IZRAČUN PROPELERA

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 02. 11. 2018. (11:50)

šalvađente je napisao/la:Prijatelj mi je prije par godina na Meri fišeru 6m kupio novi propeler, mislim 17x17 koji je iako nov stvarao vibracije i zakucavao motor u crveno, "majstori" iz Viškova Propelo su po njihovom kazivanju povećali korak (neznam što to znači) i balansirali ga, sada je sve savršeno kao i prije

Nije uvjek majstore podcjenivati a posebno kad ustanove, da je vec novi propeler (sumnjam da si ozbiljna marka priusti da pusti u promet neizbalansiran ili ostecen propeler) nebalansiran ili ostecen. Ima dve tri ozbiljne marke a ostali cak ni certifikata ne daju. Jer svaki kupjeni propeler MORA imati svoj certifikat i svoj serijski broj preko koga se moze ustanoviti kada, kdje i kako je bio izradjen i kakva balansiranja (diamicka i staticka), probe i td su na njemu radjeni prije nego sto ga puste u promet. Pozz t
tacek
Meštar od propela

PostPostao/la tacek » 02. 11. 2018. (11:56)

8,5 milje. Ipak mozda zbog udobnije voznje (naravno ako stane) stavi 16,5 x 12 ili 17 x 11,5'' Bit ces zadovolniji kod voznje sa otrpilike 2500 okretaja motora.
Pozz T

peroLA je napisao/la:
tacek je napisao/la:Situacija je vise nego jednostavna.
Naruci kod pravog proizvodjaca pravu propelu 16 x 12,5'' , DAR 50% , tri pale. Preinake i popravci dovode do ovakvih sr...posebno ako su u pitanju 'majstori'..... :-(
Pozz T

peroLA je napisao/la:evo podaci od prijatelja
Sad imam na brodici propelu 16” x 12,5”, 3 lista, desno okretna, osovina 25mm, konus 10:1
od firme Propelo iz Viškovog.
Kod narudžbe su izračunali da je potrebna propela 16” x 14”, za max. brzinu 11,5 čv. i putnu brzinu 9 čvorova.
Kasnije su smanjili korak na 12,5”, zbog premale brzine i prenizkih okretaja na motoru.
Ni sad nije puno bolje i situacija je ovakva:
Max. brzina je nešto malo preko 7 čvorova, i max. postiže 3100 okretaja.
Na cca. 2300 okretaja je brzina oko 6 čvorova, kad dodaješ gas na 2500 okretaja i više,
propeler počne tresti i postaje sve skupa jako bučno, a brzina se ne povečava značajno.
Podatki o brodici su ovakvi:
- Vodena linija: 6m x 1,9m
- Težina opterečene brodice oko 2000 kg
- Motor Lombardini LDW 1003 M, kopča TMC 40, 2.6:1
snaga motora : 30 KS, - na propeli 28 Ks
- Max. okretaji motora: 3600 okr.min.
brod i motor su novi

Hvala Tacek, evo još dodatnih pitanja:
-Koja bi se brzina mogla očekivati i na kakvim okretajima? Max. brzina i max. okretaji?
-Brodica se koristi najviše za krstarenje za relativno duge relacije, pa je zbog toga ta putna brzina najbitnija. Ali ne na kraju.
-koji tip propelera bi montirao, znači koju formu i kojeg proizvođača?

Sve ove želje i informacije sam kod narudžbe dao i U Propeli u Viškovom, ali je rezultat kakav je. Propeler se mora zamenjati. Iz Viškovog kažu, da je težina problem i tu smo stali pre par mjeseci, znači ne odgovaraju ni ne komentiraju.
tacek
Meštar od propela

PostPostao/la šalvađente » 03. 11. 2018. (17:17)

tacek je napisao/la:
šalvađente je napisao/la:Prijatelj mi je prije par godina na Meri fišeru 6m kupio novi propeler, mislim 17x17 koji je iako nov stvarao vibracije i zakucavao motor u crveno, "majstori" iz Viškova Propelo su po njihovom kazivanju povećali korak (neznam što to znači) i balansirali ga, sada je sve savršeno kao i prije

Nije uvjek majstore podcjenivati a posebno kad ustanove, da je vec novi propeler (sumnjam da si ozbiljna marka priusti da pusti u promet neizbalansiran ili ostecen propeler) nebalansiran ili ostecen. Ima dve tri ozbiljne marke a ostali cak ni certifikata ne daju. Jer svaki kupjeni propeler MORA imati svoj certifikat i svoj serijski broj preko koga se moze ustanoviti kada, kdje i kako je bio izradjen i kakva balansiranja (diamicka i staticka), probe i td su na njemu radjeni prije nego sto ga puste u promet. Pozz t

U pravu ste, propeler je kupljen preko Ebay-a za 500 $ pisalo je as new, previdjelo se onaj as...
šalvađente
New Entry

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Yakima 3,12

PostPostao/la tacek » 05. 11. 2018. (20:24)

šalvađente je napisao/la:
tacek je napisao/la:

U pravu ste, propeler je kupljen preko Ebay-a za 500 $ pisalo je as new, previdjelo se onaj as...

