Mala škola plastificiranja...??

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Shile » 18. 03. 2012. (15:12)

Koliko ja vidim ovome dijelu foruma stvarno fali npr. Mala škola plastificiranja... :D
Pod "plastificiranjem" mislim na sav rad sa raznim vrstama i načinima rada s "plastikom" ... smola, epoxy ili slično...

Gdje bi se natuknično ili feljtonski postavljale i kasnije komentirale osnove rada s "plastikom"...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 971
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Ven » 18. 03. 2012. (15:31)

Svaki onaj koji se ozbiljno želi na bilo koji način bavit radovima sa laminatom

za početak bi preporučija da pročita knjigu Valtera Kuneja mislim da se zove

Kompozitni materijali i bilo je kupit u Metalminerala u SV. Nedjelji


VEN
"VEN" MARINA
Smiljanićeva 2, Split
Tel.: 098/ 365 163
E - mail: vnevesca@inet.hr
Avatar
Ven
Djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 624
Pridružen/a: 21. 11. 2010. (15:18)
Lokacija: Split

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la riberer » 18. 03. 2012. (15:33)

E moj Vene ... :roll:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Shile » 18. 03. 2012. (17:48)

Hmm...ma ja sam više mislio da to bude tu na forumu...
Više kao rasprava različitih sistema spojeva i slično...
Da, u slučaju da ako se treba izvesti neka "brza akcija" na našim voljenim plovilima, imamo par natuknica i naputaka za rad...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 971
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la nac » 18. 03. 2012. (18:28)

riberer je napisao/la:E moj Vene ... :roll:


a gde je ovde Venova greška,Riberer?
Avatar
nac
Member
 
Postovi: 190
Pridružen/a: 06. 07. 2009. (20:04)
Lokacija: Nizka
Tip plovila: Damor 800

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la riberer » 18. 03. 2012. (18:34)

Ma ne znam ni ja gdje, valjda nema greške, reci mi ti. Ja nekako baš i ne radim sa plastikom u zadnje vrijeme, pa možda zato ... :Other41:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Jadranko » 18. 03. 2012. (18:58)

uh... što bih volio svašta sad napisati o ovoj temi i strućnjacima koji nisu shvatili bit foruma... :(

neću... obečao sam biti dobar!
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la levan » 18. 03. 2012. (19:01)

mislim da nema potrebe za tom knjigom jer za kako bi se reklo raju je to previše informacija koje nemaju smisao onome koji valja prvoga puta i briga ga za polimere,duromere i kemijske spojeve.

znači treba malo mate (nebitna gramaža za probu),smole (poliester za početak)gelcoata i katalizator.

ravnu plohu (stol ,staklo) malo počistiti ,staviti odvajivač,pomiješati gelcoat sa katalizatorom (omjer pitajte u butigi),namazati pinelom gelcoat ,čekati,proba prstom (da se takiva al ne ostaje na prstu)

onda sa strane (najbolje na nekom kartonu ili nekoj ravoj podlozi) matu fino nasaftat smolom pomiješanom sa katalizatorom i bacit na gelcoat i fino utrljat.postupak ponavljati ovisno o zeljenoj debljini odljevka.

kad se osuši i stvrdne, odvojiti i to je to.

ako postoji određeni kalup opet sve isto .

obavezno se zaštitit,maskica rukavice itd.
Avatar
levan
Senior Member
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:39)
Lokacija: Pula
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Jouet 920

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la dagist » 18. 03. 2012. (19:05)

http://uputstva.org/barke/
evo mu odi nekih osnova, a takvi stranica bar danas imaš i na bacanje. ali zašto guglat kad se more bit gotovan :roll:
Zadnja izmjena: riberer; 18. 03. 2012. (19:28); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Quotiranje nije potrebno kada se odgovara ne neposredno prije napisani post.
- Bolje biti mlad, lijep , bogat i zdrav
Nego star, ružan, bolestan i siromašan

- i noga u guz**u je korak naprid-
Avatar
dagist
Member
 
Postovi: 316
Pridružen/a: 21. 12. 2011. (22:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gliser Regal s nadkabinom, 140 tohatsu

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Zagy » 18. 03. 2012. (19:46)

ma nije problem guglat, nego na svakoj stranici nađeš neke drugačije savjete..

meni je uvijek draže čuti savjet od ljudi koji se time bave i koji iz prve ruke znaju upozoriti na što treba paziti, kako se nešto napravi na lakši način itd..

