uvoz broda is USA

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la pobjesnjeli » 18. 02. 2010. (21:17)

...e i imam u americi prijatelje koji bi osobno pogledali brod pa me prevaranata i nije strah, vise me je strah nasih poreza... :roll:
Avatar
pobjesnjeli
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 22. 01. 2010. (14:31)

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 19. 02. 2010. (16:22)

"procita sam da postoji porez na motor, duzinu, kabinu, godiste/pdv,trosarina,carina ...pa ako netko moze malo objasniti..."

Ovo si mogao samo sanjati, a ne pročitati.

Dakle na vrijednost plovila + svi troškovi nastali do ulaza u RH obračunava se carina 8% trošarina (po vrijednosti, dakle do 200.000 kuna 5% pa tako dalje) na sve to ide PDV 23%. Kod upisa američkog plovila u Lučkoj kapetaniji plaća se 10.000 kn, ako je EU proizvodnje onda se ne plaća 10.000 kn.

Ako si baš zainteresiran za uvoz broda iz USA, kad se odlučiš, otiđi sa konkretnim podatcima do najbliže carinarnice, oni će ti podrobno objasniti što i koliko imaš platiti kod uvoza. Zatim odeš do najbliže Lučke kapetanije koji će ti objasniti postupak registracije plovila i što teba platiti.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la baraba » 19. 02. 2010. (18:32)

iako idem možda u offtopic, moram dodati:

primorac je napisao/la:...otiđi sa konkretnim podatcima do najbliže carinarnice, oni će ti podrobno objasniti što i koliko ...


carina još uvijek ne zna razliku između npr. pomoćnih plovila (manja plovila do 250 cm dužine bez pogonskog stroja blabla... tenderi i slično) i brodice, tj. u Zakonu ne postoji tarifni broj za pomoćna plovila pa se još ne mogu uvoziti bez trošarine.

naime u zakonu o trošarinama piše (između ostalog) da se trošarinom itd. oporezuje
4. plovilo – brod ili brodica (jahta) i čamac unutarnje plovidbe koje služi razonodi,
športu ili rekreaciji,


znači, "brod ili brodica". nigdje govora o plovilima koje ne ulaze u očevidnik plovila. stručno složen Zakon nema šta... :problem:

treba sva ta piskarala koji nam vode život rastjerati i napraviti reda. ovo nije normalno.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 19. 02. 2010. (18:57)

Ako nisu spomenuta u izuzećima, onda podliježu oporezivanju pri uvozu.

Kupiš bajbotić 2,49 domaćeg proizvođača, ako ćeš ga bez motora, nemoraš platit trošarinu...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 19. 02. 2010. (19:03)

Usput, ako taj bajbotić uvozi npr. koćar, kome će isti služiti na koći, neće platiti posebni porez, jer ga koristi za registriranu djelatnost, a PDV koji plati pri uvozu knjiži kao odbitnu stavku.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la baraba » 19. 02. 2010. (21:00)

primorac je napisao/la:Ako nisu spomenuta u izuzećima, onda podliježu oporezivanju pri uvozu.

Kupiš bajbotić 2,49 domaćeg proizvođača, ako ćeš ga bez motora, nemoraš platit trošarinu...


a ako kupiš isti sranog proizvođača, onda plaćaš trošarinu? ne može to biti točno.

ponavljam, tenderi se ne spominju; "4. plovilo – brod ili brodica (jahta) i čamac unutarnje plovidbe koje služi razonodi, športu ili rekreaciji,"

i šta sad? to je isto ako da plaćaš trošarinu na surf-dasku ili na luftmadrac...
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 21. 02. 2010. (21:30)

U zakonu o posebnim porezima jasno stoje izuzeća od plaćanja posebnog poreza.

U propisima koji se tiču registracije plovila, još stoji koja se plovila ne mogu registrirati bez prethodnog plaćanja trošarine.

Inače, luft-madrac ili surf dasku ne možeš registrirati kod lučke kapetanije. Barčicu od 2.30 sa motorom od 2 kW MORAŠ registrirati, a da bi je registrirao, prvo moraš platiti trošarinu.
Bez obzira što je manja od 2 i po metra, podliježe registraciji jer ima motorni pogon.

Skuter od 2 i 40 sa motornim pogonom moraš registrirati ( a prije toga platiti trošarinu ).