Pa ako ne naucis u skoli ... onda u zivotu. Svaka skola kosta...
tacek
Meštar od propela

PostPostao/la peroLA » 15. 11. 2018. (10:52)

tacek je napisao/la:8,5 milje. Ipak mozda zbog udobnije voznje (naravno ako stane) stavi 16,5 x 12 ili 17 x 11,5'' Bit ces zadovolniji kod voznje sa otrpilike 2500 okretaja motora.
Pozz T

peroLA je napisao/la:
tacek je napisao/la:Situacija je vise nego jednostavna.
Naruci kod pravog proizvodjaca pravu propelu 16 x 12,5'' , DAR 50% , tri pale. Preinake i popravci dovode do ovakvih sr...posebno ako su u pitanju 'majstori'..... :-(
Pozz T

peroLA je napisao/la:evo podaci od prijatelja
Sad imam na brodici propelu 16” x 12,5”, 3 lista, desno okretna, osovina 25mm, konus 10:1
od firme Propelo iz Viškovog.
Kod narudžbe su izračunali da je potrebna propela 16” x 14”, za max. brzinu 11,5 čv. i putnu brzinu 9 čvorova.
Kasnije su smanjili korak na 12,5”, zbog premale brzine i prenizkih okretaja na motoru.
Ni sad nije puno bolje i situacija je ovakva:
Max. brzina je nešto malo preko 7 čvorova, i max. postiže 3100 okretaja.
Na cca. 2300 okretaja je brzina oko 6 čvorova, kad dodaješ gas na 2500 okretaja i više,
propeler počne tresti i postaje sve skupa jako bučno, a brzina se ne povečava značajno.
Podatki o brodici su ovakvi:
- Vodena linija: 6m x 1,9m
- Težina opterečene brodice oko 2000 kg
- Motor Lombardini LDW 1003 M, kopča TMC 40, 2.6:1
snaga motora : 30 KS, - na propeli 28 Ks
- Max. okretaji motora: 3600 okr.min.
brod i motor su novi

Hvala Tacek, evo još dodatnih pitanja:
-Koja bi se brzina mogla očekivati i na kakvim okretajima? Max. brzina i max. okretaji?
-Brodica se koristi najviše za krstarenje za relativno duge relacije, pa je zbog toga ta putna brzina najbitnija. Ali ne na kraju.
-koji tip propelera bi montirao, znači koju formu i kojeg proizvođača?

Sve ove želje i informacije sam kod narudžbe dao i U Propeli u Viškovom, ali je rezultat kakav je. Propeler se mora zamenjati. Iz Viškovog kažu, da je težina problem i tu smo stali pre par mjeseci, znači ne odgovaraju ni ne komentiraju.

Pozdrav, još bih pitao jer je kolega našao polovnu propelu za isprobat.. dali bi imalo smisla probat sa ovakvom i kolika bi bila putna i max sa cca 2000-2200kg
Dimenzije te propele su 420 x 325mm, a pokrivenost je ja mislim E12 - 0.426 %.
peroLA
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka 700byElPasso-Sole 26

PostPostao/la tacek » 17. 11. 2018. (08:36)

Mislim da probati mozes ako to nije veliki trosak jer predlozena propela je blizu po dimenziji. Pozz T
tacek
Meštar od propela

PostPostao/la clubman21 » 20. 11. 2018. (08:21)

tacek je napisao/la:
tacek je napisao/la:
clubman21 je napisao/la:Poštovani gosp. Tacek i ostali članovi foruma, evo postao sam ponosni vlasnik brodice Sciallino 20, yanmar 4JH3-DTE125ks, kanzaki KMH4A 2,45:1, osovina 35, dužina 5,98m, širina 2,5m, težina max 3000kg, gaz 0,6m. Poslao sam propeler u Adriatic Propeleri-Zadar te mi je izmjerena veličina 18x11, okretaji 3400, brzina 7,5čv. Nakon proračuna propela je išla na 18x18 i izračunana max brzina 15čv. Ja dobio na 2100 okretaja 7čv, a max okretaji 2500 i 8čv(motor dimi crno) :oops: . Motor ima 780sati
Molim Vas pomagajte.

Previse pitanja, premalo podataka. Jedan podatak posebno me uznemirio: KOREKCIJA iz 18x11 na 18x18 ni kod najvecih znalaca NIJE MOGUCA Pozz T

Vidim da se ne javljas pa sam ipak napravio izracun. Za ovu brodicu trebas propeler 18 x 16'' )mozda cak 18 x 15'') sa DAR 65 % do 70 %. Propeler bi trebao biti iz NiBRAL-a (opterecenje prelazi 100%) Brzina broda zbog neugodnog omjera izmedju tezine i duzine WL nece biti veca od 13 milja. (Tezina jako utjece na brzinu kod Sciallina - tako da treba sto vise razteretiti brod (manje goriva, manje vode....) Sa max 2500 okretaja motor daje samo 82 KS sto je premalo a normalno je da dimi crno. Zamjenom propelera dobit ces dovoljno snage i rasterecenje motora. Pozz T

Pozdrav, hvala na odgovoru..poslije ugradnje propelera 18x18, ustanovili smo da turbina ne radi kako treba..puž je bio pun ružine i blokirao rad turbine..kad samo sve očistili, tesna vožnja je pokazala 16,1čv max 3700rpm prazan i čist. i putnu brzinu između 10.5 i 12,5čv na 3200-3300 okretaja..kako ste rekli težina jako utječe na brzinu kod Sciallina
clubman21
New Entry

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: sciallino 20

Prethodna

Natrag na Ostalo

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.