osmoza broda

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 01. 04. 2015. (10:25)

Znam da je teško nešto komentirati na temelju slike ali ovo sam vidio neki dan (srećom nije moje) pa se pitam da li je moguće da je i ovo osmoza a nalazi se na mjestu gdje je ama baš nikad ne bi očekivao.
Plikovi su tvrdi na pritisak prstom i ne uvijaju se. Nema ih na bokovima bandi niti po trupu iznad niti ispod vodene linije.
Da, i još nešto... brod je Sessa KL17... prilično star i neodržavan...

slika
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la kapetan kuka » 01. 04. 2015. (10:58)

Za saznat jeli osmoza ili ne treba otvoriti jedan plik pa vidjeti ako smrdi na ocat onda je osmoza.Na tom mjestu je nebi trebalo očekivat ali bez da otvoriš plik teško je znati.
Avatar
kapetan kuka
Member
 
Postovi: 242
Pridružen/a: 02. 10. 2012. (16:19)
Lokacija: Plomin-Istra
Tip plovila: Kvarnerplastika Učka 410,Maestral 700

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 01. 04. 2015. (11:15)

kapetan kuka je napisao/la:Za saznat jeli osmoza ili ne treba otvoriti jedan plik pa vidjeti ako smrdi na ocat onda je osmoza.Na tom mjestu je nebi trebalo očekivat ali bez da otvoriš plik teško je znati.


Da, tu se slažem, no neću dirati tuđe brodove da ne bi bilo po tamburi... Bio sam samo u prolazu...

Ovo me izgledom zainteresiralo. Isto izgleda kao osmoza ali na mjestu koje je uvjerljivo najmanje opterećeno vodom na cijelom brodu.

Koje su još "bolesti" koje bi mogle dati ovakve simptome kao na slici?
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la kapetan kuka » 01. 04. 2015. (11:56)

Ako podloga nije bila suha, dobro pripremljena i odmašćena kod pituranja može tako ispast.Moguće je da je taj dio rađen uz prisustvo velike vlage pa je ta vlaga nakon što je godinama bila zarobljena u laminatu počela izbijat i stvarat plikove na površini.
Avatar
kapetan kuka
Member
 
Postovi: 242
Pridružen/a: 02. 10. 2012. (16:19)
Lokacija: Plomin-Istra
Tip plovila: Kvarnerplastika Učka 410,Maestral 700

Re: osmoza broda

PostPostao/la dimulius » 01. 04. 2015. (13:00)

moguce da je bija pokriven duze vrimena.
Znan da se slicno moze dogodit ispod onih kusini na kabinama.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 01. 04. 2015. (13:08)

dimulius je napisao/la:moguce da je bija pokriven duze vrimena.
Znan da se slicno moze dogodit ispod onih kusini na kabinama.


Ovo je i meni palo na pamet jer sam na jednom plastičnjaku našao osmozu ispod "stope" od bitve (i nigdje drugdje).
Na slici se ne vidi dobro ali iznad tog mjesta je ogradica pa bi bilo kakvo pokrivanje išlo preko ograde i ne bi se voda tu zadržavala.

Nažalost nemam mogućnosti raskapanja mjehura da bi saznao 100% šta je to ali da izgleda ružno, izgleda, pogotovo ako znaš kako izgledaju mjehuri od osmoze i kakvi ti radovi predstoje. A ovo je još na bandama gdje se sve vidi pa mora biti i lijepi finiš nakon krpanja.
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la borro » 01. 04. 2015. (14:34)

Jedan moj poznanik je plastificirao jedan dio barke koji je isto iznad vodene linije. A što je najbolje barka stoji već oko godinu na suhom, i neki dan sam vidio na tom novoplastificiranom dijelu isto to. Plastificirano je plastika na plastiku, nešto su ojačavali. I izgleda isto tako...pretpostavljam vlaga, ne osmoza. Voda.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: osmoza broda

PostPostao/la pero » 01. 04. 2015. (20:12)

H2O , si siguran ?
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 01. 04. 2015. (21:01)

pero, nemoj ga jako.... ;)

Borro, ajmo mi na pivicu pa ti objasnim da voda ne može biti u laminatu u toj količini i pod tim pritiskom da podigne gelcoat zajedno s dijelom laminata.
Kod osmoze imaš polupropusni gelcoat koji djeluje kao osmotska membrana, unutar laminata imaš kiselinu koja ima veću gustoću od vode a izvana je voda/more koje zbog osmotskog efekta prodire kroz membranu u tekućinu veće gustoće i povećava tlak koji onda podiže i lomi laminat već oslabljen djelovanjem kiseline.
Nadam se da taj poznanik nije naš zajednički koji putuje sutra na drugu stranu kugle zemaljske.

