Manji popravci stakloplastike

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 17. 11. 2008. (08:57)

Dobro nisam sliku ni vidio. Prvo to dobro operi sa nečim što dobro pere, a ne nagriza gumu. I onda šta god da radiš podloga treba svugdje biti besprijekorno pripremljena, a šta radiš isto tako. Ta gumena boja če sigurno biti dobra, no prvo se raspitaj i nikom iz prve ne vjeruj.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 17. 11. 2008. (09:28)

hvala na savjetu. Vidiš da se i putem ovog posta pokušavam informirati, a i pokušat ću dobiti nasljednika za riz gumenjake te koju rijeć od njih. Znam da zamjena cijele gume stoji 2500 e ali da sam to htio raditi kupio bi novi. U svakom slučaju ću pokušati ( ako se odlučim na to) dobiti komad hipalona da probam to odraditi na nečemi što mogu baciti. Mislim da će mi dati stari tubus koji su promjenili pa ću ga napumpati, obojiti i dati djeci neka skaču po tome pa da vidim što će biti. Jedino je problem za sada da oni u bivšem Riz-u rade kad i ja a ne mogu izači sa posla. Još je jedan problem kako pogoditi boju ako je to uopče moguće jer mislim da se boje ne slažu nego postoje standardi.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 17. 11. 2008. (11:45)

:) Pusti sada nijanse, tu netrebaš biti picajzla. Rješi ti pitanje držanja i nanošenja boje, pa kad se to riješi onda eventualno o nijansama. A da u RIS-u znadu šta o boji, skoro da ne vjerujem. Oni proizvode, a ne krpaju. Tvoja zamisao sa probom je ispravna, pa tako i uradi. Zapamti kod svakog bojanja je samo bojanje samo 10 % posla, ostalo je priprema.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Gaso » 17. 11. 2008. (11:48)

Strici je napisao/la:....Veneciania, Aderglas, čini mi se da se zvao. I na njega dvokomponentna boja Gel Glos isto od Venecianija. Nije dobro držala. U detalje zašto, nebi išao, ali možda sam prekoračio sate sušenja, možda.


Strici, adherglas ti je prajmer(jednokomponenti) za antifouling, onaj roza boje, a ne prijemer za gelgeloss boju, koja je samo iznad vodene linije i to je u stvari plolyurethan boja.
Prajmer za nadgrađe nema funkcije zaštite od osmoze, nego je to funkcija finog kita. Možeš Gelgloss boju staviti direktno na plastiku, ne treba ona nikakvog parjmera. Ali ako očeš sve male rupice nakon kitanja zatvoriti, tu se radi o rupicama od 0.2mm i manje, za veče rupice ponovno stavi preko fini kit, ako očeš zatvoriti ove rupice i da konačni izgled boje ima jednolični izgled, trebaš staviti međupremaz odnosno fini kit, koji ima funkciju emulzije, da ti se konačna boja ne upija različito na različnim mjestima(kit je više porozan od plastike), a drugo da dobiješ savršeno površino bez mikro rupica, koju prije farbanja gelglossom obrusiš do papira 400, ako se radi na suho. Ovaj međupremaz ima slično funkciju ko "špric kit" kod popravka na automobilu. Ako radiš venezianiom, imaš tu međupremaz za nadgrađe Polyrex pro, to ti je polyuretan, fleksibilan, i lako se brusi. Ja sam radio tako, i nakon 2 godine sve je ko da sam jučer radio.

