Koper?

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Koper?

PostPostao/la Jadranko » 11. 03. 2019. (17:06)

kupio brod... treba ga tek dovesti...
brod ima novi koper crni...
ali ide van i bude na suhom vezu u marini cc 9-10 mjeseci godišnje ostalo 1-2 mjeseca bude u moru... pa opet van
koja je shema sa koperom treba opet mazat svako malo, ili ako je dobar ne diraj ili..???
ono razmišljam se koper presuši ili izgubi svoja svojstva ono pitam... nemam pojma!


hvala unaprijed :thumbup:
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 11. 03. 2019. (18:48)

nisam bas razumio kako je novi koper? Novi je bio kad je stavljen pa pitanje dali je stavlje sada ili kad? predpostavljam da se radi o jedrilici? bitno je tebi koliko ti mislis drzat u moru dali 2mj ili koliko... ostalo si ve dobro napisao a to jos ovisi o marki i vrsti kopera ali nacelno uvjek bi bilo dobro dat ruku ali istog po mogucnosti...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koper?

PostPostao/la Jadranko » 11. 03. 2019. (21:26)

Ovako:
Motornjak cca 11 m ( brzina krstarenja 11-12 cvorova)
Stavljen “novi” koper cca u 10 mjesecu, od tad brod nekorišten.
Vozim ga za cca 14-15 dana prema Zadru iz Italije. Zbog specificnosti veza cim ga dovezem ide van...
Stajat ce tako do 15.6 kad opet ide u more na 30-40 dana...i onda
Opet van do 20.9 kad ce opet u more na 2 tjedna i sa 1.10 opet van do iduce godine.

Sto se dogadja sa antivegetativnom bojom kad ide cesto u more i van ?
Hocu imat problema sa obrastanjem ili boja drzi dok je ima??
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Koper?

PostPostao/la open510 » 12. 03. 2019. (09:00)

prvo pitaj šta je stavljeno, tj. koja vrsta antifoulinga...po mogućnosti i od kojeg proizvođača ako znaju...
Na svakoj kantici dotične boje i proizvođača pišu uputstva i značajke tog antifoulinga.
generalno, brod sa antifoulingom ne bi smija bit vani više od misec dana. ako je, onda još jedan premaz bi bija potreban prije novog porinuća...nakon zimske stanke ide naravno na proliće novih par premaza, ka i svake godine.
Preporučija bi neki meki antifouling za takav brod, npr. Hempel NCT koji se lako stavlja i obnavlja svake godine...a i lako je dat još jedan premaz u slučaju vađenja na više od misec dana (lagano brušenje sa finim brusnim papirom + premaz)...
Meki se polako troši i drži dok ga ima, ali svejedno brod ne bi triba bit na suhom više od misec dana jer onda gubi svoja svojstva...
Avatar
open510
Member
 
Postovi: 432
Pridružen/a: 06. 04. 2012. (08:08)
Lokacija: Split/Šolta
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galia 620 DC (Yamaha 150)

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 12. 03. 2019. (09:12)

slažem se sa svim na pisanim jedino što budući da si već siguran da će toliko malo bit u moru 40+15, ja osobno bi riskirao i stavio takovog pa vidio što će bit svejedngo ga vadiš i pereš .. pa slijedeću godinu ili kad god stavio novi, ali i pokušao nać normalan vez jer recimo u mojoj okolini ta vađenja bi koštala više nego blokovi i lanac :)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koper?

PostPostao/la brule » 30. 01. 2020. (15:37)

Hempel MILLE NCT 71890 antifauling pak. 2,5 lit Uze sam ovaj antifauling od poznanika povoljno dva važa od 2,5 litre, njemu "priteklo" :mrgreen: .Tek mi sada tiknilo u glavu valja li,koliko je star, vijek skladištenja je 5 godina, nigdi nemogu naći na važu datum proizvodnje. Al jbg, uze sam ga pod friški pod takvin ću ga i namazat, al pitam ako ko zna di je skriven datum pakovanja, čist da operem uši "dobavljaču" ako me zajeba. :)
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 521
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Koper?

PostPostao/la bananko28 » 30. 01. 2020. (20:49)

Sad sam pogledao na svom isto takvo pakiranje imam. Okreni naopako i na dnu kante imas etiketu i pise kad je proizvedeno.
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Koper?

PostPostao/la brule » 30. 01. 2020. (23:02)

OK.Hvala.
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 521
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Koper?

PostPostao/la porer » 31. 01. 2020. (09:19)

Ako je original pakiranje i nije otvarano može se koristiti i dosta nakon isteka roka. Ako je otvaran onda više ni navedeni rok ne vrijedi.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Koper?

