Brodski akumulator

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Gaso » 10. 07. 2011. (11:34)

Imaš na internetu puno toga, kako se puni Olovni, AGM i GEL, to je opčenito za sve GEL akumulatore da se drugačije pune i još svaki proizvađač ima mala odstupanja kod napona kod svake faze, ali ne više od -+5% i u svakom malo boljem solarnom regulatoru imaš opcije, da podesiš program punjenja na olovni, AGM, gel, a jedni imaju posebno čak i za Optima AGM baterije. Imaš 3 faza punjenja koje se razlikuju po trajanju a i naponi punjenja su za svaki tip različiti. Možeš puniti AGM i Olovnog po istom režimu, jer je vrlo mala razlika u fazama punjenja, dok gel se puni sasvim drugačim naponima, znači bez ikakvih problema, možeš puniti AGM i Olovni direktno sa alternatorom, dok bi za GEL idealno trebalo imati dodatan pametni regulator između alternatora i akumulatora, jer inače neče akumulator izdražati koliko bi mogao, imaš regulator od MasterVolt, pa mislim da čak Quick isto. Za gel je napon punjenja optimalan oko 13.5V, za napon faze održavanja float 13.2V , dok za AGM i olovni su veče vrijednosti.
Voltmetar treba na kontrolni ploči bit takav, da je uvijek isključen, samo dok te zanjima napon, tek onda se uključi, kad pritisnes na njega. Ja imam takvog i ne troši ništa.
Inače i kod AGM akumulatora, isto nema održavanja, što je bolje možeš ga puniti i 10x večom strujom od GEL i neče se grijati, može se isprazniti i do 50%, tu je GEL bolji, i AGM se može bez problema puniti sa alternatorom i ne treba komplicirati sa nekim regulatorima. Zato se meni čini puno boljim izborom, za servisni/startni u slučaju da se ima jedan akumulator AGM akumulator, koji ima par puta veču startnu struju, dok GEL nema tako velike starne struje i nije namjenjen za start motora.
Tab u stvari ne radi dugo GEL baterije nekih 4 godina, dok AGM več duže vrijeme, pa da možda nemaš ti u stvari AGM akumulatore.
A što se kvalitete tiče, TAB akumulatori su bili jedni između najboljih do tad kad se kopalo olovo u Mežici, jer je bilo izuzeto dobro olovo za akumulatore, pa su u prosjeku više izdržali ti akumulatori, sada oni samo pretapaju staro olovo, koje večinom nije iz Mežice i nije više takav kvalitet olova koje je bilo nekad. To su rječi jednog inžinjera u TAB, pošto smo prijatelji i moj stari je nekada radio u TAB kao inžinjer. Tako da ja nebi previše komplicirao u uvezi akumulatora, da treba bit baš TAB, jer trenutno kvalitetom nisu ništa bolji od BOSH ili VARTA ili od neke druge poznate firme, koja nije baš neka kineska, tako da mislim, da je bolje uzet neki VARTA ili BOSH, odnosno šta ima u ponudi, ako je dobra cjena kdje u Hrvatskoj.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la iowa » 10. 07. 2011. (16:54)

koja je razlika između brodskog i cestovnog akumulatora?ja mislim kupiti vartu 75ah za početak a kasnije mogu dodati još jednu,motor vanbrodski 60ks.
Avatar
iowa
New Entry
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 20. 02. 2009. (12:34)
Lokacija: žaborić,crveni brig
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: grašo 19 yamaha 40/60

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Gaso » 10. 07. 2011. (19:03)

Pa nije razlike između avtomobilskog i brodsokg, akumulator je akumulator, osim toga da, u avtomobile se stavljaju večinom olovni, neki sada imaju i AGM, tamo nema potrebne po nekom drugom tipu, pošto su svi potrošači uključeni kad motor radi i puni akumulatore, znači treba ti samo za start motora.

