Z NOGA?

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Z NOGA?

PostPostao/la orca977 » 17. 11. 2008. (13:53)

neznam jeli bilo riječi o ovom,ali...


neki kažu bježi od toga, drugi kažu danas je to jeftino održavat i nije problem..

zanima me jedan gliser sa 200konja,dizel, ima Z nogu-duo prop..

nekako mi je čudno povjerovati da je to toliko kvarljivo a skoro svi gliseri po lučicama su sa tim z pogonom...ja bi osobno isto volio direktan pogon,jednostavnija je koncepcija, ali takvih glisera je tako malo...

kakvo je vaše mišljenje o Z nozi? Održavanje,kvaliteta?
Avatar
orca977
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (13:18)

Re: Z NOGA?

PostPostao/la NOŠTROMO » 17. 11. 2008. (23:35)

Z noga ti je složen sustav koji zahtjeva redovno održavanje i onda nemaš brige sa njom. Nije namjenjena panuli i ribolovu kad se puno radi sa kopčom to zaboravi! Ona je isključivo pogonski sustav kojeg ukopčaš za naprid i ideš, a ne svako dvi minute ler-kreni-ler...
Inače nama se na gumenjacima pokazala prilično pouzdana, a prođemo i po 400 sati odnosno oko 10 000 milja u sezoni. Znači ne škrtari na redovnom održavanju (tribalo bi je vidit bar jedanput godišnje, a ako dosta voziš svakih stotinjak sati rada) i nađi pouzdanog meštra da ti je radi.
Avatar
NOŠTROMO
Member
 
Postovi: 371
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (22:16)
Lokacija: ST-Palagruža-ST

Re: Z NOGA?

PostPostao/la orca977 » 18. 11. 2008. (14:37)

Hvala, tako sam nešto i želio čuti...

A ti servisi? o kojim se ciframa tu radi?
Avatar
orca977
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (13:18)

Re: Z NOGA?

PostPostao/la Gaso » 18. 11. 2008. (15:13)

Z noga je sigurno optimalno rješenje za brodice koje nisu skroz u moru, lakše manevriranje, možeš korigirati trim, itd.... i uz redovito održavanje, neče bit nekih problema. Ako je brodica skroz u moru, ja je nebi preporučio, ipak je to aluminij koji vrlo brzo korodira, onda je puno bolje rješenje vanbrodski motor, pa ga vadiš iz mora i nema tih problema.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Z NOGA?

PostPostao/la orca977 » 18. 11. 2008. (19:07)

NE RAZUMIJEM TO SKROZ U MORU? TAJ BROD BI DRŽAO U LUČICI I JEDNOM G. BI GA VADIO NA SERVIS I DAVANJE INTONKA..
Avatar
orca977
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (13:18)

Re: Z NOGA?

PostPostao/la dome » 18. 11. 2008. (23:49)

ma koga vraga vičeš. :roll: :roll: :roll: kolega je valjda mislio stalno u moru.je z-noga zbog svojih konstrukcijskih riješenja (manžete kardana i harmonike sajla a,kod mercruserovih i klipovi trima)nije pogodna za cijelogodišnji boravak u moru jer kad se gujbe navataju na klipove trima nije zdravo za semeringe a,ni za menžete gujbe nisu baš zdrave.i usput jedan malo veći servis(cinkovi,manžete i ako triba nogu vaditi) na z-nogi ti nije ispod 500 ojrica a,to ti je svaku drugu godinu neizbježno.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Z NOGA?

PostPostao/la raptor » 19. 11. 2008. (00:22)

Je ,slažem se sa rečenim,ni Z noga za cilo lito u moru a ako gre u zimi vanka onda ok .Kad se sitim ča se meni učinilo jedu zimu kad nisam izvadija gliser :o samo ča periska ni izrasla :mrgreen:
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Z NOGA?

PostPostao/la NOŠTROMO » 19. 11. 2008. (12:22)

Istina, nama su brodovi u moru od 5 - 9 miseca ostatak je na trajleru na suhom. Temeljiti servis dođe tako oko 500 eura, ali budući da u sezoni zarade i do 40 puta toliko taj trošak nije toliko ni bitan. Zato vodi računa ako je brod tebi za privatno koliko ti se isplati...
Avatar
NOŠTROMO
Member
 
Postovi: 371
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (22:16)
Lokacija: ST-Palagruža-ST

Re: Z NOGA?

PostPostao/la orca977 » 19. 11. 2008. (18:42)

dome je napisao/la:ma koga vraga vičeš. :roll: :roll: :roll: kolega je valjda mislio stalno u moru.je z-noga zbog svojih konstrukcijskih riješenja (manžete kardana i harmonike sajla a,kod mercruserovih i klipovi trima)nije pogodna za cijelogodišnji boravak u moru jer kad se gujbe navataju na klipove trima nije zdravo za semeringe a,ni za menžete gujbe nisu baš zdrave.i usput jedan malo veći servis(cinkovi,manžete i ako triba nogu vaditi) na z-nogi ti nije ispod 500 ojrica a,to ti je svaku drugu godinu neizbježno.


ne vičem nego mi caps lock osta upaljen a žurilo mi se...sory :D

brod će većinom bit u moru, neko vrime na suhom zimi,servis prije ljeta....tako sam bar planira
Avatar
orca977
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (13:18)

Re: Z NOGA?

