Samogradnja brodica

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 07. 10. 2008. (10:28)

Tomi, ako već želiš raditi/graditi, najbolje je kupi kit formu nekog broda, pa radi sam sve do porinuća. Vjeruj, ima posla ko u priči. Trebat će ti prostor, vrijeme i novac. U Šibeniku je neka žena prodavala kalup za korito od Galeba 6,45m za nekih 500€ pa probaj to nać ako već želiš sve napravit sam. Tehnika stitch & glue nije se pokazala naročito uspješnom, nakon par godina pokazuju ase golemi problemi. Ovdje mislim na šperploču... Za manje kaiće, cca okolo 4 metra, još i nekako, a veće treba raditi u tehnici laminiranja, ili letvicama. Mišljenja sam da je ipak najbolje kupiti brod u kitu pa onda po svom guštu i mogućnostima ga završavati. Najjeftinije je kupiti Damora 580 /Gradac/ a za pogon 10 ks vanbrodskog, barka se dade lijepo srediti.
Znam da će sad uslijediti napadi, može ovo, ono, ali eto iznosim svoje mišljenje.
Zadnja izmjena: primorac; 07. 10. 2008. (11:07); ukupno mijenjano 1 put/a.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Makina » 07. 10. 2008. (10:43)

tomi je napisao/la:u super, a ja san tvrdoglav,svi mi govore da se ne isplati da sam radim brod,a ja opet ne slušan.zapea san ka tovar.
oću brod po svon guštu,osredni ,jedno 6-6,5 m,mala kabinica za spemiti stvari,a po potrebi i odmoriti se u njoj, natkabina nije toliko bitna jer dosta nagrđuje tako mali brod (ljepše mi je hard top),mali unutarnji motor max. 30 ks,ajte dizajneri javite se :idea:


Evo ti ideja!
Eastport_30.jpg

Eastport_30_Fwd.jpg
Avatar
Makina
New Entry
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 01. 08. 2008. (21:11)
Lokacija: Rijeka, Krk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić 21

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 07. 10. 2008. (12:20)

primorac je napisao/la:Tomi, ako već želiš raditi/graditi, najbolje je kupi kit formu nekog broda, pa radi sam sve do porinuća. Vjeruj, ima posla ko u priči. Trebat će ti prostor, vrijeme i novac. U Šibeniku je neka žena prodavala kalup za korito od Galeba 6,45m za nekih 500€ pa probaj to nać ako već želiš sve napravit sam. Tehnika stitch & glue nije se pokazala naročito uspješnom, nakon par godina pokazuju ase golemi problemi. Ovdje mislim na šperploču... Za manje kaiće, cca okolo 4 metra, još i nekako, a veće treba raditi u tehnici laminiranja, ili letvicama. Mišljenja sam da je ipak najbolje kupiti brod u kitu pa onda po svom guštu i mogućnostima ga završavati. Najjeftinije je kupiti Damora 580 /Gradac/ a za pogon 10 ks vanbrodskog, barka se dade lijepo srediti.
Znam da će sad uslijediti napadi, može ovo, ono, ali eto iznosim svoje mišljenje.


Od 6 metara ja bi odabra M600 i unutra neki mali motorić da ne viri il' skroz malo viri iz nad palube (neki mali Yanmar, recimo).
Spojler obavezno, uređenje u svom guštu... da se lipo sredit, brodić za dvoje, može se s njim i za par dana na put...

A stitch&glue nema problema, ne znam di si to čuo. U biti, čvrstoću laminata na lomove prilikom savijanja određuju krajnji vanjskli slojevi, pa je zato u uporabi sendvič materijal, kojim se uz uštede u masi dobije još i povećanje čvrstoće.
Ako se šperploča u s&g načinu koristi isključivo s epoxy smolom 8koja je, za razliku od poliesterske vodonepropusna i neosjetljiva na vodu), rezultat ne izostaje.
Najvjerojatnije si negdi vidio primjer di su koristili poliester, pa je špera propala.
Ljudi svašta rade zbog uštede, pa na kraju popuše :-)

Ja planiram napravit ovaj mali fast skiff, čisto iz gušta, al' rekoh sve me više vuče na onaj aluminijski Quicksilver 4,10 (možda čak i manji,mislim 3,55).
nema održavanja, lagan ko pero, dobro ide s malim motorom, udariš-ispraviš-zaštitiš... Puno prednosti, skoro da i nema nedostataka...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 07. 10. 2008. (13:51)

Imali su ljudi p oAmerikama problema sa s& g, epoxy nije porozan, ali puca u svakodnevnoj uporabi, na pukotine uđe voda i etote đavle.... Bilo je tužbi od ljudi kojima je po narudžbi rađen brod u USA, jer tamo kad prodaš nekom nešto pod "vječno i nepoderivo", ako se pokaže suprotno oderu te na sudu ko jarca. Ima po netu i njihovim forumima dosta primjera razočarenja u s & g.

