Sidro,iskustva

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la dragi7 » 11. 01. 2017. (15:24)

Nisam napisa da sam mislija na tondin mare od inoxa jer meni su svi mačci od inoxa i na velikom brodu i na bajbotu.I bome za ispravit 10 mm tondin od inoxa ima se posla ovisno di je zapeja na vrhu ili više prema struku sidra.
Ja sam ima običaj kad bi iša na Kornate lovit onda bi baca dva mačka u seriju kad bi bilo više mora i nikad nisam izgubija nijedno.Ima tu i sriće ali dobro se pokazalo i držalo je dobro sa dva u seriju.A normalno kad žešće zadije onda na motor i udri Miško ili ga odit sa kolačem ali to je onda posebna priča ali odiva sam i sebi i drugima sa kolačem i uvjek je bilo uspješno (opet vjerovatno je i tu bilo sriće) :thumbup:
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la tomsic davor » 11. 01. 2017. (16:52)

Ja sam uzeo sidro sklopivo od inoxa kod nekog čovjeka sa hvara ja mislim...Ima ga na njuškalu 40 50 e čini mi se...
I na 100 metara kad ribam po zapadu drži...
Svaka preporuka
Avatar
tomsic davor
Old Senior Member
 
Postovi: 1254
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (19:06)
Lokacija: Herceg Novi
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Merry fisher 635 yanmar

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la anguja » 07. 02. 2017. (08:32)

Za galeba , dosta otežanoga, godinama koristim 2 žičana mačka tondin krakova 10 mm, u tijelo uliveno olovo, težina cca 7,5 kg svaki.

Za moje potrebe pokazali su mi se zadovoljavajući, lako se dižu ručno, kad zapnu na tvrđim terenima, sistem bitva i snaga motora rješavaju problem.
Znam jedno sidro ponekad kombinirat sa 4-5 m lanca, kad sam na sidru na nepoznatom terenu, inaće su na konopu oba, jer mi je ručno puno lakše dizat s konopom.
Lanac je heben kod dizanja para ruke a i škinu troši:_) ali daje sigurnost kod sidrenja na terenima di konop može bit "pricvikan" bukvalno za par sati "žuljanaja" priko sike ili kakvog kamena, olupine nekakve.
Također ih kombiniram sa dva jaka olovna utega koja su posebno vezana na malo tanji konop i jakim gambetom ih nabacim na sidrenjak,jer je ponekad korisno "smanjit" kut sidrenog konopa da sidro bolje
drži i da se smanji mogućnost da netko neiskusan "pokupi propelom" vaš sidrenjak.
U "sidrenom" arsenalu na brodu su još olujno sidro, žičani inox mačak sa krakovima 8mm za lov ,klasični poccinčani mačak od 3,5 kg, 2 mačka pocinčana mala, i jedan mačak inox mali s jakim krakovima.
Sva ova sidra kombiniram za razne situacije sidrenja.
Kvalitetna bitva i dobro sidro su poslije ispravnog motora i punoga tanka i spize najvažnija stvar na brodu.
Avatar
anguja
Member
 
Postovi: 142
Pridružen/a: 14. 10. 2008. (09:47)
Lokacija: split
Tip plovila: plastična pasara 4,60; Galeb 6,75

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la brule » 07. 02. 2017. (12:02)

Bilo koje sidro bez lanca je ništa,99% posla odrađiva lanac,minimalne dužine koliko je brod na vodenoj liniji.
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 520
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la borro » 07. 02. 2017. (13:14)

Anguja, ako sam dobro izbrojao imaš 8 sidara na brodu!? Stvarno ti je sve to potrebno!?
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la MURTER 600 » 07. 02. 2017. (13:19)

brule je napisao/la:Bilo koje sidro bez lanca je ništa,99% posla odrađiva lanac,minimalne dužine koliko je brod na vodenoj liniji.


Potpisujem gore napisano. Da bi sidro "uhvatilo" mora biti u paralelnom položaju u odnosu na dno a to upravo omogucava lanac.
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la macro » 07. 02. 2017. (14:54)

Tezina, amortizacija, zastita konopa od kidanja. Dobro je spoj lanca i konopa dodatno zastitit jer tu je najjace habanje. Dovoljno je npr. grop namotat izolirkom, navuc gumeno crivo ili omotat tanjim konopom da stiti od struganja. Di je posebno ostro dno veze se mala bova na spoj da ga drzi lagano odignutog.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la slot » 07. 02. 2017. (19:22)

ja koristim mačak ručni rad.8mm brkovi,lanac 10m,konop od 12mm 5metara,i 130m konop od 6mm,pluto od mriže između njih,ponekad nadostavim manji mačak,a posebno iman i sidro za kupanac,6kg,par metri lanca i 80m 10mm konopa
voda je gradu podarila ime
Avatar
slot
Old Senior Member
 
Postovi: 4385
Pridružen/a: 14. 10. 2010. (20:08)
Lokacija: šibensko kninska županija -VODICE
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval 19 Yamaha 40/60

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la anguja » 08. 02. 2017. (08:04)

borro je napisao/la:Anguja, ako sam dobro izbrojao imaš 8 sidara na brodu!? Stvarno ti je sve to potrebno!?



