ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la veliki » 02. 10. 2008. (22:36)

Kupio ja aparat polovni mig-mag 500 A Uljanikov za variti kaže čovik sve. Dva dodavača žice jedan za aluminij sa teflonskim bužirom drugi običan za čelik . Pokušava ja, te ova struja, te ona struja ,te ovaj plin te onaj, i na kraju uzea drugi aparat TIG (WIG) 200 A AC/DC i napokon počeo raditi kako treba (bar sa ja mislio) Malo pobrusi var da izgleda ravnije. Odem kod ing. uzeti nekakve skripte i čovik mi otvori oči: varioc koji poslje varenja brusi var nije nikakav varioc i nema pojma o varenje.
Ubija me u pojam. Ali triba koja godinica svakodnevne prakse i biče nešto. :roll:
Avatar
veliki
Djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:13)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 03. 10. 2008. (05:15)

Hej Veliki! (Jože?)
Ja još nikada nisam rekao da sam varioc i da znam variti, ali eto varim. I brusim, pa ako se potrudim i dosta fino obrusim.
Nego ajde napravi ti nešto i pokaži, pa čemo se onda posavjetovati, i s vremenom možda manje brusiti. :) Ja neznam kakav aparat imaš, kad čujem Uljanikov, znam da je dobar, pa ako je to još istosmjerni, onda si na konju.
Nego vidi čime ja poliram. Primitivnije nemože biti. Ali čime fino brusim. I nije ni skupo, a ima tu svega čak i malih dijamantnih šajbica kojima se isto može brusiti


[URL=http://imageshack.us]slika[/

Te brusiče i poliriče stavim u savitljivu sajlu, pa na one male brusilice za 20 Eura (možda kupim Dreml, ali mi je rođendan daleko)

A ovime poliram. Te šajbe se mogu staviti i u običnu bormašinu, koja je držačem na vratu (fi 42 mm) učvrščena:
slika

Ova velika je kupljena proljetos kod lokalnog trgovca građevinskim materijalom. dakle onda bi ih trebalo biti i u prodavaonicama tipa Bauhaus i slično.

Ajmo ekipo kupit one zelene elektrode. Oko 4 Kune komad. Mene dođu duplo jer ih pola obrusim :lol:
A kad bi bilo tanjih od 2,5 mm, bilo bi još lakše.
Zadnja izmjena: Strici; 03. 10. 2008. (05:43); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 03. 10. 2008. (05:27)

Ja stavljam slike i dalje, i sve se nadam da če to neko ubrzo početi i sam ;)

slika
Zadnji kotači za bajbot, koji se sa jednom vidom brzo stave i obratno
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 03. 10. 2008. (05:39)

Nije dio od broda, ali je od niro materijala. Auspuh od motora. Otraga sve izgorilo, mali lonac ne. Auspuh je u samo jednom dijelu (cijena ohoho), a i nema ih kod nas. Sad radi tako tiho da mu brojim taktove. Skoro ka i dizel :lol:

slika

A prije dvije godine smo napravili vanjski auspuh za tomosa. (onaj šta se jako dere :lol: ). No tu je vario jedan ša isto nezna varit, ali ipak bolje od mene. A ja sam brusia, to pak znam bolje od njega ;)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la veliki » 03. 10. 2008. (06:46)

Vidim da imaš nekakvu četku za brušenje, od kojeg je materijala. Te krpe za poliranje i pasta ima za kupiti kod trgovaca Wurta, i Rece, oni prodaju sve za radionice i kompletno vijčanu robu. Dosta jeftinije nego u željezarijama. A danas ču nešto slikati šta zavarim pa dajte kritiku.
Avatar
veliki
Djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:13)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la unije » 03. 10. 2008. (07:14)

strici jel koristiš onu pastu plavkaste boje koja jako nagriza i smrdi poslije varenja inoxa ? ona se oprere vodom kasnije....
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 03. 10. 2008. (19:35)