Kajak od 4 metra ne moraš registrirati, ni od 5 metri...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la baraba » 21. 02. 2010. (21:58)

primorac je napisao/la:... Barčicu od 2.30 sa motorom od 2 kW MORAŠ registrirati, a da bi je registrirao, prvo moraš platiti trošarinu.
Bez obzira što je manja od 2 i po metra, podliježe registraciji jer ima motorni pogon.
...


gledaj, ne valja ti matematika, i to se ne može provesti u praksi. govorimo o tenderu, ne o jahti ili o brodici.

uvoznik plaća trošarinu na plovila prilikom uvoza, a ona s obračunava na cijenu koja je navedena u računu. točka.
ako uvoznik uvozi tender, trošarina se na njega ne plaća ako nema motorni pogon, niti se ne upisuje u očevidnik brodica nakon prodaje fizičkoj ili pravnoj osobi.

trošarinu se ne može naplatiti kasnije, jer je poprilično nepraktično. recimo da uvoznik proda tender trgovini, trgovina krajnjem kupcu. koliko je onda trošarina? plaćala bi se na uvoznu cijenu+marža uvoznika+marža trgovine.

dalje, recimo da kupiš tako od trošarine oslobođen tender. koristiš ga godinu-dvije. kupiš 5 godina staru pentu od 10 ks i poželiš registrirati tendera. tko će i kako odrediti trošarinu? prema čemu? gdje je propis?

isto tako, na sve jahte (brodice) se prilikom uvoza obračunava i plaća trošarina. znači, u trenutku uvoza uvoznik treba znati kome će prodati jahtu (ili brodicu), fizičkoj osobi ili firmi za gospodarske svrhe. ako jahta ide fizičkoj osobi, trošarina se obračunava i to je to. problem nastaje ako se trošarina plati i fizička osoba-kupac odustane od kupnje, a pojavi se firma kao kupac. još nisam čuo za uspješno vraćanje plaćene trošarine uvozniku u slučaju prodaje pravnoj osobi.

tu se uvoznici stavljaju u težak položaj, a kupci uvijek moraju čekati da se naruči i dopremi brodica, jer nitko (ni trgovci, ni uvoznici, a niti kupci) ne želi/može riskirati plaćanje trošarina koje se mijenjaju kako kome sprdne.

propisi su katastrofalno loše sređeni i, ponavljam, ni carina ne zna tumačiti propise zbog toga.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 21. 02. 2010. (22:44)

Gledaj ovo: Hrvatska čigra ima tender Zodiac Mark 2 ( 4,20 metri) sa 20 ks motorom.

Ako bi sada uvozio taj gumenjak, sa motorom, nikog ne bi zanimalo što će on biti uporabljen kao tender. Ako je uvoznik (ili korisnik uvoza) fizička stranka, plaća trošarinu. Ako je pravna osoba ili obrtnik koji obavlja registriranu djelatnost, ne plaća trošarinu.

Cijena navedena na računu podložna je provjeri u trenutku carinjenja. Račun je vjerodostojan ukoliko cifra na njemu predstavlja stvarnu transakcijsku vrijednost.Točka. Teret dokazivanja je na stranci. Točka. Podložna je provjeri i nakon carinjenja, u knjigovodstvu uvoznika. Preko međunarodne suradnje (uspješno se provodi sa svim zemljama EU) radi se provjera kod izvoznika.

Trošarina se kod uvoza utvrđuje u propisanom iznosu, ali se ne naplaćuje osobi koja obavlja registriranu djelatnost. Dakle cifra ostaje, a naplatiti će se, zajedno sa kamatama, u slučaju da se plovilo proda npr fizičkoj osobi.

Dakle OSLOBAĐANJE od trošarine ne postoji. Ako te baš zanima neki konkretan slučaj, lijepo napišešpismo Carinsko upravi RH, od koje ćeš dobiti pisani odgovor u svezi trošarina.

I na kraju, trošarina se ne vraća koja je jednom plaćena.

Jesi kada čuo da se nekom vratila trošarina na automobil? Nisi niti ćeš, jer zakon to ne predviđa. Šta misliš, jesu li uvoznici automobila u teškom položaju radi trošarina?

Uostalom, pravnoj osobi ili obrtniku i ne treba uvoznik, to je samo dodatni trošak.
Uvoznik koji bi ponudio nižu cijenu od one koja se nudi u inozemstvu, to bi bio pravi uvoznik, zar ne?

Npr, Opel astra jednako košta u maloprodaji kod nas i u Njemačkoj. Možemo li tako nešto dobiti i kod brodova????
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la baraba » 22. 02. 2010. (20:18)

primorac je napisao/la:Gledaj ovo: Hrvatska čigra ima tender Zodiac Mark 2 ( 4,20 metri) sa 20 ks motorom.


govorimo o plovilu do 250 cm bez motornog pogona. sve preko ulazi u očevidnik i mora se "trošariniti" ako se uvozi za fizičku osobu...

...

Jesi kada čuo da se nekom vratila trošarina na automobil? Nisi niti ćeš, jer zakon to ne predviđa. Šta misliš, jesu li uvoznici automobila u teškom položaju radi trošarina?


kakve veze imaju automobili? i kod njih postoji varijanta "pomoćnog plovila"-tendera? :)

Uostalom, pravnoj osobi ili obrtniku i ne treba uvoznik, to je samo dodatni trošak.
Uvoznik koji bi ponudio nižu cijenu od one koja se nudi u inozemstvu, to bi bio pravi uvoznik, zar ne?

Npr, Opel astra jednako košta u maloprodaji kod nas i u Njemačkoj. Možemo li tako nešto dobiti i kod brodova????


pa svaki veletrgovac koji uvozi robu (radi daljnje prodaje da bi zaradio) je nabavlja po boljim cijenama nego što ih itko drugi može dobiti kod proizvođača. čak postoje i ugovori gdje samo tzv. (p)ovlašteni uvoznik može platiti i uzeti određenu robu i uvesti je u hrvatsku. to je uvjetovano količinom robe i/ili nekim drugim faktorom.
e sada, da li se nekome isplati kupiti robu "po drugoj ruci" vani i uvesti je sam i riskirati probleme oko garancija i papirologije, drugi je par rukava.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la primorac » 22. 02. 2010. (21:47)

Tema nije uvoz tender do 250 cm, nego uvoz broda iz USA.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la baraba » 22. 02. 2010. (21:53)

znam, samo sam htio ukazati na nepotpunost carinskih propisa.
ako treba, neka admin briše sav moj offtopic. :silent:
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la Hammerless » 15. 09. 2015. (14:46)

Ima li onda sada, sa sadašnjim propisima i nekakvim iskustvima od ulaska Hrvatske u EU, netko nekakva uputstva i savjete kako uvesti brod iz Amerike? Ono što sam čitao kao savjete nekolicine ljudi ovdje (hvala im!) vrijedi i dalje kao generalni princip (na što paziti itd...), no recimo da vjerujem dealeru u Americi sa portala https://www.popyachts.com/chris_craft-p ... s-for-sale i da nađem nekakav čamčić za sebe (iako u konkretnoj ponudi ovdje nema niti jedan koji bi me baš zanimao, ali primjer je principa...), koja bi bila dalje procedura...?

Dogovoriti sa dealerom da ga ukrca u neki brod koji plovi za hrvatsku luku (cijena je, kako je rečeno, cca 8-20.000 $), taj moj brod po mogućnosti da stane u veliki kontejner (kolika je unutarnja širina kontejnera? Za dužinu znam da može ići do 13 metara, što bi bilo sasvim i previše...) i da ga se iskrca u Hrvatskoj (imam neke šjor kapetane duge plovidbe koji tamo plove, pa ako ne ide na njihov kaić, znaju nekog kolegu na čiji bi išlo!), po dolasku u Hrvatsku kako ide procedura i koliko koštaju stavke...)? Koje papire u Americi bi morao brdo imati uza sebe za sigurnu papirologiju u Hrvatskoj?

Brod bi bio najvjerojatnije nekakav bowrider ili klasični veliki gliser sa zatvorenim pramcem (znači, nije otvoren kao bowrider), dužine od cca 7 - 10 metara, cijena cca do 35-40.000$ max (iako je sve to nebitno, bitno je utvrditi proceduru koja vrijedi za sve zainteresirane...).
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Dobrodošli na hrvatski moto-forum!
Avatar
Hammerless
Member
 
Postovi: 345
Pridružen/a: 25. 07. 2015. (10:59)
Lokacija: Mraclin
Lokacija: Mraclin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: U izgledu - Barracuda 590

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la Hammerless » 15. 09. 2015. (15:09)

Zna li netko po kojim tablicama se izračunava vrijednost ili priznaju račun sa ispisom oglasa?

Ima puno interesantnih i za naše pojmove jeftinih brodića, problem je što je izvjesno da sa troškovima dovoženja isti postanu puno manje atraktivni, pa treba znati što preciznije... najveća prednost je što tamo ima jako punomodela i vrsti koje ovdje nema, pa sa te strane čovjek lakše da nešto više novca... ovdje kao primjeri samo Chris Craft, no ima i brdo jeftinijih i različitijih ponuda...

http://www.boattrader.com/listing/1996- ... -102491044

http://www.boattrader.com/listing/1997- ... -102579752

http://www.boattrader.com/listing/2005- ... -102581948

http://www.boattrader.com/listing/1995- ... -102286851

http://www.boattrader.com/listing/2003- ... -102588898

P.S. sa unutarnjom širinom od 2350 mm niti jedan od pravih čamaca ne stanu u kontejner... http://www.containex.com.hr/hr/proizvod ... GwodNLQAvg
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Dobrodošli na hrvatski moto-forum!
Avatar
Hammerless
Member
 
Postovi: 345
Pridružen/a: 25. 07. 2015. (10:59)
Lokacija: Mraclin
Lokacija: Mraclin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: U izgledu - Barracuda 590

Re: uvoz broda is USA

PostPostao/la jaxy » 15. 09. 2015. (19:29)

treba ici ro ro brodom preko oceana ,to ti nemoze stat u kontejner... :thumbup:
Avatar
jaxy
Senior Member
 
Postovi: 539
Pridružen/a: 23. 11. 2011. (20:07)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bayliner 1851

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron