Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zvuči

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zvuči

PostPostao/la Lando » 19. 05. 2011. (23:54)

riberer je napisao/la:Od ovoga bi se mogla napraviti zasebna tema ... ako ste za?!


Problem nije baš mali ... ili je on samo, kod opisa karakteristika barke, u nazivu.
Nije samoprazneći, nego je kokpit koji ima mogućnost pražnjenja, što nije baš ... isto.


......... jesmo ;)

Samopr.......


......... :think: ( treba slomit jezik za ovo izgovorit ) na malim barkama , je općenito problem radi visine poda u kokpitu i nivo plohe mora . Lijepo zvuči kad se barka kupuje da ima samoprazneći kokpit , ali je sr@**e kad shvatiš da to baš i ne radi kako si mislio , nego barku treba dooooobro inkrmat da voda iscuri .

Ne može se to napravit , a da se s pravom kaže da je samoodlivno , ako je pod u ili ispod razine mora .
Po meni nije uopće rješenje to da se voda prazni samo kad barka plovi i kad se na krmi mora natovarit bog zna koliko kila tereta da bi iscurila voda . To bi u pravilu trebalo funkcionirat i kad barka stoji u portu na miru i kad pada kiša da je ne moraš ići sekat , nego da voda sama otiče vani i to sva koja padne unutra . To se onda može reć - samoodliv ili samosekanje , manikele rade svoj poso ili samoprazneći kokpit ;) . Ovako kako je to napravljeno na nekim manjim barkama to je s oproštenjem qc , a ne samoodliv . Pod kokpita barke je nagnut prma provi , a izlaz vode iz kokpita je na krmi . Uzmimo ovako : kiša nalije kokpit ( cca 4 - 10 cm vode leži prema provijenom škafu ) , ti ideš ući u barku ( u cijeni koje si platio samoodlivni kokpit :roll: ) , ili moraš imat čizme ili ćeš smočit noge ako ugaziš unutra . Ili pri ruci moraš imat opjevani - kablić s ispolcem , klekni lijepo na škaf i prvo isekaj barku , a onda ući u nju da ti noge ostanu suhe . Isti kokot ko da i nema taj samoodlivni kokpit ;) , samo malo manje vode unutra .

Ovo je moje mišljenje , pa ne bi volio da se sad neko od proizvođača ljuti jer , ako nisam u pravu molio bi da me se ispravi . Ovo sam želio napisat u jednoj drugoj temi, ali sam upravo želio otvorit zasebnu temu , jer je baš kako je reko i Riberrrrrrrer , puno širi problem . Mnoge manje ( čitaj niže ) barke , koje imaju samoprazneći kokpit , pate od istih ili sličnih simptoma . A kupcu baš lijepo zvuči da ima SPK , jer baš je dobro da ne treba ići kisnut svaki put kad pada kiša ( onako kako ja :Other12: moram ići kisnut ) , ako se slučajno nije zajebo pa ostavio čepove unutra ili mu je neki najlonski saket začepio "malu jupicu " , a on se pouzda u samopražnjenje :mrgreen:

Na kraju , istu ovakvu gimnastiku s ispolcem i kablićem i ja moram radit na svojoj barci , jer na njoj ne držim zimsku tendu , ali brate , nema ni manikele ( rupe za samoodliv vode ) , pa nemam za čim ni žalit :) . A ujedno , kad u barku uđe pet šest ljudi pa sjednu na klupice koje su većim djelom u krmenoj polovini barke , noge će im ostat suhe , jer more neće kroz te rupe ulazit unutra , što se isto navodno događa na nekim barkama , pa nema potrebe zabijat kojekakve čepove .