BTW, sličnu barčicu 4,10 tom quicksilveru imaš nacrt Waltera Turnšeka, isto 4,10 m - za samogradnju šperom ili letvicama. (Za te novce koliko košta taj Quicksilver kupiš barku 4,70 recimo Damorovu ili Marušićevu). Poliesteru je veći problem UV zrake nego propusnost.

slika
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 07. 10. 2008. (13:59)

A zašto misliš da je plastika bolja od aluminija? Mislim da mi samo ne znamo dovoljno o tom materijalu, a sve "novo2 teško ulazi...

Pogledaj Australce i svit oko njih... Koji brodovi...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 07. 10. 2008. (14:37)

Ama plastika je jednostavnija za samogradnju, održavanje i jeftinija je. Aluminij je lagan, otporan i tralalala, po australijama ga baš i ne koriste po moru nego na unutrašnjim vodama... Kad opet budeš išao na Hvar, otiđi u Drveniku vidi na suvome brod od aluminija, pok. Pećara, koji kad se bija vratija iz Australije napravija alu brod.
Meni osobno svi ti mali alu čamci nisu prirasli srcu, kao što mi je npr drag Damor 299 /čitaj "vidović"/. Barčica deluxe za okokuće dizat vrše, mrižice,lignjat sada, kad ti ne triba izvučeš je na žalo i prevrneš.
Ma nemam ništa protiv aluminija, ali nemam ni za :D
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Homer » 07. 10. 2008. (16:53)

Evo jedno laičko pitanje: Kako se ponaša aluminij kad je cijeli dan izložen suncu? Da li se zagrijava? Jer ako se zagrijava i sjedneš na njega, jedna reš pečena kajganica ti ne gine! :mrgreen:
Avatar
Homer
Senior Member
 
Postovi: 538
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (21:24)
Lokacija: Lovran - Kvarner
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kvarnerplastika Vega i Honda 10 ks

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Makina » 07. 10. 2008. (17:59)

A kao da je gola plastika pod g... ugodnija kad se zapali na suncu?! Bez komada daske ili šugamana usred ljeta imas tvrdo kuhana jaja.

Ja se slažem sa onom da mi premalo znamo o Al brodima i ja nesumnjam u njihovu kvalitetu i nadmoč nad plastikom.
Avatar
Makina
New Entry
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 01. 08. 2008. (21:11)
Lokacija: Rijeka, Krk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić 21

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la unije » 07. 10. 2008. (21:33)

od aluminija ti zgoru jajca već nakon 10 minuta na suncu, ali čim kreneš po moru ohladi se. zimi je opet druga stvar, bez pajola....
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 12. 10. 2008. (20:26)

evo krenulo je

a sada treba razmislit za gornji dio
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 12. 10. 2008. (20:50)

Pa di si ovo naša Thommy, ovo su hangari neke "teške industrije" nije ovo s & g tehnologija, čistokrvna plastičurina i osimtoga poludeplasman, gliser čak,sačuvajbože...
Ili se varam, ovo je tvoja samogradnja???
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 12. 10. 2008. (20:58)

nije to moja samogradnja, nego je napravljen prototip korita. a i interesantno izgleda.postoji mogućnost da kupim samo korito,naravno kad se testira na moru, a ostalo bih sam napravio
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 12. 10. 2008. (21:09)

To su dva različita broda?

Ovaj gornji ima ukopano krmeno zrcalo, znači li to da je predviđen samo vanbrodski? Kolko je dugo korito?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 12. 10. 2008. (21:13)

to ti je isti brod,samo slikan izdva pogleda.predviđen je za vanbrodski motor.dužina ti je točno 6,oo metara,širina 2,50
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la primorac » 12. 10. 2008. (21:26)

tomi je napisao/la:to ti je isti brod,samo slikan izdva pogleda.predviđen je za vanbrodski motor.dužina ti je točno 6,oo metara,širina 2,50


Šta bi to pogonilo?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.