Nije ono neka posebna četka. Ona je samo ostala u glavi jer sam čistio neke ruzinave vide. Ustvari i nemam četku od nehrđajučih žica. No nabavit ču je, nadam se. Ali ako bolje i razmisim, a šta če mi. Niro ne hrđa, pa i ako to je površinska hrđa, koja se lako ostrani i Arfom (Cifom, ma onim bijelim mlijekom).
A prije puno godina sam koristio kiselinu za premazivanje vara. Zvala se "Pelox". Bjelkasta gusta masa. Več godinama nemam ništa. Kad varim ne vučem dugi var, jer su sve to u principu tanki plehovi; do jedno 5 mm, ali uglavnom su još tanji, a kad se vuku duži vatovi onda se materijal jače ugrije, pa se izvitoperi. Prije sedmicu dana sam si sam htio dokazati da znam; povukao dam okolo naokolo iz unutrašnje strane okrugle ploče auspuha za motor, zavaria onu cijev šta van viri, i sve mi se izvitoperilo, i skoro probio onu cijev. Puno sam vremena izgubio to nekako napasati. Ja ostajem kod točkastog zavarivanja.. Jedno 4 - 5 sekunda, prekid i pored novi var. Temperature se ne prenesu do usijanja, a zavari dobro. To sa ovim primitivnim transformatorom. Takvim varenjem uopče skoro da i nema plavičastog metala, pa nije ni potrebno ecati. To tako ja vjerujem.
A za ta sitna varenja bi dušu dala tanja elektroda. No osim 2,5 mm niro zelenih, ja drugih nisam ni vidio.
Kad nađem pokazat ču sliku aparata koji bi ja rado jeftino kupio; dražba na Ebay-u.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 03. 10. 2008. (19:53)

Ja si želim nešto ovakvoga:

slika
[URL=http://g.imageshack.us/img156/t1602ic1.jpg/1/][IMG]
Neznam dali je to samo pusta želja, ili bi se eventualno moglo ostvariti. na Ebay-u počinje dražba sa 1 Euro, završava do 350.
U prosjeku se proda za 280 Eura. Ja nedam više od 220 Eura, ali tek kad supruga dade blagoslov :lol: Uvjet je sam prodam toliko da bi mogao kupiti. ;)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la al bundy » 03. 10. 2008. (20:20)

Strici,
hvala ti puno za sve što si napiso !
I mene to zanima,mislim i ja kupit jedan aparat za varit inox,ali do te cijene, max.500 € .
Nemoj se jedit ako te ove dane udavim pitanjima ;)
slika
Avatar
al bundy
New Entry
 
Postovi: 98
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (17:19)

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la veliki » 03. 10. 2008. (20:32)

Avatar
veliki
Djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:13)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 04. 10. 2008. (21:15)

Ma samo ti pitaj, to me raduje i probat ču odgovoriti koliko mogu. Stručno sigurno ne, ali onako iz amaterske prakse. Meni je jako drago da ima nas koji to hočemo sami raditi. :)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 04. 10. 2008. (22:22)

Evo jednog deeeebelog vara na 8 mm šesterokutu. Nije ni brušeno, a još manje polirano, staro najmanje 15 godina a jedva da ruzimaje. Taj baci rampinić koristim kad hoču krmu usidrenog broda pričvrstiti prema obali.

slika
]
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la unije » 04. 10. 2008. (22:28)

strici napokon smo otkrili da si najjači varilac na forumu. ja ti zavidim jer moram za svaku sitnicu davit susida da mi puntira ovo i ono. e a mala primjedba moga si na ovom rampinu stavit jednu radanču ne bi škodilo...:-)
pozdrav
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 04. 10. 2008. (22:37)

Plastičnu nisam htio, metalnu nisam imao. A o varenju. Ma nemam ti ja pojma; najozbiljnije. Kad varim običnim elektrodama , sačuvaj bože koliko se na početku ljepi. I zato da bi bilo bolje varim skoro sve nehrđajučim, sa njima je mnogo lakše variti. Odkad varim samo (skoro) njima, postao sam malo bolji. Ma probajte ljudi, ja ni blizu metalnoj struci a evo se igram. Stvarno probajte, stvarno nije bog zna kakav bauk.
Nadam se da čemo uskoro vidjeti vaše uradke. ;)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: ZAVARIVANJE; VARENJE nehrđajučih metala

PostPostao/la Strici » 06. 10. 2008. (21:41)

veliki je napisao/la:Vidim da imaš nekakvu četku za brušenje, od kojeg je materijala. Te krpe za poliranje i pasta ima za kupiti kod trgovaca Wurta, i Rece, oni prodaju sve za radionice i kompletno vijčanu robu. Dosta jeftinije nego u željezarijama. A danas ču nešto slikati šta zavarim pa dajte kritiku.


halo Veliki!
Te krpe što si spomenuo? rado bih znao kakve su to krpe? Ja inače znam i imam čini mi se da se to zove "Minesota vuna"; otprilike 20X20 centimetara kvadrati različite gruboče, odnosno finoče. :)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.