PostPostao/la brule » 31. 01. 2020. (13:09)

Odlično, 4/2018 g.
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 521
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 31. 01. 2020. (14:37)

a koliko traje kad je otvaran... meni se desilo par puta da je ostalo pola male kantice pa da sam lijepo zatvorio i slijedeće sezone zamješao u novi...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koper?

PostPostao/la lupis » 07. 05. 2020. (07:14)

Nakon skoro 40 godina što se samostalno vrtim po moru i oko kaića i brodića,neke stvari mi nisu jasne.
Koji koper staviti na plastiku koja ide 7 čvorova,a koji na plastiku koja može i 29 čvorova?
Tvrdi ili meki,samopolirajući,to je meki?
Možda nekome zvuči čudno da pitanje dolazi od mene.

Mille NCT je meki samopolirajući za brza plovila?
Kako on "radi"?
1.Odpadaju li mu slojevi ili mikro čestice li za vrijeme plovidbe?
2.Nakon godine dana što je ostalo od njegovih svojstva?

Za plastiku koja se relativno često koristi (preko 100 sati pri 20-tak čvorova,svaki treći dan)koji koper,tvrdi,meki,samopolirajući.

Sve ovo pitam,jer čujem svašta od ljudi koji imaju,ili bi trebali imati s time iskustva,pa mi nije jasno.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koper?

PostPostao/la riberer » 07. 05. 2020. (09:10)

Meni su rekli da stavim ispod tvrdi, a iznad meki, tako da kada meki "izgubi svojstva", ispod ostane tvrdi...
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Koper?

PostPostao/la lupis » 07. 05. 2020. (11:03)

Tako nešto sam i ja načuo ,meki ide na tvrdi,tvrdi ne može na meki,to mi je sve poznato.

Mene zanima koji je koper za koje brodove ,koji za spore,koji za brze,pod predpostavkom da se koriste jednako često,recimo 60-80 dana tijekom jedne godine,npr svaki 5-6 dan konstantno,ne da se 60 korištenja odradi u 90 ljetnih dana.

I ono bitno,ako se koristi samopolirajući,da li njegove čestice otpadaju za vrijeme vožnje 18-26 kt zajedno sa zelenjem ,kakva ima on svojstva nakon 365 dana,što od njega ostane?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 07. 05. 2020. (11:58)

Priključujem se temi, jedino što je netko gore napisao da je meki Mille NCT za brza plovila? Ja koristim Mille Nct, u svojoj karijeri sam utvrdio a nisam niš pametniji pa me i dalje to zanima... uglavnom kod nas ima ovako
1. Gliseri hard race, koriste se više ljeti i uvjek su čisti
2. Mille dinamic deplasmanci
3. Oni koji stavljaju svaku drugu godinu ili rjeđe, stavljaju škverski(uljanik, 1.maj, ribari...) čak i stave okolo plavu crtu kupljenog a ispod škverski...
4. Ovo tvrdi pa meki sam čuo tu na forumu.. to bih radio eventualno ako krenem od primera na novi brod ili nakon renoviranja pa da bude ljepše kod prvog nanošenja

Jednom sam slučajno stavi hard na dalmatinku i u jednu godi je bilo trave preko 10cm.. unutar Raškog Kanala... moj nono je stavljao crveni onaj jeftiniji ili ranije kupovao koperpan u italiji i to je držalo 3-4 godine.. godinu kad sam se ženio nisam vadio barku pa sam sezonu prije stavio 3ruke.. i od toga dobio da kod plivanja bih uvjek bio plav a kad bih uzimao djecu da ne govorim, svejedno u drugoj sezoni bila ja barka dosta prljava... kasnije radim sa samo jednom rukom na proljeće.. tako prođe ljeto.. a za lignje budem prljav, onda taj koper lakše operem i održavam i stavim novi pred slijedeću sezonu... jedino što sam se bio naviknuo na razređivanje kopera radi lakšeg i bržeg mazanja a to mislim da ću prestat i raditi bez iako kod nas po marinama rade razređivanje i kod farbanja valjkom... iskreno nisam siguran koliko je optimalno potrošiti ga na jednu sezonu sa moju primorku sa spojlerom.. kad svejedno jednom godišnje ide van mini 4mjeseca da se i propeler i rozete lijepo očiste... s druge strane ako se ide na vađenje svake 2 godine onda mislim jedino škverski da bi pomogao.. a opet bi propeler, list kormila i rozete bile prljave..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.