ležaj osovine (osovinskog voda)

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 19. 12. 2013. (11:29)

Evo barka je vani i tek poslije nove idu servisi... ove zime me čeka i zamjena gumenog ležaja... mislim da će biti malo teže jer je bivši vlasnik uplastificirao štelamortu u kobilcu i nemože se odvidati pa odnijeti tokaru na uklanjanje gume.... mislim maknut osovinu pa na licu mjesta nekako maknut stari ležaj...
prva poteškoća koja me čeka jeste odvojiti osovinu od prirubnice na kopči... kako bi je mogao izvući... nije mi jasno kako je osovina pričvrštena na prirubnicu kako se nebi okretala? i kako se to izvuče...

viewtopic.php?f=10&t=3476&start=30 ovdje vidim da prirubnica samo stišće osovinu ali neznam dal sam u pravu... dali će trebati grijati prirubnicu?

ako je sve prekomplicirano zvat ću majstora, jer će svejedno on ugraditi ležaj i kontrolirati dali je sve u centru...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la Mara iz staklenika » 19. 12. 2013. (15:38)

daj neku sliku
slika
Avatar
Mara iz staklenika
Korisnik baniran - dvostruki nick
 
Postovi: 123
Pridružen/a: 19. 11. 2013. (18:51)
Lokacija: Split
Tip plovila: Gradac

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 19. 12. 2013. (15:43)

trenutno nemam... čim budem imao priliku je stavim... to je dmb-ld450 kopča hurt... mislim da je promjer osovine 25
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la tokar » 19. 12. 2013. (16:33)

Pozdrav,flandja ti je navucena na osovinu,moze biti konus da je drzi a moze biti i da je cilindricna,a u svakom slucaju ima utor za kajlu ili klin.na osovini ti je navoj i zavidana ti je matica,a nju mozes vidjeti ako skines flanjdu sa kopce.flandju mozes skinuti da je udaris sa cekicom sa zadnje strane,ako ne ide morat ces je malo zagrijati i onda ces je definitivno moci skinuti.ako te jos sta zanima pitaj ako mogu pomoci i daj neku sliku da vidimo o cemu se tocno radi. :wave:
Avatar
tokar
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 31. 08. 2011. (19:54)
Lokacija: mali lošinj

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la dalmatino » 19. 12. 2013. (17:22)

ako ti je dmb onda bi ti osovina 2.5 mogla bit pričvršćena na aluminiski ublaživač ,i na kajlu.ja sam mora vadit motor jer je nisan uspia skinit na brodu,a bogami san se namučija i na suvom sa skidanjem,ako ti se da malo uložit kupi drugu flanđu oca 600kn ,sa vidama ,pa si posli miran,a sumnjam da ćeš bez skidanja uspit izvadit ležaj.nemoj zaboravit odvit osigurač
Avatar
dalmatino
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 17. 05. 2010. (20:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvenjak 1952 g, dmb

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 12. 02. 2014. (18:17)

evo pocele su pripreme za sezonu pa ja plan da prvo vadim osovina da izmjenim ležaj... odvojili smo prirubnicu od kopče.. skužio sam rupicu od štifta kojeg niti nije bilo unutra... ali ne kužim kako će se izbit ta prirubnica niti kako je spojena na osovinu, na osovini nema navoja ni matice kako je netko spomenuo... danas sam samo razmotrio situaciju jer mi se još ne žuri
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 12. 02. 2014. (18:35)

p.s. predpostavljam da tu moram biti nježan s lupanjem kako nebi pomaknuo ili oštetio statvenu cijev
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la neli27 » 12. 02. 2014. (22:50)

Pero,na prirubnici ti se vidi mala rupica,i tu ti je stavljena vjerovatno (nabijen osigurač)osiguranje da se prirubnica nemože izvuči sa osovine,probusi sa puntom 6mm taj štift i sa izvlakačom izvuči prirubnicu,na osovini ti je klin,ali on ti ne smeta za skidanje.Ako ti ne bude išlo uzmi brusilicu i zareži prirubnicu baci ikupi onu sa vidama koja se lako skida i nakon puno godina.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 13. 02. 2014. (08:41)

hvala, fora je ta štifta u rupici nije bilo.. tj. punta prođe skroz.. pa zato me je zbunilo da nije šta unutra dodatno i začudilo me kako to da je prirubnica samo nabijena..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 13. 02. 2014. (18:53)

Dali je moguce da je stift suplji tj da ja s tom zicom od 3mm prodjem kroz stift
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la ceko » 13. 02. 2014. (19:31)

Teško.. To može bit samo osigurač da prirubnica ne izleti s osvine, a klin je obično urezan u osovinu uzdužno.
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la zore70 » 13. 02. 2014. (20:59)

Nije teško...moguće da je u rupu zabiven elastični zatik..štift..peranj..

To je jako tvrd i elastičan komad koji čvrsto nalježe u rupu plus malo ruzine..

Izgleda ovako http://www.rotometal-promet.hr/proizvod.aspx?rbr=218

Kažem moguće je ,jer san jako puno puta nalazija takva rješenja ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la ceko » 13. 02. 2014. (21:52)

Znan ča je to, ali čisto sumnjan da bi to imalo funkciju kunja na osovini, tu di je more, ruzina, sile.. itd, odnosno ako je, onda to nije nimalo dobro odrađeno.. Mi smo svojedobno silom prilika na gajeti, jedno kratko vrime imali brokvu (i čeličnu i običnu i svašta..) kroz rupu na prirubnici umisto kunja (slično kao i ovo), ali nije puno duralo..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la peroLA » 14. 02. 2014. (08:35)

samo da nadodam da ovo riješenje vozi 25godina i preko 3000 sati.. tako da je valjda bilo dobro ... :)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: ležaj osovine (osovinskog voda)

PostPostao/la ceko » 14. 02. 2014. (10:07)

Jesi rastavio?
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron