Flapsovi na Istranci

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Kapo » 10. 02. 2012. (17:36)

vridnjak je napisao/la:samo ti viruj inžinjerima :D


A kome bi triba virovat ? Jel barke projektira mesar ili pekar ? Vidim i sam si vlasnik brodice koju je ipak projektirao "neki inzinjer".... ;)
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la tg-boy » 10. 02. 2012. (21:20)

eto da se pofalim i ja sam ima istranku i dobro se pomučio oko nje - produšivao sam krmu kao spojler platformu i stavljao bočne stabilizatore , skračivao kolumbu za 1/3 ukoso i slično - šta sam dobija - stabilnost bočnu sigurno - milju možda sa t-18 i daljinskim komandama moj ti je savjet --- na venu 590 sam imao i one stabilizatore motora pa ti odluči --- voziti motor u punom gasu - dati će nešto brzine ali češ ga uništit,
sa stabilizatorima na njemu dobiti ćeš nešto malo, daljinskim komandama pomaknuti ćeš težište pravilnije i dobiti ćeš nešto, stavljanje bilo kakvog opterečenja bilo bi poželjno jer istranka i dalmatinka nisu baš brodovi visoke prove (za razliku od gradaca) tako da ti taj prednji teret može smetat ako neko ide na provu dok voziš - ronjenje prove,
mišljenja sam da su najbolji jednostavni inox flapsovi sa podesivim kutom i rupicama na nosačima - međutim ni tu se ne nadaj previše sa 8 ks,
jako dobro je uzeti 20-25ks i imati samo ove flapsove ili mali diskretni spojler do 25cm sa stabilizatorima --- to je već radio i potvrdio teranavis,
a ovu varijantu sa čini mi se 25ks i malim inox flapsovima sam osobno vidija u šibeniku i fantastična je za odnos dobiveno /uloženo rad i materijal
koliko sam razumio financije su :thumbdown: stoga inox flapsovi
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Baško junior » 10. 02. 2012. (21:53)

Za sad iman onu produznu rucku,ali u planu su komande.pa cu vjerovatno sa komandama odma ugradit i te flapsove.A sto se tice konjaze,uzeja san osmicu proslo lito tako da je neplaniran minjat dugo vrimena(valjda nece bit potrebe).i mislin da je to najbolja konjaza sto se tice istranke.A razmislja san i o spojleru,al mi se nekako cini da se ne isplati,a i nebi volija unakaziti brod.i TG BOY,jel mozda znas koje bi dimentije bile najbolje za flapsove(otprilike),i ako imas koju sliku da mi pokazes svoju bivsu istranku.fala
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la tg-boy » 10. 02. 2012. (22:42)

probat ću nači koju sliku - pošalji pp- ne isplati se trud izrade za platformu- mislim da su onako odoka ovi flapsovi koje san vidija bili oko 250x200 - dxv naravno dva komada, ovo ti je dobra osnova a ako ne bude dovoljno lako ih povečaš dodajuči samo donju ploču veču za maximalno po 100mm :wave:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Baško junior » 10. 02. 2012. (22:53)

Ajme puno fala.zivili
:wave:
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la tg-boy » 10. 02. 2012. (22:53)

istran 1.jpg

istran2.jpg

istr3.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Baško junior » 10. 02. 2012. (23:00)

Pa to je lipo,i spojler,a i unutra.Jedino ja nebi prozore zakrpa,mozda bi ih smanjija.A evo ja san pribacija slike svoje istranke,proslo lito uredjene,pa cu ih stavit za koji dan da vidite.Jos samo jedno pitanje uvezi flapsova.Jel ima puno poslakod postavljanja,jeli jednostavno.Znan da triba buzati doli.
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Baško junior » 10. 02. 2012. (23:01)

I vidin da ima dosta drvenarije,bilo je tu posla.lipo lipo
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la mpiva13 » 11. 02. 2012. (06:27)

Evo ti slika mojih flapsova iako mislim da bi ti predhodno opisani spojler bija najbolje rješenje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
mpiva13
Member
 
