Brodski hladnjak

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Brodski hladnjak

PostPostao/la bezobraznik » 29. 02. 2012. (16:19)

Nemam nikakav prostor za držati kvarljive stvari više dana na brodu, a ima mjesta gdje bi ugradio hladnjak. Kakva su vaša iskustva? 12V, plin ili obična jacera sa ledom? Koliko hlade, koliko griju, koliko struje, odnosno plina troše, koliko se uopće isplate?
Avatar
bezobraznik
New Entry
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 18. 10. 2010. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Polar 22

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dome » 29. 02. 2012. (18:17)

Jacera sa ledom ne troši struju uopće ako je dobro napravljena i proračunata vrića leda može trajati do tri dana uz minimalno otvaranje i uz uvjet da se u led stavi već ohlađena roba.
Potrošnja elektrohladnjaka ovisi o jačini kompresora, broju otvaranja vrata i naravno tu je također važan čimbenik prethodno rashlađivanje robe.Prosječan zrakom hlađeni kompresor je snage 46W i ne grije jako ali je svejedno jako bitno da mu se izvede ispuh (da ne puše u istu santinu odakle vuče zrak za hlađenje).
Plinski hladnjaci su zbog zraka potrebnog za gorenje i dimovoda ne preporučivi za zatvorene prostore u brodicama pa se zapravo koriste u zanemarivom broju inače sama nihova potrošnja je jako mala tako da kućna boca može trajati jako jako dugo ......
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la zore70 » 29. 02. 2012. (22:06)

Vecina plinskih hladnjaka,u stvari svi, na brodu ne funkcioniraju...problem je ljuljanje,a rade na malom tlaku i razlici temparatura..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la tg-boy » 29. 02. 2012. (23:33)

isto tako zore spomeni da jako sporo hlade -pogotovu za par sati ili jedan dan - za vikend najbolje prohlade u nadjelju navečer- zato i jesu dosta jeftiniji od kompresorskih :D
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la zore70 » 01. 03. 2012. (00:34)

tg-boy je napisao/la:isto tako zore spomeni da jako sporo hlade -pogotovu za par sati ili jedan dan - za vikend najbolje prohlade u nadjelju navečer- zato i jesu dosta jeftiniji od kompresorskih :D


A to san i mislija kad san napisa o maloj razlici temparatura.Ja san na brodu ima Elektrolux-plinski frizider,prikrojija cilu kuzinu za montirat ga i kad je pocelo koristenje nastalo je iznenadenje...pa razocarenje...pa trazenje odgovora..rjesenja kojeg nema....i na kraju cipanje interijera..zato bizite ca od toga ;)

Ili klasicna jacera sa ubacivanjem leda ili kompresorski frizider bilo na struju bilo na motorni pogon...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dimulius » 01. 03. 2012. (08:28)

evo moj primjer
klasicna jacera sa ledom (ugradjena ka dio interijera), 80 litri, sa 8 cm poliuretankse izolacije
led iz otkupne stanice
napunjena ledom do vrha (i led dobro pritisnut)

Uz nekakvo lagano koristenje izdrzala bi liti do 6-7 dana
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la Pape » 01. 03. 2012. (09:38)

...ako to tvoje korištenje frižidera spada samo na par dana, ja san mišljenja da bi bilo isplatljivije ić sa jacerom. kvalitetna jacera i 3-4 dana imaš sigurno. frižiderić od 45l 12V dojde nekih 5000 i više kuna, i ako oćeš bit miran, odma potiže i sve ostalo za sobom, instalaciju, solar, bolje baterije...tako da oš-nečeš...10k kuna bi tribalo pljunit ako oćeš sve po pe-esu. je lipo je uvalit pivicu gore u frizer i nakon 20-tak min imat ladnu...samo, jel...khm... odluka je tvoja...

za plinski ovo gore rečeno....potpisujem...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la Kapo » 01. 03. 2012. (10:40)

Ukratko : kolko para tolko muzike
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la bezobraznik » 01. 03. 2012. (17:40)

Ok, hvala na odgovorima. Ima li nekih preporuka za proizvođače jacera ili je to više manje sve isto? Gledam Igloo, ima li šta bolje za te novce? http://www.nautikastore.com/Category.aspx?ID=170
Hvala unaprijed!
Avatar
bezobraznik
New Entry
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 18. 10. 2010. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Polar 22

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la 4ever » 01. 03. 2012. (22:22)

najbolje bi bilo da ti ako imas koga napravi po brodu i ugradis
ja imam jednu od 23 i od 70 litara igloo i zadovoljan sam ,veca drzi sigurnih
pet dana i u njoj drzim samo meso ,pazi obavezno da ima cep sa boka za vodu :thumbup:
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1097
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la ikayke » 01. 03. 2012. (23:11)

