Manji popravci stakloplastike

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 13. 11. 2008. (15:49)

Sa kakvim bojama obojiti stakloplastiku u bijelu boju? Dali su to boje za plastiku? Trebaju li temeljnu boju? I kak se riješiti hrđe koja se cijedila po stakloplastici?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Boje za plovila

PostPostao/la Jablan » 13. 11. 2008. (22:41)

Pa gledaj, u svakom slučaju farba za brod ti mora biti dvokomponentna a prije nje ide primer. U kojem je stanju tvoj brod tesko je reci, no najbolje je da odes negdje u ducan koji prodaje farbe i lipo pitas. Ja sam koristio Hempel proizvode :?: i nemam se sto pozaliti osim na cijenu.
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: Boje za plovila

PostPostao/la miljacc » 14. 11. 2008. (08:50)

Hvala. Trašio sam po internetu Hempel u ZG-u i nisam našao. Onda sam otišau u kromos u kromosov toranj da vidim imaju li boju i epoksi smolu što nisu imali ali su me poslali iza ugla zgrade jer tamo imaju. Kad ono HEMPEL. Eto ti ironije nema na netu, a nađeš ga slučajno. Rade do 19 i subotom pa ću navratiti u radno vrijeme da kupim potrepštine.
Kakvo je vaše mišljenje o hempelovim proizvodima i koje preporučuete.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Boje za plovila

PostPostao/la yozuri » 14. 11. 2008. (11:21)

Dosad sam za brod koristio i Hempelove proizvode i od Veneziania , te na osnovu vlastitog iskustva mogu reci da su Hempelove boje sasvim OK . Imaju cijeli spektar proizvoda za upotrebu oko broda i za sve materijale.Najbolje je zatraziti njihovu brosuru sa uputstvima u kojoj je vrlo detaljno objasnjeno sve u svezi sa koristenjem njihovih proizvoda , a moze se dobiti u svim trgovinama koje ih prodaju.
Avatar
yozuri
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 12. 09. 2008. (22:13)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: kornat 700

Re: Boje za plovila

PostPostao/la Jablan » 14. 11. 2008. (11:34)

miljacc je napisao/la:Hvala. Trašio sam po internetu Hempel u ZG-u i nisam našao. Onda sam otišau u kromos u kromosov toranj da vidim imaju li boju i epoksi smolu što nisu imali ali su me poslali iza ugla zgrade jer tamo imaju. Kad ono HEMPEL. Eto ti ironije nema na netu, a nađeš ga slučajno. Rade do 19 i subotom pa ću navratiti u radno vrijeme da kupim potrepštine.
Kakvo je vaše mišljenje o hempelovim proizvodima i koje preporučuete.



Primer je zaštita od vode(osmoze), i kada budeš brusio boju vjerovatno ćeš skinuti i dio primera i doći do plastike a na nju obavezno ide primer. Koji točno, odnosno ime, ne znam napamet, ali možeš očekivati pomoć u dućanu u kojem ćeš kupiti.

Ako je plastika u dobrom stanju(nije ispucana i sl) neki kažu da je dovoljno samo dobro oprati, nanesti proizvod za odmaščivanje i opiturati, ali.....

Za skinuti hrđu s inoxa ili plastike kupi nešto za poliranje, ali se opet obrati prodavaču u dućanu s napomenom da imaš namjere taj dio opiturati(važno jer sredstva za poliranje sadrže silikon, koji daje sjaj i zaštitu i preko toga nije dobro piturati.

Najbolje je to napraviti temeljito(ne znam u kojem stanju je boja na barci), sve pošlajfati, isprati s vodom(i pod pritiskom i bez), ostaviti da se dobro osuši i zatim primer, pa boja, pa poliranje!
Puno posla, i prilično skupo, ali šta ćeš brodovi zahtjevaju puno pažnje.....kao žene!

