Rezervoar pitke vode

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Rezervoar pitke vode

PostPostao/la Dalmato » 30. 08. 2023. (14:16)

Pozdrav ljudi,

prvi put ugrađujem u brod tank vode, pa bi mi prije kupovine i ugradnje svaki savjet dobrodošao.
Ugradio bih veći rezervoar oko 100 litara,a za početak imam 3 pitanja:

1. materijal rezervoara , inox, plastični ili mijeh _- koji bi vi ugradili ?
2. treba li rezervoaru odušak ?
3.treba li pumpa vode biti u razini rezervoara ili može biti poviše rezervoara?

Svaki savjet je dobrodošao :D
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la peroLA » 30. 08. 2023. (14:39)

1.u zadnje vrijeme mjeh se stavlja
2. nisam siguran
3. to ovisi o specifičnom slučaju pa se odabere pumpa, recimo za tuš je po meni najbolje presostatska pumpa i onda može biti bilo gdje, na sudoperu i lavandinu ja imam nožnu ručnu, isto mi je ok... vjerojatno bih kupio tu pumpu da može biti iznad kad već kupujem novu općenitu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la som » 30. 08. 2023. (14:48)

Rezervari se vecinom ugraduju plasticni, odusak mora biti, pumpa se obicno ugraduje ispod nivoa ali nije uvijet ali je bolje. Pumpa ide s presostatom, to vise nije neka cifra. Cijev za tus obicno stave plasticnu, kao marine, jeftina je ali zimi nevalja pa stavi kvalitetniju, gibljivu za kucni tuš.
Plasticna se zimi jako skruti pa radi probleme. Tank mora imati uljev, izljev i odusak.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la šalvađente » 30. 08. 2023. (15:06)

Meni je pumpa bila ispod razine rezervoara i nije htjela povući vodu dokle god nisam otvorio rezervoar, moguće da je odušak bio začepljen
Avatar
šalvađente
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 15. 03. 2018. (10:46)
Lokacija: Zadar

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la josey » 30. 08. 2023. (18:20)

1. plasticni
2. MORA
3. ne nuzno kvalitetnije pumpe mogu povuc i ako su iznad tanka, ali praksa je stavit nize od tanka.
ko sta ti je som vec rekao samo bi ja jos stavio akumulacijski tank.
sluzi zato da kad lagano otvoris cesmu / tus da se pumpa ne pali gasi u djelicu sekunde tr tr tr tr tr tr.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la mikula moli » 30. 08. 2023. (22:16)

Stavi mjeh meki tank, ima masu prednosi....
Jedna do prednosti je da mu ne treba odušak, druga je da se voda u njemu ne mućka, treća lako se prilagodi prostoru za razliku od tvrdog tanka....

Pumpe su uglavnom samousisavajuće, tako da može bit i iznad tanka....

Meni je meki tank trokutastog oblika ispod kreveta u provi, pumpa je cca 4m dalje, cca 0,5m iznad tanka.
12god radi sve bez greške. Jedino sam ručku od tuša i crijevo jedanput minja.
Crijevo za tuš je poželno da je šta mekše da se lakše slaže u gavun...
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la peroLA » 31. 08. 2023. (08:01)

tako imam i ja trokut u provi, tankanje na strani koverte, i nožne manualne pumpe, i tuš električni s time da on ima poseban tank iza kojeg sam sam napravio i nikad spoji na prednji, ali valjda jednom hoću... na primorki je bio neki metalni tank sa pumpom ispod za sudoper samo, i meki flex tank za tuš koji je bio spojen na presostatsku pumpu iznda svoje razine, i ona neka bijela guma na tušu, i to je radilo super... na maloj barki je dosta dovoljan dug tuš, nego sve ostalo...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la Dalmato » 31. 08. 2023. (20:48)

mikula moli je napisao/la:Stavi mjeh meki tank, ima masu prednosi....
Jedna do prednosti je da mu ne treba odušak, druga je da se voda u njemu ne mućka, treća lako se prilagodi prostoru za razliku od tvrdog tanka....

Pumpe su uglavnom samousisavajuće, tako da može bit i iznad tanka....

Meni je meki tank trokutastog oblika ispod kreveta u provi, pumpa je cca 4m dalje, cca 0,5m iznad tanka.
12god radi sve bez greške. Jedino sam ručku od tuša i crijevo jedanput minja.
Crijevo za tuš je poželno da je šta mekše da se lakše slaže u gavun...



mikula moli ,rekli su mi ljudi da mekani tank ima karakteristični vonj kao po ''tufini'' kojeg ne možeš nikako riješiti....e sad ne znam jeli to istina ili nije ?
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la josey » 31. 08. 2023. (22:27)

dobro su ti rekli.
jer se tankovi za vodu rade od drugacije plastike nego oni za dizel
il benzinu, ili se rade od inoxa.
nazalost ti “fleksibilni” moraju bit od materijala od kojeg jesu i da voda uvik “vonja”.

mesjutim
kako smo do sad ustvrdili na forumu da svi imamo drugacija mjerila i poglede na svjet, tako nekom ta voda nece vonjat il ga nece nit briga, kao sto je nekom litru ulja u santini pod normalno i motor u mint stanju, a nekom cep mora od kokakole je razlog za uzbunu itd da ne nabrajam dalje, shvatili smo se.

ja sam na brodu imao i inox i plastiku i fleksibilni.
najbolji je inox, ali i ovo sad sto imam 2x150lit (na drvenjaci) tankovi bas za vodu je super i nema mirisa voda.

