Manji popravci stakloplastike

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 12. 01. 2009. (08:42)

Ma da ali anti foling ide na lihht primer nakon cca 4 sata od farbanja pa mi je tehnolog iz hempela rekao kako je dobro to iskoristiti i staviti samo jedan sloj af-a jer onda naknadno mogu samo nanositi dodatne slojeve. Ako to ne napravim odmah onda ću idući puta ponovno morati ići sa light primerom pa af-om.

Primorac a i drugi
Koliko stavljate razređivaća u light primer? odprilike i ima li neki pokazatelj kad je optimalno za valjak i kist .
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la uligna » 12. 01. 2009. (08:55)

Pozdrav svima najprije! razrjeđivača u lightprimer ti ide dosta,ovisno o načinu nanošenja.
Za kist i valjak ide i do 30% za početak.pa dodaješ u toku farbanja ako su veće temperature.Ako nanosiš špricanjem onda ti ide i preko 50% .A skup je ko sam vrag :cry:
Avatar
uligna
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 10. 01. 2009. (11:12)
Lokacija: Umag

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la primorac » 12. 01. 2009. (09:09)

Ako gumenjaka držiš u vodi samo 2 tjedna u godini, dosta ti je i light primer sam bez AF-a :D Samopolirajući je za glisere, tvrdi će ti trajati najduže.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 12. 01. 2009. (09:32)

Kupio sam tvrdi jer su mi ga u dučanu preporučili a i prema uputama mi ce čini da je naj logičniji. Samopolirajući mi nisu preporučivali a i sada imam tvrdi pa kud puklo da puklo . I tako mi žabar a i ti govorite da mi i ne treba.
30% za kist i valjak :think: nije li to malo puno jer kad sam zadnji puta razrijedio sve se cijedilo ko sto vragova a sloj je bio toliko tanak da se sve vidjelo kroz njega. :?:
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la uligna » 12. 01. 2009. (13:00)

primer ti nema ulogu " pokrivanja" tako da će ti izgledat prelagana prva ruka ,drugom rukom se situacija mijenja.i treba ga tanko nanositi ,ne kao antifouliung da bude "masno".cilj je da prodre što dublje u podlogu,a ne da napraviš debeli sloj da ti sa plastika ne vidi
Avatar
uligna
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 10. 01. 2009. (11:12)
Lokacija: Umag

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Gaso » 12. 01. 2009. (14:49)

Podpisujem sta je uligna kazao, uvijek radi preporučen broj ruka, odnosno debeljinu sloja, jer inače češ napravit štetu sa predebelim slojem prajmera. Ja na tvom mjestu nebi stavljao 3. ruke pajmera, nego obrusi do papira 300-400 na suho ili do 600-800 na mokro, ako su ti tragovi duboki, prvo idi sa 200(suho) ili 360-400(mokro), pa onda povečavaj granulaciju max 80-100. Kad dobiješ perfektnu površinu, odpraši i nastavi sa završnim email-lakom, odnosno polyurethan bojom. Nema veze ako se ti vidi plastika ispod, kad sam ja radio sa mojim prajmerom, on je namjerno malo proziran, da možeš lahko vidjeti koliko treba još brusiti, jer inače nečeš vidjeti kdje si več prošao sa finim brusnim papirom, pa kad se lagano kroz boju vidi plastika-kit, znaš da moraš prestati da ne zabrusiš.
Ostavi se 3. ruke, pa počni sa šmirglanjem. Ostavi se radova sa gelcoatom, on ti je puno gušči od prajmera i neče dobro izgledati - tragovi kista, obrusi kako sam ti kazao, pa onda stavi gore polyurethan boju i gotovo. Glecoat ti više služi za modele odnosno ulivanje komada i na kraju se niša više ne brusi, lakše če ti bit napravit rolbar sa bojom, a ne gelcoatom.

