Volvo ležaj

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 24. 09. 2015. (20:58)

Da ne otvaram novu temu a usko je vezana u gore navedenu.

Pitanje za iskusne s utakmicama u nogama.....

Osovina mi je fi45 I duga je 2m ,radi se o dvi Vdrive istalacije 230hp ,statvena cijev je fi70 i lezaj je samo na skroku

Do sad sam imao PPS shaft seal(koji se nije pokazo naj na tako dugu osovinujer je znalo doci do morkskog spreja kad bi motori malo zaigrali) tako d abi bila vidljiva bijela posolica ...

Moje pitanje je dali ic na klasicni Volvo lezaj hladen morem(znaci biti ce neka kopija u vidu Tor marine ili MTM) jer Volvo nema lezaj hladen morem koliko znam
s neta sam procitao da se Volvo lezaj prakticira do osovina duzine max od 1,5m ukoliko je na jednom lezaju ,ako je osovina duza mora se instalirat jos jedn lezaj (znaci bio bi lezaj u skroku plus lezaj u statvenoj cijevi i na kraju spmoj s kopcom.

Ili ic na VETUS dual lip seal flexibile iner bearing
[urlhttp://www.vetus.com/stern-gear-systems/water-lubricated-stern-gear/vetus-bronze-flexible-inner-bearing-with-dual-lip-seal-45-mm.html][/url]

Unaprid hvala na savjetima...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la plavnik » 24. 09. 2015. (21:12)

Pretpostavljam da imas PSS SHAFT SEAL, a ne PPS. To je tarna supernica. Cesto ih mijenjamo. Iskreno, ne volim ih.

Preporucio bi ti https://www.tidesmarine.com/sureseals

Jucer mi je dosla za jedan brod.

Radi na principu semeringa i bas je ono sto trazis. Trajnija je od Vetusa. Govorim po iskustvu vlasnika koji ga imaju.

Ako se na to odlucis javi se. Uz supernicu se uzme dodatno nosac rezervnog semeringa koji se montira prema motoru, pa se po potrebi zamijeni bez vadjenja osovine.

Nisam vidjao Volvov semering na takvim instalacijama.
Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! by Lupis
Avatar
plavnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1345
Pridružen/a: 13. 10. 2011. (09:41)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Grašo 20 - Lombardini 2204MT

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 24. 09. 2015. (21:41)

plavnik

fala na info,je supernica je PSS a skupa ko vrag...


ima PP
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 25. 09. 2015. (18:39)

Monarchus45 ima Vdrive I Volvo manzetnu na 2,1m osovinu I lezaj je na skroku
I nikakvih problema :D

a Volvo kaze max duzina osovine 1,5m ili stavljat jos jedan lezaj
Max 1,5 m without support bearring.
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la Kapo » 25. 09. 2015. (20:01)

Čisto iz radoznalosti....koliko vam traje Volvo manžetna ?
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 25. 09. 2015. (21:02)

barba google kaze

Stuffing box must be greased once every 6 months or after 200 working hours.
Stuffing box must be replaced at least every 4 years or after every 500 working hours

ali traje ljudima 6god I vise iako ne vidim ustedu u tome.....
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la dendo » 26. 09. 2015. (07:32)

Ja imam Vetus.Izabrao sam ga jer ima prateci lezaj tako da radijalne pomake osovine ne trpe direktno semerinzi.Osovina je 30,duzina 1,5m.Okretaji osovine do 1500.

Nije se pokazao dobro.Na 300 sati je poceo kapati.Vrlo brzo je to u progresiji doslo do cetrdesetak kapljica u minuti.Kit za popravak,dva semeringa i tubica masti,kosta oko 1000kn!
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 26. 09. 2015. (11:37)

meni je osovina 45 I duzina 230
gledam taj vetus zbog prateceg lezaja ali tide marine sure seal je top u toj klasi
sad kad cujem vetus 300hrsi opet se igrat uhvati me muka....
vetus kaze It can be fitted with an additional cutless bearing for longer shafts or higher shaft revs'
s oce rec s duzom osovinom(koliko je to?) I vecim rpm savjetuju stavit dodatni lezaj obicno u statvenu cijev

kod Volvo supernice kazu da max duzina osovine bez iner bearing je 1,5m
sure seal tide marine ne spominje duzinu osovine.....
meni Volvo supernica(neka kopij) je na Furiji radila 500hrs brod prodan I jos uvijek radi a mast je stavjena prvi put na 400hrs
cijena njezina je smijesna u usporedbi s razvikanim proizvodima radi super na kratku osovinu

sad pss shaft seal radi ali uzrokuje morki sprej kad motor zaigra tako da ako se malo ne operu motori nakom misec voznje imas posolice po motornom prostoru
samo fale slane srdele

ja mislim ic na lezaj u skroku(original) lezaj u statvenoj cijevi(extra) I Volvo supernica hladena morem(neka kopija u vidu TOR marine I sl)
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la dendo » 26. 09. 2015. (16:40)

Sea,pitao si s koliko duzom osovinom treba staviti dodatni lezaj?

