T-Top

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

T-Top

PostPostao/la Luka Barić » 27. 03. 2021. (22:37)

Lijep pozdrav!
Zanima me ima li tko i kakva su iskustva s t-topom na manjim čamcima, meni konkretno treba za kuster 15 koji je u izradi. Ima li ih kod nas za kupiti ili probati napraviti konstrukciju sam.
Pretpostavljam da će biti prijedloga za običnu tendu, ali mislim da mi je t-top puno bolje rješenje zbog ribolova i kretanja s štapovima...

https://www.osculati.com/en/10000-48.19 ... -x-1400-mm
Na linku se nalazi primjer.
Avatar
Luka Barić
New Entry
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 08. 12. 2018. (18:04)
Lokacija: Osijek
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15 i Suzuki 40ks

Re: T-Top

PostPostao/la riberer » 28. 03. 2021. (09:26)

Bilo bi dobro dogovoriti sa proizvođačem izradu pojačanja na mjestima gdje bi t-top trebao biti pričvršćen, ako već (ne vjerujem) nije predviđeno. Poslije ti ostane izbor: kupovni ili po narudžbi.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: T-Top

PostPostao/la pagus » 28. 03. 2021. (10:37)

:?: Pitanje neznalice:
Da li T-Top od aluminija ima problema kad se koristi na moru ?
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1460
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: T-Top

PostPostao/la Luka Barić » 28. 03. 2021. (18:52)

riberer je napisao/la:Bilo bi dobro dogovoriti sa proizvođačem izradu pojačanja na mjestima gdje bi t-top trebao biti pričvršćen, ako već (ne vjerujem) nije predviđeno. Poslije ti ostane izbor: kupovni ili po narudžbi.



Nije ništa dogovoreno. Bio sam pronašao jedan koji se pričvrščuje na inox okvir od konzole pa nisam ni razmišljao o pojačanjima.
Avatar
Luka Barić
New Entry
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 08. 12. 2018. (18:04)
Lokacija: Osijek
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15 i Suzuki 40ks

Re: T-Top

PostPostao/la Luka Barić » 28. 03. 2021. (18:55)

pagus je napisao/la::?: Pitanje neznalice:
Da li T-Top od aluminija ima problema kad se koristi na moru ?


Nemam iskustva, ali mislim da je u svakom slučaju bolje jednom platiti i imati duže vrijeme neko se kockati i/ ili imati hrđu.
Avatar
Luka Barić
New Entry
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 08. 12. 2018. (18:04)
Lokacija: Osijek
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15 i Suzuki 40ks

Re: T-Top

PostPostao/la el passo » 30. 03. 2021. (00:05)

Ja nenam t top ali imam alu konstrukciju za bimini...original 1996 godište...manje hrđe nego na inox dijelovima
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: T-Top

PostPostao/la josey » 30. 03. 2021. (07:29)

pa ne vidim zasto bi imao problema sa hrđom na aluminiju? :wtf:
aluminij kolko su mene ucili u skoli, i to osnovnoj, ne hrđa :?
a ne vidim ni zasto bi imao problem sa marine grade aluminijem, a pogotovo 6061-T6 (koji znaju koristit i u nautici) od cega je najvjerojatnije tvoj original bimini (koji je btw 3x cvrsci od aluminija koji kod nas kupis jednostavno pod nazivom aluminij)
u hrvatskoj je dosta tesko doc do 6061-T6, i nije nista jeftiniji od inoxa, al je inox kod nas puno dostupniji.
Pa autoru predlazem neka ide na vec isprobanu varijantu INOX.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2102
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: T-Top

PostPostao/la riberer » 30. 03. 2021. (09:25)

josey je napisao/la:pa ne vidim zasto bi imao problema sa hrđom na aluminiju? :wtf:
aluminij kolko su mene ucili u skoli, i to osnovnoj, ne hrđa :?


