Volvo ležaj

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la BORSVE » 03. 05. 2020. (06:47)

Pozdrav svima,
Evo vidim da je tema odavno stala,ali evo da je probamo oživiti.
Izvadio brod i mijenjao vanjski ležaj i sve ok kako i zašto ,ali unutra sistem sa trnelom ali bez mazalice i u tom kučištu još jedan ležaj od bakelita.
Pretražio sam svu literaturu šta imam ali nigdje ne vidim da postoji taj ležaj.A i unutrašnja mjera je čudna.
Evo slika.
Pitanje je dali izvaditi taj ležaj jer po meni osovina se naslanja na vanjski gumeni ležaj i kopču a trnela je tu samo da zaustavi vodu i malo pridržava a taj ležaj je po meni viška.
Da vidimo ima li itko iskustava sa ovim.
Svi komentari su dobrodošli.

slika

slika

Ovo sve se natakne na gumenu cijev a to sve na statvenu cijev.
Na drugoj slici se vidi taj ležaj na krmenoj strani.
Avatar
BORSVE
New Entry
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06. 03. 2011. (09:45)
Lokacija: Klek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 1000

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la riberer » 03. 05. 2020. (07:50)

Čudno da nisi vidio odgovor koji ti je dao Zore. Ako ti on to kaže, budi siguran da je to jedino rješenje. :)
viewtopic.php?f=10&t=9944&p=397625#p397625
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la bjosip » 03. 05. 2020. (10:05)

Uzmi šubler , izmiri vanjski fi tu di se nabije guma , izmiri fi osovine ili ga znaš.
Nađi katalog dimenzije volvo gumenih ležajeva. AKO za tvoju dinenziju osovine mozes prilagoditi otokariti prirubnicu, ili mozes dat tokaru da ti otokari prirubnicu i stavi gumeni volvo ležaj.

Ja sam tako napravio ima 10 godina i sve super. Nisam minja nista , a kupia gumeni za 50 Eura u Motomarine u Trst ( znaci ne kvalteta, jeftinjava)

Samo pazi da ti osovina nije ostecena tu di dolazi gumeni lezaj(zavrsetak semering) .
Trnelu ili ti ga lojnu pletenicu bi ja izbacio pod svaku cijenu, nema kapanja mora itd.

Ribery uvik može drugačije i uvik može bolje.
EEEEEEEEE!!!!!!!!
Avatar
bjosip
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 19. 06. 2008. (11:01)
Lokacija: Bibinje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: QS 700 weekend

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la BORSVE » 04. 05. 2020. (06:42)

Vidit ću.Prvo bi otišao kod majstora koji izliva teflon u Metkoviću i to po HRB-u da vidim pošto bi mi došao taj ležaj a onda odluka.
Javim rezultat.
Avatar
BORSVE
New Entry
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 06. 03. 2011. (09:45)
Lokacija: Klek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 1000

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 31. 03. 2022. (09:44)

evo kako sam do sad bio na trinelama i prvi put sam na suhoj santini, pa prvo pitanje, dakle ležaj je onako klasčina guma sa spojemon, bijelom cijevčicom, za koju vlasnik tvrdi da je za more, a u neki uputstvima sam pročitao da kad je motor ispod razine mora da to nije potrebno, valjda bi na jedrilici i trebao bit ispod?, nisam skužio dali ima šta za podmazivanje uljem ili masti? ležaju je ovo treća godina
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 31. 03. 2022. (10:58)

ajd molim te slikaj to o cemu pricas jer ili te ja krivo kuzim ili ti krivo objasnjavas.
a mislim da ti krivo objasnjavas.
Imas "volvo" bukulu koja na sebi ima spoj za more?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 31. 03. 2022. (11:22)

je već mi je objasnio mehaničar baš tako... zbunilo me to da sam x puta čuo da neke verzije imaju extra podmazivanje, ali moja varijanta je samo more
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 31. 03. 2022. (12:17)

imaju, gore ti je mesingana vida koja je ujedno čep, odvidas, napunis malo masti (jedanput godisnje) i zatvoris.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 31. 03. 2022. (12:29)

ova moja ima samo tu cijev za vodu, moj meštar kaže da se takve podmažu prije montaže i više ne, ali da se obavezno mora istisnut zrak kod porinuća... nije ju ni on vidio tu moju nego samo ovako kako sam opisao... dakle osim crne gume i brage samo je ta prozirna cjevčica
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 02. 04. 2022. (19:04)

Ima i ta vida, koju mast da kupim? Jedan peh sto kad smo pregledavali brod bilo je sve suho..danas tokom servisa i rada motora primjetili smo curenje..cca dec kroz dan.. dali me to treba brinut? Dali mast to rjesava?
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 02. 04. 2022. (19:30)

ne rjesava.
vadi brod mjenjaj bukulu, tu nesmje kapnit ni kap
u 5 god kamoli dec
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 02. 04. 2022. (22:41)

Ici ce van sigurno to i je plan..samo sam htio blize prebacit..zato sam i krenuo servisirat u marini...mozda ce moj mehanicar stic samnom da pomogne vratit pumpu..onda bi provjerio centriranje.. kaze da je x puta mjenjao u moru volvo, mislim da na jedrilici ako se okrene kormilo ima prostora pomaknut... mogu uzet vise rezervinh pumpi...da sam siguran u dostupnost mehanicara u obliznoj marini odmah bih vadio tamo...
Ps postoji video kako lik u nedaj boze situaciji namotaje zracnicu od bicikle oko manzete te stisce s vezicama i bragama ;)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la pero » 03. 04. 2022. (09:21)

Samo se igrajte,najbolje vatrogasce pozvat jer oni imaju jake pumpe :D
Na novoj jedrilici Hanse 508 je Volvo propišo nakon 40 ura rada ka sa špine i odma vađenje i prominuli na Pss ,zašto je novi tako propiša neznam poslat je natrag volvo dileru pa ...
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Rexi » 03. 04. 2022. (11:35)

no dilemma za vb :mrgreen:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la ivica1611 » 03. 04. 2022. (12:46)

Da i ja postavim pitanje za ležaj. Je li točno da je statvena cijev = štelamorta? Kako se zove ovaj sistem na mojoj barki? Što se tu treba podmazivati ili kontrolirati i kako često? Kako se može ( ako se može ) jednostavno utvrditi je li motor centriran?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
ivica1611
New Entry
 
Postovi: 45
Pridružen/a: 14. 08. 2021. (15:12)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Primorka 630, Sole Mini 33

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.