Bazen za živu ješku

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la manuel » 11. 10. 2009. (16:32)

Šarun di si kupija plastični bazen sa tim poklopcem i zanima me protok (l/h) pumpe tj jeli je upaljena konstantno ili radi izmjenu nakon određenog vrimena i koliko troši pumpa struje.Tražin u Zadru takav bazen ali nema nigdi di san bija.
Avatar
manuel
Member
 
Postovi: 101
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (22:23)
Lokacija: Zadar

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la opus » 11. 10. 2009. (17:20)

Izuzetno je tesko naci timer na 12v sto je najcesca instalacija na barci. Opcija je i 220V s onim klasicnim kucnim timerima za 30 kn, ali to bi islo prekomplicirano s dva pretvaraca.
Najbolju ideju za timer za pumpu sam nasao pretvaranjem sobnog termostata koji radi na baterije u timer. Tko ima centralno doma zna o cemu govorim, uostalom:
http://www.reuk.co.uk/Use-Thermostat-as ... -Timer.htm
Druga opcija je kupiti gotov timer na 12v za cca 100kn. : Wink2:
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la amiklic1 » 11. 10. 2009. (18:04)

opus je napisao/la:Izuzetno je tesko naci timer na 12v sto je najcesca instalacija na barci. Opcija je i 220V s onim klasicnim kucnim timerima za 30 kn, ali to bi islo prekomplicirano s dva pretvaraca.
Najbolju ideju za timer za pumpu sam nasao pretvaranjem sobnog termostata koji radi na baterije u timer. Tko ima centralno doma zna o cemu govorim, uostalom:
http://www.reuk.co.uk/Use-Thermostat-as ... -Timer.htm
Druga opcija je kupiti gotov timer na 12v za cca 100kn. : Wink2:


http://www.reuk.co.uk/Convert-Thermosta ... Switch.htm
Ovde mi je malo bolje objašnjeno, ali mislim da nije to za svakoga. Opet, ovisno je o temperaturama pa je jako osljetljivo općenito.

Ajde dajte nekakve podatke, ja nemam toliko iskustva s tim da mogu sam odredit koliki protok (treba mi zboj jačine pumpe) i koliko vremena da bude uključen/isključen, pa ću pokušat potražit nešto.
Zadnja izmjena: amiklic1; 11. 10. 2009. (18:16); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la amiklic1 » 11. 10. 2009. (18:14)

Evo ovako. Tajmer se može kupit u Chipoteci kao kit verzija koju je potrebno sastavit (potrebno je nekakvo znanje elektronike, lemljenja i mjerenja električnih vrijednosti).

Našao sam ovo firma je Velleman, a svi kitovi mogu se kupit (ako nema onda naručit') u Chipoteci:

Ovaj, npr., radi na način da se vrijeme uključenosti može podešavati između 0,5 i 5 sekundi, a onda period isključenosti od 2.5 do 60 sekundi. Npr. 5 sekundi pumpa radi, onda 2 minute ne radi.
http://www.velleman.eu/ot/en/product/view/?id=366732

Evo i ovdje, jeftin strojčić, radi do 80 minuta intervala...

Sad bi ja nešto pogleda detaljnije, ali ajde nek neko stavi koje vrijednosti trebamo
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la ŠARUN » 11. 10. 2009. (18:25)

Manuel kantu sam naša na Relji u poljoprivrednom dučanu na kantunu ali mislim da je zatvorem.Neznam koje je snage pumpa i koji joj je protok mora ,to je klasična kaljužna pumpa
Avatar
ŠARUN
Member
 
Postovi: 378
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (16:38)
Lokacija: Brgulje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau espace 625,Yanmar

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la Žabar » 11. 10. 2009. (19:26)

Evo i mog bazenčića,origigi za A 790:

slika

slika

Pumpa je u brodu,tako da samo nataknem crijevo,odvod su buže okolo čepa. Imao sam manji (i lijepši),al sam ga zamijenio sa 120 litarskim,jer sa više vode imam manje briga sa lignjama i ostalim zvijerima.
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la dome » 11. 10. 2009. (19:52)

manuel je napisao/la: protok (l/h) pumpe tj jeli je upaljena konstantno ili radi izmjenu nakon određenog vrimena i koliko troši pumpa struje.


