put i manje, za sad nema nikakvih naznaka da nešto ne štima. Kad se more odladi stavit ću nazad termostat.
Kod kopče su bile problem komande, sajla se ''rascvala'' odnosno bužir.
E sad iman pitanje tko radi te bužire, moje komande su one za torpedo, nabavija sam ih prije ko zna koliko godina u Bude u Eko commerce, a sad bi tribalo minjat taj bužir, zna li tko di to mogu napravit?
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la Sanca » 09. 12. 2013. (20:32)

za pocetak...
negdi u ranijim postovima san procita da na "imberlaufu nemas masnoce", nije mi jasno jer 15ks nema "externi" imberlauf vec moras skinit glavu da bi dosa do njega. nalazi se odmah pokraj cilindra i izmedju podizaca klackalica. bar je tako moja 15tica imala. Inace moj je pod volvovom licencom i jedan od ranijih primjeraka tako da nisam siguran da li su stokod kasnije minjali.

sta se tlaka ulja tice, vozi i ne sekiraj se!!!

kod mene je bija slucaj da je motor odradija svoje i u optimalnim okretajima tlak ulja (INA) je bija 0,5bar (radna fibra), i oko 0,8bar - na hladno. U minimumu na toplo je bija cca 0,0 mozda i 0,1bar, neznan zbog vibracija. U minimumu na hladno se ne sijecam. anyway... tako se vozija cilu sezonu bez ikakvog problema, doduse bilo je krajnje napeto... cuja san promjenu zvuka u radu i kad je nije bilo. na kraju je izvadjen iz broda..., a mozda je moga tako jos 10godina a mozda je i cista srica sta nije zariba prije 100 uri.

po manualu (koliko se sjecam - nisam 100% siguran) kaze da je normalan tlak izmedju 1,5 - 2,5bar kod toplog motora pri optimalnim okretajima. tako da ne vidim nikakvog razloga za brigu, zasad...

Proklizavanje kopce je skroz drugi problem i nema veze s tlakom ulja.

btw, termostat skini ca, ne triba ti :thumbup:
pozz
Avatar
Sanca
New Entry
 
Postovi: 55
Pridružen/a: 13. 09. 2011. (16:04)
Lokacija: Sibenik
Tip plovila: drvo 7m

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la ceko » 09. 12. 2013. (20:47)

Ja san slično razbija glavu koliki mi je i tako :mrgreen: .. Uglavnom, manometre san reda jedan za drugin jer bi svakom vrlo brzo rasturio feder od kazaljke.. Danas, pogledan jel se kazaljka miče - znači ima pritiska i deri.. Kad bloka, stavit ćemo drugog i ćao.. :wave:
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 01. 01. 2015. (13:35)

Evo da se javin nakon dugo vrimena. A šta san ućinija, jedan meštar radi hladnjake za ulje, jednostavne, koji se montiraju na misto filtera ulja a filter ulja na hladnjaK.
Hladnjak ulja se spoji na dovod vode iz pumpe i dalje prema motoru.
Prominija san i satove za vodu i tlak ulja. Tlak se sad u vožnji drži između 3,5 i 4 bara a minimum oko 2 bara. Ima nešto razlike liti ali minimalno. Meštar kaže da temperatura ulja je sad niža za 10% a to je dovoljno da drži dobar tlak, odnosno da je ulje nešto gušće.
Mislija san da će se temperatura vode dizat, al ne ista je ka i do sada.

Evo skoro će godina dana da sam to napravija, i mogu reći da sam zadovoljan nema pada tlaka ulja, a to mi dosta znači. Neki kažu da je to dobro za motor a neki da će puknit blok.

Šta vi mislite, ima li tko takva iskustva?
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la ceko » 01. 01. 2015. (13:59)

To je dobro osobito ljeti i ako motor radi dugo vremena i ako je hladnjak od inoxa, odnosno, dok se ne probije (to je po meni jedina mana). Sad će ti sto njih reć kako to nije dobro isto ko i za termostat..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la rasol16 » 20. 08. 2018. (14:37)

Pozdrav,

Imam problem sa tlakom ulja nakon duze voznje na jacem gasu, pa bi htio ugradit hladnjak za ulje.
Zna li netko kontakt mestra koji ih radi.
Avatar
rasol16
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 10. 10. 2012. (14:30)
Lokacija: Dubrovnik
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Drvena pasara

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la beba » 21. 08. 2018. (22:35)

https://www.olx.ba/artikal/26027075/ulj ... koda-seat/
samo nađeš da je od inoxa i približnih mira od filtera
i naravno pazis da nije adapter za uljni hladnjak jer ako na njega spojis vodu pa pa motor a dosta slično izgledaju.
polovni je ok 200-300 kn ima i novih u svim autodjelovima ali cijenu neznam
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 872
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Pad tlaka ulja Torpedo 15

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (19:23)

mihovil je napisao/la:Evo da se javin nakon dugo vrimena. A šta san ućinija, jedan meštar radi hladnjake za ulje, jednostavne, koji se montiraju na misto filtera ulja a filter ulja na hladnjaK.
Hladnjak ulja se spoji na dovod vode iz pumpe i dalje prema motoru.
Prominija san i satove za vodu i tlak ulja. Tlak se sad u vožnji drži između 3,5 i 4 bara a minimum oko 2 bara. Ima nešto razlike liti ali minimalno. Meštar kaže da temperatura ulja je sad niža za 10% a to je dovoljno da drži dobar tlak, odnosno da je ulje nešto gušće.
Mislija san da će se temperatura vode dizat, al ne ista je ka i do sada.

Evo skoro će godina dana da sam to napravija, i mogu reći da sam zadovoljan nema pada tlaka ulja, a to mi dosta znači. Neki kažu da je to dobro za motor a neki da će puknit blok.

Šta vi mislite, ima li tko takva iskustva?


Evo i slike da vidite šta san stavija 2014.g., dug prema forumašima kojeg moran namirit.
1ac.JPG


Znači vozija san sve do 2019 kad sam prominija motor, ne zato što motor nije ok već da završin ''akcijski plan'' uređenja broda
koji je počeja 2016 i još nije završija.
Znači 5 godina vožnje sa hladnjakom a tlak u tih 5 godina nije se nikad minja, minimum 2 bara i u vožnji 3,5 i 4 bara.

A ova slika doli je kad sam 2016 plastificira brod i motor maknija naprid za cca 90cm.

1ae.JPG


Još moran dodati da na motor koji san prominija stavija san isto hladnjak ulja sličan ovom na torpedu jer je ovaj hladnjak prodan sa motoron.
Sa hladnjakom ulja sam bija zadovoljan pa sam i na ovaj motor stavija sličan, iako je motor skoro pa nov.
1af.jpg
1ag.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.