Ma ne odjednom,:-) al zavisno od situacije nekad su mi 2 mala mačka bačena vanka na sike, ovi inox mali s jakim krakovima znam zabit u siku 5-6 m iza broda,
najčešće ga zabijem u kakvu rupu od prstasca (normalno ovo vridi za lito), sam on zna zadržat cili brod , ovi mi je jedan s tanjim krakovima kad lovim, ma sve to triba ko dosta sidri...
U sigurnim valama sidrim bez lanca već sam objasnija zašto.
Ova dva veća inox mačka kombiniram kad želim "usmjerit" brod, kad ima marete recimo puše jugo iz određenog smjera, sa dva sidra usmjeriš brod u jugo, jedan po krmi drugi po provi, i podnošljivo je ostat tu odnosno prespavat...;
Avatar
anguja
Member
 
Postovi: 142
Pridružen/a: 14. 10. 2008. (09:47)
Lokacija: split
Tip plovila: plastična pasara 4,60; Galeb 6,75

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Shile » 08. 02. 2017. (15:46)

A ma...ja sam prošao Mornaričko učilište HRMa...i to smo dosta "obrađivali"...ali ovako nešto nisam nikad čuo :D
Možda naš HRM i nije baš mjesto za učiti o moru... :oops: :wtf: :Help25:
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Shile » 08. 02. 2017. (16:09)

Normalna dužina sidrenog konopa je 7: 1, što znači da bi trebao biti 7 puta duži od visine palube pri prihvatu. 4:1 je obično dovoljno u mirnim uvjetima s dobrim zahvatom glavnog sidra, ali tada mora biti uređeno dežuranje sidra. U nemirnijim uvjetima preporučeno je 10:1 ili više.Kada se koristiti lanac u normalnim uvjetima, možete biti od 4:1 ili 5:1, jer težina lanaca drži sidro horizontalno sa podlogom.
Dužina lanca je 1/3 preporučene dužine sidrenog konopa.
Za veče brodove cijeli sistem je lančani...omjer ostaje jednak kao u prvom slučaju.
Sad sam zaboravio preko koje istisnine se koristi lanac u cijelosti.

Mornar palubarac , pugno de šimija ... šimioto ... ako znate što to znači :thumbup: :D
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Shile » 08. 02. 2017. (19:40)

Shile je napisao/la:Normalna dužina sidrenog konopa je 7: 1, što znači da bi trebao biti 7 puta duži od visine palube pri prihvatu. 4:1 je obično dovoljno u mirnim uvjetima s dobrim zahvatom glavnog sidra, ali tada mora biti uređeno dežuranje sidra. U nemirnijim uvjetima preporučeno je 10:1 ili više.Kada se koristiti lanac u normalnim uvjetima, možete biti od 4:1 ili 5:1, jer težina lanaca drži sidro horizontalno sa podlogom.
Dužina lanca je 1/3 preporučene dužine sidrenog konopa.
Za veče brodove cijeli sistem je lančani...omjer ostaje jednak kao u prvom slučaju.
Sad sam zaboravio preko koje istisnine se koristi lanac u cijelosti.

Mornar palubarac , pugno de šimija ... šimioto ... ako znate što to znači :thumbup: :D


Ups tek sad vidio :P ... "7 puta duži od visine palube pri prihvatu" ... od dna do visine prihvata na palubi" ...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la macro » 08. 02. 2017. (22:37)

Pa igra i to ulogu. Nije isto drveni leut niskog profila od 2 tone i nekakva trafika s osmatracnicom i 450 kg plastike :thumbup:
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Shile » 09. 02. 2017. (10:11)

macro je napisao/la:Pa igra i to ulogu. Nije isto drveni leut niskog profila od 2 tone i nekakva trafika s osmatracnicom i 450 kg plastike :thumbup:


Ima toga i o težini sidra i sistemu "konopa"...al ako počnemo o težini bit če i ideja da se nosa i kolpomorto sa sobom :D ...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Fishinginumag55 » 09. 02. 2017. (18:44)

Pozdrav!
Zanima me koliko metara lanca mi je potrebno za Adriu 500. :wave:
Nema dražeg i boljeg lova od lignjolova!
Avatar
Fishinginumag55
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 09. 09. 2015. (13:43)
Lokacija: Umag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ADRIA 500 + Yamaha 6

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.