Modernizacija pogonskog sustava

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la sans-ego » 10. 03. 2012. (01:22)

Z-drive, V-drive, jet-drive, povrsinski, tunelski, peraje, vesla, trenirani dupini etc.
Otvaram ovu temu da bi tu mogli izmijeniti iskustva iz preuredjenja nasih pogonskih sustava u nadi da ce manje trositi i biti pouzdanija, sa sto manje odrzavanja i troskova. Tu dijelim moje iskustvo o nezahtjevnom tehnickom postupku kroz koji sam prosao bez stresa.

borro je napisao/la:
Obzirom da je ova tema prilično zanimljiva a ishod neizvjestan; a forum kao takav bi trebao između ostaloga služiti i za razmjenu iskustava i dijeljenje savjeta osobito od onih koji su prošli razne situacije i imaju znanja, bilo bi dobro da nositelj teme zaista napiše u konačnici koliko ga je taj zahvat došao tako da svi budući namjernici imaju bar okvirnu sliku kolika su ulaganja u takav pothvat ili se više isplati kupit drugu z nogu, ili spomenuti jet drive.


Moj iskreni doprinos bez skrivanja cijene i sve kako je bilo i sto se radilo slijedi...
Radi se o 2006 godini. Nakon godine dana sa Z-duoprop driveom, pala je odluka da se ide na jednostavnije i ekonomicnije rjesenje. Gledali su se Ka-me-wa, Hamilton, Castoldi i jos dva - tri minorna Americka tipa (UltraJet, druge se ne mogu sjetiti).

Kolega iz firme gdje sam tada radio mi je natuknuo da u Turku u Finskoj ima par radnih brodova koji imaju neki lokalni jet pogon, te mi je nabavio kontakt sa gazdom lokalnog skvera, koji mi je opet preporucio Alamarin lokalni finski proizvodjac jetdrive-ova. Ukratko - ja otisao, vidio i kupio model 230 koji je bio tada noviji proizvod u njihovoj gami. Tu smo dobili i dodatne gratis komande za neutral, naprijed, natrag i isprintanu shemu po kojoj se izreze plastika za ugradnju i odlicno odmjereni impeler od inoxa.

Cijena je bila 11.500 Eura. Tome dodano je oko 350 Eura transporta i 25 Eura osiguranja Finska - Italija. Za cijeli dozivljaj bila je potrebna i Centa - ugljicno-kompozitna transmisiona cijev od 30 cm po cijeni od 1.300 Eura.
Razni materijal - Sikkaflex, bijela mast, inox vijci, dodatne cijevi etc. oko 250 Eura.

Alat smo manje-vise imali, a to sto nismo posudili smo iz lokalnog skvera, kao i lokalnog plasticara koji je radio s plastikom kao da je u kipar u apoteci. Niti mrvicu nije ostavio iza sebe. Kostao je nista, jer je moj frend lokalni zubar pa je sve to "dottore" i "no problem". Imam i Digital Video kazetu iz te godine, pa kad digitaliziram jedanput cu objavit par stillova, kako je to izgledalo...

Montaza je trajala oko 9 dana, gradelalo se i ispijalo vina i grappe i ostalih alkohola i bibitta. Z-duoprop drive smo sretno ustupili nekom Venecijanskom taxisti koji je veselo odnio Z-duoprop i iza ostavio 4.600 Eura.
Sve skupa ispada oko 9.000 Eura.

Benefit - dobilo se oko 4 nm na krstarecoj brzini, smanjila se portosnja goriva za skoro 2 litre na milju, motor se znatno manje napreze i brze izglisira. Tu moram napomenuti da smo iste godine stavili i Coppercoat i nikada vise brinuli oko toga..
Odrzavanje pogona je nikakvo i kosta nista - 15 minuta ciscenja pod pritiskom sa malim Kaercher-om i dva-tri strca bijele masti i to jedanputa godisnje, te dva zinca od 10 Eura. U 6 godina se napravilo po 150 sati ljeti i jos 20 -30 po zimi, niti jedan problem do sada. Mislim da motor ima vise od 1600 sati ali je bio redovno servisiran.
Barcica ide u plice vode - gaz je oko 40 cm, ne moras se brinuti da ces nekoga izrezati, djeca su sigurnija kad plivaju i rone okolo. Eto, toliko od mene i unapredjenja pogona na daleko bolje i rijesavanja z-noge.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la sans-ego » 11. 03. 2012. (22:12)

Par slicica na tu temu ,nisu sve moje ali u principu to tako ide.