Uzmi završnu boju PolyBest od Hempela i sa tim oboji rolbar(valjak, kistom križnim potezima pozadi). Razrijedi sa 3% razređivača Hempel br. 08710.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la YesNo » 12. 01. 2009. (21:07)

miljacc,
dok se Vi borite sa Gelcoat-om, prajmerima i ostalom problematikom ja ću ti probat pomoć oko gume!
Prvo me zanima dali si siguran da je guma tj. hypalon ili je PVC!?
I molio bih te da poslikaš oštećenja na gumi u većoj rezoluciji jer se na slici s početka teme slabo vidi i pošalji mi na mail. Mail adresu ti šaljem porukom!
Lijepa žena, puna kuća prijatelja!
Avatar
YesNo
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (12:39)

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 13. 01. 2009. (08:52)

Od gelkota sam odustao i zamjenio ga sa kantom light primera. Gaso ako sam dobro shvatio brušenje ti predlažeš da prvo idem sa finim šmirglom a onda sa grubim. Mislim da si zamjenio gruboću papira. Ispravi me ako griješim.
Trenutno sam pošmirglao cijelo dno i to pošteno te još moram samo po rubovima i nedostupnim mjestima za vibracionu brusilicute oprati vodom i spreman sam za farbanje. Doduše ja sam brusio sa 80 i 100 granulacijom ali pretpostavljam da će to pokriti premazi a držat će se bolje. :)
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Žabar » 14. 01. 2009. (22:23)

Miljacc,ti si zbilja zapeo da sve bude savršeno :mrgreen:
Po mojem... To kaj si imao pukotinu-malo kita i zamrljati sa gelkotom. Tako da ti je sve glatko,da moreš sa spirkom i šlaufom oprati dno. I uvijek bi ti bilo lijepo i bijelo.
Pretpostavljam da si uzeo bijeli hardrejsing :mrgreen: -to će ti trajati sto godina,ali uvijek češ imati mrlje na njemu.
Imam nekakva jadna iskustva sa onim valiantom šta su mi ga maznuli-nikakav antifoling i antiosmozing :mrgreen: u 8 godina,a bio mi je non-stop u moru.Po ljeti sam mu izribao dno sa skođbrajtom,i to je bila jedina zaštita :lol:
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 15. 01. 2009. (15:20)

Da zapeo :o krenuo sam od toga da ću malo popraviti pa prefarbati taj dio da se ne vidi i prodati pa sam vidio da se kraj te rupe stakloplastika i ne drži tj. da se odvojila. Onda po nekim mojim načelima, ako već radim da taj dio odradim kako spada, skinem do zdravoga i složim stakloplastiku. Onda sam uzeo kit i pokitao to, a usput i ondje gdje su male ogrebotine naravno pošmirglano prije. E sada imaš dio trupa koji je šaren i odlučim pobrusiti to da pofarbam do pregiba ( cca 30% dna). Onda ne možeš kupiti farbu koja je iste boje kao ona stara pa pomislih kako će mi kupac prvo reći "gle farban je jer je sve bilo razbijeno". Tu idu priče koji slojevi i krivo navođenje čemu služi gelkot, pa poludih i u strahu da se to što ću nanjeti ne počne ljuštiti i ne vidi prijelaz pobrusim ja cijelo korito. Sada imam primer i AF i čekam priloku kako bi upario svoje ukućane sa satnicom koje se treba pridržavati kod nanošenja premaza i naravno nadam se da se neće cijediti. S toga kad sve ovo napravim bit će to prava prilika za kupiti pošteno odrađen brod, a tebi bi mogao biti umjesto baibota gliser koji će nositi tvoj brod kao baibot :lol:
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Gaso » 15. 01. 2009. (17:54)

Miljacc, najprije samo obrusi papirom 200 na suho, samo da skineš tragove kista i brusiš toliko, da nestanu, onda uzmi 280 pa obrusiš sve, pa onda 360 pa opet sve, tako da dobiješ savršeno gladko površinu. Onda samo odpraši i stavi prvo ruko PU boje, ono od Hempela koju sam gore napisao i stavi prije nanošenja nekih 5% razređivača, promješaj dobro, pa onda samo idi sa kistom, pošto se ne radi o velikim površinama nego o rollbaru. PU boja tako razređena skoro nema tragova kista i prva ruka ti neče potpuno pokrit sve, tako da nemoj previše debelo farbati. Kad prva ruka potpuno osuši, znači sljedečeg dana, opet lagano obrusi papirom 400, odpraši i stavi novo ruko PU boje sa kistom, opet pričekaj 1 dan da sve osuši, pa opet obrusi lagano papirom 400, odpraši i stavi zadnju ruko PU boje kistom. Nakon toga uzmi neki vosek(wax), koji ujedno služi i sa poliranje, slično TurtleWax, imaš ga na benziskoj crpki. Uz ovaj vosek ima i krpica, pa još na kraju idi preko sa tom krpizzom i ispoliraj sve. Sve to možeš radit na ruko, tako i šmirglanje ko i poliranje. Sve možeš brusiti na suho, ne treba ti se zamarati na mokro, ja nisam ni jednom brusio na mokro, a uradio sam tako cjeli brod. Nisi završio sa brušenjem tek nakon kitanja, vidiš da ima tu još puno brušenja, puno više ovisi konačni izgled od brušenja nego farbanja ali bit če savršeno vjeruj mi imat če takav sjaj, da češ samog sebe gledati u rolbaru ko na zrcalu.