U jednom razgovoru s proizvođačem barke koju sam taj dan kupio , reko sam mu između par osobnih ideja i to - da ja imam ovaj kalup i da ja proizvodim ovu barku , prvo što bi napravio bilo bi to da bi prepravio kalup i da bi je povisio za određenu vrijednost ( trebalo bi točno izmjerit , ali cca 12-15 cm ) i na njoj bi napravio samoodlivni kokpit , ali tako da voda lijepo izlazi vani i da se ne događa da more na isti otvor ulazi unutra . Eto sad iskreno i bez lažne skromnosti , ali osjećam se zadovoljan jer je to dotični proizvođač na varijanti II iste barke i napravio ( uz još par predloženih izmjena , poboljšanja svakako ) . Po onome što sam osobno vidio , mislim da je sve to oko samoodliva dosta uspješno i kvalitetno napravljeno iako moram priznat da je nisam provo u moru , pa ovo ne mogu tvrdit sto posto .

da zaključim svoj osvrt na samoodlivne barke , bolje bez ikakva samoodliva nego s lošim samoodlivom , pa kako god ko to primio :wave:

ŽIVIO KABLIĆ S ISPOLCEM :Drink40:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la ceko » 20. 05. 2011. (07:02)

..bolje bez ikakva samoodliva nego s lošim samoodlivom..

Istina.. Osobno meni je taj samopr. kokpit i slično, ustvari jako bez veze.. Mislim kod pasarica 5 m i sl.. Podnica bude previsoko (da bi se dobio taj pad), a bande od broda su kolike jesu i taj odnos mi ne štima..
ŽIVIO KABLIĆ S ISPOLCEM

He! He! A jel znaš ti po čemu je ispolac dobio ime? :lol:
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la borro » 20. 05. 2011. (07:40)

Ceko prosvjetli nas, jer bi baš volio znati, osobito ako je istina.
Dodao bi na ovu tematiku da se i sam slažem sa činjenicom da bolje ništa nego fuš, ali teško je to baš postić na tako malim i plićim barkama. Doduše ima novijih barki koje su drugačije koncepcije kao belmarin, pa se to može napraviti, ali na modelima tipa ovih starijih elana i raznih drugih pasara, teško je podić podnicu za deset i više cm a da bande budu dosta visoke. Međutim, postoje i nepovratni ventili, pa ako i uđe 6 ljudi u barku ne moraju im baš nužno noge biti mokre, naravno ako si ugradio dobar nepovratni ventil. a na kraju može se staviti i kuglični ventil, pa kad više ljudi planira ući u barku, prvo zatvoriš ventil, pa onda krcaš teret.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la ceko » 20. 05. 2011. (08:40)

borro je napisao/la:Ceko prosvjetli nas, jer bi baš volio znati, osobito ako je istina.

Istina, prava istina i noting bat d istina! :silent: (Al sad ne stignem, i to je za onu drugu temu.. :mrgreen: ) Živio ispolac, a ne Džirlo kokpiti! :lol:
Sad ozbiljno, prijatelj ima mislim da je mlaka 590 (dalmatinka) sa samopr., jbte na uštrb toga kokpita natkabina izgleda ka kampanel, a u stivi imam osjećaj da stojim na tavi.. Mislim ipak je to skoro 6m.. Ma ono, nekako mi je logično da posli kiše ili nevrimena dođem do broda vidit šta je s njim..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la josme » 21. 05. 2011. (07:12)

Imam i ja samoprazneći kokpit....sam ga praznim... :lol:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la Rexi » 21. 05. 2011. (08:05)

a vis, ja nisam znao da to ne funkcionira u praksi bas najbolje :mrgreen:

dobro bar se ne moze potopit brod usljed velike kise a? :mrgreen: ne moze.. jel tako? :lol:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1667
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samolijepo zvu

PostPostao/la teo_ribar » 21. 05. 2011. (12:36)

josme je napisao/la:Imam i ja samoprazneći kokpit....sam ga praznim... :lol:

najbolja definicija samopraznećeg kokpita :thumbup: :lol: :lol:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la gonič zmajeva » 24. 05. 2011. (17:05)

