Samogradnja brodica

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Jablan » 24. 11. 2008. (12:20)

jablan, ja več imam između ostalog i ribarski obrt ali ga ne koristim ,jer kada kupiš brod na obrt moraš svaki dan kad ideš na more vodit evidenciju ulaska izlaska potrošnja ulov masa gluposti, a kad idem na more želim bit opušten i upravo se odmorit od obrta koji vodim na kopnu, i opet kad poslje prodaš brod moraš platit taj PDV !!


Da, razumijem o cemu govoris.
Ako vec imas obrt pokusaj malo razgovarati sa svojim knjigovođom o nacinu na koji se to da napraviti. Ja planiram kupiti brod na obrt i registrirati ga za najam. Onda jednom ili dva puta godisnje prijaviti najam i prihodovati par stotina kuna. Mislim da u ovom slucaju ne moras svaki puta kada ides na more voditi papirologiju. No to jos moram provjeriti.
S druge strane ako kupis brod za 100 a nakon par godina prodas za 50 opet si ustedio pola PDV-a

Opet, uvoz je ok jer se da dosta jeftinije proci. No ostaje pitanje kako kupiti brod a da ga ustvari ne vidis ili probas.

Ja san se na radio na starom brodu i nakon puno dela i puno soldi opet to ni to!
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 24. 11. 2008. (12:26)

Karamba, ovakav gliser najvjerojatnije ima (jednu ili dvije) drvenu gredu unutra uzduž trupa, koja vremenom sagnjije. To triba iskopati, potpuno očistiti i obrusiti plastiku, namazati stirenom i uplastificirati novu gredu. Taj postojeći motor rastaviti i vidjet u kakvu je stanju, ako se isplati napraviti generalnu. Isto vrijedi i za Z- nogu. Ako misliš stavljat vanbrodski, trebat će pojačat krmeno zrcalo. Radit novu kabinu, kao što reče Gašo, ako ideš napraviti model, pa kalup, pa odlit samo jednu kopiju, definitivno se ne isplati.

Plovilo moraš nacionalizirati, ne možeš kao rezident voziti brodicu strane zastave. Pristojbe su: 8% carine, 15.000 kn trošarine (za brodicu sa kabinom) odnosno 6.000 kn bez kabine, plus PDV na sve skupa. Pa ti vidi. Moža bi najbolje bilo, prolistat oglase.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la ab ovo » 24. 11. 2008. (12:36)

Dobro ti je Igor rekao: Pusti to! ;)
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Gaso » 24. 11. 2008. (13:16)

Mislim, da sta Jablan i Primorac u pravu, trebao bi ipak brod najprije pogledati i isprobati, ja nisam znao da nije moguč privremeni uvoz za rezidente, pa kad sve skupa zbrojiš, mislim da je najpametnije uzet nešto polovno u oglasima, što Primorac predlaže, ili polako skupit pare za nešto novo.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 24. 11. 2008. (13:29)

Jablan je napisao/la:
jablan, ja več imam između ostalog i ribarski obrt ali ga ne koristim ,jer kada kupiš brod na obrt moraš svaki dan kad ideš na more vodit evidenciju ulaska izlaska potrošnja ulov masa gluposti, a kad idem na more želim bit opušten i upravo se odmorit od obrta koji vodim na kopnu, i opet kad poslje prodaš brod moraš platit taj PDV !!


Da, razumijem o cemu govoris.
Ako vec imas obrt pokusaj malo razgovarati sa svojim knjigovođom o nacinu na koji se to da napraviti. Ja planiram kupiti brod na obrt i registrirati ga za najam. Onda jednom ili dva puta godisnje prijaviti najam i prihodovati par stotina kuna. Mislim da u ovom slucaju ne moras svaki puta kada ides na more voditi papirologiju. No to jos moram provjeriti.
S druge strane ako kupis brod za 100 a nakon par godina prodas za 50 opet si ustedio pola PDV-a

Opet, uvoz je ok jer se da dosta jeftinije proci. No ostaje pitanje kako kupiti brod a da ga ustvari ne vidis ili probas.

Ja san se na radio na starom brodu i nakon puno dela i puno soldi opet to ni to!

