Hidraulični pogon

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Hidraulični pogon

PostPostao/la malibrod » 03. 09. 2010. (14:55)

http://viewer.zmags.com/publication/fd2 ... d2b8fee/32 Što mislite o ovome? Koje su prednosti a koje su mane?
Žmuj vina,žmuj vode!
Avatar
malibrod
Senior Member
 
Postovi: 678
Pridružen/a: 27. 09. 2008. (18:14)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: B-Square 290 gumenjak,motor Parsun 5

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la malibrod » 03. 09. 2010. (15:09)

Kao što ste vidjeli u katalogu,hidraulični pogon zapravo olakšava ugradnju motora jer "sam" motor nije vezan direktno na propelersku osovinu...što kažete na to???...praktički znači da bi uz pomoć hidraulike mogli ugraditi motor i na natkabinu !!! :thumbup: Društvo ,što mislite o ovoj vrsti pogona???
Žmuj vina,žmuj vode!
Avatar
malibrod
Senior Member
 
Postovi: 678
Pridružen/a: 27. 09. 2008. (18:14)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: B-Square 290 gumenjak,motor Parsun 5

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la malibrod » 03. 09. 2010. (15:12)

vetusHG.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Žmuj vina,žmuj vode!
Avatar
malibrod
Senior Member
 
Postovi: 678
Pridružen/a: 27. 09. 2008. (18:14)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: B-Square 290 gumenjak,motor Parsun 5

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la franco » 03. 09. 2010. (15:16)

E moj dragi ja ga iman na brodu,i sve je teoretski to za 100 ali je gubitak snage i efektive strašan.Gubi se oko 30%.Ja iman ugrađenu pumpe direkt na motoru od 80 ks i hidromotor od bagera na osovini, rezervar od 50 li ulja, dva rashladnika ulja, ali nikad nisam postigao više od 6-7 n/m. Na minimumu nema efekta,jer slabo propeler sluša,a ako ti motor mora radit na velikim okretajima onda opet shit. Ja se vraćam klasici,kupio sam motor od 90 ks Aifo sa kopčom a ovo je na prodaju.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la tacek » 08. 09. 2010. (06:50)

To je to covjek u pravu. Bacas 30 posto energije, ulje svukdje - obicno pocne pustati, Sva ostala energije pretvara se u toplinu. Ulje treba stalno hladiti, Na maloj snazi nema momenta i neravnomjerno vrti propeler. Klasika je zakon. Jedino se u poslednje vrijeme javlja struja. Elektromotori kao osnovni i pomocni pogonskis sistemi su zakon Jos dosta skupo ali prva liga! Smanjena potrosnja goriva za oko 10 do 20 %. Jedan od novijih projekta tog tipa je slovenski GreenLine. Opasan brod. Odlicno ide na struju i solarne celije...
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la zore70 » 08. 09. 2010. (07:43)

Hidraulični pogon je priča za bacanje love,preskupo,komplicirano,teško i puno gubitaka.
Za pogon hidrauličkog vitla za mriže nezamjenljivo a za ostalo totalni promašaj :thumbdown:

Šta se tiče priče o elektro pogonu,moje je mišljenje utemeljeno na praksi...to je rezultat mode i budalaština sa ekologijom... :!:

Imaš na brodu diesel motor i na njemu generator,pa kad ti se ne vozi na maftu onda uključiš na struju :roll:
Pa čime si napunija one baterije..pa onom šporkom naftom!!Struja iz generatora je višestruko skuplja od one iz utičnice...to svaki učenik zna već u petom razredu!

Kolika je autonomija toga?Mala i nikakva...

Ajmo dalje..koloko koštaju veliki gel akumulatori?Boli glava!Koliko traju?
Čime ćemo napunit gomilu takvih akumulatora...velikim i skupim punjačem...odakle..sa utičnice u nekoj skupoj marini...
Solare zaboravimo...svi znamo koliko malo mogu dati za jedinicu površine..a nama triba puno..i puno košta...
Cilo vrime u brodu potežemo sa sobom gomilu teškog tereta u obliku preskupih baterija,spojnih kabela i sl...
Masu regulacijske elektronike,more,sol,komplikacije...

Na sajmu nautike u Splitu moj prika je izložija Adriu 500 sa pogonom na struju..dakle ugrađeni elektromotor od 2.5 kw,8-slovima OSAM gel akumulatora od 200Ah(ajme šta su jeftini :o ), pa regulacija broja okretaja motora,pa ogromni punjač u provi...
Uglavnom,moje iskustvo sa tim je da je to sve lipo čisto i tiho samo preskupo i kad san ga iz Stobreča vozija do hotela Lav na sajam da je tromo,i da san u oni displej napunjenosti gleda ka u Boga moleći se da ne dođe na nulu jer se dizalo jugo,a ja neman kud niti mi iko može donit kantu struje...jebeš ti to :thumbdown:
Opravdanja da je to savršeno za panulu i sl ne stoje jer za 10-15 tisuća E koliko je ovo koštalo nema smisla ni pameti..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la opus » 08. 09. 2010. (19:39)

