Brodski hladnjak

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la MURTERINJO » 03. 08. 2017. (11:19)

Evo ako je netko ima slican problem neka pomaze :D
Frizider isotherm kompresorski na brodu je vec sedam godina,ali kako nisam do ovoga lita ima ugradeni solar radija je u vecini slucajeva samo dok je radija i motor.Lipo je pivu ladija a ja nisan ni obraca paznju koliko puta se pali i gasi.
Nakon ugradnje solara,sritan da ne moran vise cekat da se piva oladi,nego san ostavija frizider da radi nakon dva dana eto ti problema,napon baterije 12.1V,kako nista drugo nije ostalo ukljuceno jasno je bilo di je problem.
Frizider se pali svako dvi minute radi isto tako oko dvi minute bez obzira da li se otvara ili ne.
Zva san servisera koji je nasa prvo pad napona,to smo otklonili problem osta isti.
Sljedeci dan prominija termostat problem osta isti
Treci dan ga odnija u radionu na test vratija ga i tvrdi da je frizider kompletno ispravan, ali on i dalje radi kako je radija.
Napominjem da su baterije nove kupljene prije desetak dana jedna 90Ah druga 100Ah,solarni panel 100W
Avatar
MURTERINJO
Member
 
Postovi: 382
Pridružen/a: 05. 11. 2010. (22:13)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 660

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la ginekol7 » 03. 08. 2017. (15:44)

Problem je u niskom naponu. Naime, frižider ima zaštitu od dubokog pražnjenja baterije i kada napon padne
ispod 12 V (ovisno o zaštiti) isključuje se kompresor. Već nakon par minuta se napon oporavi i opet se
uključuje ali već nakon par minuta se opet isključuje. I tako stalno. Treba osigurati da napon ne pada ispod 12.5V.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 489
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dragi7 » 05. 08. 2017. (18:04)

Provjeri napojni kabel do kompresora.Radi pada napona.Pravilo je koliko metara je daleko kompresor od mjesta napajanja toliko kvadrata znači 4 metra kabel od 4mm2 ako je 6 metara kabel 6mm2 ali ispod 4mm2 ne stavljati nikako.A mislim da ti solar 100w ne može punit dovoljno s time da nisi naveo koji tip su ti baterije dali deep cycle Agm ili Gel ili su startne.Ja mislim najprije ti je problem u napojnom kabelu jer kompresor prilikom starta povuče najveću struju i ako je napajanje slabo i još napon nizak jer su baterije startne i mogu se praznit do 30% i napon nesmi bit ispod 12.5V - 12.4 da bi on radio normalno
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la MURTERINJO » 05. 08. 2017. (22:14)

Je bilo je tu i pada napona,sad je kabel skracen na pola metra ali je i dalje osta 2.5mm serviser kaze da je to za sada ok ali da kad uvatin vrimena stavin deblji kabel i bas je reka koliko metara toliko i kvadrata.
Sta se tice solara,prije ugradnje san se raspita i svi su rekli da je 100w za odrzavat frizider dovoljno.
Meni se cini da to ni ne radi kako treba i da san tu triba trazit problem.
Napon koji dolazi sa solara ide do 18 V a struja punjenja max 1.4A.
Avatar
MURTERINJO
Member
 
Postovi: 382
Pridružen/a: 05. 11. 2010. (22:13)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 660

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dragi7 » 06. 08. 2017. (07:38)

MURTERINJO je napisao/la:Je bilo je tu i pada napona,sad je kabel skracen na pola metra ali je i dalje osta 2.5mm serviser kaze da je to za sada ok ali da kad uvatin vrimena stavin deblji kabel i bas je reka koliko metara toliko i kvadrata.
Sta se tice solara,prije ugradnje san se raspita i svi su rekli da je 100w za odrzavat frizider dovoljno.
Meni se cini da to ni ne radi kako treba i da san tu triba trazit problem.
Napon koji dolazi sa solara ide do 18 V a struja punjenja max 1.4A.

Tih 18V je ok samo struja bi trebala bit veća obzirom i na doba dana kad gledaš.Taj solar bi triba imat max struju punjenja oko 5,5-6A onda je nešto ili do reglera ili spoja prema akumulatorima jer on bi ujutro triba ić na cca 14 .2V i nesto više a posli ako i kad napuni akumulatore ide u mod dopunjavanja oko 13,7 V ovisno koji regler imaš dali ima ili nema taj mod ali uglavnom sad svi imaju.A još mi nisi reka kakve akumulatore imaš što je bitan faktor u ciloj priči.
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dragi7 » 06. 08. 2017. (07:40)

A nisam te pitao šta se događa kad isključiš frižider jeli onda puni većom strujom i jeli napon veći
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la som » 06. 08. 2017. (16:48)

dragi7 je napisao/la:Napon koji dolazi sa solara ide do 18 V a struja punjenja max 1.4A.

Tih 18V je ok samo struja bi trebala bit veća obzirom i na doba dana kad gledaš.Taj solar bi triba imat max struju punjenja oko 5,5-6A [/quote]

Ta struja punjenja od 5.5 -6A za ti panel je naucna fantastika.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2967
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dragi7 » 07. 08. 2017. (08:54)

som je napisao/la:
dragi7 je napisao/la:Napon koji dolazi sa solara ide do 18 V a struja punjenja max 1.4A.

