Koji vinč ... i da li lanac ili špag

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Koji vinč ... i da li lanac ili špag

PostPostao/la Trogiranin » 13. 03. 2010. (19:48)

Ako ideš na tu kombinaciju sidra sa djelom lanca i konopom 500 W je dovoljno, ali ako ideš na sami lanac onda je 500 w za sidro od 10 kg i min 40 m lanca od 6 mm već mučenje za njega. Doduše onda ti i netriba tako teško sidro jer dio sidrenja na sebe preuzima i sama težina lanca.
P.S. O.T. Sorry
Danas u valama meni povremeno koji imam konop, a većina ostalih nautičara (koji se ne žele mučit dizanjem sidra) lanac nastaje problem jer većina njih pusti u more par metri lanca i vrti se oko njega u relativno malom krugu dok mi na konopu imamo puno veći krug okretanja oko sidra, pa kad vitar promini smjer, a lik koji je doša zadnji i svidilo mu se misto između dva domorodca na sidru sa konopom, a između njih je bilo 20 m e onda nastane malo škakljiva situacija. Obično domorodci išetaju iz kabine sa kakvom laštikačom ili mezomarinerom , ostima i sl. no prednost vinča je šta ne moraš izlazit iz kabine kad se moraš strateški povuć nad brojnijim neprijateljem. :twisted:



Prebačeno iz teme Gull 745
Zadnja izmjena: riberer; 15. 03. 2010. (17:13); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: *
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Gull 745

PostPostao/la lupis » 13. 03. 2010. (20:03)

Dobro,a za moju barčicu ili vaše,svejedno,znači cca 3 tone žive vage i recimo 30-50 metara lanca koja snaga vinča bi bila poželjna?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Koji vinč ... i da li lanac ili špag

PostPostao/la Galun » 13. 03. 2010. (20:42)

trogiranin zato je najpametnije sidrenje u valama uz sidro i jedan konop po krmi ćapat za kraj i nema mrdanja,pa kod nas bi bil dar mar u valama kad bi svi stajali samo na sidru. Lupis pa ni valjda da ti je tesko sidro dizat,rabi bolje marendat,to je najbolji vinč.
Avatar
Galun
Senior Member
 
Postovi: 723
Pridružen/a: 12. 10. 2009. (14:31)
Lokacija: kad je lipo st baška a kad ne onda fiume
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adriatik

Re: Gull 745

PostPostao/la baraba » 14. 03. 2010. (00:51)

lupis je napisao/la:Dobro,a za moju barčicu ili vaše,svejedno,znači cca 3 tone žive vage i recimo 30-50 metara lanca koja snaga vinča bi bila poželjna?



800-1000 W, preporučam lanac 8 mm. 50 m minimum.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Koji vinč ... i da li lanac ili špag

PostPostao/la opus » 14. 03. 2010. (12:32)

lupis je napisao/la:Dobro,a za moju barčicu ili vaše,svejedno,znači cca 3 tone žive vage i recimo 30-50 metara lanca koja snaga vinča bi bila poželjna?

Snaga vinca se racuna prema tezini sidra i lanca zajerdno X3. Svaki vinc ima svoj prijenosni omjer, pa treba vidjeti prema specifikacijama vinca koliko kila dize, a ne samo koja je snaga motora.
Ja sam uzeo vinc sa vecom snagom motora, ali koji ima i vecu brzinu dizanja (sto znaci i drugi omjer).
Kako mi je rekao strucnjak iz Adriavincha, veca snaga ne treba jer ionako neces cupati sidro vincem nego motorom.
Racunaj i to da ce ti 50 m lanca otezati cca 50 kg pramac. Nije strasno, ali.....
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Gull 745

PostPostao/la amiklic1 » 14. 03. 2010. (18:23)

Ja gađam dva sidra iz Quick linije proizvoda:

Ajmo od početka.
Sidro će bit' 10 kg.
Sidreni lanac 8mm dužine 4m težak je cca 6kg.
Konop 60m debljine cca 16mm težak je cca 5kg

Ukupna masa cijelog sustava je cca 21kg.

po tome znači da mi treba winch koji u radnom opterećenju poteže 63kg.

Mene zanimaju dva modela:

1. Quick Aster 500W / 65kg working load
2. Quick Crystal 500W / 65 kg working load

Eto, toliko o tome.

Više informacija o izračunu imaš ovdje:
http://www.mauriprosailing.com/lewmar-c ... ndlass.htm
http://www.quickitaly.com/images/pdf_do ... e_i_gb.pdf
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gull 745

PostPostao/la teranavis » 14. 03. 2010. (18:26)

amiklic1 je napisao/la:Ja gađam dva sidra iz Quick linije proizvoda:

Ajmo od početka.
Sidro će bit' 10 kg.
Sidreni lanac 8mm dužine 4m težak je cca 6kg.
Konop 60m debljine cca 16mm težak je cca 5kg

Ukupna masa cijelog sustava je cca 21kg.

po tome znači da mi treba winch koji u radnom opterećenju poteže 63kg.