Kod broda zavisi, kakve su tvoje potrebe, dali ti treba samo za start motora i koje svijetlo ili češ koristit neke potrošače kad je motor stoji. Obično ti treba akumulator dovoljnog kapaciteta, da bi mogao brod koristit, kad motor ne radi. Sada ovisi od tvojih potrošača, šta ti treba i koliko struje trebaš imat na razpoloženje. U grubo: obični olovnog možeš isprazniti samo za 25% njegovog kapaciteta, AGM 50% kapaciteta, GEL 80% kapaciteta, pa si sada proračunaj koja če bit tvoja potrošnja, kad motor neče radit, recimo ako imaš frižider onda se ti stvar zakomplicira inače možeš imat sasvim jednostavnu instalaciju struje, ali si trebaš proračunat koliko struje ti treba preko dana, pa onda odabereš kapacitet i tip akumulatora. Možeš koristit i obične olovne, samo če ti trebat za istu potrošnju odnosno razpoložljivi kapacitet duplo ili više Ah akumulatora ko recimo AGM ili GEL, pa tako če bit i težina dupla ili čak veča.
Olovni ima manu, što ima samopražnjenje do 1% kapaciteta po danu, AGM ima cca 1% po mjesecu, dok GEL ima još manje samopražnjenja, to znači ako ti stoji olovni akumulator bez dopunjavanja 3 mjeseca, bit če napunjen manje od 75% i trajno če se oštetit. Olovnog treba i održavat pa redovito barem svaka dva mjeseca treba kontrolirat koliko ima unutra elektrolita, treba ga bit cca 1cm iznad pločica, ako pločice gledaju van razine elektrolita, več su oksidirale pa se tako akumulator trajno oštetio i neče imat nikada više isti kapacitet.

Inače ako koristiš brod svaki dan ili barem jedan put na tjedan i ne spavaš na brodu, pa nemaš nekih potrošača koji če bit u upotrebi, kad motor ne radi, tu sad ne mislim, na neki radio, nego frižider, webasto itd....., onda je sasvim OK i najjeftinije da uzmeš obični olovni i održavaš ga kako treba.

Ja sam ipak mišljenja, da je najbolje reskirat malo više para, pa uzet AGM, jer uvijek se dogodi, da ga netko ne održava kako treba, pa se zaboravi doliti vodu, ili se često isprazni ispod 75% što na brodu i nije tako rijetko zbog potrebe za strujom, pa brod stoji više od mjesec dana i problem je samopražnjenje, pa zbog toga preporučujem AGM za startni ili servisni, ako se radi o večem brodu onda za servisne dođu u obzir i GEL, tako se štedi na težini, jer imamo više kapacitete za razpoloženje. Ako se uzme olovni i ne održava i koristi se ga kako treba i nema dovoljni kapacitet, onda neče trajat više od dvije godine.

Treba isto paziti kod olovnog, da ima prozračivanje, jer unutar se radi elektroliza, pa isparava vodik, koji je eksplozivan, zbog toga se često i zapali koji brod, kad je preko zime stalno priključen na punjač 220V u marini, dok AGM i GEL su zatrvoreni i nemaju tih problema uz to kod olovnog imaš elektrolit u tekučem stanju, pa bi idealno bilo da je uvijek u vertikalnoj poziciji a ne da ga ljuljaju valovi. Evo to su ti razlozi, zašto je bolje uzet za brod AGM nego olovni.

Znači nema neke razlike sa između automobilskog i brodskog, nego bolje ti je pročitati koje su razlike između Olovnog, AGM i GEL ali u grubo sam ti več gore napisao, a moj savjet, uzmi 100Ah AGM odnosno veličina koja ti paše u kutiju i zaboravi sve skupa za sljedečih 5g. Dok podatak da gledaš Vartu, ne znači ništa, bitno je o kojem tipa akumulatora se radi a ne koje firme je.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Kiana » 10. 07. 2011. (21:46)

:thumbup:
Uzmi AGM kako ti je rakao Gaso i imat ces miran san. Ja sada imam dva od 90 Ah i prakticki skoro ne znam vise sta je stednja....
I jos nesto,...AGM mozes postaviti da lezi na bilo koju plohu od njegovih 6,....znaci moze ti lezati i naopako.
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la iowa » 11. 07. 2011. (22:08)

Hvala na odgovorima,mislio sam uzeti gel a za AGM nisam čuo,kakva je oznaka na njima?
Avatar
iowa
New Entry
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 20. 02. 2009. (12:34)
Lokacija: žaborić,crveni brig
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: grašo 19 yamaha 40/60

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Kiana » 16. 07. 2011. (13:11)

Evo ja sam uzeo dva ovakva,...ako polako čitaš može se razumjeti,...