"Hrđa" je uobičajeni izraz za koroziju željeza i njegovih izvedenica. Korozija je pojam koji se odnosi na mnogo materijala koji ne moraju uvijek biti metali i javlja se u puno varijanti.
Svi su metali podložni koroziji (pa tako i aluminij), a učinci njezinog djelovanja na raznim vrstama metala se očituju na, isto tako, razne načine. ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: T-Top

PostPostao/la ab ovo » 30. 03. 2021. (10:17)

Pazi na površinu i visinu t-topa, da ti ne bude u funkciji samo kad stojiš za konzolom u podne točno ispod njega. ;)
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: T-Top

PostPostao/la Luka Barić » 30. 03. 2021. (11:29)

ab ovo je napisao/la:Pazi na površinu i visinu t-topa, da ti ne bude u funkciji samo kad stojiš za konzolom u podne točno ispod njega. ;)

Čak sam i išao s namjerom baš za to, čamac je relativno malen. Mislim da je ipak najbolje nakon malo korištenja prosuditi gdje se najviše zadržavam pa onda po tome gledati.
Avatar
Luka Barić
New Entry
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 08. 12. 2018. (18:04)
Lokacija: Osijek
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15 i Suzuki 40ks

Re: T-Top

PostPostao/la jerga » 30. 03. 2021. (21:15)

Kod mene na fishermanu T-top od inoxa napravljen po mjeri, gore je tenda, ali imam u planu zamijeniti je s hard topom. Definitivno je komotnije od klasične tende jer su bokovi slobodni i ništa ne smeta. Jest da je manje hlada po ljeti od bimini tende, ali dajem prednost slobodnim bokovima pred boljom zaštitim od sunca. Aluminij je zbog manje težine sigurno prikladniji, ali ne znam tko bi to napravio dovoljno kvalitetno da bih bio zadovoljan. U USA se puno više koristi T-top na njihovim fisherima, očito je tamo popularno to rješenje, koje bih svakako preporučio iz gore navedenog razloga.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: T-Top

PostPostao/la Luka Barić » 31. 03. 2021. (10:45)

jerga je napisao/la:Kod mene na fishermanu T-top od inoxa napravljen po mjeri, gore je tenda, ali imam u planu zamijeniti je s hard topom. Definitivno je komotnije od klasične tende jer su bokovi slobodni i ništa ne smeta. Jest da je manje hlada po ljeti od bimini tende, ali dajem prednost slobodnim bokovima pred boljom zaštitim od sunca. Aluminij je zbog manje težine sigurno prikladniji, ali ne znam tko bi to napravio dovoljno kvalitetno da bih bio zadovoljan. U USA se puno više koristi T-top na njihovim fisherima, očito je tamo popularno to rješenje, koje bih svakako preporučio iz gore navedenog razloga.


Da, puno ih je više u Americi, ali ipak su to malo veći fishermani. Ja kada bih na kustera stavio neki od tih zauzeo bi mi pola čamca :lol: . Koja je otprilike cijena izrade po narudžbi?
Avatar
Luka Barić
New Entry
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 08. 12. 2018. (18:04)
Lokacija: Osijek
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15 i Suzuki 40ks

Re: T-Top

PostPostao/la oneeyed » 31. 03. 2021. (12:31)

Može se napraviti t-top koji je fiksiran na bokove broda....samo kažem...kolega street ima takvo rješenje...daleko bi bolje i izgledalo i funkcioniralo na ovolikom brodu..
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: T-Top

PostPostao/la josey » 01. 04. 2021. (08:17)

ako covik T top ucvrsiti na bokove onda tako moze stavit i bimini, ista stvar prakticki, a covik to oce izbjec zbog lova sa štapovima, tako da ne vidim kako ce mu T top zavidan u bande pomoc :(
pitanje inox ili aluminij,
kod nas hrvata inox
za sve ostalo ovisi. ako je original ona moze i alu :) bostn whalera san vidija sa alu i drzi to 40kn i drzi na 150km bure nije ga odnilo
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2102
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: T-Top

PostPostao/la riberer » 01. 04. 2021. (10:41)

Luka Barić je napisao/la: ...Koja je otprilike cijena izrade po narudžbi?

Da li si gledao ponude na internetu? Gotov t-top, prilagodljivih dimenzija, što se širine konzole tiče, kreće sa cijenama od oko 300 eura, pa do preko tisuću, što od aluminija, što od inoxa.
Radi se o klasičnom t-topu sa platnom.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.