Mene zanimaju dva modela:

1. Quick Aster 500W / 65kg working load
2. Quick Crystal 500W / 65 kg working load

Eto, toliko o tome.

Više informacija o izračunu imaš ovdje:
http://www.mauriprosailing.com/lewmar-c ... ndlass.htm
http://www.quickitaly.com/images/pdf_do ... e_i_gb.pdf

sorry....ako dobro kuzim ti ces stavit 4 metra kadene ostalo spag?
1) predstavi se i ispuni rubriku “Lokacija”
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) upute za postavljanje fotografija: KLIK
5) citiranje postova
6) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
teranavis
Old Senior Member
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: 29. 03. 2009. (13:17)
Lokacija: Rijeka
Lokacija: rijeka-silba
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: damor 800 fjaka

Re: Gull 745

PostPostao/la teranavis » 14. 03. 2010. (18:45)

amiklic1 je napisao/la:Da, predlanac i ostatak konop.

Ne smatram potrebnim imat cijeli lanac, dodatno se opterećuje prova 8bespotrebno) itd.
naravno, to je samo moje mišljenje koje ću primijenit' na svom brodu.

a ok sto ljudi sto ćudi bi se reklo ....hehe ja imam drugo misljenje ...ne kazem da nisu oba ispravna ....po meni ako je sve kadena taj teret je nebitan za vec takav brod a kod sidrenja je sigurnos povecana jako jako .....ubiti u tom lucaju sama kadena sa amortiziranjem drzi brod ..ali ok kazem ima vise nacina zato ih i koristimo :thumbup:
1) predstavi se i ispuni rubriku “Lokacija”
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) upute za postavljanje fotografija: KLIK
5) citiranje postova
6) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
teranavis
Old Senior Member
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: 29. 03. 2009. (13:17)
Lokacija: Rijeka
Lokacija: rijeka-silba
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: damor 800 fjaka

Re: Gull 745

PostPostao/la josme » 14. 03. 2010. (19:19)

amiklic1 je napisao/la:Da, predlanac i ostatak konop.

Ne smatram potrebnim imat cijeli lanac, dodatno se opterećuje prova 8bespotrebno) itd.
naravno, to je samo moje mišljenje koje ću primijenit' na svom brodu.

Ovo je dobro samo kad se sidriš na kraće vrijeme,ako želiš negdje van lučice i prenočiti toplo preporučujem lanac.Ovaj predlanac se stavlja na lakša sidra(mačak i sl)da se može brže dizati i premještati brod ali nije za sigurno sidrenje.
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Gull 745

PostPostao/la som » 14. 03. 2010. (19:22)

amiklic1 je napisao/la:Da, predlanac i ostatak konop.

Ne smatram potrebnim imat cijeli lanac, dodatno se opterećuje prova 8bespotrebno) itd.
naravno, to je samo moje mišljenje koje ću primijenit' na svom brodu.


U tom slučaju nemoj ni stavljati vinč,bacanje para. U gavun stavi tablu pancete i dizat češ lakše i spretnije nego petljati s lancem,konopom i vinčem. Nema tramaka.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Gull 745

PostPostao/la amiklic1 » 14. 03. 2010. (19:53)

josme je napisao/la:
amiklic1 je napisao/la:Da, predlanac i ostatak konop.

Ne smatram potrebnim imat cijeli lanac, dodatno se opterećuje prova 8bespotrebno) itd.
naravno, to je samo moje mišljenje koje ću primijenit' na svom brodu.

Ovo je dobro samo kad se sidriš na kraće vrijeme,ako želiš negdje van lučice i prenočiti toplo preporučujem lanac.Ovaj predlanac se stavlja na lakša sidra(mačak i sl)da se može brže dizati i premještati brod ali nije za sigurno sidrenje.


Evo šta neki jako iskusni ljudi kažu o tome:
"The main and ONLY advantage of the chain is that it is the only and perfect means to avoid chafing of the anchoring rode on agressive sea beds...
Glavna i JEDINA prednost lanca je da je jedini i savršen način za sprječavanje trošenja sidrenog konopa na agresivnim vrstama dna...

Except for this point, chain has all the disadvantages..:
Osim toga, lanac ima sljedeće nedostatke...:

Stored in the bow chain locker, it adds a heavy weight in the last place you want one. When deployed, chain is actually working in the the opposite way to the way it should work:
Pohranjen u proveno sidreno spremište, dodaje masu na zadnji dio broda na kojem masu i želimo. kad se koristi, lanac zapravo djeluje na način suprotan onom kako bi trebao:

with light wind, it gives a perfect horizontal pull to the anchor and the best holding.
pri laganom vjetru, doprinosi savršeno vodoravnom povlačenju sidra i najbolje držanje

with moderate wind, its weight and catenary effect give a perfect shock absorbing effect.
pri srednjim vjetrovima, njegova masa i efekt lanca doprinose savršenom efektu ublažavanja udaraca

