Volvo ležaj

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Gaso » 06. 05. 2011. (15:58)

Ceko, na 2. stranici onih uputa u .pdf, na kraju stranice je upozorjenje, da nije preporučljivo montirati u kombinaciji sa fleksibilnom spojkom. Znači po pravilima bi trebalo osovinu spojiti direktno na kopču u tvrdo ili da imaš aquadrive ili pythondrive, tako imaš porivni ležaj, koji je montiran u tvrdo na brod i osovina je potpuno fiksna, ali to ne znači da treba bit motor u tvrdo, motor če bit ionako na gumenim nosačima, nego samo osovina u tvdo-direktno na kopču.

Ovo što ja imam gore i dobio sam sa brodom, mislim da je original Volvo, sviđa mi se pošto ima otvore za hlađenje, pa uzima more kad voziš brodom naprijed i gura more u bukolu a nešto mora ide po gumenim kanalima, tako imaš još veči tlak u manžeti i lamele se još više stisne, znači brže voziš više brtvi. Sa strane imam one imbus vijace, ove izvadiš i ona mesing cjev padne iz bukole, dobro je fiksiraj sa vijacima kad je promjeniš, da ti je slučajno ne okrene ove mesing cjevi. Ja kad sam mjenjao ovu cjev sa gumom, skinuo sam sve, možda ide i bez da je skineš bukolo to neznam, probaj ako ne, onda skineš sve sa statvene cjevi ima navoj na cjevi tako da ni to nije kompliciran postupak. Inače se mjenja samo ulažak ona cjev sa gumom, vidi moju bukolu staru koliko i brod, 49 godina, no možda je poslije montirana samo neznam kad.
slika
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la ceko » 06. 05. 2011. (17:52)

Drago je napisao/la:Poslikaj to ,ovako napamet je tesko rec,jedino ako uspijes lako izvadit lezaj.a i onda je problem kako ga fiksirat jer onaj sraf je unutra..

Da, može slika :thumbup: .. Mada mislim da je kod njega isto ko i kod mene.. Znači ovo iza je iz dva komada i vidica koja fiksira bukulu je izvana..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la ceko » 06. 05. 2011. (17:58)

Gaso, zanima me da li može bez odrivnog ležaja (jer ako je motor na gumenim nosačima osovina ima dosta pomaka, pogotovo na malim okretajima - govorim o motorima tipa Torpedo); sa odrivnim i kad je motor u tvrdo znam da nema problema..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Gaso » 06. 05. 2011. (19:26)

Može može, po propisima je bitno samo kako je osovina spojena na kopčo i najčešče se montira, bez odrivnog ležaja, tako da osovinu spojiš direktno na kopču, dok je motor na gumenim nosačima, tako je montiranih 99% svih motora.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la tramontana » 06. 05. 2011. (19:44)

Evo me sa barke (dela) ;) .

Da ne stavljam sliku zadnjeg nosača (jer ga još nisam očistio) - isti je kao Gašin (samo što je sad kada sam osovinu gurnuo nazad, guma skroz izašla iz bukole) . Odvidao sam one dvije bočne vidice, ali ne vidim da se išta pomaklo, pa će vjerojatno trebati to sve skidati i malo joj pomoći da izađe.

Namučio sam se sa rastavljanjem elastične spojke jer nemam tehničkog znanja, ali na kraju uz dobar savjet sam ju rastavio i na pola izbio rascjepku koja drži osovinu (otišao doma po tondin fi 7 mm i ostao - kao ono "mrak će brzo, pa ćemo jutra ..." :lol: ).
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la ceko » 06. 05. 2011. (19:49)

Daj molin te sve slikaj jer me to isto (vjerojatno :problem: ) ceka.. Mislim na skidanje i rastavljanje elastične spojke.. Pls :)...
Meni je ovo onda drukčije..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la tramontana » 06. 05. 2011. (19:55)

Evo slika elast.spojke. Seljak nije znao da je onaj ruzinavi dio desno matica koja se otpusti policijskom metodom (kacavida + čekić) :oops:

slika

i rastavljena. Treba još izbiti rascjepku u onoj rupi između dva gumena valjka


slika
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la ceko » 06. 05. 2011. (20:25)

He! He! Kad si spominja tehničko znanje (i fizčku kulturu :lol: ) misli san si: ".ebate sto posto niki posebni alati, grijanje, tehnike... Kad ono :D !!".. Fala ;) ..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la tramontana » 07. 05. 2011. (14:39)

Par slika od jutros. Zadnji ležaj je otpušten od kolombe, ali za odvidati ga od statvene cijevi čekam još jedne duže papagajke

slika
slika

Bojim se da će bukolu biti malo teže izbiti - spoj sa ležajem se jedva vidi

slika

Osovina s propelom. Ima malo kamenca, inače je netaknuta

slika

Novi komplet - 606 kn (kao za mene)

slika
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Gaso » 07. 05. 2011. (14:50)

Dobro zagrijaj bukolo, pa sa čekičem udri po onoj unutarnoj cjevi, najbolje staviti sve u primež(neznam kako se na HR zove), da fiksiraš bukolu u unaj čelični držač i onda grijaj i sa čekičem udri po cjevi. Možda zbog sigurnosti, da nekako fiksiraš još na unutarnji strani statveno cjev, da ti se pri skidanju bukole slučajno ne okrene cjela statvena cjev, jer ti neče onda više brtviti, ali ako je več popustila i možeš je odvidati onda ne treba.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la tramontana » 09. 05. 2011. (12:45)

Bukola je sa nosačem bila kao "jedno tijelo" :crazy: . Odnio je tokaru, koji je uz dosta grintanja istokario staru i na prešu nabio novu :thumbup: .

Ne znam čemu uopće trebaju one vidice sa strane - ta bukola se ne bi okrenula unutar ležaja ni da je stostruka sila.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Gaso » 09. 05. 2011. (19:27)

I moja kad sam je mjenjao, nije bilo lahko, ali sam sa grijanjem i čekičem uspeo.
Kad se stavi nova, tad da nije fiksirana sa vijacima mogla bi se okrenit ili ispast, kod mene lahko sam ugurao novu, kad je jednom stara bila vani, nisam je trebao nabit unutra.
Sad češ imat mir barem 10g i brzo češ zaboavit zahebanciju oko vađenja cjevi.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la solozabal » 08. 04. 2014. (20:31)

Koju bi mast tribalo stavit u volvo lezaj?
Jel triba bit neka njihova posebna ili
moze bilo koja?
Avatar
solozabal
Member
 
Postovi: 433
Pridružen/a: 13. 06. 2012. (12:10)
Lokacija: Kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 750 volvo 200; Istranka

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la luc » 08. 04. 2014. (20:55)

Ima plava volvo mast baš za tu namjenu. Sve drugo može bit skup eksperiment.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 08. 04. 2014. (21:26)

Kad imas uplastificiranu stellamortu u kobilicu onda moras na licu mijesta bez tokara pilicom pilis iznutra cak po obim stranama utora pa uz dobre klijesta uspijes uz puno truda i strpljivosti izvadit stari lezaj naravno moras odvidat list kormila i izvadit osovinu i prirubnicu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.