osmoza broda

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: osmoza broda

PostPostao/la golum » 12. 04. 2015. (19:27)

chopa je napisao/la:hm, kako bi ja mogao zapravo prepoznati procese osmoze na novolakiranom i vjerovatno prije prebrušenom plovilu?

pretpostavljam nikako? :wave:

E to je bila nočna mora kad sam razmišljao što kupiti :lol:
Avatar
golum
Old Senior Member
 
Postovi: 1987
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (19:51)
Lokacija: Zagreb - Novigradsko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ven fly cabin

Re: osmoza broda

PostPostao/la chopa » 12. 04. 2015. (20:39)

i što si kupio na kraju?
novo? :)
Avatar
chopa
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 02. 04. 2015. (09:06)
Lokacija: Zadar
Lokacija: zadar
Tip plovila: Kormoran/Arba500 PD

Re: osmoza broda

PostPostao/la golum » 12. 04. 2015. (20:49)

Da.
Avatar
golum
Old Senior Member
 
Postovi: 1987
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (19:51)
Lokacija: Zagreb - Novigradsko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ven fly cabin

Re: osmoza broda

PostPostao/la chopa » 12. 04. 2015. (21:45)

koliko otprilike košta bojanje i nanošenje kopera kod brodice površine trupa tipa istranke sa kabinom (cca 5m)?

ono, nekakva procjena kod meštra (skuplje) ili solo (jeftinije)?
Avatar
chopa
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 02. 04. 2015. (09:06)
Lokacija: Zadar
Lokacija: zadar
Tip plovila: Kormoran/Arba500 PD

Re: osmoza broda

PostPostao/la ceko » 13. 04. 2015. (06:21)

Pravi odgovor bi ti bio - zavisi.. Pitanje je u kakovom je stanju trup, koliko treba brusiti, treba li popravljati friže, rupe, puknuća, kakav rezultat očekuješ... Ako se zadovoljavaš sa minimumom onda prođeš oplatu ručno ili vibracionom glaspapirom 100, pokitaš autokitom friže, opet malo prebrusiš, očistiš krpom i acetonom, uzmeš valjak, dva važa hempelovog poly enamela i namažeš. Za dno valjak i dva važa kopera.. Ovo ti je dva popodneva posla i oko 700 kn troška..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: osmoza broda

PostPostao/la josme » 13. 04. 2015. (06:55)

Čak i manje ako ne moraš mjenjati koper...koper (hempelov) cca 220 kn (kantica 0,7) trebaju ti barem dvije..za bojanje trupa hempel enamel cca 120 kn(kantica 0,7)...dalje treba vidjeti i gdje ćeš to raditi,treba brodicu izvaditi(dizalica?),oprati pod tlakom(imaš svoj perač?),mjesto za rad(marina ili divlje?)

Ja svoju Istranku vadim krajem 5 mj. i koštati će me komplet sa svim uslugama,materijalom i mojim radom cca 1300 kn..tj dizalica,mjesto,pranje,koper i eventualno dodatni potrošni materijal
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: osmoza broda

PostPostao/la chopa » 13. 04. 2015. (08:00)

ok, zahvaljujem na odgovorima

izvaditi je mogu solo, radio bi u dvorištu (barem te lakše stvari poput boje)
drugim riječima, mogu očekivati 1000-2000kn godišnje na strogo održavanje (benga, trud i vrijeme included)

:thumbup:
Avatar
chopa
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 02. 04. 2015. (09:06)
Lokacija: Zadar
Lokacija: zadar
Tip plovila: Kormoran/Arba500 PD

Re: osmoza broda

PostPostao/la lupis » 13. 04. 2015. (13:35)

josme je napisao/la:Čak i manje ako ne moraš mjenjati koper...koper (hempelov) cca 220 kn (kantica 0,7) trebaju ti barem dvije..za bojanje trupa hempel enamel cca 120 kn(kantica 0,7)...dalje treba vidjeti i gdje ćeš to raditi,treba brodicu izvaditi(dizalica?),oprati pod tlakom(imaš svoj perač?),mjesto za rad(marina ili divlje?)

Ja svoju Istranku vadim krajem 5 mj. i koštati će me komplet sa svim uslugama,materijalom i mojim radom cca 1300 kn..tj dizalica,mjesto,pranje,koper i eventualno dodatni potrošni materijal

Hempel enamel za plastiku?

Koper za istranku ti je barem dobar , ako ne i bolji ,cupron od veneziaina, 0, 7 košta oko 170 kn(lani je bio 141 kn),a pakiranje od 2, 5 ti je 410 kn..., pa ti maži hempel.. ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: osmoza broda

PostPostao/la josme » 13. 04. 2015. (16:12)

lupis je napisao/la:Hempel enamel za plastiku?