no najbolje je da probas sam, mozda tebi nece smetat taj miris.
ponavljam nismo svi isti
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la Dalmato » 01. 09. 2023. (05:47)

josey je napisao/la:dobro su ti rekli.
jer se tankovi za vodu rade od drugacije plastike nego oni za dizel
il benzinu, ili se rade od inoxa.
nazalost ti “fleksibilni” moraju bit od materijala od kojeg jesu i da voda uvik “vonja”.

mesjutim
kako smo do sad ustvrdili na forumu da svi imamo drugacija mjerila i poglede na svjet, tako nekom ta voda nece vonjat il ga nece nit briga, kao sto je nekom litru ulja u santini pod normalno i motor u mint stanju, a nekom cep mora od kokakole je razlog za uzbunu itd da ne nabrajam dalje, shvatili smo se.

ja sam na brodu imao i inox i plastiku i fleksibilni.
najbolji je inox, ali i ovo sad sto imam 2x150lit (na drvenjaci) tankovi bas za vodu je super i nema mirisa voda.

no najbolje je da probas sam, mozda tebi nece smetat taj miris.
ponavljam nismo svi isti



Hvala josey ,
ja sam od tih kojima smeta taj miris... nema mi druge nego ići na plastični rezervoar.
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la ginekol7 » 01. 09. 2023. (07:55)

nekada sam koristio flexi rezervar i i uvijek se čula tufina. Konačno sam ga koristio samo za tuš.
Napravio sam od stakloplastike prema prostoru u provi, 100 l, i bilo je u redu. Savjetujem povremeno uliti
vinskog octa (cc 1-2 dcl na 100 l) radi spriječavanja plijesni i svježeg ukusa vode. Takvu sam vodu uredno koristio
za piće. I još nešto vrlo važno, rezervar nesmije biti prevelik! I vodu se nesmije štedjeti. Što češća cirkulacija
friške vode je najbolja prevencija neugodnih mirisa. Znam neke koji se hvale da imaju tako velike tankove da
nemoraju po mjesec-dva dolijevati vodu. Nebi noge oprao u takvoj vodi. Ali nismo svi isti.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la som » 01. 09. 2023. (09:07)

Fleksibilni rezervari za vodu su " nužno zlo". Ugraduju ih ljudi koji se ne zele malo potruditi oko ugradnje plasticnog rezervara, kojima je svejedno, daj šta daš i oni šta imaju niske kriterije. Velicina rezervara nema nikakve veze s kvalitetom vode, mi imamo u vecem brodu plasticni tank od 750 litara i voda je 100 % pitka. Tank triba povremeno isprazniti do kraja, kad se moze uliti svjeza voda i obavezno dva-tri puta godisnje staviti Izosan u granulama. Ja nakon izosana ostavim uljev otvoren sat dva da ispari miris klora. Postoji i dezinficijens bez klora za gustirne i tankove npr. Genox Aqualife.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la josey » 01. 09. 2023. (12:10)

neman problema sa tankovima,
na francuzu je "tvornicki" tank 330lit, voda stoji po 6mj unutra i ne smrdi, ja se normalno napijem i nemam nikakve tegobe iza toga (u smislu grceva u trbugu proljeva i slicno)

na drvenjaci smo ugradili 2x 150lit plastika, al taknovi bas za pitku vodu, tako im je pisalo u specifikaciji, plastika je nemam pojma koja nije pvc mislim da je ptfe, nakon cjele zime stajanja, (opet preko 6mj) voda nema mirisa, pijemo je normalno nikakve tegobe. vodu ne tretiramo sa nicim.

tankove jednom godisnje ispraznim do kraja i napunim novu vodu, inace samo dolivan.

kako god ja sam protivnik fleksibilnih tankova kako god je i som napisao.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 01. 09. 2023. (20:24)

... imam plasticni 150 l kupljen u Wassi prije desetak godina .. liti ova moja "regimenta " potrosi 5-6 rezervara tusirajuci se :mrgreen: ... zimi kad san sam po moru potrosin jedan rezervar , uglavnom peruci kuvertu i ribolovni pribor ... voda nikad nije imala miris , samo se skupi dosta kamenca ... ima san i jedan trokotasti rezervar - buvel al san ga poklonija neprijatelju :D
... moja preporuka je plasticni !
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1900
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Rezervoar pitke vode

PostPostao/la mikula moli » 01. 09. 2023. (20:56)

Dalmato da li praniraš pit vodu iz tog tanka?

Jer ovo šta govori Hoze da mu je voda ukusna i pitka nakon 6 miseci sigurno nije istina.

Voda koja leži u tanku nebitno od kojeg materijala nakon 6 miseci po meni nije pitka.
Sigurno dolazi do razvoja mikroorganizama pljesni i ostalih sr@**a, pogotovo na litnjim temperaturama i ja je sigurno ne bi pija.
A necu ni govorit da li sve dobavne cijavi koje su spojene na tank imaju certifikat za pitku vodu.
I na koji način se vrši punjenje te pitke vode u tank.... kroz kakva crijeva.....


Prije nisam nista dodava u vodu, i jedanput godisnje bi doda klora i ispra tank.
Zadnjih 10tak godina prilikom punjenja dodajem Aqua clean i vonja nema.
Vodu iz tanka koristim za tuširanje, pranje, ražentavanje....

Tekućine koje pijem stoje u frižideru i zimi i liti.....
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.