Grijanje na brodu

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la porer » 12. 10. 2023. (13:48)

Ma ovo sam stavio samo za probu, otelio sam se sinoć dok sam probio škulju za ispuh. Hilti mi je na terenu a ja se zainatio, spržio sam malu bušilicu da izvučem auspuh :) Sad radim postolje pa ću i to napraviti, mislim probiti još jednom zid pa provući dovod zraka.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la porer » 12. 10. 2023. (18:53)

som je napisao/la:Ovaj nije namjenjen ugradnji u brod. Za grijanje radione bi triba biti ok. Kad ga postavis za stalno trebao bi dovod zraka za grijanje izvana. Tako da ti uvijek grije frisku ariju i ubacuje u prostor.


Sad sam gledao, ovaj je u stvari brodski samo je obučen u lim i rezervoar dodan u kućište. Sve sa može demontirati iz kućišta i montirati u brod.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la chomli » 12. 10. 2023. (19:44)

Kad se pali i kad se gasi(kad mu radi grijač- traje par minuta) vuče 8-10A. Zato mu triba jako napajanje.

Inače dobro je staviti kvalitetnije šelne za pritegnut cijev ispuha, ima ih kupiti u Marina stores ili orginal od webasta. Na spojevima staviti ljepilo za auspuh.
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 883
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la som » 12. 10. 2023. (20:19)

Ne znam za Kineza ali Webasto je jako osjetljiv na napon samo dok glikerica ne upali a povuce od 10 do 15 A ali to traje jako kratko. Ako je baterija losija treba upaliti motor na par minuta, da grijac upali na maksimalni broj okretaja moze se ugasiti.
Šelna samo mora biti inox a ljepilo za auspuh? Pa nije to špaher na drva.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la chomli » 12. 10. 2023. (20:32)

Ako će mu biti u radioni, zašto ne? Ja sam testirao ako stegneš samo s tom tankom inox šelnom što dobiješ, da pušta ispušne pare na spojevima.
Kad sam stavio kvalitetniju šelnu i malo tog ljepila, bilo je ok.

slika
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 883
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la porer » 12. 10. 2023. (21:51)

Oko baterije sam popizdio. Imao sam neku staru pa malo hoće malo neće, na kraju otišao danas u dućan kupio novu i nema više problema.
Šelne sam stavio jače, ono što se dobije uz njega su igračke a za ljepilo za auspuh upravo sam sa ženom pričao da ću ga ujutro kupiti. Isto tako i CO alarm.

@som crna cijev uvlači zrak za izgaranje pa nema veze gdje stoji. Zrak za grijanje prostora uvlači sa stražnje strane poseban ventilator, ako bi htio svjež zrak trebao bih dovesti posebnu široku cijev ili sve montirati izvana. N brine me to..

U svakom slučaju nas dvoje sjedimo sad u radioni, napolju 10°C unutra ugodnih 23 :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la som » 13. 10. 2023. (06:37)

Za Eberspeacher i Webasto znam da su selne koje dobiješ Ok i da nista ne pusta i bez tih ljepila a za Kineza nemam pojma.
Ona tanja cijev kroz koju uzima zrak za gorenje samo se spusti pod grijac ali cijev koja uvlaci zrak za grijanje bi trebala uzimati zrak izvan prostora koji zagrijava.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la porer » 13. 10. 2023. (07:34)

som je napisao/la:Ona tanja cijev kroz koju uzima zrak za gorenje samo se spusti pod grijac ali cijev koja uvlaci zrak za grijanje bi trebala uzimati zrak izvan prostora koji zagrijava.