..Trebao sam napisati cijeli naziv..Hempel Poly enamel..dvokomponentni je i na Istranci mi je već dugo...

lupis je napisao/la:Koper za istranku ti je barem dobar , ako ne i bolji ,cupron od veneziaina, 0, 7 košta oko 170 kn(lani je bio 141 kn),a pakiranje od 2, 5 ti je 410 kn..., pa ti maži hempel.. ;)

...vidiš ja sam imao prije premaze sa hempelom pa nisam htio ni mjenjati drugo..a slažem se sa tobom za Veneziani..ali nemam vremena dugo biti na suhome(za pripreme i promjene) pa ću opet sa Hempelom mazati..očistim ,osušim i namažem...... i ćao đaci...
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: osmoza broda

PostPostao/la lupis » 13. 04. 2015. (17:33)

josme je napisao/la:
lupis je napisao/la:Hempel enamel za plastiku?

..Trebao sam napisati cijeli naziv..Hempel Poly enamel..dvokomponentni je i na Istranci mi je već dugo...

lupis je napisao/la:Koper za istranku ti je barem dobar , ako ne i bolji ,cupron od veneziaina, 0, 7 košta oko 170 kn(lani je bio 141 kn),a pakiranje od 2, 5 ti je 410 kn..., pa ti maži hempel.. ;)

...vidiš ja sam imao prije premaze sa hempelom pa nisam htio ni mjenjati drugo..a slažem se sa tobom za Veneziani..ali nemam vremena dugo biti na suhome(za pripreme i promjene) pa ću opet sa Hempelom mazati..očistim ,osušim i namažem...... i ćao đaci...


Josme stvarno nemam niš protiv tebe, nemoj se ofendit sto te svako malo ispravljam.., nego sam zbog drugih postavio "provokativno" pitanje, jer postoji enamel i polyenamel..., ma znaš to i sam... :thumbup:

Bio je jedan lik ovdje u kk koji je poliemajlom mazao kuvertu drvenog broda, što se naravno i radi..., jedino što nije zamjesao katalizator..., pa je sušenje potrajalo..., hehe..

Imao sam i ja hempele, ponekad bi kupio, ponekad dobio donaciju od prijatelja koji ima brod, mislim da je oceanic bio...., jedno malo detaljnije brusenje vibracionom i stavio sam morawiu, odnosno veneciani....., i drži.., naravno nisam se ja time trovao nego sam dao profesionalcu da radi..., to je dobro i za ekonomiju..., kapital se mora vrtiti..., okretati...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: osmoza broda

PostPostao/la josme » 14. 04. 2015. (06:35)

lupis je napisao/la:Josme stvarno nemam niš protiv tebe, nemoj se ofendit sto te svako malo ispravljam..,

..ma nisam se ofendia(a i nemam zašto)...razmjena mišljenja i savjeta ne škodi..dapače... :Drink40:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: osmoza broda

PostPostao/la chopa » 14. 04. 2015. (08:10)

a troškovi motora?

koliko vidim 4T su puno podložniji servisima nego prijašnji Tomosi?

koliko košta jedan godišnji servis i konzerva npr 4T 15-25KS?

Sorry na noob pitanjima, no forumi su najbolji za smjernice, slažem matematiku oko buduće kupnje brodice, hvala unaprijed
Avatar
chopa
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 02. 04. 2015. (09:06)
Lokacija: Zadar
Lokacija: zadar
Tip plovila: Kormoran/Arba500 PD

Re: osmoza broda

PostPostao/la maverick975 » 31. 05. 2015. (21:06)

Naišli smo na situaciju da mali riječni čamac, inace dosta solidne izgradnje dobio je dvadesetak plikova na dnu....čamac je uredno zasticen s nekoliko slojeva prajmera i svake godine je vađen zbog obnavljanja antialgina. Čamac ima zatvoreno duplo dno kao jednu nepropusnu komoru...bilo je nekakvih curenja kroz spoj korita i nadgradja ali je to uredno sanirano ...moje pitanje je da li osmoza nastaje uvijek prodorom vlage izvana kroz gelcoat ili da li je moguce da je ta komora, tj duplo dno kondenzirala i da je problem stvorila ta vlaga iznutra....Inače čamac je sad star desetak godina...
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: osmoza broda

PostPostao/la dimulius » 01. 06. 2015. (12:10)

vlaga iznutra ce vrlo rado stvoriti osmozu
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: osmoza broda

PostPostao/la maverick975 » 01. 06. 2015. (12:30)

A da li u pravilu te bubuljice koje smo sad pronasli uvijek idu prema van tj prema gelcoatu....ili izlaze i prema unutra....i kako sprijeciti daljnje pojavljivanje....dugotrajnim sušenjem ili necim drugim.......jer duplo dno smo otvorili u komorama da dobije zraka i da se isuši ali ne vidimo ništa unutra a ne bi htjeli rastavljati trup od nadgradja...Ove koje su bile vidljive smo otvorili...ispiremo i kasnije cemo ih zatovriti...kad budu dobro isprane i osušene
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: dottore i 1 gost.