Postovi: 124
Pridružen/a: 24. 10. 2011. (19:22)
Lokacija: Kastel Stari
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Poludeplasman 5.5m, plastificirana šperploča

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la STOJKO » 11. 02. 2012. (09:59)

Ne sviđa mi se ideja bušenja barke ispod vodene linije. Dali neko ima iskustva da se na krmeno zrcalo plastificiraju neki inox ili drveni nosači da se ono ne buši. Ovakvo rješenje regulacije nagiba flapsova je jako dobro jer se lako može podešavati i isprobavajući naći najbolji položaj.
Avatar
STOJKO
Senior Member
 
Postovi: 526
Pridružen/a: 12. 09. 2010. (23:29)
Lokacija: KRK
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: MERRY FISHER 585 + YAMAHA 100 4T

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la el passo » 11. 02. 2012. (10:10)

STOJKO je napisao/la:Ne sviđa mi se ideja bušenja barke ispod vodene linije. Dali neko ima iskustva da se na krmeno zrcalo plastificiraju neki inox ili drveni nosači da se ono ne buši. Ovakvo rješenje regulacije nagiba flapsova je jako dobro jer se lako može podešavati i isprobavajući naći najbolji položaj.


Ako uplastificiraš neki komad drva ne moraš brinuti da li će brtvilo popustiti i da li će se plastika uništiti. Svakako bolje nego bušenje podvodnog dijela pogotovo ako je plovilo u vodi tokom cijele godine.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Trogiranin » 11. 02. 2012. (11:51)

Ne treba se bojati bušenja broda ispod vodene linije samo sve treba odraditi po zanatu bez fušeraja i štednje na materijalima namjenjenima za te radove i nema straha. Na većim brodovima sa unutrašnjim motorima ima dosta rupa ispod vodene linije: usis mora za motor, usis mora za WC ako je ispiran morem, ispust, statvena cijev osovine, statvena cijev lista kormila, eventualno sonda i sl. ... Naravno da sve to treba kontrolirati i voditi računa o cinkovima zbog galvanskih struja . Isti su obavezni i na flapsovima tako da sami flapsovi ako se sve izvede kako treba i nisu baš tako jeftini ...
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la Baško junior » 11. 02. 2012. (12:28)

Da skup je to sport :think: .A vidit cu jos,i dobro razmislit.jer ima tu razlitih misljenja i sva su na mistu. :Drink40:
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la vridnjak » 11. 02. 2012. (12:51)

Kapo je napisao/la:
vridnjak je napisao/la:samo ti viruj inžinjerima :D


A kome bi triba virovat ? Jel barke projektira mesar ili pekar ? Vidim i sam si vlasnik brodice koju je ipak projektirao "neki inzinjer".... ;)

je, inžinjeri su projektirali ali velika većina tih inžinjera nije u životu zamišala nit kil smole. A svi znamo da se istranka može od broda koji ide max. 5-6 kts relativno jeftino prepravit u brod koji ide 10-ak kts putne brzine i pri tom ne gutat velike količine goriva. Za skromne ljude ,koji znaju nekog vraga sa svojih deset prstiju napravit,dovoljno.
Da je o tom pričat sa projektantima brodova oni bi se držali visoko sa spikama o deplasmancima, poludepl. formulama, izračunima, isplativosti, ekonomičnosti itd.....
Ja ću svoju istranku isto na proliće malo frizirat pa će bit malo sličica. Nema šanse da me radovi dođu preko 1500-1800kn.( radit ću sam).Sa tom računicom da dobijem 3kts.putne i malo na stabilitetu, ja zadovoljan.
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: Flapsovi na Istranci

PostPostao/la porer » 11. 02. 2012. (13:42)

Klasična priča iz Uljanika, 'jebeš inžinjera ne zna zavariti dva komada...'.
Vridnjak, Istranka je projektirana u vrijeme kad je Tomos 4 bio vrhunski domet a Tomos 18 ekskluziva za bogate. Na šta bi ličila da je u to vrijeme projektirana bilo kako drugačije nego kao deplasmanac?
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8692
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.