,,,
o tome sam ja prije pol godine razmišljao , uzet pravi brod na kredit na obrt, ljeti ga malo iznamljivat i možda goste vodit u ribolov , ali kad sam počeo malo ozbiljnije plazit po državnim institucijama sam odustao , jer u našoj ljepoj državi na sam spomen otvaranja firme ili obrta ..... :o :o :o ........ uglavnom odustao sam.
,,
primorac, gliser nema greda niti nekih uzdužnih ojačanja, brod košta 3900 , a ja bi tipu ponudio 3000€ , dvoosovinska prikolica s papirima u burzi dođe od 12 000 - 25 000 kn , i za motor s z petom(volvo penta potpuno ispravna) bi valjda dobio 1000€, motor bi odma skinuo iz papira tako da nema trošarine te bi samo platio carinu i pdv , znači sam gliser bez motora i prikolice bi me došao nekih 1000€ +- .
,, problem je što namam love da uzmem novi brod , polovan tih dimenzija dođe min 25 000€ , a ovo što gaso kaže da uvezem brod iz vana je dobra ideja ali treba imat para , jer to nemožeš točno izračunati, ako dođe do nekih komplikacija oko prijeviza,kontenerskog terminala, osiguranja i sl trebaš imati par tisuča eura viška .
,,,
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Gaso » 24. 11. 2008. (14:00)

Honda 150KS ti je najmanje 14 000€ + trošarina 2 000€, 1000 € gliser, znači ako prodaš prikolicu, motor i z nogu, kupiš hondu, več si na 17 000€, još ti fale komande, volan i nešto sitnica, pa brzo dođeš na 20 000€ + ostalo, pa nisi ni počeo sređivati gliser, ni kupio material za sve to. Znči nema šance da središ brod sa motorom ispod 25 000€, polovni je sigurno bolja opcija.
Pogledaj možda koji polovni Quick Silver PilotHouse sa motorom, kreču se 20 000-25 000€.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la lupis » 24. 11. 2008. (15:36)

karamba je napisao/la:hvala svima .
jablan, ja več imam između ostalog i ribarski obrt ali ga ne koristim ,jer kada kupiš brod na obrt moraš svaki dan kad ideš na more vodit evidenciju ulaska izlaska potrošnja ulov masa gluposti, a kad idem na more želim bit opušten i upravo se odmorit od obrta koji vodim na kopnu, i opet kad poslje prodaš brod moraš platit taj PDV !!



A-HA :!:

Zamisli da sam ja profesionalni ribar koji se mora bavit svim tim čime se ti ne želiš bavit,i kako bi se malo opustio nakon toga vodim caffe bar na autobusnoj stanici(naravno ne preko obrta nego kao"Sportski ugostitelj").
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 24. 11. 2008. (15:48)

Ta prikolica treba imati homologaciju, ako je misliš uvozno ocariniti i kasnije registrirati.
Smatram, ako je motor u dobrom stanju, da ga treba "pretresti" izmjeniti sve brtve, semeringe, očistiti kanale rashladnog sustava, lijepo ga opiturati. Taj motor nije neki veliki pijanac, ne vidim razloga zašto ga ne voziti. Z-nogu isto dat meštru da je komplet rastavi/sastavi, promijeni što treba. Neka druga ulaganja, prepravke, sve bi to bilo velik rad i trošak. Dakle reparirati brod, pa voziti. Ako ti ne bude pasao, udaš sve komplet. To bi bilo moje mišljenje.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 24. 11. 2008. (16:37)

lupis je napisao/la:
karamba je napisao/la:hvala svima .
jablan, ja več imam između ostalog i ribarski obrt ali ga ne koristim ,jer kada kupiš brod na obrt moraš svaki dan kad ideš na more vodit evidenciju ulaska izlaska potrošnja ulov masa gluposti, a kad idem na more želim bit opušten i upravo se odmorit od obrta koji vodim na kopnu, i opet kad poslje prodaš brod moraš platit taj PDV !!



A-HA :!:

Zamisli da sam ja profesionalni ribar koji se mora bavit svim tim čime se ti ne želiš bavit,i kako bi se malo opustio nakon toga vodim caffe bar na autobusnoj stanici(naravno ne preko obrta nego kao"Sportski ugostitelj").

ajde nek mi sad netko kaže da nisam pravi ribar ???????
bacio sam udicu i odma ulovio cara luponju !
di si prijatelju stari, falio si mi ;)
---------------------
primorac,
mislim da su motor i peta ipak prestari za reparaciju 1971g??, ali raspitat ču se malo kod mehaničara
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 24. 11. 2008. (17:07)

Motor nije, Z-noga može bit, a nemora, sve ovisi koliko je sati odvrtila. Ako je unutra uvik bilo ulja, (bez mora 8-) ) zna bit u iznenađujuće dobrom stanju. Uostalom noga se može i druga ugraditi, Trst ti nije daleko.... Taj motor ima glavu od gize, znade imati porozne ventile (jedina zamjerka). Ako nema velike ure, može vrtit dugo, dugo. Sudeći (naoko) prema vanjskom stanju glisera, nije baš previše rabljen. Da je brod originalno za VB motor, onda novu Hondurinu (ili Mercury Optimax 115 ks :D ). Ovako kako je, urediti ga...

Možda, napraviti iza one konobe hangarčić /montaža/ - kad si već građevinar, kako Lup veli, pa fino reparirat brodić u originalno stanje do tamo svibnja mjeseca. Dotle će i Rap kupit Arvora, pa bi se mogli sastat članovi foruma uzduž i popriko lijepe naše, u recimo Baškoj (ili Vrbniku 8-) )
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 24. 11. 2008. (17:19)

primorac je napisao/la:Motor nije, Z-noga može bit, a nemora, sve ovisi koliko je sati odvrtila. Ako je unutra uvik bilo ulja, (bez mora 8-) ) zna bit u iznenađujuće dobrom stanju. Uostalom noga se može i druga ugraditi, Trst ti nije daleko.... Taj motor ima glavu od gize, znade imati porozne ventile (jedina zamjerka). Ako nema velike ure, može vrtit dugo, dugo. Sudeći (naoko) prema vanjskom stanju glisera, nije baš previše rabljen. Da je brod originalno za VB motor, onda novu Hondurinu (ili Mercury Optimax 115 ks :D ). Ovako kako je, urediti ga...

Možda, napraviti iza one konobe hangarčić /montaža/ - kad si već građevinar, kako Lup veli, pa fino reparirat brodić u originalno stanje do tamo svibnja mjeseca. Dotle će i Rap kupit Arvora, pa bi se mogli sastat članovi foruma uzduž i popriko lijepe naše, u recimo Baškoj (ili Vrbniku 8-) )

mislim da mi je tip rekao da ima nove ventile kao polugeneralka ali ga nisam slušao jer sam tada mislio bacit motor ča i stavit hondu
a iza konobe nažalost nemože hangar jer sam kuču stavio u prodaju, a u slučaju prodaje novce bi investirao u jednu puno veču staru kuču s ogromnim dvorištem i naravno garožom od 100-njak kvadrata !!!, inače nisam građevinar ali uživam u uređivanju starih kamenih kuča
a što se tiče sastajanja forumaša za to sam uvijek, peke imam a uskoro ču bacit 15-ak vrša(nemoj lupis please) pa če bit i mrkača :D :D
evo slike motora
slika
slika
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 24. 11. 2008. (18:04)

Izgleda da ima i AC pumpu novu, pogledaj taj motor, nema oko njega puno mudrolije, ni elektronike ni proseravanja, jednostavan je maksimalno - zato i je dobar. Rezervne platine, kapu, svićice, impeler, i vozi di hoćeš. Kad se upali i ugrije, izvuci šipku od ulja malo, da vidiš dimi li. (možeš i lagano poklopac dekla ventila, spustiš ga na ležište, smije lagano podrhtavati bez bijelog dima uokolo).
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 24. 11. 2008. (19:54)

ima li negdje na netu slika samogradnje u sljedovima točnije preuređivanje ili nadogradnja ,onako nešto što je tomi priložio samo od plastike ?
,
tomi, dali si na kraju uzeo ono korito ?
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Žabar » 24. 11. 2008. (20:20)

Čuj,meni baš nema neke logike baciti ovaj motor van. A i tih soma ojra ti neće puno pomoči u nabavci novog pogona.

Ja bi ga dero takvog kakav je.
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Gaso » 24. 11. 2008. (20:32)

Ima nešto u starim brojevima Burze Nautike, kdje su radili potpuno obnovo istanke, marinizirali motore, radili generalko motora, pa napravili model za neke manje stakloplastične elemente, ...., ja sam dosta koristnih informacija dobio upravo iz Burze, isplati se uzet stare sve brojeve na CD, prodaju se vrlo jeftino. Obradili su skoro sva područja u nautiki, inače na internetu za plastično brodogradnju nisam baš puno našao.
A šta se pitura tiče imaš dobre upute od svih proizvađača, ja sam koristio ove, pa i radio po njima:
http://www.kalina-ri.hr/slike/src/odrza ... lovila.pdf
http://www.kalina-ri.hr/slike/src/resina2000.pdf
http://www.kalina-ri.hr/slike/src/aquastop_osmoza.pdf

Ako misliš raditi model za plastične ulitke, najbolje se raspitat kod koje obrti, koja se bavi time, a još bolje je da vidiš u živo kako se to radi.
I ja se pridružujem mnjenju svih, da trebaš samo srediti gliser takav, kakav je, ako ga ipak misliš uzet.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.