Mala škola plastificiranja...??

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la legi » 27. 01. 2017. (20:02)

ljudi se boje sami madir prominit a to uopće nije problem,metar daske par čavala šegac batić blanja,bušilica i samo volja.....mislite da je lakše brusit plastiku,kitat,opet brusit.....mi smo sami krivi ča se drvena brodogradnja zatrla...da se više ulagalo u školovanje kalafata,bilo bi i drvenih barki,a i ljudi su se zaljenili,pa je problem održavat drvenu barku....ča mislite zašto na murteru i betini ima više drvenih nego plastičnih....ali otvorit ću novu temu o ovome...ovde ovome ni misto..
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la joso162 » 25. 08. 2018. (20:44)

Imam po brodu iznad vodenog djela te po gaznoj površini 15-ak rupica.
Kao kad vam šljunak pogodi automobil, pa se ošteti lak.
Znači rupice duboke 1mm široke 2-3mm.
Već sam se susretao sa osmozom pa znam kako izgleda, a ovo mi ne sliči na osmozu u tim rupicama nema truleži nego je sve zdravo, a smrdljivih mjehurića nema, tako da mislim da nije osmoza nego nekakva oštećenja uzrokovana vremenom jer je plastika stara 45god, a nikad nije pituravano nadgrađe, samo vodena linija.
Kislio sam te rupice proširiti i prebrusiti, pa proći sa hempel epoxy fillerom.
Sad me zanima da li je prije potrebno dati primer ili epoxy filler može ići na golu plastiku.
Također da li je dovoljno dati nakon svega 2 ruke hempel light primera, a da ne stavljam završni lak.
Jer bi mi ovo bilo samo preventivno, jer ću ga na proljeće cijelog brusiti i pituravati, te davati koper, pa da sad ne bacam bezveze novac na završni lak kad ću ga za 6 mjeseci brusiti.
Avatar
joso162
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 24. 04. 2012. (15:48)
Lokacija: ZD
Tip plovila: elan 490

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la joso162 » 07. 09. 2018. (21:01)

Riješio sam sve što je trebalo riješiti.
Pošto sam krpao neke djelove stari gelcoat se razlikuje u nijansu od nove boje i to ne izgleda baš lijepo, pa sam odlučio lakirati cijelu barku.
Sad me zanima kako dobiti "narančinu koru".
Želim da mi klupe budu grublje u "narančinoj kori", a rubovi da budu glatki i sjajni.
Kako to izvesti?
Ima li nekakav valjak koji dalje navedeni efekt?
Avatar
joso162
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 24. 04. 2012. (15:48)
Lokacija: ZD
Tip plovila: elan 490

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la lopi » 13. 01. 2020. (18:17)

Sta je bolje za cvrstocu sperploca ili poliuretanska ploca.
Avatar
lopi
Member
 
Postovi: 357
Pridružen/a: 30. 03. 2011. (22:36)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 20 cc

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la macro » 13. 01. 2020. (18:38)

šperploča. logično. al je teška i zato se uglavnom izbjegava di je to moguće.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la josme » 24. 01. 2020. (09:07)

macro je napisao/la:šperploča. logično. al je teška i zato se uglavnom izbjegava di je to moguće.

Djelomično bi se složio ali samo iz razloga lakoće obrade i ovisno što želiš napraviti a izbjegava se večinom radi mogućnosti truljenja.Ploča od poliuretana obložena sa rovingom i staklenom vunom podnosi mnogo jača naprezanja od špera.
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la lopi » 24. 01. 2020. (18:12)

Ima li neko ogranicenje kod amaterskog koristenja poliuretanskih ploca sta se tice njihove debljine. Jedan mi isto preporucuje poliuretan i kune se u njega ali negdi san procita da za npr. 20mm debljine koliko meni triba ga je nemoguce kvalitetno ugradit tapkanjen smolon po njemu nego da ide iskljucivo na vakumsku tehniku tako da ga smola ispuni po citavome presjeku u potpunosti.
Sperploca je mozda kratkorocno dobra ali na duge staze je nista. Trenutno mi je sve ispod palube sta se tice spere gnjilo s jedne strane je srica da je brod kvalitetno raden tako da ima par slojeva plastike nabacano sa svake strane spere izmedu koje je sad samo humus. :mrgreen:
Tako da san jos u nedoumici sta radit. Kidat sve i minjat ili primatirat sta mogu dohvatit i bacit 2 ruke mata i 1 rovinga.
Avatar
lopi
Member
 