As the wind builds up, the chain will become straighter (and this with as little as 25/30 knots of wind). The pulling angle will increase and as a consequence, the holding of the anchor will decrease.
kako vjetar pojačava, lanac postaje ravniji (a to je pri 25/30 čv. vjetra). Kut povlačenja se pojačava, a posljedica toga je smanjenje sile držanja sidra

When the shock absorbing effect is most necessary, the "bar tight" chain will not allow this to happen."
kad je efekt ublažavanja udaraca najviše potreban lanac "čvrst kao šipka" to neće dozvoliti

A ja, na koncu, mislim da je Alain hayles (autor gornjih redaka) potpuno u pravu.
Niko ne može zaje_at onaj omjer dužine i dubine. Iako se danas često čuje da je lanac težak pa to onda kompenzira malo taj problem i skraćuje potrebnu dužinu.

Činjenica je da je pri jakom vjetru konop sa svojim elestičnim djelovanjem daleko bolje rješenje.
A jak vjetar i potencijalna opasnost i jesu najvažniji primjeri kad se od lanca i ostale privezne opreme traži najviše.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gull 745

PostPostao/la amiklic1 » 14. 03. 2010. (20:08)

Evo još jedno štivo, ovo sam davno čita a stvarno je OK. Ljudi žive na brodu, pri svakakvim uvjetima, i imaju dosta dobrih savjeta (naravno, nije na Hrvatskom :-)...

http://www.bethandevans.com/pdf/Anchorsteps.pdf
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Koji vinč ... i da li lanac ili špag

PostPostao/la baraba » 14. 03. 2010. (20:19)

da je tvoja logika dobra svi brodovi bi koristili konope, pa ne bi sa sobom vukli tone lanaca...

težina lanca savija sam lanac prema dnu tako da i dio tog istog lanca uz sidro leži na dnu.

da se lanac izravna potrebna je tolika sila da svaki konop već puca. to je lako isprobati. baci sidro sa lancem u more 50 m na dubinu od 15 m i upali motor i šija pun gas. poslije probaj sa 46 m konopa plus 4m lanca pa ćeš vidjeti razliku.

dalje, dizanje sidrenog konopa vinčem sigurno oštećuje konop. da li je sigurno sidrenje sa oštećenim konopom?
kako si siguran da tvoj konop na dnu (kod lanca) ne struže po nekoj oštroj groti dok spavaš?

treće, kako će se taj konop slagati u proveni gavon? bolje od lanca?
konop će ostati mokar u gavonu i to će mu sigurno škoditi više nego mokrom lancu... itd.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: Gull 745

PostPostao/la amiklic1 » 14. 03. 2010. (20:44)

Ma sve je to točno, ne poričem, al' ajmo redom. Sila broda na valu i vjetru i nije baš toliko velika. More oplakuje trup, pa se sile smanjuju u odnosu na one koje djeluju na npr. rivu 8koja stoji nepomičn9: Sila vjetra je također manja, pa je čvrstoća lanca ponekad i nepotreban argument. Možeš imat i lanac od 16mm, al' ne treba ti.

dizanje konopa sidrenim winchom, ako ima barbotin predviđen i za konop i za lanac, minimalno oštećuje konop. svakako, taj konop triba periodično i promijenit. kao i sve ostalo, uglavnom.

konop se u sidreni gavun ne slaže loše. lanac ima ceću masu i spojeve karika pa se bolej slaže, al' ako imaš dubine u gavunu nemaš problem ni s konopom. Opet ista stvar s promjenom konopa periodično. danas je tehnologija već toliko napredna da to šta je konop mokar ne utječe toliko koliko misliš.

Većina kod nas misli da je lanac bogom dano sredstvo i ultimativno sredstvo za sačuvat brod na sidru, a činjenica je da je duže vremena u sidrenju u upotrebi konop nego lanac, i da ljudi oduvijek nisu imali problema s konopima. Još s onim davnim materijalima, a kamoli s ovim modernim.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gull 745

PostPostao/la som » 14. 03. 2010. (23:09)

Slažem se da je konop duže u upotreba od lanca ako se gleda daleko u povijest,kad bi svi na taj način gledali svak bi si ulovio po dva-tri galiota a ne da daje novce za motor.Uzme galiote i jedra i baš ga brige.Ta priča o konopu ne stoji čak ni u teroriji, ako zaroniš bilo gdje u lučici ili marini vidjet češ da su svi stavili kadenu da im amortizira more i vjetar a nisu stavili konop za blok. Stavili bi oni svi kanac do prove (mislim u luci) da je izvedivo.Pa i ona priča o konopu od stručnjaka nije baš i neka,možda vrijedi za ocean ali kad ti kod nas na moru ovisiš o tome dali če lanac izdržati ili ne onda si več ostao bez bitve i vinča.Brod prvenstveno drži sidro a ako je i lanac onda ne može bolje jer lanac djeluje kao amortizer.Svi imaju svoje teorije o sidrenju ali nije se odmaklo dalje od sidra (raznih veličina, oblika i količina) i lanca.Sve ostalo su priče.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.