Pogledaj malo ovu temu:
viewtopic.php?f=10&t=480&start=0&st=0&sk=t&sd=a
i ovu:
viewtopic.php?f=10&t=538&start=0&st=0&sk=t&sd=a
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: Boje za plovila

PostPostao/la miljacc » 14. 11. 2008. (16:00)

Puno ti hvala na savjetima. Čini mi se da je dosta dobro stanje samo što je na jednom mjestu ispod plastika pukla oko 4 cm i na najnižem dijelu ( to se mislim zove kobilica) oštećeno je do nečeg tamnog (crnog) valjda od navlačenja na prikolicu ili nasukavanja u pličaku. To bi isto pokušao prektiri samo sa smolom.Na ostatku ima dosta samopolirajučeg antivegetaciskog sloja zbog čega ne vidim stvarno stanje.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Boje za plovila

PostPostao/la miljacc » 14. 11. 2008. (16:08)

MOLBA MODERATORU. Predlažem da se ovom postu promjeni ime u Premazi i boje za plovila (ili nešto slično) kako bi obuhvatili i građu plastike a ne samo boje, mošda i ostaljh gradivnih elemenata plovila.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 14. 11. 2008. (22:28)

Stakloplastika se može "obojati" i sa gelkotom. Ustvari to i je prava zaštita gole stakloplastike. Ja to radim mohera rolicom i sviđa mi se "efekt naranđine kože". A dvokomponentna boja se odlično drži namazana na čistu stakloplastiku, u najmanje dvije ruke. I tu sam uglavnom radio valjčićem, a jedini je problem temperatura. ;)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 15. 11. 2008. (15:51)

Hvala moderatore! Upravo sam kupio ( sve od Hempela) kit za kitanje , prajmer i boju za plastiku. Gelkot nisam kupovao jer on je za nanošenje do 1 mm a ja imam dublje ragade. Kit mi je preporučen ( a vidio sam to još negdje na netu) jer je vodootporan i nije naj neophodnije premazivati isti jedino je trava problem a to se i onako rješava sa antivegetaciskim premazom. Može li mala poduka? kad idemo iz nutra prema van slojevi su : stakloplastika, pa gelkot i onda boja ili ima još toga?.
Drugo pitanje. Kad farbam plastiku koja neče biti u vodi dali ide samo boja ili treba i prajmer ispod ( prvo bojenje)?
Treče pitanje. Dali je netko farbao gumu na gumenjaku? boja postoji za to i kažu da je vrlo elastična pa me zanima jel netko probao to i kakvi su rezultati?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 15. 11. 2008. (16:51)

" Drugo pitanje. Kad farbam plastiku koja neče biti u vodi dali ide samo boja ili treba i prajmer ispod ( prvo bojenje)?"

Stakloplastika pod vodom se ne boji dvokomponentnim bojama. Ona iznad vode po meni netreba prajmer, neznam kako u uputama, ali dvokomponentne boje odlično vežu na stakloplastiku. Ja sam prije puno godina na nadgrađu upotrijebio prajmer od Veneciania, Aderglas, čini mi se da se zvao. I na njega dvokomponentna boja Gel Glos isto od Venecianija. Nije dobro držala. U detalje zašto, nebi išao, ali možda sam prekoračio sate sušenja, možda. A na stakloplastiku sam bojao istim bojama, te je i nakon 20 godina bilo jedno tijelo. Ustvari priprema podloge je najvažnija. A kad koristiš kitove, onda na brod samo sa epoksalnim. Poliesterski ne da nisu dobri, ali epoksalni su danas norma. Pogotovo na podvodnom dijelu. Razlika u cijeni danas i nije tolika kao prije.

Iznutra prema van je stakloplastika (negdje i dvije različite, pogotovo u boji), i onda je gelkot. Pod vodom na njega dolaze razni prajmeri, ili sada i osmozni premazi, a najbolje je kad se podvodni dio premaže sa epoksi premazom; npr: Gelshidom od Internacionala. No i druge firme imaju svoje epoksalne premaze. No ako se odlučiš za takav premaz, drži se priloženih uputa, to ti je sigurnije od savjeta prodavača, jer ima i takvih koji su do jučer prodavali cipele, a danas piture; boje. Zato ne vjeruj nikom, ustvari poslušaj, pa onda pročitaj uputstvo. Naravno da se mora poklapati.
Da i još nešto. Prajmer nije boja. Prajmer je spoj podloge sa bojom.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 16. 11. 2008. (20:17)