Postovi: 357
Pridružen/a: 30. 03. 2011. (22:36)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 20 cc

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la 4ever » 24. 01. 2020. (21:37)

...ako ćeš radit samo rebra na donjem dijelu palube možeš i 10 centi poliuretana stavit a ako ces cilu provu recimo stavlja onda ide termat a ne poliuretan


...dvi mate i rovinju te neće spasiti bez rebara
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1098
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la josme » 25. 01. 2020. (08:30)

lopi je napisao/la:Ima li neko ogranicenje kod amaterskog koristenja poliuretanskih ploca sta se tice njihove debljine. Jedan mi isto preporucuje poliuretan i kune se u njega ali negdi san procita da za npr. 20mm debljine koliko meni triba ga je nemoguce kvalitetno ugradit tapkanjen smolon po njemu nego da ide iskljucivo na vakumsku tehniku tako da ga smola ispuni po citavome presjeku u potpunosti.
Sperploca je mozda kratkorocno dobra ali na duge staze je nista. Trenutno mi je sve ispod palube sta se tice spere gnjilo s jedne strane je srica da je brod kvalitetno raden tako da ima par slojeva plastike nabacano sa svake strane spere izmedu koje je sad samo humus. :mrgreen:
Tako da san jos u nedoumici sta radit. Kidat sve i minjat ili primatirat sta mogu dohvatit i bacit 2 ruke mata i 1 rovinga.

Sve što je trulo treba maknuti inače nisi ništa napravio.Poliuretan (ako ne radiš na vakum) obavezno dobro namočiti sa smolom i malo sačekati da upije smolu a onda nastaviti s radom.

4ever je napisao/la:...ako ćeš radit samo rebra na donjem dijelu palube možeš i 10 centi poliuretana stavit a ako ces cilu provu recimo stavlja onda ide termat a ne poliuretan


...dvi mate i rovinju te neće spasiti bez rebara

Definitivno imaš pravo. :thumbup: Termanto je najbolja stvar za pojačavanje i palube i bokova a rebra i pregrade je najbolje raditi sa poliuretanom jer se lako obrađuje :D
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la el passo » 26. 01. 2020. (20:03)

Poliuretan ima različitih gustoća. Pričati o podnošenju naprezanja neke neklasificirane poliuretanske ploče je isto kao nekome reći...da, stavi 4 sloja mate i dobiti ćeš željenu debljinu laminata :wtf: ...yes frende, al daj budi srce pa mi još reci koja gramaža staklenog mata mi je za to potrebna... :D

Koliko mi je poznato poliuretanske ploče se rade od dvokomponentne poliuretanske pjene. Odličan su izolator radi zraka koji se nalazi u komorama njegove strukture. Neki proizvođači plovila npr boston...njime ispunjavaju svoja plovila. Čitao sam u prethodnim postovima da je moguće postići dobro zasićenje poliuretanske ploče poliesterskom smolom primjenjujući vakumsku infuziju. Po toj logici poliuretan nema zatvorene komore nego više djeluje kao spužva...samo malo žilavija pa moraš napraviti pritisak na nju da upije smolu.
Da se vratim na bostona...po tome bi ukoliko poliuretanska ispuna dođe u kontakt sa vodom došlo do upijanja te vode. Iz iskustva znam da to nije tako. Poliuretan ne upija vodu sam po sebi. Upija je samo ukoliko dođe do pucanja zračnih komora unutar materijala nastalih djelovanjem fizičke sile...npr lupanje po valovima, navlačenje na trajler, sila koja djeluje na trup uslijed vožnje na trajleru ukoliko plovilo nije postavljeno kako treba. Ta zasićenost poliuretana vodom je lokalna...odnosno samo u djelovima opetovanog djelovanja fizičke sile.