Light prajmer ti nije zamjena za gelcoat, nego Hempel ima takav sistem, ko i svi drugi proizvađači, da treba uvijek temeljnu boju(light primer ili drugo) pa nakon toga završnu PU boju.
Gelcoat ti je debeli sloj obojene smole, vrlo gust i koristi se za manje popravce na brodovima koji su bili liveni iz modela inače gelcoat se koristi uglavnom samo za livanje brodova i nanosi se u debeljini 1-2mm, pa kad stvrdne onda se na gelcoat laminira, na kraju kad osuši izvadi se sve iz modela i ništa se više ne brusi, samo izpoliraš ako uopšte treba i gotovo. Znači tamo ide 1. gelcoat pa plastifikacija na kraju.
Sve što su ti ljudi htjeli reč je, da ako imaš brod urađen iz kompozita sa gelcoatom - kao svaka nova serisko proizvođena brodica, pa samo popravljaš neko pukotinu na oštečenom gelcoatu, onda pukotinu i okolo dobro obrusiš, kako su ti napisali i tamponiraš sa gelcoatom, na kraju šmirglaš do papira 400(suho) i ispoliraš. Rolbar sredi do kraja kako sam opisao.

Nusam zamjenio granulaciju papira, nego sam kazao da trebaš brusiti do papira 400. Znači počneš na 200 pa povečavaj granulaciju za 80-100, znači ideš po redi: 200, 280, 360, 400. To sve ako radiš na suho. Uvijek možeš raditi i na mokro, ali tad trebaš uzet posebni papir za mokro brušenje, i treba imati veči broj.
Papir 400(suho) ti napravi isto ko papir 800(mokro). Na više brojeve nomoj it, pošto ti se neče PU boja uhvatiti na površinu, samo do 400, predpostavljam da češ brusiti na suho, što ti i predlažem.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 16. 01. 2009. (08:26)

Hvala ti Gaso na iscrpnim uputama. JAOOO šmirglanja, a ja sam mislio da sam gotov sa time. :( Nakon duge potrage sgvatio sam da na mom gliseru nema gelkota tako da ga i na trebam popravljati ( mislim na gelkot). Za grnaulaciju papira sam te izgleda krivo shvatio ali sada je sve bistro :thumbup: . Da, šmirglat ću sve ručno nego reci mi dali si nanosio kada valjkom boju i kakva je razlika od kista? ima li prednosti?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Gaso » 16. 01. 2009. (10:43)

Ako radiš veče površine, onda lakše rastezeš boju i brže ide, zato koristiš valjak ali svejedno ideš pozadi odmah nanošenja sa valjkom, sa nekim širokim kistom 8-10cm, da skineš naračastu koru, koju stvara valjak, to radiš sa križnim potezima kista, tako se tragovi kista skoro ne vide, pa je izgled sličan ko da špricaš.

Da tako ti je to 80% vremena se potroši na brušenjem površine, to je najbitnije, priprema površine.
Obrušeni prajmer:
slika
Završna PU boja, treba izgledati ko zrcalo:
slika
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 16. 01. 2009. (15:27)

Vauuu :thumbup:
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Žabar » 19. 01. 2009. (20:00)

Aaa,tu si :mrgreen:

Znači,ide on u oglasnik! Moram priznati da si ga dugo imao :lol:

Šta misliš ipak uzeti Bakana?
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.