čisto za primjer, kao na faksu davnih dana - isto ko matematika, možeš ju učit kroz knjigu a možeš i na instrukcije da ti profesor pokaže trikove kako lakše riješiti zadatak :)
Avatar
Zagy
Member
 
Postovi: 478
Pridružen/a: 31. 07. 2011. (19:58)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Kvarnerplastika G-370 + Evinrude ETEC 25

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la dagist » 18. 03. 2012. (19:51)

ma sve to stoji al ne moš očekivat da će te neko odi učit sve od početka. odi stvarno ima ljudi koji ti oće pomoć, ali onda ih pitaš konkretno i oni ti konkretno pomognu. eto i ti si pari mi se otvoria temu obnove barke pa ti se konkretno more pomoć kad pitaš nešto. a on bi sad da ga netko sve uči i tumači i još da mu valjda dokumentira sve sa slijama
- Bolje biti mlad, lijep , bogat i zdrav
Nego star, ružan, bolestan i siromašan

- i noga u guz**u je korak naprid-
Avatar
dagist
Member
 
Postovi: 316
Pridružen/a: 21. 12. 2011. (22:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gliser Regal s nadkabinom, 140 tohatsu

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la zore70 » 18. 03. 2012. (20:02)

Ven je napisao/la:Svaki onaj koji se ozbiljno želi na bilo koji način bavit radovima sa laminatom

za početak bi preporučija da pročita knjigu Valtera Kuneja mislim da se zove

Kompozitni materijali i bilo je kupit u Metalminerala u SV. Nedjelji


VEN


Tu san knijgu odavno kupija,procita vise puta i nista pametniji sta se prakse tice nisan posta..a knjiga negdi vata prasinu..

To otprilike izgleda isto kada na pitanje nekoga o problemu sa Torpedom ili nekim drugim motorom uputimo covika da kupi knjigu o toplinskim strojevima pa da cita o toplinskoj pretvorbi,udara po formulama nauke o toplini,gleda u dijagrame ekspanzije...a ne pripoznaje sitni banalni problem,neki triki job ;)

Malome coviku,brodaru, sportasu tribaju savjeti iz prakse,mali trikovi,cake koje ne pisu u ni jednoj knjizi teorije,kemijskih formula i sl.
Kako nesto sanirat,zakrpit,otkinuto nadomistit,pripoznat problem,cime to napravit,di sta nabavit...koliko toliko kvalitetno nesto popravit sa naglaskom na ustedi kucnog budzeta..

Svi znamo otic i kupit nesto novo,,narucit neke radove,ali se uvik nema novaca za to..zato ima joker zovi..prijatelj..znanac..pa i forum..

Najvise o plastici san naucija "kraduci ocima" kod proizvodaca brodova,pitanjima,zapazanjima,ucenjem kroz praksu...

Isto je i u svim zanatskim radovima..nema knjiga za tokare,marangune,zavarivace..ima samo sture teorije

Mislim da je Ribi na ovo mislija,ako se ne varam ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Trogiranin » 18. 03. 2012. (20:05)

Tema u biti nije loša, ali isto tako ka šta veli Dagist konkretno pitanje daje konkretni odgovor. Doduše Ven koji se i javija na temu ... sa čime se javija ? Kojim savjetom tako da nac ako nisi shvatija koja je venova greška onda valjda i ti nešto si naučija o radu u plastici iz navedene knjige. Ima dosta savjeta u dosta velikom broju tema i teško je to sve posložit na jednom mistu kao u ostalom i sve na forumu. Zato stoji ona pitaj pa će ti neko sigurno u moru gluposti i "pošteno" odgovorit na postavljeno pitanje. Nekad to potraje "malo" duže, ali odgovor stigne !!! :wave:

Evo Zore me priteka ali smo na istoj valnoj dužini te stoga neka ide i ovaj post . :clap:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la tg-boy » 18. 03. 2012. (20:11)

zore bili meni pomoglo da san više i bolje učija toplinske strojeve 1 i 2 - jer 1. san dobija 3 a druge 4. :angel: - bili onda moga servisirat motore - mogu li volva ili lombardinija-
eee- oprosti sitija san se da san i na sekvencijalnin turbinama i diplomira - to ti je onda imala mazda rx7 - jeli bi ja moga popravljat mazde :angel: :angel: ....
eeee - sitija san se iman i negdi skriptu obrada polimera 1 i 2 --- to će van sigurno tribat :twisted: :twisted: - a ja ču vidit oče li me muše zaposlit za servisera kad me lipa naša otpusti :cry: :cry:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la riberer » 18. 03. 2012. (20:11)

Tako nekako ... ali zašto ne ova tema? Ne bi trebao biti neki veliki problem ovde ubaciti, s vremena na vrijeme i od onih koji su se već upustili u posao poneku sličicu (bez slike ništa :D ) koja bi prikazala zorno neki detalj izrade. Naravno da je gotovo izlišno govoriti o omjerima, temperaturama i slično, jer to uglavnom piše i na uputstvima za upotrebu, ali slika koja bi prikazala ovaj detalj o kojemu smo već i prije pričali, "rekla" bi puno više, nego što se može reći samo riječima i bilo bi puno lakše shvatiti ...

Nekoliko osnovnih stvari na jednom mjestu je bolje nego puno osnovnih stvari na puno mjesta :D


P.S.
tg-boy ... :wtf:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.