Kako registrirati brod bez papira?'

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la Gaso » 09. 01. 2009. (10:09)

E to je nešto novo. Onda znači da i za osobne potrebe treba imat punomoč. Samo su dosta čudni ti propisi, zamisli da se to prihvati i kod automobila ;)
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la goco » 09. 01. 2009. (10:23)

Ne postoji niti jedan način legalno registrirati brod "bez papira". Za stjecanje vlasništva potreban je neprekinuto pravno sljedništvo,osim kod samogradnje, što spada pod originarno stjecanje vlasništva. No kod samogradnje, koliko znam, a ne znam baš puno, potrebno je imati zadovoljene neke uvjete koji se odnose na utrošeni materijal i slično.

@morskivrabec: Onomad kada si citirao ZV, citirao si posjed, što nema nikakve veze sa vlasništvom, osim kao jedan od pretpostavki za stjecanje istog, i to dosjelošću. No, iako se dosjelost stječe po samom zakonu, protekom određenog vremena, potrebna je i deklaratorna sudska odluka o stjecanju vlasništva.

Dakle, ne možeš reći da nešto imaš u valjanom posjedu određeno vrijeme, koje je također određeno zakonom i smatrati se vlasnikom. Moraš pokrenuti sudski postupak kako bi sud utvrdio da si ti dosjelošću stekao vlasništvo i tada ti je sudska presuda valjan osnov za upis broda kao tvoje vlasništvo.
Avatar
goco
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (13:06)
Lokacija: Zagreb - Senj
Tip plovila: Merry Fisher 725 - Yamaha 150 - Yamaha 5

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la primorac » 09. 01. 2009. (13:30)

Gaso je napisao/la:E to je nešto novo. Onda znači da i za osobne potrebe treba imat punomoč. Samo su dosta čudni ti propisi, zamisli da se to prihvati i kod automobila ;)


E tako ti je moj Gašo. Ne mogu ni ja doć u Mežice i registrirati automobil na svoje ime, jer nisam državljanin niti imam boravak u Sloveniji. Nasuprot tome, pročitaj ovo pažljivo:

VI. UPIS I BRISANJE BRODICA

Članak 20.

(1) U očevidnik brodica mora se upisati brodica duljine veće od 2,5 metra ili brodica s ukupnom snagom porivnih strojeva većom od 5 kW, koja je u cjelini u vlasništvu fizičke ili pravne osobe s prebivalištem odnosno sjedištem u Republici Hrvatskoj.

(2) U očevidnik brodica može se upisati brodica duljine veće od 2,5 metra ili brodica s ukupnom snagom porivnih strojeva većom od 5 kW koja je u cjelini ili dijelom u vlasništvu strane fizičke ili pravne osobe ili osobe bez državljanstva ili državljanina Republike Hrvatske koji nema prebivalište u Republici Hrvat­skoj ako brodica pretežno boravi u moru Republike Hrvatske.

(3) Vlasnik brodice iz stavka 2. ovog članka dužan je opu­no­mo­ćiti zastupnika u Republici Hrvatskoj s prebivalištem ili sje­diš­tem na području lučke kapetanije ili ispostave gdje je brodica upisana u očevidnik brodica.


Dakle, svoju novu B700 lagano možeš upisati na svoje ime i prezime u očevidnik brodica u RH. Ovo gore citat je iz Pravilnika o brodicama i jahtama. Sa automobilima ovo nije moguće... :angel:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la Gaso » 09. 01. 2009. (14:32)

Da ali mi iz drugih razloga ne odgovara upisati B700 na svoje ime, nego bolje mi je na ime domačina, pa da imam ja punomoč, tako imam trenutno samo elan pasaru od 5m na svoje ime, ali i ona več dvije godine nije bila u moru.
Zadnja izmjena: Gaso; 09. 01. 2009. (14:37); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la raptor » 09. 01. 2009. (14:35)

Gašo,ako ti je brod na tuđe ime odnosno nekog domaćeg,onda će ti isti morat napisat punomoć da ti ili tvoj otac mogu upravljat istim ;)
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la Gaso » 09. 01. 2009. (14:38)

Raptor, ja to imam več urađeno, kod mojeg drvenog broda, vlastnik mi je napisao punomoč, samo kazao sam da me policija još nije nikada pitala da je pokažem.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la raptor » 09. 01. 2009. (14:46)

A bolje ju je imat u svakom slučaju,nikad neznaš kad more kakvi "zajebani" zatražit ;) Mislim da je i kod auta ista stvar,samo uža familija a ostali bi tribali imat punomoć za vozit.Ja san lani slično da jednom frendu za motor jer mu se ni dalo prepisivat,eto
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la pomorac » 10. 01. 2009. (21:37)

Gaso je napisao/la:Raptor, ja to imam več urađeno, kod mojeg drvenog broda, vlastnik mi je napisao punomoč, samo kazao sam da me policija još nije nikada pitala da je pokažem.

