Postao/la Hammerless » 27. 07. 2015. (19:05)
Održavanje plinskih instalacija na brodu: Ne popravljajte ih sami!!! (tekst jednog servisa LPG instalacija na plovilima)
Imati plinsku bocu na brodu nešto je posve uobičajeno na većini današnjih brodica i jahti koje služe za ugodan višednevni boravak posade koja se ne odriče komfora na kakav je navikla na kopnu. Štednjak ili kuhalo na ukapljeni naftni plin, isti onakav kakav koristimo i u kućanstvu, čest je i na brodovima u vlasništvu jednako kao i na onima namijenjenima čarteru.
No iako većina vlasnika plovila pažljivo kontrolira kvalitetu konopa na brodu, te ih mijenja kada se istroše i postanu nepouzdani, redovito pregledava električne instalacije i baterije (akumulatore), te redovito servisira motor, pregledava jedra ili “vižitaje” sidreni lanac, jer upravo o njemu, složit ćete se, ovisi sigurnost i broda i posade, o plinskim instalacijama gotovo se u pravilu malo ili nimalo ne brine. A upravo je plin na brodu mogući izvor problema, a nerijetko i krivac za požare, pa i gubitak plovila. O ugroženim životima posade ne treba ni govoriti. Odlučili smo se stoga raspitati kakve su obaveze vlasnika plovila (pojedinaca ili čarter tvrtki) koje se odnose na održavanje plinskih instalacija na brodu, tko je nadležan za njihovu kontrolu te je li ona obavezna kod pregleda brodice ili jahte za koju se traži ili pak produžuje plovidbena dozvola.
U Hrvatskom registru brodova potvrđeno nam je da je Hrvatska u procesu prilagodbe nacionalnog zakonodavstva okvirima EU zakonodavstva, između ostaloga preuzela i Direktivu 94/25/EZ (kasnije nadopunjenu i Direktivom 2003/44/EZ) koja regulira tehničke uvjete za projektiranje, gradnju i korištenje plovila za sport i razonodu duljine trupa od 2,5 do 24 metra. Odredbe te Direktive unesene su u hrvatsko zakonodavstvo tijekom 2005. godine, i to u Pravilnik o brodicama i jahtama i Pravila za statutarnu certifikaciju brodica i jahti (oba donesena 2005. godine). “Plinske instalacije i plinska trošila na plovilima na sport i razonodu regulirana su primjenom ISO normi koje se odnose na sustave ukapljenih naftnih plinova i posebno za kuhinjska kuhala na tekuća goriva” objasnio je za Nautica Portal rukovoditelj sektora za koordinaciju pri Hrvatskom registru brodova ing. Andro Viđak. Jedna od tih normi, ona pod oznakom EN ISO 10239, primjenjuje se na sve trajno ugrađene plinske instalacije i trošila na brodicama i jahtama koja kao gorivo koriste naftne plinov. Ta norma između ostaloga propisuje i obaveznu izvedbu sustava za smanjenje tlaka, izvedbu i materijal plinskih cjevovoda, ventila i spojeva, smještaj spremnika, ventilaciju, izvore zapaljenja, brtvljenje, ... Ti se propisi i zahtjevi odnose na projekt plovila, instalaciju i završna ispitivanja tijekom gradnje.
Podrazumijeva se da vlasnik plovila brine o plinskim instalacijama
Ista ta norma u jednom od svojih dodataka zahtijeva i da se u knjizi uputa za korištenje plovila, koju svaki vlasnik dobiva od proizvođača prilikom kupnje broda, detaljno navedu upute o načinu korištenja, upozorenjima, provjerama i održavanju plinskih instalacija i trošila. Obveza postojanja knjige uputa za korištenje plovila i njezine predaje kupcu broda također je regulirana europskim direktivama kojih se rebaju pridržavati svi proizvođači. “Dakle, obveza provjere stanja i održavanja plinskih instalacija i trošila, kao i tehnički zahtjevi, odnosi se na sva plovila za sport i razonodu, bez obzira na duljinu trupa ili namjenu plovila, sukladno uputama danim od proizvođača plovila, te stoga odgovornost za stanje i sigurnu uporabu plinskih instalacija i trošila leži na vlasniku plovila” zaključio je Viđak.