Lando otvorio si temu i onda posli tvog uvodnog posta se komodno mogla i zaključat,jer si sve reka :lol: . Koliko god da je mana samooticanja dignut pod kaića i neugodnija vožnja po valovima u odnosu na pod koji je ispod razine mora, kvalitetno riješeno samooticanje je majka :D . Meni je konkretno kaić vezan u "rilo bure". Za vrijeme svake jače bure treba bi dežurat kraj brodića i pajat more koje bura pribaci priko mula i utovari u kaić. Kako sam veći dio godine u ST a plovilo u Murteru bez samooticanja bi triba svaku malo vuć kaić na kraj ili zajebavat lokalno pučanstvo da mi se brine o plovilu. Sva srića da su ameri napravili kvalitetne rupe za samooticanje (komada tri na 4 m kaića :angel: ).
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la slot » 25. 05. 2011. (17:10)

što se tiče problema kod VEN-a neznam šta bi reka,ali jedino znam da tko je god naručio VEN501fly-kabin by SLOT nitko nema problema sa tim odlivom :lol: ...a isto koliko znam da ako se na VENfly bez kabine stavi motor PREDVIĐEN za njega da bude jako malo inprovan i da se ne radi o 10 cm vode nego o 1-2 cm..i tada se sjede 2 minute kod motora zapali duvan ako pušiš i eto netriba pajati...jbg možda je tribalo napisati polusamoodliv :lol: ..ali gledam i refula open ima pumpu a neradi..jbg možda se akumulator ispraznija ili ona zaštekala,a gazda se uzda u nju..a gledam i bolje glisere,isti problem nekima radi a nekima ne
voda je gradu podarila ime
Avatar
slot
Old Senior Member
 
Postovi: 4385
Pridružen/a: 14. 10. 2010. (20:08)
Lokacija: šibensko kninska županija -VODICE
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval 19 Yamaha 40/60

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la Sveti ratnik » 25. 05. 2011. (17:49)

Ja neznan ali ja na svom Ven 501 k nisan ima problema sa samoodlivom.Na moru kad san sam ne stavljan oni cep. A kad doden u brod nema ni kapi vode nikad. Kad iden sa broda prolijen brod sa 3 4 bujola vode i sve ide vanka...ko ce ga znat vise..
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la josme » 08. 06. 2011. (15:45)

Ti imaš 501 k i tvoj kokpit je drugačiji od 501 fly i ne može se uspoređivati.Mene bi više interesiralo što kažu na ovu temu oni koji imaju Mlaka sport 500 bez kabine...
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la Sveti ratnik » 08. 06. 2011. (15:48)

Pa da...ode je ric o samopraznecem kokpitu na malim barkama pa san mislija da je zgodno da napisen ode ovaj komentar...posto iman malu barku sa samopraznecim kokpiton...pa sad nek se jave i ostali koji imaju isto...
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la josme » 08. 06. 2011. (15:51)

Ma imaš pravo ja sam se osvrnuo na tu tematiku oko fly-a..
Ja sam si ugradio pumpu i nemam problema,jedino ostane cca litra vode što nemože pumpa povući(nisam stavio nepovratni ventil)
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la Sveti ratnik » 08. 06. 2011. (15:55)

A ja san se sitija da moran jos jedan oni cep nabavit.zamisli da mi je 3 4 covikau brodu i taj cep se sjebe ili upadne u more ili nesto...otisli bi fondo svi...zato kad doden doma odma iden taj cep kupit
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Samoprazneći kokpit na malim barkama ili samo lijepo zv

PostPostao/la slot » 08. 06. 2011. (15:59)

kolega ratniče,ja ga još na svom fly-u nisam stavio..a bilo nas je 4 odrasle osobe i dijete...meni je reko Ven ,da ako vozim 3 osobe da bi trebalo staviti,ali ja nisam stavio jer nema potrebe,jedino ako se malo brže ide u rikverc zna malo ući možda litru ili dvi,ali to odma izađe
voda je gradu podarila ime
Avatar
slot
Old Senior Member
 
Postovi: 4385
Pridružen/a: 14. 10. 2010. (20:08)
Lokacija: šibensko kninska županija -VODICE
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval 19 Yamaha 40/60

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.