Hvala "Strici" na iscrpnim odgovorima. Gledam svoj gumi ispod pa ima zagrebotime i pitam se dali se upuštati u popravak. Nemam nikakvog iskustva u tome pa se bojim da ne izađe gore nego što je sada a baciš novac.
Sa gumom sam popuhao jer crne fleke nisu nečistoča nego izlizana guma. Sad sam na vazi dali iči u farbanje hipalona ili ne. Pokušat ću se ćuti sa nekima iz RIZ-a da čujem kakva imaju oni iskustva sa time. Pokušat ću kasnije staviti slike ako uspijem.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 16. 11. 2008. (22:16)

Evo i slika. :(
dali to ići popravljati?
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Strici » 16. 11. 2008. (22:53)

Gumena boja je koliko sam čuo ( negdje je i imam, ali ju još nisam probao trošiti) dobra impregnacija i elastična boja. Za neko vrijeme.
Ja ako bi ikako nebi išao na neke popravke polipropilenskog (?) šlaufčamca. To ti je isto kao i trulo drvo, kad mu dođe vrijeme ili crv, gotovo je. Može se krpariti, ali je na moru uvjek bolje imati solidno i čvrdto. A ti "gumenjaci" su ipak samo gumenjaci. Ja sam u Istri vidio kada se jedan sa nekih 16 konja vanbrodskim motorom od prove prevrnia unazad. Izglisirao na pola, uhvatio pramčani vjetar, i eto ti vraga. A i ljudi se svašta usude, možda baš takvi koji skrpaju, jer su onda presretni i previše se usude. Eto i onaj neki dan u Novigradskom moru.
Zato pamet u glavu i ne razbacuj se šoldima, nego štedi za štagod pametnijega. ;)
A svaka se stakloplastika dade lako popraviti. Največa prednost stakloplastike i je u tome da se lako obrađuje. Nama je 9 metarski brod bio od nevere bačen na stjenu, rupa odvaljena više od pola kvadratnog metra, no odvaljeno se držalo na jednu stranu. Ujutro su radnici počeli plastificirati, a poslije podne smo več sa brodom radili. Netreba se ni biti ko zna koliko spretan, ali imati malo prakse. Pođi nekom stakloplastičaru, pa vidi kako se to radi, a ako progoglaš, siguran sam da češ dosta naučiti.
Zadnja izmjena: Strici; 18. 11. 2008. (16:36); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la Žabar » 17. 11. 2008. (00:59)

Vidio sam dva-tri gumenjaka koji su bili prebojani,izgledali su očajno.
U nekom časopisu je bila serija članaka o gumenjacima (ubi me,neznam koji) gdje su upozoravali da prebojane gumenjake treba izbjegavati prilikom kupnje,te da je bojanje istih privremeno riješenje-nakon nekog vremena počnu se ljuštiti.
E,sad,to sam davno pročitao,sada možda postoje bolje boje,ali ja se na tvom mjestu nebi zezao sa tubusima. Od starog gumenjaka je teško napraviti novi.
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la miljacc » 17. 11. 2008. (08:49)

Slažem se . Nisam namjeravao napraviti novi , ali guma je stvarno ružna ali ne pušta nigdje. Ne znam dali su i drugi gumenjaci te starosti isti i te boje jer sada znam zašto su pisali u novinama da su svjetli ljepi kad su novi a poslije... . Što se tiće bojenjenja gume u hempelu mi kaže da je on eksperimentiral na vrlo maloj povržini i da je boja definitivno rastezljiva i ne puca. Na komadu boje dugom 4 cm ( bez podloge) bez problema je navukao 5-10 mm a da nije pukla boja. U tome svemu je najveći bed to što prodavač kaže da hipalon treba malo pošmirglhati prije bojenja pa ako se boja ne primi ili otpadne nema povratka na staro. Bilo bi dobro nabaviti komad hipalona i pokušati pofarbati isti pa vidjeti reakciju.
Avatar
miljacc
Member
 
Postovi: 217
Pridružen/a: 26. 08. 2008. (23:48)
Lokacija: VRBOVEC
Lokacija: Vrbovec
Tip plovila: Marstral 420,AD brodovi, mercury 40

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.