Drugim riječima kazano, hrvatski propisi ne reguliraju posebno obavezu pregleda i održavanja plinskih instalacija na plovilima za sport i razonodu, a prilikom obavljanja redovnih tehničkih pregleda tih plovila u u svrhu izdavanja ili ovjeravanja plovidbenih isprava isključivo se provodi opći pregled plinskih instalacija i trošila, smještaj spremnika (plinske boce) i kompletnog sustava, i to onoliko koliko je to moguće napraviti vizualnim pregledom. Pritom se, naime, podrazumijeva da bi svaki vlasnik plovila trebao biti svjestan važnosti održavanja plinskih instalacija i pravovremene zamjene dotrajalih dijelova te da to redovno i radi. Zbog osjetljivosti toga sustava svakako je dobro da pregled obavi ovlaštena osoba ili servis, no ta odluka leži isključivo na vlasniku plovila i nije posebno regulirana važećim propisima. Odnosno, ni Pravilnik o brodicama i jahtama ni Pravila za statutarnu certifikaciju brodica i jahti ne propisuju postojanje obaveznih ovlaštenih servisa za za pregled i održavanje plinskih instalacija, te je angažiranje takvog servisa ostavljeno na savjest vlasniku plovila.
Marijašević: “Nailazio sam na plinske cijevi omotane običnom izolir trakom!”
No pridržavaju li se vlasnici plovila tih preporuka i je li dovoljno pretpostavljati da su svi vlasnici brodica i jahti doista odgovorni za vlastiti život i živote putnika na brodu? Stvarnost, nažalost, daje negativan odgovor na ovo pitanje. „Naše dugogodišnje iskustvo govori da se dobar dio vlasnika plovila uopće ne pridržava ovih naputaka nego se upuštaju u nestručne improvizacije i vlastite 'popravke' plinskih štednjaka i kuhala, pa čak i instalacija. U svojem sam poslu vidio svakakvih improvizacija, znao sam naići čak i na situacije da je plinska cijev omatana običnom izolir trakom, da su instalacije povezivane običnim plastičnim vezicama i slično“ priča nam Mladen Marijašević, voditelj servisa tvrtke „Servis Navis“ koja se bavi ispitivanjem, održavanjem i popravkom plinskih instalacija, brodskih kuhala i štednjaka, detektora plina i plinskih boca. Marijašević ističe kako ga nerijetko zovu vlasnici plovila na kojima su instalacije već u toliko lošem stanju, a „sam svoj majstor“ sistem u međuvremenu je iscrpio sve raspoložive ideje za „popravak“, pa je poziv ovlaštenom servisu preostao kao zadnji korak kako bi se problem riješio.Najgora u svemu jest činjenica da se mnogo takvih improvizacija i nestručnih popravaka nalazi upravo na brodovima u vlasništvu čarter agencija.
„Ovakvim neodgovornim ponašanjem vlasnici plovila, bez obzira radi li se o privatnim osobama ili čarter agencijama, ugrožavaju ne samo svoju ili tuđu imovinu nego i ljudske živote. Ima doista savjesnih i odgovornih vlasnika plovila, ali nažalost još uvijek je više onih drugih“ kaže Marijašević i upozorava kako su plinske instalacije na tako malom prostoru kakav je brod izuzetno opasne ukoliko se održavaju i popravljaju nestručno. Dajte stoga stručnoj i ovlaštenoj osobi da vam pregleda brodski štednjak, da provjeri instalacije i plinsku bocu, sve ventile, brtve i spojeve. Ne košta mnogo i ne traje dugo, a može spasiti živote.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”
Dobrodošli na hrvatski moto-forum!