Pozzzz
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la josme » 02. 04. 2015. (06:49)

fušeraaaaajjjjjjj
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 02. 04. 2015. (08:12)

josme je napisao/la:fušeraaaaajjjjjjj


Koje?
Ono na Sessi ili ono u postu od Borre? Ili oboje... :lol:

Na Sessi sam skoro siguran da je tvornički gelcoat, nije lakirana i nema nigdje traga "narančine kore" i sl. grešaka kod špricanja gelcoat-a, glatko k'o pseća myda samo mjehuri odozgo... A vide se crne točkice od plijesni, dakle postoje mikrorupice u gelcoat-u kroz koje bi mogli nastati primarni uvjeti za razvoj osmoze.
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la borro » 02. 04. 2015. (08:24)

Ne Miljac, nije zajednički poznanik :D . Jedan Slovenac dolje kod mene. Nešto su fušarili i isto mu je tako. A brod od kad su to zafušarili stoji vani. Tako da ne znam od kud bi osmoza. Osim ako ona može nastati i na dijelovima iznad vodene površine.
Pivica prihvaćena!!! :)
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: osmoza broda

PostPostao/la Miljac » 02. 04. 2015. (08:59)

borro je napisao/la:Ne Miljac, nije zajednički poznanik :D . Jedan Slovenac dolje kod mene. Nešto su fušarili i isto mu je tako. A brod od kad su to zafušarili stoji vani. Tako da ne znam od kud bi osmoza. Osim ako ona može nastati i na dijelovima iznad vodene površine.
Pivica prihvaćena!!! :)


Pivica approved !!!

Ne znam kako to čovjek treba sfušariti da ti se laminat razdvoji pa da nastanu ovakvi mjehuri. Mjehuri su tvrdi na pritisak prstom, dakle i gelcoat i dio laminata je nadignut, nije samo farba što sam već znao viđati. Nadignutu farbu se lako prstom pritisne pa i potrga.

I ovo na Sessi je meni bilo čudno pa sam poslikao jer mi ne ide u glavu da osmoza nastane na goloj glatkoj površini koja je praktično uvijek osunčana i suha i prva se ocijedi od vode.
Osmoza može nastati i iznad vodene površine, i na spojevima duplog dna na barkama, i ispod jastuka na palubi ako se ne skidaju i ako dugo voda (kiša) stoji pod njima... Ali treba biti duuuugo zadržavanje vode i porozan gelcoat...
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: osmoza broda

PostPostao/la pero » 02. 04. 2015. (15:19)

josme je napisao/la:fušeraaaaajjjjjjj


Ja mislim da nema teme di se ti nemisas a tvoja pojava je nejasna meni a i drugima,da si barem nesto napisa,objasnio ili ama nista ,pa zasto se javljas onda ?
Isto tako se ubacujes na temi izracun optimalnoga motora pa na spricanju kopera pozivas nas na jance i onda te nema ni cut dalje i tako na puno tema,zato bolje ako nemas sta napisat da nista nepises nego da se ubacujes pametovat di ti nije misto !
Sto ti mislis da talijansko brodogradiliste Sessa ( http://www.sessamarine.com/_vti_g1_0_as ... _1_.sphtml ) bez kontrole kvalitete plovila na kraju isporucuju proizvod kupcima ?
Ako je sam vlasnik kriv sto se desilo sta onda ?
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: osmoza broda

PostPostao/la maverick975 » 02. 04. 2015. (17:29)

Na nekim čamcima koji su rađeni u Orašju...prije rata---često se pojave takvi mjehuri iznad vodene linije....gelcoat se digne i kad probusis nema nikakve tekucine...sad sto se to dogodi i zasto ne znam...
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.