http://www.akumulator.si/index.aspx?sou ... P&grupa=A1 13&id=A1 13 90
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Gec » 14. 10. 2013. (19:49)

Svi akumulatori ovdje nabrojani su olovni sa istim elektrolitom samo je elektrolit kod običnih akumulatora u tekučem stanju...kod AGM je apsorbiran u nešto nalik staklenoj vuni, dok je kod gel akumulatora dodana kemija koja kiselinu pretvara u gel masu. Znači to su u osnovi više-manje isti akumulatori i kao takvi se proizvode za slične namjene, nema stroge podjele da su recimo starter akumulatori samo sa tekučim elektrolitom a gel i AGM za druge namjene, ima startera AGM i gel vrste, a solarnih sa mogućnošću dubokih pražnjenja i sa tekučim elektrolitom. Znači uvijek treba kod kupnje dobro provjeriti što se kupuje i za koju namjenu nam treba.
Kod punjenja akumulatora dolazi do isparavanja elektrolita, kod tekućih sa održavanjem se taj problem jednostavno riješava dolijevanjem destilirane vode, dok je kod gel i AGM-a to nemoguće , no oni rade pod malim tlakom, rekombiniraju plinove i imaju dovoljnu količinu elektrolita za cijeli programirani životni vijek, odušni ventili ispuštaju višak plinova kad tlak pređe određenu vrijednost. Znači svi isparavaju samo neki više a neki manje. Intenzivna emisija plinova se dešava kod povišene temperature, struje ili napona punjenja, zato na svakom ozbiljnijem akumulatoru postoje optimalne vrijednosti struje i napona punjenja na 20 celzijanera. Što se napona punjenja tiče tu dolazimo do kompromisa između potrebnog vremena da se napuni 100% i isparavanja elektrolita. Elektrolit sve intenzivnije isparava kad se pređe napon od 13,6V (kod 12V akumulatora), znači kad se održava taj napon isparavanje je minimalno i accu može cijelo vrijeme biti spojen na punjač bez da se ošteti, zato se taj napon naziva napon održavanja, ako vam se ne žuri sa punjenjem podesite napon punjača na taj napon bez obzira na vrstu. Kod dubljih pražnjenja dolazi do razbalansiranja čelija unutar samog accu-a zato tada treba egalizirati čelije, to se radi sa povišenim naponom od 14,4V. Tzv., pametni punjači pune u više faza i kod dubljeg pražnjenja pune sa 14,4V jedno vrijeme i onda prebace na napon održavanja, kod običnih sa tekućim elektrolitom čak imaju fazu miješanja elektrolita gdje dignu napon na 16V...e to je pogubno za AGM ili Gel tipove!Isto tako treba biti vrlo oprezan kod punjenja sa jeftinim punjačima koji nemaju regulaciju napona....oni pune sa naponom i do 17V ako se punjač ostavi predugo prikopčan....pogubno za AGM i gel!. Možete puniti sa tim punjačima, no kada se postigne napon od 14,4V isključite ga! Solarni punjači imaju razne programe punjenja, obavezno podesite punjač prema tipu akumulatora. Jeftini kineski solarni regulatori se u toku rada znaju "zblentaviti" i jednostavno propuste puni napon sa panela na accu, tjedan dana takvog rada i možete se pozdraviti sa važim olovnim ljubimcem.....ovdje vrijedi ona...koliko para - toliko muzike.
Da napišem nešto i o pražnjenju....olovni akumulatori se u pravili smiju prazniti do 10.8V (važi za Deep cycle), to znači da smo ga iscijedili do daske i da je potpuno prazan, od elektrolita je ostala obična voda i kada bismo ga ostavili neko vrijeme tako na pločama bi kristalizirao sulfat i više ga nebi mogli napuniti. Znači nakon svakog pražnjenja potrebno je što prije napuniti akumulator i to potpuno da se izbjegne sulfatizacija! Znači akumulator se čuva uvijek potpuno pun.
Vjerojatno većina ovdje zna ovo o čemu sam pisao no nije naodmet ponoviti gradivo, ;)
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la josip » 20. 11. 2013. (20:22)

Gec :thumbup: . Da li može nešto o desulfatizaciji akumulatora i kako prepoznati da li je akumulator sulfatizirao.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Brodski akumulator

PostPostao/la Maestral700 » 20. 11. 2013. (20:32)

Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 27 gostiju.