OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kumpanjo » 12. 04. 2011. (21:06)

BILI smo vrsni brodograditelji u drvu ,široko poznati i priznati ,pa smo opet BILI vrsni brodograditelji u željezu ,također poznati i priznati .A di smo sada?
U ovoj temi bi da spomenemo sve one stare željezne brodove koje smo gradili ili koji su tu plovili ,i onda najednom nestali ! Nisu svi završili u rezalištima!
Također spomenimo i naš odnos prema njima kao pomorskoj i kulturnoj baštini.
Evo primjera jahte Dalmat (Istranka) dok je još plutala. a u kakvu je stanju sad neznam.(vjerovatno trune na dnu)
Šta bi svijet dao da ima posljednji živi brod jedne velesile kao što je bila Austrougarska,i uz to brod burne prošlosti i velikog značaja.A što smo mi učinili, osim što je zadnju sekundu spriječeno da napusti hrvatsku zauvjek. Možemo li to nazvati spašavanje? ni slučajno - sad je u gorem stanju nego je bila onda.
k.u.k. Dalmat.jpg

Evo kako to ekipa radi vanka:
Ovaj brod sam slika prije neki dan u Korčuli dok je bija na remontu,inače građen je 1908 ,dug je 27 metara. povjest mu i nije nešo slavna- ni blizu našem Dalmatu. Bija je jedan od brodova koji su sudjelovali u evakuaciji savezničkih vojnika u lipnju 1940 iz Dankerquea.
008.JPG
010.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la gonič zmajeva » 12. 04. 2011. (21:17)

Kumpanjo ,a šta ćemo poć govorit. Pogledaj nam državu i jasno ti je sve.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Sveti ratnik » 13. 04. 2011. (06:00)

Potpisujen..... :thumbup:
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kalafat » 13. 04. 2011. (10:11)

a zašto niko od vas ne shvaća da brod ka i čovik ima svoj životni vijek i da nije za vječno napravljen???
tako da sve ove priče o očuvanju baštine i slično ne igraju baš
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Mali Dabar » 13. 04. 2011. (10:35)

Gonič :thumbup:
Kalafat,sve ima svoj životni vijek i kuća,pa idemo onda potaracati sve starine,crkvu,muzeje,koji ce nam kumumar to........pa lipo asfaltirati. :D
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kumpanjo » 13. 04. 2011. (11:36)

Pa za uspoređivati životni vijek broda i čovika i ne stoji baš.Ipak znamo da u bilo kojoj životnoj dobi broda ; od oronulog starca možemo učiniti gotovo novog lipotana, jednako tako od drvenog , kao i od željeznog.
Izgubimo li jednog dana tradiciju drvene ,a izgleda i željezne brodogradnje jednostavno ćemo izgubiti identitet, zaboravićemo tko smo bili ,daćemo pljusku svojim didovima ,pradidovima i svemu onomu šta čini identitet jednog naroda ili ljudi koji živu uz more.
Mi općenito gledano imamo loš odnos prema brodu, bija on novi ili stari.
Na primjer ; dopustivo je da nas recimo Amerikanci ili neki drugi uče kako napraviti lovački avion , ali bila bi svjetska sramota ,sramota da se u zemlju propade da nas za nekih pedesetak ili manje godina dođe izvana neko podučavati drvenoj brodogradnji ,ili željeznoj ,svejedno .Bolje da nas nema u tom slučaju.
E zato triba postojati očuvanje pomorske baštine ili barem pokušaji, pa kako ispalo!
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Sveti ratnik » 13. 04. 2011. (18:23)

Ma ne obracajte paznju na kalafata samo se isa napravit pametan.....pa mu nije uspilo....
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la gonič zmajeva » 13. 04. 2011. (18:55)

Kumpanjo ima načina. Prvo se moraš bezobrazno obogatit. Onda kupiš i renoviraš. Nešto ka Skandalozo sa svojin brodon.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la lupis » 13. 04. 2011. (19:03)

ne znamzašto sam otvorio temu o očuvanju kulturne baštine i drvenih brodova...,samo sam se iznervirao....


evo sad jedva čekam da odvedem klince do Pivke da vide kako izgleda podmornica...

http://www.novilist.hr/hr/Vijesti/Svije ... oze-kopnom
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kumpanjo » 13. 04. 2011. (21:56)

Evo još jednog našeg starog ,spašenog broda. Bivši Jadrolinijin Vladimir Nazor.
SEEAGULL II-ex VLADIMIR NAZOR.jpg