Ima i Hempel slične proizvode i mislim da je čak nešto jeftiniji od Veneziania, odluči kojim piturama želiš raditi, pa se samo drži uputa.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 17. 11. 2008. (12:36)

Za sada imam Hempel kit,prajmer i boju za plastiku, a znam i gdje je prodavaonica pa ću pokušati nešto raditi sa time. Konkretno dobio sam rol bar stakloplastični pa ću početi sa njime. Zato sam i pitao dali se može na plastiku nanjeti samo boja ili mora i prajmer.
Može li se odmaščivati sa nitro razređivačem ili mora biti baš od hempela?
Preporučujete li valjak ili kist? Kompresor mi je problem.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 17. 11. 2008. (13:00)

Je Gašo, znam da sam se tada za..... Ustvari ja sam više gledao curu, koja mi je objašnjavala, a bila je "najbolja" prodavačica u specijaliziranoj prodavaonici. Da je bila najbolja to stoji, ali ne u stručnosti. Podvodni dio sam nakon godinu dana ponovno kompletno prebrusio do gelkota. (opiturao sam i njega Gelglosom) No to ti je tako kad ne misliš glavom, nego ti se ..... Ali to je bilo prije 27 godina, pa skoro da sam zaboravio. Ali brusiti kojih 35 kvadrata nisam zaboravio jer mi se brušenje svih tih godina stalno ponavljalo.
Samo za Gašu. Stavit ču tamo gdje su "Koristan pribor" par slika od tog zeza, pa kad pogledaš onda ču pobrisati. Tako da ne duljimo o tome na ovom topiču.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 19. 11. 2008. (16:18)

Dečki dali se gelkot može nanositi samo na oštečene dijelove ili se uvijek treba premazati cijelo plovilo?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 19. 11. 2008. (18:14)

Naravno da se nemora sve "presvuči", ali nova koža je nova. A ako preko starog gelkota, naravno da sve prvo treba biti perfektno odmašteno, lagano prebrušeno, ako treba pokitano, pa kitano opet prebrusiti, pa je dogro sve to skupa opet odmastiti ;) . Susjedi imaju uvjek blesavi običaj; dođu i prvo pipaju rukama, pa tek onda govoru.
Da se pipa, ja to i razumijem, jer brod ima lijepe obline, gotovo kao žene. A žene mnogi volidu pipati. Ja sam ono po Žabarovom navečer na brodu trgnuo koju više i držao publici predavanja o lijepim guzama, tojest krmama brodova. Naravno da sam krme uspoređivao sa ženskim oblinama, i da sam sve ubija u pojam da moj susid tamo livo dva broda dalje ima ženu, najlipšu gospu, a da moj brod ima istu takvu krmu, kao guza njegove gospe.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 20. 11. 2008. (09:30)

:lol: :lol: :lol: Dobar si a i obline su uvijek u prvom planu jer ljepo je ljepo. Možda se nisam dobro sročio pitanje. Kao što se vidi na slici gumenjak je oštećen po kobilici ( skinut bijeli sloj) i nekoliko manjih oštečenja, a ostatak trupa je u vrlo dobrom stanju pa mi ga je šteta dirati. Ja bi samo nanio nešto na mjesta oštečenja uključujući gelkot, a pitao sam za mjesto gdje će se taj novi gelkot spajati sa starim. kako se to treba urediti.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 06. 12. 2008. (14:44)

Dečki molim za pomoć još jednom jer sam sada sredio motor pa idem na dno gumenjaka. Mislim da nisam dobro shvatio slojeve jer se kod pomaganja koristite tvorničkim nazivima proizvoda a ne nazivom sloja. Naime sada vidim da su na plastici vidljiva tri sloja i to iz vana prema unutra vanjski je bijeli i vrlo tanak. srednji je crn i debeo nekoliko milimetara ( na kobilici) a najdublje su stakloplastična vlakna. Zanima me što je crni sloj koji je isti kao i gazeča površina na palubi? Koliko znam gelkot ide samo do 1mm debljine a ovo je oko3 mm. Nadalje na 2-3 mjesta oštečenje je do stakloplastike ali nije veliko oko 2-3 cm2 pa me zanima sa čime to pokrpati. Dali je dovoljno to zapuniti sa hempelovim kitom za popravke , naravno na prethodno izbrušenu površinu, ili treba neki drugi sloj nečega?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 06. 12. 2008. (15:31)