Imas tablicu od Vetusa koja s obzirom na duljinu osovine,promjer i broj okretaja daje maximalni razmak lezajeva(bear spacing).Ako to nemas javi mi samo broj okretaja osovine(omjer kopce) pa cu ti ja to pogledati.Ako stavis dodatni lezaj u statvenu cijev uvjet ti je da od njega do flandje kopce bude barem 20 promjera osovine da ne polomis osovinu zbog elasticno ulezistenog motora.
Imaj na umu da ti i promjer statvene cijevi ogranicava izbor ovih lezajeva.Recimo na os od 30 razlika izmedju promjera statvene vetusa i volva je 2mm sto se neda navuc lezaj.Ako ti je statvena ulamelirana u trup pretpostavljam da je neces izbijati...

Kasnije danas kad budem u radioni slikati cu jedan novi Vetus ZWB,i seciran da se vidi prateci lezaj.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 26. 09. 2015. (17:55)

je to sam pitao na koliko dugu osovinu treba stavit dodatni lezaj(za Volvo supernicu treaze 1,5) sli sta je po struci generalno
osovina duzine x ide na jedan lezaj osovina duzine y ide na dva lezaja

kod mene je
osovina duzina 230cm
statvena cijev vanjski je 70mm untarnji je 60mm
kopca je zfv63 ali neznam prenos to mora bit neki standard u katalogu ide 1,29-1,56-2.00 -2.46 sve /1 koji se prenos stavlja uobicajeno to neznam
nisam doma da mogu pogledat plocicu na kopci
statvena ulamelirana u trup ali za stavit volvao supernicu treba radit preinaku na 65 ili ic na sure seal ili zwb

nisam nasa na netu taj program od vetusa

hvala

dendo je napisao/la:Sea,pitao si s koliko duzom osovinom treba staviti dodatni lezaj?
Imas tablicu od Vetusa koja s obzirom na duljinu osovine,promjer i broj okretaja daje maximalni razmak lezajeva(bear spacing).Ako to nemas javi mi samo broj okretaja osovine(omjer kopce) pa cu ti ja to pogledati.Ako stavis dodatni lezaj u statvenu cijev uvjet ti je da od njega do flandje kopce bude barem 20 promjera osovine da ne polomis osovinu zbog elasticno ulezistenog motora.
Imaj na umu da ti i promjer statvene cijevi ogranicava izbor ovih lezajeva.Recimo na os od 30 razlika izmedju promjera statvene vetusa i volva je 2mm sto se neda navuc lezaj.Ako ti je statvena ulamelirana u trup pretpostavljam da je neces izbijati...

Kasnije danas kad budem u radioni slikati cu jedan novi Vetus ZWB,i seciran da se vidi prateci lezaj.
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la dendo » 26. 09. 2015. (18:15)

Bez omjera kopce nemozemo skoro nista!

Ako ti je osovina 45,duljine2300 i ulezistena je na dva lezaja(krmeni i akopijatojo na kopci) maximalno se moze vrtiti 1000 okretaja.
Za vise okretaja osovine treba ti lezaj izmedju.

Ova kalkulacija je vezana za materijal remanit(uobicajeno za osovine) koji ima povecanu torzionu cvrstocu i tvrdocu u odnosu na 316 i 304.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la plavnik » 26. 09. 2015. (18:24)

Ako se odlucis na Volvo lezaj, preporucujem da uzmes orignal RADICE sa otvorom za podmazivanjem i ugradjenim hladjenjem. Jeftinije od Volva, po meni i puno bolje zbog podmazivanja. Ja ga imam 450 sati i sve 5.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! by Lupis
Avatar
plavnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1345
Pridružen/a: 13. 10. 2011. (09:41)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Grašo 20 - Lombardini 2204MT

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 26. 09. 2015. (18:29)

zahvaljujem na info :thumbup:
jedan lezaj je kopca a drugi je skroku a za dire nisam ,neznam

ako budes is akroz split javi se imas barem bozu vina 0.75 :wave:

sta cu ugradit jos neznam sve vrtim po glavi ,puno je info motori su vani sad bi to tribal napravit da bude trajno rijesenje
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la dendo » 26. 09. 2015. (18:38)

Imam poziv i jednog forumasa koji vozi ribolovne djite po satu a mene bi vozio gratis pa neznam di cu prije :lol:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la SEA » 26. 09. 2015. (18:48)

SEA je napisao/la:zahvaljujem na info :thumbup:
jedan lezaj je kopca a drugi je skroku a za dire nisam ,neznam

ako ja dobro gledam katalog od 4lh stp cini mi se kad gledan one prenose da imam tih 1000rpm na propeli skoro pa siguran jer full motora je 3400rpm
a najmanji prenos je na zfv63 1300rpm propel a najveci je 2700propela tako da treba taj extra lezaj stavit

koji je to link na netu di se moze vidit?

ako budes is akroz split javi se imas barem bozu vina 0.75 :wave:

plavnik
sta cu ugradit jos neznam sve vrtim po glavi ,puno je info motori su vani sad bi to tribal napravit da bude trajno rijesenje


svitu fala na info dali ste konkretne odgovore :thumbup:
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: perakojot i 1 gost.