WEBASTO GRIJANJE

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: WEBASTO GRIJANJE

PostPostao/la josme » 19. 05. 2016. (18:41)

stipo600 je napisao/la:ja sam novi na forumu imam dosta saznanja o webastima i dijelovima gdje se može povoljno kupiti svih modela ujedno me zanima dali se može ugrađivati na brodice webasto na plin jer je manji potrošač struje samo 10 wata

za mene postoji samo Jebasto grijanje,puno bolje nego Webasto... :D..btw...ide i na plin..nakon graha
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: WEBASTO GRIJANJE

PostPostao/la Ćule » 20. 05. 2016. (07:30)

josme je napisao/la:
stipo600 je napisao/la:ja sam novi na forumu imam dosta saznanja o webastima i dijelovima gdje se može povoljno kupiti svih modela ujedno me zanima dali se može ugrađivati na brodice webasto na plin jer je manji potrošač struje samo 10 wata

za mene postoji samo Jebasto grijanje,puno bolje nego Webasto... :D..btw...ide i na plin..nakon graha


Jebasto meni dobro radi u svim uvjetima, slažem se da je puno bolji od webasta.
Malo više magli stakla, ali ionako ne gledam van dok radi jebasto

:clap: :clap:
Nije život kratak, nego se mi kasno sjetimo živjeti.
Avatar
Ćule
Member
 
Postovi: 161
Pridružen/a: 25. 12. 2014. (14:28)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700

Re: WEBASTO GRIJANJE

PostPostao/la dragi7 » 20. 05. 2016. (20:47)

Mene grize za oči pa od suza isto ne mogu gledat kroz prozor kad radi Jebasto ali da ne grije grije i ne troši struju.Malo fažola i udri Miško :lol:
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: WEBASTO GRIJANJE

PostPostao/la dmeter » 23. 12. 2016. (13:02)

Proračun grijanja na brodu je relativno jednostavno.
Generalne brojke su 140W 1m3
najkomfornija brojka za plastične jedrilice 120W 1m3 čak bi na jadranu išao na 100W m3 zapremine brod
Veči brodovi od 15m vodeno centralno grijanje u kombinaciji sa zračnim.
manji od 15m zračno grijanje.
Triba uzeti u obzir materijal gradnje broda,veličina prozora,izolaciju itd
webasto preporučuje



AIR TOP 2000 (radi u rangu 0,9-2kW)
jedrilica <25ft, Motorni <28' 1-2 izlaza ventilacije

AIR TOP EVO 3900 (radi u rangu 1,5-3.5kW)
jedrilica 25 ft-34ft, Motornjak 28ft-36ft 2-4 izlaza ventilacije

AIR TOP EVO 5500 (1,5-5kW) jedrilica 35 ft-45 ft, Motornjak 37ft-46 ft 4-6 izlaza ventilacije

Ajmo se zabavit zračnim grijanjem dalje

za ugodni rad prisilne ventilacije moraju se poštivati sljedeče brojke brzine zraka u cijevima

brzina zraka na izlazu iz grijača do prvog grananja 4-7 ms
brzina zraka na sporednim granama 3-5 ms
brzina zraka na izlazima u grijani prostor 1-3 ms

Sad očitamo specifikacije grijača recimo planar 44D 1-4 kw
Max , 120 m3 /h i to je 4 kw
Min , 70 m3 /h i to je 1 kw

Dalje koristimo formulu A = q / v
A = Površina cijevi (m2)
q = količina zraka (m3/s)
v= brzina zraka (m/s)


Dalje znamo 0,033333 m3 /s i to je 4 kw
Prva grana bi tribala imati promjer cijevi u rangu 8cm --- 6.63 (m/s)-10cm ---- 4.24 (m/s)
Sljedeče račvanje 2x 5cm 4.24 (m/s) -6 cm 2.95 (m/s)
I sad na svakoj grani od recimo 6 cm izvoda smije biti 2x 6 cm 1.47 (m/s) po izvodu ili 3x5cm izlaza 0.94 (m/s) po izvodu .
Sveukupno ko šta i webasto je izračunao 4-6 izlaza grijanja za uređaj od max 4 kw

E ako nemate potrebe za 4 kw (jesen prolječe mala razlika za temperaturnom razlikom)
Brod recimo traži 1 kw da održava 21°C Sistem neče raditi s gornjom kalkulacijom,gušit če ga.
Šta sad U sistemu od 6 izvoda 4 izvoda moraju imati mogučnost zatvaranja,klapna a u brodu moraju biti obavezno uvijek otvorena 2 izvoda po vašoj želji Recimo u salonu.
Ili kod savjesnijih 5 izvoda sa klapnom i jedan slobodan u salonu recimo. idete u sobu na spavanje i samo malo otvorite klapnu to jest prigušite je da nema 5-6 cm nego 1 cm.
Smanjenjem promjera se povečava brzina i uređaj radi bez gušenja.

Ista formula je za brod ili neboder od 100 katova.
S tim da su ovo brojevi u skladu komfornog rada u kučanstvu to jest Maksimalna brzina strujanja zraka u kanalima određene granice kako bi se izbjeglo neprihvatljivo stvaranje buke.
ako se je ko vozija na velikim putničkim brodovima,hotelima tamo su na izlazima u kabinu/sobe brzine 3-8 ms i sječa se buke koja ometa spavanje.A ko nije imao sriče dobija bi kabinu kraj glavnog voda e tamo su brzine 8-18 ms e tu samo junaci mogu spavati,večinom posada.
Ako sam šta zaboravija samo dodajte.
Avatar
dmeter
Member
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 31. 08. 2013. (16:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bavaria 38

Re: WEBASTO GRIJANJE

PostPostao/la dmeter » 23. 12. 2016. (13:03)

Ali ako dođete do naprimjer do točnog podataka koliko energie brod gubi sa razlikom temperature recimo T 10°C a webasto tvrdi da mu je izlaz iz grijaća oko Th 80°C dalje se može izračunat formulom

Q = gubitak topline 4kw (kW)
ρ = težina zraka 1.2 (kg/m3)
Th =Temperatura zraka u grijaču u prvoj cijevi 80°C
Ts = željena temperatura broda 21°C

Q = (4 kW) / ((1.005 kJ/kg°C) (1.2 kg/m3) ((80 °) - (21 °))) = brzina zraka u sistemu Bz=0,06 m3/s
Formula je uvijek isti samo recimo idete na Antartiku tada vam se mijenja Q = gubitak topline u (kW)
Ista temperatura vanjska ali jedan brod je na buri orkanskoj drugi je u zavjetrini opet tada vam se mijenja Q = gubitak topline u (kW)
tada dođemo da je neizolirana stakoplastika ima recimo
GRP Tc U 0.4
Plexi 1 vm Tc U 0.88

Brod mi ima otprilike 100m2
Gubitak = U-value x Area x Temperature Difference

H = (0.4 x 100 x 10 = 400 Watts za 10°C
prozora ima recimo 4m2
H = (0.9 x 4 x 10 = 36W za 10°C

Male brojke termalnih gubitaka-eto kondezacije vode kad ljudi u njemu borave
Ali brod nije hermetički zatvoren svaki brod bi morao imati ulaze svježeg zraka(po zakonu više tih eu zakona) večinom su to rešetke od 20x20 cm i više.kod mene 5x fi 9 cm na krmi i cijevima spojenim.
i sad dolazimo do brojke min 9-18m3 zraka po osobi registriranoj da spava na brodu
kod mene 144 m3 Taj zrak dolazi iz vani i hladan je,Ali sa vlagom sve se to mijenja,sa burom sve se to mijenja. i tada su pametni u Webastu i sl. odlučili da moraju imati fleksibilne uređaje pa oni rade ko šta sam prije naveo u rangu recimo 1-4 kw.Kad se kuha mora se otvorit prozor(nisu jeftino mogli riješit do te točke dovod zraka pa su se ogradili naljepnicom.
Avatar
dmeter
Member
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 31. 08. 2013. (16:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bavaria 38

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.