Očito je da sve te stare brodove renoviraju i pretvaraju u jahte razni bogataši ili čarter kompanije, ali ima i slučajeva vani di i države sudjeluju u rekonstrukcijama brodova,pogotovo povjesno značajnih brodova kao što je naš k.u.k. Dalmat.
Možda mi i nemamo kadra koji je sposoban izvršiti takvu jednu rekonstrukciju ( ne mislim na varioce i druge potrebne struke)
Pogledajmo naš novi školski brod , velik ,lip ,blještav itd.-ali za nekog s kontinenta ili nekog ko nije upućen u našu pomorsku povjest ,a i brodogradnju.
Sluša san lani u K orčuli na rivi nekoliko starih brodograditelja kako komentiraju njegov izgled ,šetajući mu od prove do krme. Visok u bandama za metar , neobična i neodgovarajuća krma za takav brod , previsoki jarboli itd.
Istina je da je malo nezgrapan za viditi ,malo je visok. A najviše u oči bode onaj kadar koji sam spominja prije , zašto su baš izabrali tu vrstu broda ,i zašto je tako mali.Imali smo raznih tipova jedrenjaka koji su mogli poslužiti kao uzor, a što je ekipa odabrala ,pa na kraju u Krilu Jesenice ima nekoliko brodova pred kojima se ovaj školski može sakriti. Školski brod jedne države mora biti nešto reprezentativno,nešto od čega zastaje dah. Zar mi već danas nemamo kadra koji pozna pomorsku povjest i da može predložiti veličinu i tip snasti za jedan takav brod. Izgleda da nemamo ,jer za naš školski brod snast je nacrta -konstruira L. Keber brodomodelar. Svaka čast čoviku ,njegovom istraživačkom radu i njegovim prekrasnim maketama. Ali ipak , da ovakvo pitanje rješava brodomodelar?
Eto izgleda da će uskoro brodomodelari biti veći brodograditelji od pravih.Ovo mi se čini dobar primjer di se vidi temelj problema , da mi nemamo ljudi od struke koji bi rješavali kvalitetno gradnje ovakvih brodova ili rekonstrukcije starih.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la gonič zmajeva » 13. 04. 2011. (22:25)

Kumpanjo dobro da se išta napravilo. Sad triba to i održavat i tankat i dat koper a love se nema. Šta će država (vlada) koja nema veze s morem osim misec dana liti prvo srezat. Dali su ZERP. Boli njih za Jadran. I tradiciju i tamo neke stare brode. To šta govoriš da nema meštri. Ne virujen da ih nema ,nego vjerovatno nisu podobni. Sve nan je šporkano od vrha do dna i sad bi neko treba imat sluha za pomorsku baštinu.
Neki dan san spomenija Puratića i u ekipi niko ne zna za čovika koji je unaprijedija svjetsko ribarstvo. Kanađani su izdali i markicu s njegovin likon. Uči li se možda u školama o tim ljudima. Kojih hvala Bogu imamo puno.
Ne možemo mi očuvat nacrtanu ovcu ,altroke pomorsku baštinu :evil: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la porer » 14. 04. 2011. (06:49)

gonič zmajeva je napisao/la:Kumpanjo ima načina. Prvo se moraš bezobrazno obogatit. Onda kupiš i renoviraš. Nešto ka Skandalozo sa svojin brodon.


:crazy: :D
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8692
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Mali Dabar » 14. 04. 2011. (10:09)

gonič zmajeva je napisao/la:Ne možemo mi očuvat nacrtanu ovcu .


Potpisujem :thumbup:

Mora se jedino site liti misec dana dok broje turiste. :D
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la sinitram » 14. 04. 2011. (11:09)

I ova tema se svodi kako nemamo sluha za pomorstvo, kako vlada nista ne cini itd..
Jos jedna u nizu ...
Kad ce neko otvoriti temu, amo ekipa nesto ucinit .....za nasu pomorsku bastinu.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Mali Dabar » 14. 04. 2011. (12:44)

sinitram je napisao/la:Kad ce neko otvoriti temu, amo ekipa nesto ucinit .....za nasu pomorsku bastinu.


Ja sam ucinio dosta imam brod od 60 i koju godinu,pola plače mi odnese država isto tako i kvarat od svega što posli kupim,još par sitnih poreza..........što bi još trebalo............???
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.