Slojeve zaboravi. Ima stakloplastika i vanjski onaj tanki sloj, gelkot. Taj vanjski, pa koje god on boje bio nabrusi i preko njega slaži staklenu vunu i natopi smolom. Najvažnije od svega je najprije ODMASTITI. Kad se posuši, fino obrusi i ne udiši prašinu, imaj duge rukave na nogama i rukama, a poslije se dobro okupaj. ;) Pa onda kitaj i brusi, nanosi gelkot, ili boju, nije stalno u moru, pa če te vjerojatno i nadživjeti. :D
ps, a taj debeli crni sloj ti je ŠLAMPERAJ, toliki da je svaki milimetar preko jednog otptilike puta dva šlamperaja. Po svemu je to rađeno u zemlji Hrvackoj (ili možda u Poljskoj, ali prije), ali sigurno ne na Korčuli. :lol:
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 11. 12. 2008. (13:54)

eto da sam na Korčuli znao bi kome se obratiti. :) Na znam koliko je to istina ali jedan frend mi je rakao da postoji taj crni i zeleni gelkot koji je jači od bijeloga a koristi se za izradu kalupa. Kad brusim oštečena mjesta do onog što ja mislim zdravog izgleda kao da je i dio staklenih vlakan u tom crnom sloju. Kao da je i to bila vrsta smole sa kojom se je prvo premazao kalup pa na nju stavljala staklena vlakna te nastavilo sa epoksi smolom.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la nikoM » 16. 12. 2008. (21:07)

Strici ili netko drugi,molio bih jedan odgovor.
Naime,može li se nosač pomoćnog motora,koji je od željeznih cijevi 3/4,obložiti u plastiku da ne hrđa?
Podrazumjeva se da bih ga prije toga opiturao.
Onako kako meni treba,nosač od inoxa bi me puno došao,a ovo mogu sam napraviti.
Avatar
nikoM
Member
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (16:10)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka-T-10

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 17. 12. 2008. (08:45)

Željezo se bez problema može plastificirati, ali kod ljudi koji imaju liniju za to. Međutim nije 100 % da će iznutra cijev prekriti plastika u cijelosti pa će ti početi hrđati iznutra. Ako i prekrije, sva mjesta gdje su probušene rupe i kroz njih ide osovina kad tad bi plastifikacija pukla i krenulo bi ti hrđati. Ako opet na ta mjesta ugrađuješ plastične pikse cijena ti bude i viša nego za inox a trajnost kud i kamo krača. Mogao bi to vruče pocinčati što se radi sa prikolicama koje idu u more ali kad uzmeš put, cijenu i to da će to biti stalno u doticaju sa soli mislim da ti je najjeftinije to napraviti od inoxa. Ako hoćeš proći jeftinije vidi kod onih koji se ozbiljno bave inoxom dali u otpadu imaju komada koji bi tebe zadovoljili pa će ti to u najgorem slučaju naplatiti po onoliko koliko to plačaju za sekundarnu sirovinu. Napravi to od inoxa jer sve ostalo ćeš požaliti a mislim da nekih 100 kn više i nije vrijedno spomena kad radiš nešto za dulje vrijeme. Kroz 5g će te više koštati boja za bojenje te brusni papir, a tek vrijeme i živci?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la nikoM » 17. 12. 2008. (09:14)

Od svega što si nabrojao,nekako me najviše privlači to sa vrućim cinčanjem,jer kao što sam rekao tip mi traži 1500,00kn
za to napraviti.To što meni treba jest malo vanka regule,ali brate skupo.
Taj nosač bi trebao biti na stopi i da se može po potrebi skidati.Ma,slikat ću ja to kad mi ozdravi aparat.
Koliko znam cinčanje i nije tako skupo,0,50 eura/kg.Adriacink,Dujmovača,Split.
U svakom slučaju,hvala ti na trudu miljacc
Avatar
nikoM
Member
 
Postovi: 212
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (16:10)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka-T-10

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.