Niti neće, a šta se tiče automobila (i motora) velika većina piše punomoć da ga može prodati bez da ga stavi na svoje ime (tj. da ne plati porez) a da treba, ne treba.
Primjer: bio sam u Italiji s autom od prijeteljice koja ga je kupila prije nekoliko dana, znači nije bio na njeno ime niti je ona bila sa mnom, i zakonski ne moram imat nikakvu punomoć. A što se tiče krađe, normalno da su i oni na granici posumnjali, ali zato je na njima da to provjere, i nakon 5 minuta ajmo dalje. Druga stvar je za strano vozilo, tu vlasnik mora biti prisutan.
Avatar
pomorac
Member
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 01. 09. 2008. (17:14)
Lokacija: Raša
Lokacija: Raša
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Stefini 12m, A-1020, Amon 790, Crestliner ...

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la oblada » 31. 01. 2009. (14:05)

""a ako koristiš brod 10 godina onda postane tvoj šta bi reka oni Oblada - biser :D a di je nesta ? nema ga ?""

Opet samo riječi hvale..
Avatar
oblada
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 04. 11. 2008. (20:17)
Lokacija: Split/Rogoznica

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la Pegas » 25. 04. 2017. (17:50)

Pozdrav svima, znam da dižem temu staru 9 godina ali nisam mogao naći nikakvu noviju, zanima me sljedeće. Zbog požara u apartmanu ostao sam bez papira za gliser koji je imao njemačke tablice, napokon htio sam ga ove godine uvesti na hr tablice i registrirati ali kako je to uništeno ne znam što mi je činiti. Kontaktirao sam bivšeg vlasnika i čovjek mi je ponudio pomoć. U kapetaniji su mi rekli da treba napraviti nove papire, tražiti brisovnicu i nakon toga će ga oni prepisati na hrv. Bivši vlasnik mi je poslao brisovnicu i rekao da mu iz nekog razloga ne mogu dati kopiju papira jer ima premalo podataka o gliseru. Znači trenutno imam samo brisovnicu i kupoprodajni ugovor (neovjeren) i nekoliko dozvola da gliser može ploviti našim vodama. Ima li netko sličnih iskustava i dali je stvarno nemoguće napraviti duplikate originalnih papira
Avatar
Pegas
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 16. 04. 2017. (20:32)
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sea Life 535

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la bajica » 25. 04. 2017. (18:12)

Ja sam uvezao nedavno brod Germany owner. Trebala mi je brisovnica iz Ger registra koju ti imaš. Uz nju je bila fotokopirana knjižica broda prekrižena i papir pečatiran. Ovo ti nemaš. Kupoprodajni ugovor također imaš- možeš imati. Dakle fali samo preslik knjžice broda jer original ionako zadržavaju u Germany. Uz malo dobre volje moglo bi proći. Pitaj da li bi prihvatili izjavu vlasnika da je papir nestao u požaru? Svi dokumenti trebaju biti prevedeni kod sudskog prevoditelja (120kn po stranici za Ger). Ako u dokumentima koje imaš postoje podatci o brodu (dužina,širina,pogon itd) stvar bi trebala biti rješiva.
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: Kako registrirati brod bez papira?'

PostPostao/la Pegas » 25. 04. 2017. (20:10)

Hvala ti na odgovoru, problem je što u brisovnici piše motor mercury, neki kod motora, ali proizvođač plovila nepoznat, u toj brisovnici ne piše dimenzija, ali imam u prijavi dolaska brodice dimenzije, piše mi također broj uzastopnih prijava i tablica (njemačka registracija). Žao mi je sada što sam tako blizu a tako daleko ishođenja papira. Pokušat ću prepisati broj tvornički plovila (ako ga uopće nađem pa budem molio wasserpolizei da nešto pokušaju.
Avatar
Pegas
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 16. 04. 2017. (20:32)
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sea Life 535

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron