Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Laminator » 15. 06. 2008. (22:24)

U firmi u kojoj sam radio nije bilo baš najadekvatnije opreme tako da smo se puno puta morali snalaziti sami. Za vrijeme domovinskog rata ekipa je sa terena uzimala što treba i ne treba ...

I tako sam ja pokupio vojničku gasmasku koju sam dugo vremena držao kod kuće...Sjetim se ja, rekoh uzet ću je na posao, mogla bi poslužit!

Imali smo jedan dosta štetan posao, trebalo se zavuć pod provu jednog broda i čitavu unutrašnjost + plafon popiturat sa gelcoatom na valjak ...

Bilo nas je čitavo čudo na tom brodu. Svatko je radio svoj posao ... Krenuo sam farbat a prijatelj je bio malo dalje od mene kako bi mi bio koliko toliko pri ruci ako mi pofali gelcoata ili se dogodi nešto što ne treba .

Do tada su se koristile samo one standardne gasmaske koje nemaju zaštitu za oči i nakon nekog vremena počnu "propuštati" i treba zamjeniti filter.

Krenuo sam farbat, frend je bio pokraj mene pun suza više nije mogao izdržat smrad i morao je proć van. Za njim su se pokupili svi radnici koji su bili na brodu. Neke žene koje su radile počele su se čudit što me još nema vanka.

Ja sam pomalo farbao pod tom provom kao da se ništa nije dogodilo. Tako sam fino sve pofarbao i na izlazu sam skinuo gasmasku da izađem. Ljudi moji, ova vojnička gasmaska bila je najbolje pomagalo koje sam imao. Mislim da se kvaliteta ne može uopće usporedit sa onim standardnim zaštitnim maskama.

Kasnije smo je koristili čak i kao zaštita za lice pri skidanju kopera sa jedrilice. Vjerojatno mnogi od vas koji su bili u hv-u imaju negdje ovaj više nego koristan predmet koji čuva glavu! ;)

Za zaštitu ruku pri laminiranju ili farbanju za sve one koji po prvi puta rade ovaj posao, jedna velika preporuka
su zaštitne rukavice od latex-a(one kirurške). Odlično štite od smole ako se dobro koriste. Ima ih u svakom dućanu sa lakovima... Obično koštaju 50-60 kuna cjelo pakovanje od 100 kom.
Čuvao vas sve Lamon, bog zaštitnik svih onih koji rade sa stakloplastikom i laminiraju.(Povremeno se javlja na tv-u materijaliziran u prodavača krema i padela na novoj tv.)
Avatar
Laminator
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:52)
Lokacija: Primorsko goranska

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la NOŠTROMO » 15. 06. 2008. (22:34)

Takve gasmaske su jedina stopostotna zaštita od isparavanja raznoraznih kemikalija sa kojima se susreću svi koji se bave brodovima. Jedina mana joj je šta liti bude zagušljivo u njoj za poludit
Avatar
NOŠTROMO
Member
 
Postovi: 371
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (22:16)
Lokacija: ST-Palagruža-ST

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Laminator » 15. 06. 2008. (23:46)

:lol: Istina, i zna malo glava bolit od remenja koje na trenutak zaustavi normalnu cirkulaciju u glavi! Ali
da se to preživit! Bolje to nego povraćat kao neki u mojoj bivšoj firmi! :lol:
Čuvao vas sve Lamon, bog zaštitnik svih onih koji rade sa stakloplastikom i laminiraju.(Povremeno se javlja na tv-u materijaliziran u prodavača krema i padela na novoj tv.)
Avatar
Laminator
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:52)
Lokacija: Primorsko goranska

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la unije » 16. 06. 2008. (06:43)

i ja koristim "vojnu", međutim od starosti im se znaju stopiti veze kopči sa gumom. imam trenutačno 3 komada dobrih još u najlonu. međutim problem su filteri. potrošio sam 10 tak komada tijekom ove godine dana kad intezivno radim na barci. važno je već kad se spominje zaštita na radu imati maske i kod rezanja ili brušenja šperploča koje su pune ljepila...
a što se tiče gazda oni će uvijek naći likove kojima trebaju godine da shvate problem nažalost :evil:
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Laminator » 16. 06. 2008. (06:51)

Desetak komada filtera?! Nevjerojatno! :o

Usput, jeli postoji kakav filter za kupit a da slučajno paše na ovu gasmasku?
Čuvao vas sve Lamon, bog zaštitnik svih onih koji rade sa stakloplastikom i laminiraju.(Povremeno se javlja na tv-u materijaliziran u prodavača krema i padela na novoj tv.)
Avatar
Laminator
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:52)
Lokacija: Primorsko goranska

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la anton_split » 16. 06. 2008. (11:02)

Postovani Laminator,

Postoje maske koje su jos bolje od starih gasmaski (vojnih) ali su uzasno skupe (Dragger!). Ja navigajem i mi ih koristimo kad peremo tankove od kemije.
Ali toliko su skupe da se ne isplate kupovat bar ne za kratko koristenje ali opet ko moze platit zdravlje?!
Najvaznije je minjat filtere jer iako mislis da je jos dobar nakon odredjenog vrimena pocnu propustat plinove koji nemaju mirisa. Zato se triba drzat uputa proizvodjaca. A za poslodavce nemam rijeci, kreteni nema sta!!
Postoje i maske koje rade na zracni kompresor i upuhuju friski zrak u masku a imaju filter za vodu(kondenzacija) na sistemu. To bi mozda bilo savrseno rijesenje za vas. Nema filtera i odrzavanje je jednostavno a pretpostavljam da imate kompresor za zrak.

Cuvajte zdravlje i stoj te mi dobro.

Pozdrav.
Avatar
anton_split
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (12:58)

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la SALE » 16. 06. 2008. (16:48)

da vidiš kako je dobra za štemanje po kuči jedimo se malo magli
Avatar
SALE
New Entry
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (16:45)

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la unije » 16. 06. 2008. (21:01)

nije deset već točno 9. mi je upravo u korištenju lani od 6 mjeseca. zaprvao je teško objektivno ocijeniti kad je filter "gotov" pa onako odoka minjam. imam još par komada ali kako sam pri kraju s poslom bit će fajn. znaš i sam kako je piturati u zatvorenom primer ili mazati smolu ili brusiti...koliko god se štedio nažalost izložen si tim sranjima :evil:
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la NOŠTROMO » 17. 06. 2008. (17:18)

Nego da odem malo offtopic... Laminator, koja je ono moćna brodina u tvojim slikama u galeriji? Po provi podsjeća me na one radne gliserčine Seahorse šta su se prije radili (neznam jel još postoje?)
Avatar
NOŠTROMO
Member
 
Postovi: 371
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (22:16)
Lokacija: ST-Palagruža-ST

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Laminator » 17. 06. 2008. (18:28)

NOŠTROMO je napisao/la:Nego da odem malo offtopic... Laminator, koja je ono moćna brodina u tvojim slikama u galeriji? Po provi podsjeća me na one radne gliserčine Seahorse šta su se prije radili (neznam jel još postoje?)


Ma to je Marina 32 korito i posebna kabina koja je napravljena po narudžbi. Evo jedan video uradak od spomenutog broda, lik ispod logotipa je naš tigar laminacije EL ŽARINJO.

http://www.youtube.com/watch?v=W2F9yoXNGp4

Na ovom videu se može vidjeti i naša radna oprema. EL ŽARINJO je inače i potpalubni disač smole. Ja sam onaj što dela gremase.(zbog smole) ...

Anyway, više ne delam u toj firmi ... Ne bih o detaljima. :(
Čuvao vas sve Lamon, bog zaštitnik svih onih koji rade sa stakloplastikom i laminiraju.(Povremeno se javlja na tv-u materijaliziran u prodavača krema i padela na novoj tv.)
Avatar
Laminator
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:52)
Lokacija: Primorsko goranska

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Tomy » 03. 07. 2008. (21:06)

međutim problem su filteri. potrošio sam 10 tak komada tijekom ove godine dana kad intezivno radim na barci

Ako radiš na Lošinju mislim da ti mogu pomoći u nabavci istih pošto moji ljudi svakodnevno rade sa njima, te ih na lageru uvjek imam...
Avatar
Tomy
Member
 
Postovi: 203
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (18:06)
Lokacija: Lovran
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jenneau Islander 750 + Volvo TAD 31 135 ks

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la unije » 03. 07. 2008. (21:25)

ne tomy nisam na lošinju svejedno hvala imam još 2 ili 3 komada ali kako sam gotov unutra za van mi trebaju više manje hvala!
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Laminator » 03. 07. 2008. (22:47)

E ovo je bilo dobro!!! Svaka pohvala dečki! 8-)
Čuvao vas sve Lamon, bog zaštitnik svih onih koji rade sa stakloplastikom i laminiraju.(Povremeno se javlja na tv-u materijaliziran u prodavača krema i padela na novoj tv.)
Avatar
Laminator
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:52)
Lokacija: Primorsko goranska

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Strici » 01. 09. 2008. (13:27)

Zaštitne maske koristim i ja, pa i sada kada više ne radim ništa večega. Za vrijeme rata sam kupio neku poljsku vojničku masku, koja je velika sa dva filtera sa strane i jako dobra, ali je ogromna. Udisanjem se ispiru stakla za gledanje pa je pogled uvjek bistar. Mnogo sam je koristio, pa računam da su kemijski filteri odavno odslužili, a naravno novih nema, a nisam ni pokušao tražiti, istina. Želio sam nabaviti gasmasku bivše vojske, jer je po meni ona perfektna, ali sve traženje (i preko E-baya) nije urodilo plodom. Znam samo da je tvornica koja ju je proizvodila, ili ju možda proizvodi i danas: Radoje Takić, ili Dakić, no tražennje po internetu također tada nije dalo rezultata.
Pa sam se odlučio na polumasku, sada več drugu firme "Sundström". Filteri koje imam su švedski, a maska je izgleda njemačke proizvodnje. Prije tri godine kad sam zadnju kupio, koštala je 37 Eura. Ona štiti pluča dobro. A oči morate sami izmisliti. Sječam se da je negdje pisalo da se kemijski filter mora zamjeniti nakon 50 sati, što je dosta dugo vremena, ali mislim da bi tu trebalo uzeti u obzit intenzitet i koja se kemija udisala, pa bi to trebalo mijenjati i češće, bar ja tako radim. Filteri koštaju negdje oko 7 ili 8 Eura, a ja sam moje obadvije kupio u Austriji (Zgonc), no vjerujem da tih polumaski ima u prodavaonicama tipa Bauhaus, Baumax ili možda i u Pevecu, Merkuru i slično.
Ako u Gogle utipkate Sundström, dobit čete stranicu sa svim podacima.
Guma se dosta brzo prlja, pere se lako, a ja sam pogriješio što gumu nisam prao i mazao nečim za zaštitu gume, glicerinom, naprimjer. Trajala bi sigurno duže. Novu ču zasigurno bolje paziti.

[URL=http://imageshack.us]slika[/
slika
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Zaštita na radu - Agresivni lakovi gelcoat i slično

PostPostao/la Strici » 19. 10. 2008. (11:52)

Nakon ovoga što sam pisao, kupio sam preko Aukcije Hr dvije zaštitne maske bivše vojske. Jednu polovnu u odličnom stanju za 50 kn. Jedan zaštitni komplet potpuno novo gdje je i zaštitna maska za 80 kn, i jedan novi filter za maske za 30 kn. Filter od polovne maske sam več otvorio i prilagodio tako da mogu sam umetati filtrirajuče materijale, jer ja uglavnom trebam mehaničko pročiščavanje, a jer sam izbacio aktivni ugljen puno se lakše diše. Inače nedostatak ovih maski je nemogučnost upotrebe sa naočalima. U tu svrhu imam jednu divnu masku njemačke vojske, kojoj nažalost fali filter, a ove filtere nemogu upotrijebiti jer su navoji drukčiji. Ali snači ču se. ;)
Da sam se bar prije znao za Aukcije hr imao bih maske odavno.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.