Trim za Z nogu

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Trim za Z nogu

PostPostao/la brankozuvela » 20. 02. 2012. (00:30)

Pojam mi je jasan no u kombinaciji sa flapsovima , kako najoptimalnije iskoristiti trim noge i trim flapsova za povecanje brzine i smanjenje potrosnje na mercruseru 5.7 (guta)
Avatar
brankozuvela
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 17. 02. 2012. (20:13)
Lokacija: Kraljevica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Campion Wictoria 797- Mercruiser5 .7

Re: Trim za Z nogu

PostPostao/la sans-ego » 20. 02. 2012. (01:59)

brankozuvela je napisao/la:Pojam mi je jasan no u kombinaciji sa flapsovima , kako najoptimalnije iskoristiti trim noge i trim flapsova za povecanje brzine i smanjenje potrosnje na mercruseru 5.7 (guta)


Najbolja pozicija kada se glisira je da je zadnja trecina trupa u moru, a trup sto vise paralelan s povrsinom. Trim-ploce dovode trup u balans tako da se ne naginje na lijevu ili desnu stranu i tu su najvise korisne, uglavnom kada je teret nerasporedjen ili kada je valovito. Isto tako pomazu kod izglisiravanja da se gliser ne propinje i ne "kopa" i da sto brze i lakse izglisira (tu ces ustedjeti par decilitara benzina). Onda se podizu i stavljaju u skoro horizontalan polozaj. Bitno ti je spustiti provu (ali ne previse!) i postaviti trup u idealan polozaj. To se da malo trenirati i kroz praksu se da nauciti u dva sata.
Trim Z-noge se podesava u kombinaciji s brojem okretaja motora - vjerojatno u tvom slucaju izmedu 4.500 - 4.800 na punome gasu. Sto je vise prema maximumu to ti je pogon bolje iskoristen. Opticki je Z-noga pravilno podesena kada ti je kavitaciona peraja (ona peraja iznad propele) u nivou i horizontalna s povrsinom mora (skoro da je izvan mora 1 cm). Ustedjeti gorivo - to ti zavisi (a tu ima po forumu milion savjeta i o tome se pisalo) od zaraslosti trupa, stanja kopra, motora, propele, dodane tezine etc. - s 5.7 neces puno. Mozda litru - dvije na svakih 100 litara benzina u idealnim uvjetima i kada se malo istreniras s trimovima. Ako si na 3/4 gasa, cist, idealno istriman i izbalansiram, s dvije osobe, brzine oko 20 cvorova ti, predpostavljam, moze trositi oko 1,7 l/m.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Trim za Z nogu

PostPostao/la mrkac » 20. 02. 2012. (17:52)

Na ovoj stranici postoji demo program, možeš na compu vidjeti kako flapsovi utječu na plovilo.
Malo se igrati pa možda bude jasnije. A što se tiče potrošnje ova stranica tjera u očaj, a stvarno je tako,
više manje svi ti motori su OMC baza i troše isto, zvali se Merc ili Volvo, karburatorski.

Tako da ukoliko gliser nije spartanski sa opremom i lagan, može se doći samo do optimalne potrošnje
uz pravilno izglisiravanje i trimovanje, o nekoj uštedi nema govora.
Mirno more
Avatar
mrkac
Member
 
Postovi: 158
Pridružen/a: 08. 06. 2008. (10:12)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Scand Boats 26

Re: Trim za Z nogu

PostPostao/la som » 20. 02. 2012. (22:30)

Ima dosta jednostavan način da sve to uglazbiš bez puno kompliciranja. Izglisiraš i voziš svojom X brzinom, poštelaš flapsove da brod stoji ravno i onda se malo poigraš s trimom. Cilj je da postigneš maksimalnu ( ne maksimalnu broda nego trenutnu) brzinu i broj okretaja a da ne diraš ručicu gasa. U praksi to znači: staviš ga na npr. 5000 o/min i voziš 30 čv. Trimanjem i flapsovima dođeš na 5500 o/min i 36 čv. i onda smanjiš ručicom gasa na 5000 o/min i to je to. Moguče su uštede do 20 %. Ovo ti govorim iz vlastitog iskustva. Sve ostalo su bajke. Sve ovo vrijedi kad je bonaca a kad ima mora sve teorije padaju u vodu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3010
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Trim za Z nogu

PostPostao/la mrkac » 21. 02. 2012. (14:17)

Ovo što je Som napisao sve stoji, samo mislim da je 5000 ok/min malo previše jer to je negdje i max. broj okretaja za 5.7 Merc, zato ga je poželjnije
trimati oko 4000 ok. tako da ga loviš na putnoj brzini. Pri toj operaciji dobro je imati mjerač protoka goriva, da se vidi gdje je nekakva ekonomija za
taj motor. Bilo bi dobro da napišeš na kojem je gliseru motor i koji. Sve bolje od 1,8 lit/nm je dobar rezultat. Kod amera kada su radili motore benzin je
bio za niš pa od takvog stava i kubikaže i potrošnja. Ja ozbiljno razmišljam o promjeni motora jer cijene odu u nebo i neće skoro dole.
Evo "the adress is public" sa karakteristikama tvog Merca
Mirno more
Avatar
mrkac
Member
 
Postovi: 158
Pridružen/a: 08. 06. 2008. (10:12)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Scand Boats 26

Re: Trim za Z nogu

PostPostao/la som » 21. 02. 2012. (18:14)

Ja sam naveo broj okretaja i brzinu bez veze samo kao primjer kako to napraviti. Nije potreban protokomjer jer ako mu trimanjem počne rasti brzina i broj okretaja, a kada dosegnu svoj max znači da je otpor trupa smanjen na minimum. Flapsovima, trimanjem motora i elisom sam smanjio potrošnju za više od 30 %. Brod je bio 6.2 m, motor 5.7 i noga Alpha one
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3010
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.