Transom ili krma kada je Z-drive skinut...
slika

Transom ispiljen i pripremljen za ugradnju matrice (nagrezan Gelcoat 3 cm) ...
slika

Matrica koja se uplastificira..
slika

Matrica u izrezanom transomu...
slika

Plastificiranje iznutra..
slika
slika

Gotovo je i vec se buse rupe...
slika

i izrezalo ubodnom pilom..
slika

da bi se jetdrive montirao.
slika

unutar transoma se montirala pumpa za dizanje mlaznice i upravljanje.
slika

Tu se vidi Centaflex 30 cm ugljicno-kompozitna transmisiona cijev.
slika

...cijela ideja je da sustav nema kopce i kada se ukljuci motor mlaznica usmjerava pola mlaza naprijed i pola nazad tako da barka malo "oscilira" 3-4 cm naprijed-nazad. Posto je dizanje mlaznice hidraulicno i upravlja se sa posebnom rucicom naprijed-neutral-nazad moze se i u hitnim slucajevima spustanjem iste doslovce zakociti u mjestu. Nije nesto jako upravljivo pri malim brzinama i po portu, ali od 1000 rpm na dalje ide kao po tracnicama.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la el passo » 13. 03. 2012. (20:50)

Sans-ego svaka čast na objavljenim informacijama :clap: .Jako lijepo objašnjeno i prikazano. Cijena mi se čini malo velika, ali što se pogona za unutarnje motore tiče nisam baš educiran. Reci mi za usporedbu koliko bi bila neka srednja cijena z pogona ako znaš :?:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la sans-ego » 13. 03. 2012. (21:57)

el passo je napisao/la:Sans-ego svaka čast na objavljenim informacijama :clap: .Jako lijepo objašnjeno i prikazano. Cijena mi se čini malo velika, ali što se pogona za unutarnje motore tiče nisam baš educiran. Reci mi za usporedbu koliko bi bila neka srednja cijena z pogona ako znaš :?:


Koliko ja znam se barem Volvo Z-pogoni obicno ne prodaju novi posebno. Polovni i u dobrom stanju od Volva idu od 4.000 za SP do 8.000 Eura za par godina star duoprop SX, barem tu po Skandinavskim marinama. Mercruiser ima Alfa 1, Bravo 1,2,3 i jos neke specijalne za utrke i visoke brzine (Blackhawk, TRS i No.6). Najjeftinija je Alpha 1 II generacije i da se naci nova u USA za $ 3.500 s trimom i propelom ali ti je ta do nekih 150 benzinskih KS.

Interesantno je to da je novi Volvo motor bez Z-drivea i nije bas nesto jako jeftiniji - oko 3 - 4.000 Eura, tako da zbilja ne znam gdje je tu neka racunica i koliko to zapravo kosta.

Tada 2006 je u Italiji bila cijena oko 5.500 Eura za noviji polovni Z-drive, a svi Venecijanski taksiji ti imaju ili SX ili SP i oni su najbolji kupci i prodavaci i svaki ih ima bar 2-3 u garazi jer ih mijenjaju svake godine. Uglavnom se ne odrzava, jedna ide dolje na obnovu, obnovljena gore u sat vremena i vozi.

Inace mislim da je pravilno odrzavanje Z-driva sa gumenim manzetama, uljem, impelerom, raznim dihtunzima i sl. oko 500 Eura godisnje i to bez odrzavanja motora, pa ti se za par godina skupi suma.

Ja od 2006 nisam potrosio ni 200 Eura na odrzavanje Jeta...mijenjao sam preventivno remen koji pokrece hidraulicnu pumpu i ulje jedanput, cinkove 2 kom, svake godine jer je stalno u vodi.

Vjerojatno ima neko s vise iskustva o temi Z-drive na forumu pa ce dodati jos pokoju...
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la el passo » 15. 03. 2012. (20:50)

Hvala. samo me je zanimala računica. Dakle po meni to se isplati ako više koristiš brod i ako je u moru cijelu godinu. :wave:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Modernizacija pogonskog sustava

PostPostao/la domorodic » 18. 03. 2012. (18:29)

sans-ego je napisao/la:Par slicica na tu temu ,nisu sve moje ali u principu to tako ide.

Transom ili krma kada je Z-drive skinut...
slika

...cijela ideja je da sustav nema kopce i kada se ukljuci motor mlaznica usmjerava pola mlaza naprijed i pola nazad tako da barka malo "oscilira" 3-4 cm naprijed-nazad. Posto je dizanje mlaznice hidraulicno i upravlja se sa posebnom rucicom naprijed-neutral-nazad moze se i u hitnim slucajevima spustanjem iste doslovce zakociti u mjestu. Nije nesto jako upravljivo pri malim brzinama i po portu, ali od 1000 rpm na dalje ide kao po tracnicama.


krasna platforma koja dobra ideja :idea:

može li na drugu stranu isto stat čovik :?:
Avatar
domorodic
New Entry
 
Postovi: 78
Pridružen/a: 09. 01. 2012. (20:42)
Lokacija: omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: dalmatinka


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.