PostPostao/la Žabar » 19. 11. 2008. (19:04)

Ne brini se za kapslok,ja isto svašta pijan napišem,a žuri mi se :lol:
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Z NOGA?

PostPostao/la MARS » 10. 01. 2011. (22:09)

POZDRAV moje iskustvo s z nogom je za sada još uvijek veoma dobro.Imam mercruiser 3.0 s alpha 1 nogom već 4 godine i svo to vrijeme mi je brod u moru.Vadim ga samo po 2 dana kada servisiram brod tj minjam cinkprotektore i ulje u nozi.do sada nisam sem redovitog servisa ništa drugo radio na motoru inozi.Inće sam do sada napravio cca 600 sati s motorom.
Avatar
MARS
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 27. 04. 2010. (20:52)
Lokacija: makarsko primorje-ribolovno područje hvarski i brački kanal

Re: Z NOGA?

PostPostao/la max » 13. 01. 2011. (20:52)

Generalno rečeno alpha one su odlične z noge, one prve generacije su trebale imati microswitch na motorima koji su iskopčavali motor na mikrosekundu i uključili ga jer su zupčanici prve generacije alphe nježni.Ako do sada nisi minja škarik od merkrujsera u 4 godine bit će ti uskoro vrijeme je on sagnjije s vremenom.Sad napad na lektiru!
Avatar
max
Korisnik baniran
 
Postovi: 131
Pridružen/a: 07. 02. 2010. (20:12)
Lokacija: neuk-maloljetan

Re: Z NOGA?

PostPostao/la Tony_Zd » 16. 03. 2012. (00:04)

Evo da ne otvaram novu temu... Cisto par informativnih pitanja vezano uz z nogu.. :?:
Koliko se konkretno moze dobit i sto tocno zamjenom benzinskog dizelskim omjerom prijenosa?
Naime u brodu koji je otac uzea je volvo diesel motor 130 ks sa volvo 280 nogon koja ima prijenos od benzinca, brod ide 23-24 u fulu, a na putnoj 16-17... mi pre zadovoljni, ali mi se cini da se previse vrti (3300 o/min na putnoj, max 3800 koliko motor i postize). Jedan mestar kaze da istu brzinu uz ekonomicniju voznju mogu dobit sa dizelskim prijenoson, cak do 30% nize okretaje za postizanje istih brzina... Koliko je tu istine? :think: odnosno jel moguce da je s propelom koja je na njemu to kompenzirano, jer s originalnom ide 16 u fulu??
Drugo pitanje, malo san se raspitiva o tin nogama i cujen da volvo noge imaju slabu kariku, odnosno da u slucaju nedaj boze udara o dno ili slicno prvo stradava kriz kardana... kazu da je to napravljeno kao nekakav "osigurac" da se ne napravi veca steta...
Eto nadan se odgovorima, a ako se sitin jos cega... :wave:
Avatar
Tony_Zd
Member
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 09. 12. 2011. (12:58)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Elan gt495f-yamaha 50, Gobbi 650-volvo tamd31

Re: Z NOGA?

PostPostao/la sans-ego » 16. 03. 2012. (00:45)

Tony_Zd je napisao/la:Koliko se konkretno moze dobit i sto tocno zamjenom benzinskog dizelskim omjerom prijenosa?
Naime u brodu koji je otac uzea je volvo diesel motor 130 ks sa volvo 280 nogon koja ima prijenos od benzinca..


Ne znam previse i puno o tome (ja sam se Z-noge rijesio) ali za diesel ti treba omjer 1.61:1 - to se vidi na plocici koja je na nogi. Ti vjerojatno imas omjer 2.15:1. Vjerojatno ce ti se motor manje naprezati, a samim tim i manje trositi.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Z NOGA?

PostPostao/la Tony_Zd » 16. 03. 2012. (23:02)

sans-ego, hvala na brzom odgovoru! :thumbup:
evo bas danas prica s jednim mestrom, ako san ga dobro shvatia, za benzince je puno vise reduciran prijenos da nebi gubili moment kojeg je ionako malo kad je brod opterecen sto nije slucaj kod dizela... odnosno benzinac se vrti cca 2000 o/min (ovisi od motora do motora) vise od dizel motora iste snage i benz bi bio preopterecen da ima prijenosni omjer ko dizel... sto znaci da je dizel isto tako pre rasterecen sa benz prijenosom... :think: nek me neko ispravi ako grijesim...
i onda bi to ustvari bilo ono sto mi je jedan drugi mestar reka da bi s dizel prijenosom moga imat istu brzinu na 30% nizin okretajima te naravno i manju potrosnju... jer stvarno mi se ucinilo da se motor "uprazno" vrti, odnosno da je skroz rasterecen...

e da i tek sad kuzin da san u proslon postu postavia drugo pitanje bez pitanja :lol: naime dal to stvarno stoji sto se tice kriza kardana?? jer cini mi se da od propele do njega ima i osjetljivijih dijelova?
Avatar
Tony_Zd
Member
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 09. 12. 2011. (12:58)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Elan gt495f-yamaha 50, Gobbi 650-volvo tamd31

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.