Pozdrav svima,
prošle godine sam se ozbiljno bavio proučavanjem i odabirom hladnjaka za moju barku (dalmatinku). Izbor je nakon dugo premišljanja pao na sljedeci http://www.frigolab.it/scheda.asp?id=143.
Ono sto mogu govoriti to je iz iskustva sa đite prošlo ljeto, a to je 9 dana na moru.Znaci stavio sam ga novog novcatog na barku i prikljucio na plin, vec za 2-3 sata bio je dobrano ohladjen i hrana u njemu je bila super hladna iako je vani bilo pakleno vruće. Potrošnja plina u tih 9 dana je bila mala, iako ga se nije stedilo otvarati, racunam kilo ili dvije plina, mozda 3, iako sam imao bocu od 7.5 kg za svaki slučaj. Istina je da pošto u dalmatinki nema previse mjesta on je bio stavljen odmah do ulaza u kabinu tako da je auspuh koji ima izlaz prema gore, plinovi (koji nemaju miris) izlazili kroz otvorena vrata u natkabinu pa dalje van. Iako sam i ja bio skeptičan mogu reci da sam se ugodno iznenadio kako mali funkcionira, nema zvuka, nema mirisa... a i sto je najvaznije ne gasi se po uzburkanom moru, a posto svi znamo da dalmatinka nije oličenje stabilnosti po dosta jakom jugu bi se itekako zagasio... al radio je ko urica. Evo nadam se da ce kontra iskustvo dobro doci pri odabiru optimalne solucije.

pozdravljeni!
Avatar
ikayke
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 16. 08. 2008. (15:25)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Dalmatinka 5.90 Tohatsu 15KS

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la Harko » 02. 03. 2012. (13:04)

Takva su i moja iskustva s plinskim hladnjacima. Imao sam ih nekoliko, doduše na na brodu nego u vikendici bez struje. Svi su hladili jako, jako dobro, ništa lošije od električnih. Jednog sam čak sam preradio iz apsorpcijskog električnog u plinski. Veličina je bila 100-tinjak litara, dakle oni mali, kao kuhinjski element. Jedino je potrošnja bila znatno veća, boca plina od 10 kg za 6-8 dana...
Avatar
Harko
Member
 
Postovi: 124
Pridružen/a: 02. 05. 2011. (22:23)
Lokacija: Zagreb + more
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Nautika 500 BK, poludeplasman + Parsun15

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la bota » 02. 03. 2012. (15:50)

Meni plinski dobro radi! I još ako ga u plovidbi uključin na struju onda smrzava. Ne hladi brzo ka kompresorski, ali ja san zadovoljan. Kod mene je plinska škrinja 45l. Prije san ima normalni plinski frižider i njemu je smetalo valjanje za popi...., a ovome zanemarivo. Evo to je ovako nešto http://ivago.hr/extra/index.php?page=sh ... &Itemid=30
Avatar
bota
Member
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 12. 09. 2008. (13:44)
Lokacija: Solin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Reful 490 sea, Evinrude e-tec 40

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la ribariba1 » 02. 03. 2012. (18:29)

evo da se i ja uključim na ovu temu , iako sam već pisao o ovome. Ja u jedrilici imam plinski waeco 40 litara i iskreno prvu godinu nisam bio zadovoljan. Hladio je ali to nije to. Misleći što napraviti odlučio sam dodatno izolirati isti što sam i napravio sa 1,5 cm izolirajućeg materijala, te sam iza hladnjaka montirao mali ventilator snage 2 w . Rezultati su bili iznenađujuće dobri, ništa lošiji od kompresorskog kojeg se štedi zbog potrošnje struje ( jasno da se oni ne mogu usporediti po jačini hlađenja, ali s obzirom na stalnu pažnju oko potrošnje struje, nema razlike). tijekom noći on stvori led, vodim računa da ga ne otvaram zatvaram previše. U svakom slučaju boca od 7 kg sa kuhanjem i frižiderom traje mi oko 20 dana. Ja sam prezadovoljan. Eto još jedno iskustvo za ovu temu , i da, da ne zaboravim kupljen u Zagrebu prije dvije godine 2360 kn.
Avatar
ribariba1
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 14. 01. 2009. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: jedrilica, elan 707

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la tonchix » 02. 03. 2012. (22:49)

Kazu da plinski nisu dobri da se gase kad je valovito da postoji opasnost od gusenja plinom i sl.Zanima me vase iskustvo s plinskim i kako ste sprijecili moguce gasenje plina jer nebi moga mirno zaspat ako ljulja brod a frizider radi ili su to neki novi modeli pa imaju neku zastitu?
Avatar
tonchix
Korisnik baniran
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 06. 01. 2012. (18:35)
Lokacija: ogorje
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: damor 300 i od sutra novi brod

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.