Zore, :thumbup:
Svaka ti stoji.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la zore70 » 08. 09. 2010. (21:04)

Naravno,nađe li se koja blentava duša da oće ovakav pogon,uredno mu ja to prodam i montiram,bez odgovaranja od kupnje,pa neka studira di je keke bacija :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la franco » 09. 09. 2010. (07:18)

Evo ima kod mene sve spremno i isprobano,motor fiat 80ks i dvije pumpe i hidromotor i rezervar od 80 lit ulja
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la amiklic1 » 09. 09. 2010. (12:07)

zore70 je napisao/la:Hidraulični pogon je priča za bacanje love,preskupo,komplicirano,teško i puno gubitaka.
Za pogon hidrauličkog vitla za mriže nezamjenljivo a za ostalo totalni promašaj :thumbdown:

Šta se tiče priče o elektro pogonu,moje je mišljenje utemeljeno na praksi...to je rezultat mode i budalaština sa ekologijom... :!:

Imaš na brodu diesel motor i na njemu generator,pa kad ti se ne vozi na maftu onda uključiš na struju :roll:
Pa čime si napunija one baterije..pa onom šporkom naftom!!Struja iz generatora je višestruko skuplja od one iz utičnice...to svaki učenik zna već u petom razredu!

Kolika je autonomija toga?Mala i nikakva...

Ajmo dalje..koloko koštaju veliki gel akumulatori?Boli glava!Koliko traju?
Čime ćemo napunit gomilu takvih akumulatora...velikim i skupim punjačem...odakle..sa utičnice u nekoj skupoj marini...
Solare zaboravimo...svi znamo koliko malo mogu dati za jedinicu površine..a nama triba puno..i puno košta...
Cilo vrime u brodu potežemo sa sobom gomilu teškog tereta u obliku preskupih baterija,spojnih kabela i sl...
Masu regulacijske elektronike,more,sol,komplikacije...

Na sajmu nautike u Splitu moj prika je izložija Adriu 500 sa pogonom na struju..dakle ugrađeni elektromotor od 2.5 kw,8-slovima OSAM gel akumulatora od 200Ah(ajme šta su jeftini :o ), pa regulacija broja okretaja motora,pa ogromni punjač u provi...
Uglavnom,moje iskustvo sa tim je da je to sve lipo čisto i tiho samo preskupo i kad san ga iz Stobreča vozija do hotela Lav na sajam da je tromo,i da san u oni displej napunjenosti gleda ka u Boga moleći se da ne dođe na nulu jer se dizalo jugo,a ja neman kud niti mi iko može donit kantu struje...jebeš ti to :thumbdown:
Opravdanja da je to savršeno za panulu i sl ne stoje jer za 10-15 tisuća E koliko je ovo koštalo nema smisla ni pameti..


Baterije na veći brod ne bi išle, nego dizel generator koji stalno radi u najoptimalnijem području snage, i pogoni elektromotor koji pogoni osovinu. Mislim da je to više-manje OK. Na koncu, to koriste mnogi, pa zašto ne bi i mi. također, javlja se mogućnost smještaja dizel generatora bilo gdje na brodu, a elektromotor je dosta manji...

Al' sve je to za manje brodove više-manje u povojima..., a i teško za nabaviti...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la max » 10. 09. 2010. (19:12)

ajme čime se raspravljate :Laughing51:
Avatar
max
Korisnik baniran
 
Postovi: 131
Pridružen/a: 07. 02. 2010. (20:12)
Lokacija: neuk-maloljetan

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la igy-m » 10. 09. 2010. (19:21)

zore70 je napisao/la:Hidraulični pogon je priča za bacanje love,preskupo,komplicirano,teško i puno gubitaka.
Za pogon hidrauličkog vitla za mriže nezamjenljivo a za ostalo totalni promašaj :thumbdown:

..dakle ugrađeni elektromotor od 2.5 kw,8-slovima OSAM gel akumulatora od 200Ah(ajme šta su jeftini :o ), pa regulacija broja okretaja motora,pa ogromni punjač u provi...
Uglavnom,moje iskustvo sa tim je da je to sve lipo čisto i tiho samo preskupo i kad san ga iz Stobreča vozija do hotela Lav na sajam da je tromo,i da san u oni displej napunjenosti gleda ka u Boga moleći se da ne dođe na nulu jer se dizalo jugo,a ja neman kud niti mi iko može donit kantu struje...jebeš ti to :thumbdown:


:thumbup: :thumbup: :thumbup: :Claping50: :Claping50: :Claping50:
(može li tko bolje da objasni)
Zadnja izmjena: riberer; 10. 09. 2010. (20:38); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: C-C-C-Citiranje ...
Avatar
igy-m
Member
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 23. 04. 2009. (17:33)
Lokacija: Rijeka

Re: Hidraulični pogon

PostPostao/la riberer » 10. 09. 2010. (20:37)

igy-m (i još neki) prouči malo Citiranje postova ;)

Ovako, kako je bilo prije citirano, jako je teško razumljivo.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7130
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.