Sve mi je to jasno. Onda će ići rebrasta cijev izvaana da uvlači zrak. Hvala na svim savjetima :thumbup:

Nakon jučerašnjeg testa jutros mjerim akumulator. Grijanje je radilo cca 5 sati, aku nov 45 Ah, nije baš prazan ali osjetno ga je potrošilo :(
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la som » 13. 10. 2023. (08:05)

Trebao bi trošiti cca 1-1.4 A na sat u prosjeku. Samo ventilator i termostat trose struju nakon sta se nafta upali sama gori u grijacu bez struje.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la porer » 13. 10. 2023. (08:14)

Znam to ali malo mi je čudno bilo. Nema veze jako sam zadovoljan, upravo radim postolje za grijač i pored policu za aku i punjač. Osjećam se ko dijete kad dobije igračku :)

Malo ću kasnije otići po ovo:

https://pevex.hr/detektor-emos-ugljicno ... ida-p56402
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la bjosip » 13. 10. 2023. (15:44)

Ljudi su ginuti zbog usisne cijeve, ako nema dovoda friškom zraka potroši se kisik , pa Aj ti bog...
EEEEEEEEE!!!!!!!!
Avatar
bjosip
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 19. 06. 2008. (11:01)
Lokacija: Bibinje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: QS 700 weekend

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la josey » 13. 10. 2023. (17:37)

cudi me kako se nije javija renomirani clan i reka da nije tema grijanje garaze nego broda.

anyhow
meni na francuzu (tvornicki) webasto ne vuce zrak izvana nego iz broda i vrti taj zagrijani zrak.
recitemi jel vi stvarno mislite da garaza (brod) hermeticki brtvi, da svjeti zrak nemoze uc?
po meni netreba usis izvana, nego neka grije ovaj postojeci, i onako ce sigurno u toju dana/ noci otvoriti prozor/ vrata, mora ic pišat npr, pa ce svjez zrak uc.

Ne pokusavam tuc kontru nego mislim da kompliciate jednostavno grijanje.
ni termo pec, ni spaker na drva ni klima nemaju usis iz vana pa se niko nije “ugusija”
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la som » 13. 10. 2023. (17:59)

To je glupost. Kada brod vuce zrak iz kaljuze, kabine, WCea ili neznamtija od kuda to je super. Najbolje je kad vuce zrak od ispod motora. Nema da ne spavas, ima da padnes u nesvjest. Kod ispravno montiranog grijaca zrak za grijac se samo spusti crivo pod grijac a zrak koji se zagrijava dolazi iz vanka. Friski zrak ne daje i lakse i brze se zagrijava. Izvana ne znaci s boka broda.Evo primjer kod mene.

https://ibb.co/fvR8Lvq
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la cyco » 13. 10. 2023. (18:39)

Pozdrav. Evo ja spajam webasta dosta oko dvadesetak do sad i nešto kineza i večinu san istalira sa dovodom friškoga zraka osim kad vlasnik ne inzistira na ovome da vuče iz santina. Po meni je to bolje jer u santinama uvik ima raznih mirisa i isparavanja pa mi to nije baš. Na jedrilicama dođe original sa dovodom friškog zraka sa krmenog zrcala.
Ko rano rani sam u nju upada...
Avatar
cyco
Member
 
Postovi: 300
Pridružen/a: 20. 12. 2009. (19:02)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Beneteau antares 7 nanni t4.155

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la josey » 13. 10. 2023. (20:39)

som je napisao/la:To je glupost. Kada brod vuce zrak iz kaljuze, kabine, WCea ili neznamtija od kuda to je super. Najbolje je kad vuce zrak od ispod motora. Nema da ne spavas, ima da padnes u nesvjest. Kod ispravno montiranog grijaca zrak za grijac se samo spusti crivo pod grijac a zrak koji se zagrijava dolazi iz vanka. Friski zrak ne daje i lakse i brze se zagrijava. Izvana ne znaci s boka broda.Evo primjer kod mene.

https://ibb.co/fvR8Lvq


meni je tako usis spojen al u salonu, dakle unutra.
neznan po cemu ima davat kad kod mene u brodu kaljuze nema pod motorima je suho, vracam se uvjek na istu pricu :(

ispuh je pod svakim staklom po jedan, u salonu dva u svakoj sobi po dva i u wcu 1

neznam jel logicno da komora lakse ugrije usisni zrak od nula c nego usisni zrak od 20c ?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.