Tih 18V je ok samo struja bi trebala bit veća obzirom i na doba dana kad gledaš.Taj solar bi triba imat max struju punjenja oko 5,5-6A


Ta struja punjenja od 5.5 -6A za ti panel je naucna fantastika.[/quote]
Da u pravu si to mu je deklarirana struja ali ako puni 70% to bi bilo max ali njemu puni 1,5 A nešto tu ne valja ili regler ili je negdje na instalaciji od reglera do akumulatora ili tamo gdje mu je spoj prema kompresoru.Puno je tu stvari upitno.To triba dobar električar sve pregledat ovako je teško utvridit preko foruma pišući
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la Ros » 09. 08. 2017. (23:03)

Ja bi proba ovako:

1. odspojiti frižider pa izmiriti napon na akumulatoru koji je korišten
2. ostaviti jedan sunčani dan da solar puni pa izmiriti napon na akumulatoru, a bilo bi dobro i pratiti struju punjenja.

Ako je napon ok (12,8 - 13,2 v) značilo bi da je solar malog kapaciteta za zadovoljiti frižider
Avatar
Ros
New Entry
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 09. 03. 2011. (16:04)
Lokacija: Zadar
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la MURTERINJO » 10. 08. 2017. (09:55)

Za sada je stanje ovako
Zva elektricara da pregleda sve komponente i na kraju ispalo da je panel u banani.
Sutra stize drugi ,sljedi montaza pa cemo vidit sta ce bit.
Avatar
MURTERINJO
Member
 
Postovi: 382
Pridružen/a: 05. 11. 2010. (22:13)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 660

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la seagull2 » 29. 08. 2018. (13:54)

Pitanjac! pošto mi je novi brod ,prva i osnovna stvar - Frižider . svi znamo koliko košta Marine frižider pa .... zanima me iduce.

1. solar + regulator+ baterija + marine frizider 12v = mucho dinero
2.solar + regulator + baterija + minibar frzider 220v + 1kw ćisti sinus inverter = dali to funkcionira dobro i koliki mi solari trebaju ,baterija.?
3.solar + regulator+baterija+ najmannja ledenica 220v + sinus inverter + externi termostat 12v sa senzorom temp unutra ( samo ideja neznam dali radi ) koje podesis na 7-8 stupnjeva C... to mi je palo na pamet zato šta kuvam pivu i imam veliku ledenicu di drzim kegove- stavio sam externi termostat sa senz temperature u frizideru. namjestio na 7 stupnjeva i to radi odlicno.
4. solar + regulator + baterija + PILTIEROV Element (ima ih na ebayu jako jeftino od 6A do 20A) + ugradit jaceru u postojeci box... (za ovo nisam sig koliko to hladi i koliko bi trebalo struje)

Šta se preporuča da se ne baci previše novaca a opet da bude ladne pive u điti. . radi se o gliseru MErry fisher 610 honda 100, dakle vozi se po danu pola ure od otoka do otoka.. neće se puno nadojit alternatora... FAla
Avatar
seagull2
Member
 
Postovi: 260
Pridružen/a: 12. 01. 2011. (01:40)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sciallino 23 yanmar 4lh-hte 142 ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la dimulius » 29. 08. 2018. (14:17)

seagull2 je napisao/la:Šta se preporuča da se ne baci previše novaca a opet da bude ladne pive u điti.


Po meni sve opcije koje nisu brodski kompresorski frizider su bacanje para.
Pogledaj cijene za waeco coldmachine pa vidi mozes li to kako realizirat.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la peroLA » 29. 08. 2018. (14:20)

opcija jedan, već nakon par đita sa ledenim pivaama ćeš zaboraviti na mucho dinero.... nađi na akciji neki koji se odozgora otvara... primarno kupi friž pa ostalo može i naknadno...recimo ja sam ovu godinu bez solara prošao jer uvjek bar 3 sata dnevno motor radi a imam dva akumulatora, i jak altenator pa za sad mi ni ne treba no kako cu u buducnosti vjerojatno i vise stajat sa vremenom cu ga nabavit... imaš novi brod i nemoj šparat i kemijat... ako ide više muških onda je jedino dobro rješenje veliki prenosni friž ili ledenica sa ledom... jer su normalni frižideri premali za nas žedne, ali kad si sam za familijom onda je tu hrana i svega pomalo.... u moj recimo stane nekig 14velikih boca piva mislim...
ove opcije sa ledom drže i do 48 sati...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la seagull2 » 30. 08. 2018. (11:39)

Malo razmisljanja i kopanje po netu me dovelo do ovog seta :
http://evis.hr/hr/proizvod/hladnjaci-3/ ... rv--pt4-44

narucio preko prijatelja koji ima klima servis i proc cu bez PDV.. jedinicu cu stavit u gavun ispod sjedišta a isparivac u jaceru igloo koju cu fixirat u kokpit kao sjedište i frizider.. naknadno cu jos polipetat po jaceri armaflexa izvanka i obuc u tikovinu jer mi je ostalo od platforme.. šta vam se ćini_
Avatar
seagull2
Member
 
Postovi: 260
Pridružen/a: 12. 01. 2011. (01:40)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sciallino 23 yanmar 4lh-hte 142 ks

Re: Brodski hladnjak

PostPostao/la peroLA » 30. 08. 2018. (12:34)

to ti je isto kao da si kupio friž, samo si fleksibilniji što možeš sam stavit kako želiš ali zato imaš više posla... neznam koje rangove cijena si gledao za kompletni friž... inače ovaj danfoss bd 35 ti ide u sve gotove frižidere tako da ti je to dobro... recimo ja sam imao na svojoj već ugređen indel friž ali kompresor je bio stari membranski koji nije dobro radio i umjesto njega sam stavio danfosasa i sve radi super... sve sam to i napisao ovdje pa se nadam da si probao pogledati i cijene van hr, jer je meni danfoss sa elektronikom vani došao ispod 200€ a u hr sa svim popustima je bio dosta skuplji...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.