No kako bilo, poliuretan je dobar materijal u brodogradnji, nije novost na tržištu, dobar je i za modeliranje kod preinaka itd. Isto tako na tržištu ima novijih materijala koji se koriste za izradu ojačanja u brodogradnji. Jedan od meni dražih je airex. On ima bolja svojstva u odnosu na poliuretanske ploče za izradu ojačanja laminata. Jednako se lako obrađuje kao poliuretan. Razlika između poliuretana i airexa je ta što smola probija kroz airex pa tako nastala sendvič konstrukcija ima puno bolju povezanost i čvrstoću nego ona sa poliuretanskom pločom. Airex nije kao spužva, ne treba se natopiti smolom kao coremat...znači ne otežava konstrukciju kao npr sendvič sa šperom. Isto tako ima različitih gustoća ovisno o namjeni. Za krmena zrcala mislim da se koristi 300 kilski, ja za ojačanja podnica koristim 50 kilski.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la 4ever » 26. 01. 2020. (22:21)

Di ti je volja toliko pisat :D

Poliuretana ima nabaviti razne gustoće ali nije za podnice koristia se vakuum ili ne ,već se stavlja termat za ove manje brodove a i jedno i drugo na veću podnicu trazi rebra
Airex je dosta skup zato ga manje i ima u našoj amaterskoj upotrebi i nije baš da je noviji materijal ,igrom slučaja moj krov je rađen u airexu prije 17 godina i od.lican je posto je lagan ali uvija se pod mojih 70 kila :thumbup:
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1098
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la josme » 27. 01. 2020. (09:38)

Dakle sve ima svoje.Treba se znati što se radi i što se želi postići.Ako želiš elastičnost i čvrstoću ,koristiš coremat ili airex.Ako želiš krutost i čvrstoću onda koristiš termanto.Poliuretan je za više za oblikovanje npr.rebra.. :D
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la 4ever » 27. 01. 2020. (17:54)

josme je napisao/la:Dakle sve ima svoje.Treba se znati što se radi i što se želi postići.Ako želiš elastičnost i čvrstoću ,koristiš coremat ili airex.Ako želiš krutost i čvrstoću onda koristiš termanto.Poliuretan je za više za oblikovanje npr.rebra.. :D




....tako je,išli smo daleko van pitanja :D
Lopiju treba savjet za palubu njegova broda i po meni triba šta si mu ti reka iskopati sve ostatke daske van i poravnati pa stavit matu posli utopiti termat ili poliuretana ako prvo nema blizu za nabaviti i pokrit sa mata roving mata i ja bi stavia koje rebro jer je to prova na koju se dosta skače ili ulazi .

Još da napomenem umisto rovinga stavit bijaksijal ,puno je lakše sa njim radit :thumbup: :)
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1098
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la el passo » 27. 01. 2020. (18:25)

Baš mi je drago što ste se oboje uključili u raspravu jer me zanima vaše mišljenje o sljedećem. Kako je bilo spomena o truloj šperi...npr ojačanja za škerme i bitve...Ja na ta mjesta kod manjih plovila tipa Učka, Vega, t401znam staviti kvalitetnu šperu. Iznutra je stavim na kit od talka i smole. Ne plastificiram je nego pustim otvorenu. To radim jer smatram da će na taj način puno dulje trajati budući da se u slučaju propuštanja vode može osušiti. Kad je uplastificirana onda se voda zadržava i posljedično tome puno brže truli. Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Ps...4ever meni je airex noviji jer ga koristim zadnjih 5 godina :D
Jest da košta ali se isplati :thumbup:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la josme » 28. 01. 2020. (08:32)

el passo je napisao/la:Baš mi je drago što ste se oboje uključili u raspravu jer me zanima vaše mišljenje o sljedećem. Kako je bilo spomena o truloj šperi...npr ojačanja za škerme i bitve...Ja na ta mjesta kod manjih plovila tipa Učka, Vega, t401znam staviti kvalitetnu šperu. Iznutra je stavim na kit od talka i smole. Ne plastificiram je nego pustim otvorenu. To radim jer smatram da će na taj način puno dulje trajati budući da se u slučaju propuštanja vode može osušiti. Kad je uplastificirana onda se voda zadržava i posljedično tome puno brže truli. Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Ps...4ever meni je airex noviji jer ga koristim zadnjih 5 godina :D
Jest da košta ali se isplati :thumbup:

Kad je šper postavljen onda je vjerojatno i površina suha,poželjno bi bilo premazati smolom (ne moraš plastificirati) a najbolje je za te stvari koristiti građevinske blažujke jer su dokazale trajnost na brodicama i nije ih potrebno dodatno zaštititi osim rezanih rubova....
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.