Pumpa je lalizas 946 l/h istovjetna je rule pumpama i troši 2.5 A/h te radi konstantno.Ova pumpa se pokazala najbolja od jeftinih pumpi jer je izdržljiva i ima pristojan protok pa lignje ne krepavaju ni usrid lita a, nisu veliki potrošači struje.Također kad se lignje iskišu bazen se raščisti u roku minut dva.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la manuel » 11. 10. 2009. (20:46)

ŠARUN je napisao/la:Manuel kantu sam naša na Relji u poljoprivrednom dučanu na kantunu ali mislim da je zatvorem.Neznam koje je snage pumpa i koji joj je protok mora ,to je klasična kaljužna pumpa


Sutra ako ne buden iša na plivaricu ići ću pogledat na relju,a ako ne radi vidit ću u ostalim poljoapotekama. Obiša san pevec Baumax i druge dućane a nisan se sitija poljoapoteka a u zadnji 12 godina ostavija san tamo dva tri dobro opremljena broda.
A kad kupin kantu onda iden po pumpu a za tajmer ću zadužit prijatelja jer se on dobro kuži u elektroniku pa nek on to malo prouči.
Avatar
manuel
Member
 
Postovi: 101
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (22:23)
Lokacija: Zadar

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la IVAN 1981 » 11. 10. 2009. (21:48)

Šarun,moraš još staviti nešto na odvod da ti ga ješka ne začepi.
Neki filter ili tako nešto.
Avatar
IVAN 1981
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 13. 05. 2009. (16:24)
Lokacija: ZADAR

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la amiklic1 » 12. 10. 2009. (14:19)

manuel je napisao/la:
ŠARUN je napisao/la:Manuel kantu sam naša na Relji u poljoprivrednom dučanu na kantunu ali mislim da je zatvorem.Neznam koje je snage pumpa i koji joj je protok mora ,to je klasična kaljužna pumpa


Sutra ako ne buden iša na plivaricu ići ću pogledat na relju,a ako ne radi vidit ću u ostalim poljoapotekama. Obiša san pevec Baumax i druge dućane a nisan se sitija poljoapoteka a u zadnji 12 godina ostavija san tamo dva tri dobro opremljena broda.
A kad kupin kantu onda iden po pumpu a za tajmer ću zadužit prijatelja jer se on dobro kuži u elektroniku pa nek on to malo prouči.


Eto ga. Vidiš da se dođe do rješenja... ;)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la manuel » 12. 10. 2009. (16:26)

Nisan ja sumlja da ovde na forumu nema kvalitetnog kadra za nešto napravit,naši ljudi su navikli čitav život nešto improvizirati pa nije ni problem jedan bazen za ješku.
Hvala svima na savjetima a meni ostaje da finaliziram sve to, a kad bude gotovo slike ću stavit taman se mučija čitav dan da i to naučin.
Avatar
manuel
Member
 
Postovi: 101
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (22:23)
Lokacija: Zadar

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la tramontana » 13. 10. 2009. (10:26)

dome je napisao/la:
manuel je napisao/la: protok (l/h) pumpe tj jeli je upaljena konstantno ili radi izmjenu nakon određenog vrimena i koliko troši pumpa struje.


Pumpa je lalizas 946 l/h istovjetna je rule pumpama i troši 2.5 A/h te radi konstantno.


Dome, koliko je to "konstantno", tj. koliko dugo ta pumpa smije u komadu raditi?

ŠARUN, koliko duboko je uronjena u more ta pumpa?
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la porer » 13. 10. 2009. (11:38)

Evo perin bazen, prepravio sam ga dok je bio kod mene. Pumpa je kaljužna, visi pored uronjena 20 - 30 centimetara. Ulaz je na pola visine bačve - vidi se na slici.
E sad, kakvu god mrežicu stavio na izlaz (to je ona velika rupa iznad glave iglice na slici) one su se uvijek zabijale u nju, pogotovo lignje. Tako sam tu rupu zatvorio (na slici još nema čepa) a okolo izbušio red rupica (vidi se na slici). Nakon toga uopće se više ne zabijaju jer valjda nema protoka, voda ulazi dolje a izlazi ravnomjerno na sve strane. I iglice i lignje mirno borave unutra i prežive solidno dugo (par sati, nikad ih ne čuvam za drugi dan, nemam potrebu).

slika

Korisno je i natopiti stari šugaman u more pa pokriti ;)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la BWRGS75 » 13. 10. 2009. (12:09)

Dobro je napraviti izljev tako da se iz kante spoji crijevo jedno 30 cm i onda regulacijom visine kraja cijevi dobijete i regulaciju visine vode u bazenu ukoliko za to imate potrebe. Što se tiće pumpi ima kod akvarista kupiti jeftinije i sa manjim protokom tako da nije potrebno metati timer.
... life is like box of chocolate ...
Avatar
BWRGS75
Member
 
Postovi: 109
Pridružen/a: 12. 03. 2009. (09:28)
Lokacija: Karlovac-Starigrad-Paklenica

Re: Bazen za živu ješku

PostPostao/la dome » 13. 10. 2009. (16:15)

tramontana je napisao/la:Dome, koliko je to "konstantno", tj. koliko dugo ta pumpa smije u komadu raditi?


Moja obično radi od petka navečer 18,00 kad padne prva uligna pa do nedilje popodne 17,00 kad partim doma pa više nemam potrebe održavati ih na životu.A, prijatelj koji je penzić ju ne gasi po cijelu setimanu .................
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron