pituranje barke

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: pituranje barke

PostPostao/la domagoj » 25. 12. 2009. (22:13)

Sva mjesta na kojima je gelcoat oštećen treba kitati epoxy fillerom. Hempel preporuča prije kitanja oštećena mjesta prethodno premazati Hempadur sealerom kao primerom. Ako se gelcoat odvaja na više mjesta trebalo bi ga potpuno obrusiti i proći cijeli postupak kao kod sanacije osmoze, po preporukama proizvođača.
Tri ruke Light primera se preporučuju za novi brod sa zdravim gelcoat-om. Otprilike, jedna ruka High protecta je debela kao dvije ruke Light primera. No, moraš voditi računa da, za razliku od High protecta, Light primer nije "solvent free", odnosno da sadrži otapalo te, kao posljedicu, ima veću poroznost od High protecta, jer nakon što otapalo ishlapi, ostaju mikronske pore. Drugim rječima - veći je rizik od osmoze. Jedan moj kolega je radio s Light primerom, ali je stavio 6 ruku. Međupremazni interval treba biti dovoljno dug da otapalo u što većoj mjeri ishlapi prije nanošenja slijedećeg sloja.
Pokušaj pronaći upute od Hempela, mislim da se mogu naći u PDF formatu preko interneta, pa sam procijeni što ti je bolje.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: pituranje barke

PostPostao/la marin » 28. 12. 2009. (00:49)

Čita san one upute. Mislim da nema dileme da treba ić s najmanje 2 ruke hiprotecta, a posli jednu light primera, možda i dvi. Ako bi iša s jednom ne znam koliki postotak thinnera stavit. Inače, koliko sam svatija, najbitnije je da je suho, čisto i odmašćeno a temperatura minimalno 10 C. To bi značilo čekat relativno toplo burno vrime, šta bi se moga i načekat :?
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: pituranje barke

PostPostao/la ezeneral » 29. 12. 2009. (08:54)

Prije 3 tjedna na mom novom gulu 715 stavil sam hempelov high protect nakon dugog mozganja šta i kako.
Nemoj ni pod koju cijenu raditi na temperaturama ispod 10°C. Ja sam radio na 10-15 stupnjeva ( u tjednu i pol ispred ovih hladnoća).Brod je bio u moru zbog vodene linije nekih mjesec i pol dana. Na matirani gelcoat stavil sam 1 ruku light primera ( razrijeđenog 10% ), 2 ruke hig-protecta ( ne razrijeđenog ) pa 1 ruku light primera 5%. Računao sam da radim na 10°C pa sam se držao minimalnih međupremaza prema uputama od 18 sati. Svaki međupremaz sam lagano ručno prebusio. Sa hig protectom nema žurbe i ne smrdi na ovoj temperaturi važno ti ga je dobro promiješati sa el. mješaćem i slobodno možeš raditi 1h.Malo ga je teže razvlačiti ali treba uprit valjak i ide. Meni je na cijelog galeba otišlo 5 kantica.Inače sam napravio jednu pizdariju a to je da nisam vadio zaštitnu traku od samog početka pa me je to koštalo tjedan dana skidanja ( svaki dan metar- dva) pomoću skalpela i ravnala na kraju se je sve dobro završilo ali sam se namučio i nasekiro.
Na zadnju ruku light primera sam stavio koper mile dinamic u roku od 4 sata. Radio sam u zatvorenoj garaži.Ako budeš vani osiguraj ovo što je Domagoj predložio - zaštitu sa najlonom da ga ne smoči rosa ili kiša ( nemoj reći ono možda neće). Po data sheetima brod nebi trebao u more min 2 tjedna na temperaturama od 10 °C. Moga ću porinuti negdje oko 20.01.2010.

Prvu ruku light primera sam počeo stavljati u nedjelju oko 9 h. Drugu ruku kopera završio u četvrtak oko 14h.Traku vadio tjedan dana svaki dan.Zapamti - mijenjaj traku svakim novim slojem odmah nakon što završiš !!!
Avatar
ezeneral
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 16. 03. 2009. (08:47)
Lokacija: zagreb

Re: pituranje barke

PostPostao/la Rexi » 15. 06. 2011. (17:49)

evo imam i ja pitanje,

gelcoat nije bio u dobrom stanju u smislu nakon poliranja se vidio stari trag origi naljepnica. inace je u dobrom stanju bio, pa sam odlucio prefarbati brod.
e sad, ja sam to sve prebrusio ali me zanima dali moze direkt na to ic boja, dvokomponentna ili moram ipak stavljati prajmer? te, dali se prajmer brusi prije nanosenja boje na njega?

inace bi stavio gore topcoat opet - ali na hvaru ga nema za kupiti :thumbdown:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: pituranje barke

PostPostao/la Mali Dabar » 24. 06. 2011. (13:11)

Mora ici prajmer ,neki rade i bez,ali je puno bolje s temeljom.

Ne brusi se,jedino ako je negdje ostala neka kapljica ili prašina prođi sa što finijim vodobrusnim samo na tom mjestu.

Pazi na intervale,poslje prajmera,da dobro uvati završna,jer su velike vručine pa brzo suši.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: pituranje barke

PostPostao/la Rexi » 24. 06. 2011. (20:51)

opiturano sa prajmerom pa dvokomponentnom hempel, dok nisam dobio tu odgovor, malo sam samo prosao s 180-tkom i odlicno je ispalo ;)
cak sam i regu prosao sa crnom preko i jos napravi crtu jednu u svkakom slucaju :thumbup:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: pituranje barke

PostPostao/la perkins27 » 13. 07. 2011. (11:35)

Pitura se dize i puca ako je drvo ispod nje masno, npr. natopljeno nafton, motornin uljen, ako je drvo masna borovina, ili neko drugo masno drvo, ili ako je presuseno.Po mogucnosti cilu povrsinu opaliti, dobro pobrusiti, oprasiti i dati mix od lanenog ulja i petrolja u omjeru 30:70, zagrijati i mazati dok je vruce i dokle god drvo pije. Nakon toga, kad se osusi,dati obavezno tri ruke uljene boje(mornar), prva ruka se moze razriditi, pa nakon toga 1-2 ruke lak piture(hempel), ali obavezno razriditi sa mornaron do 20 %.Tako se lak bolje rasteze kako drvo radi i ne puca
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: pituranje barke

PostPostao/la Thomy » 13. 07. 2011. (11:37)

Upiši lokaciju perkins27... ;)
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: pituranje barke

PostPostao/la Chelavi » 21. 08. 2011. (14:10)

Ovo je cijela nauka, a ja sam trenutno tele ispred šarenih vrata :crazy:
Avatar
Chelavi
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 21. 08. 2011. (09:04)

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.