Sidreni konop ili lanac??

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la Thomy » 17. 05. 2011. (11:39)

Ponekad ga ispereš slatkom vodom i to je to...
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2474
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la bofa » 17. 05. 2011. (11:53)

Zahvaljujem se opet somu sto me uputio na Meditu jer im je cijena stvarno prihvatljiva.
Valko ti samo nastavi sa pocincanim, ja cu ipak uzet inox lanac i ja miran, naravno da mi je cijena bitna ali samo u slucaju inox lanca, znaci pocincani me uopce ne interesira. Ako bi uzimao pocincani i deblji onda bi morao uzet i novi vinc, ekonomska racunica ????
Pozdrav
Avatar
bofa
Member
 
Postovi: 197
Pridružen/a: 24. 06. 2009. (12:20)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Sibenik 800 VM MR706LS

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la valko » 17. 05. 2011. (12:12)

Budući su se u prethodnim postovima spominjali lanci za ribarska sidra nekako sam povezao da je i tebi u tu svrhu i da je bolje uzeti deblji odnosno, bolje rečeno, duži koji bi puno bolje odrađivao posao. Naravno, ako se radi o glavnom sidru i već imaš vinč da nećeš mijenjati debljinu lanca. Inače, što se tiče pocinčanog u odnosu na inox ja sam na prvom brodu sam kupovao lanac, a na drugom mi je došao s pocinčanim. Razmišljao sam baš kao i ti ali sam koristeći ovaj sad lanac uvidio da ima puno boljeg načina za potrošiti novac na brodu. Naravno, volja je tvoja. Sigurno će ti valjati i inox lanac :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la mikula moli » 17. 05. 2011. (12:19)

ja sam gleda za inox kalibrirani 6mm, najbolju cijenu ima Profil inox, 20% jeftiniji nego Medita, a jos 10% na kes priko 1500kn......
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la Thomy » 17. 05. 2011. (12:25)

Reci koja je cijena a ne neki postotci od ovoga il onoga... ;)
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2474
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la mikula moli » 17. 05. 2011. (12:43)

Thomy je napisao/la:Reci koja je cijena a ne neki postotci od ovoga il onoga... ;)


pa covik je trazija lanac 8mm a ja 6mm, pa njemu nije bitna cijena 6tice, ja sam mu samo da okvirnu razliku u cijeni kod jednih i drugih....
ko zna malo matematiku zna kolko je 20posto, a evo da ti pojednostavnim......podjelis sa 5 e pa to ti je 20% ili jedna petina...... ;) ;) :thumbup:
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la Thomy » 17. 05. 2011. (12:52)

I mene zanima šestica zato te pitam... :D
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2474
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la bofa » 17. 05. 2011. (15:02)

Evo upravo sam provjerio cijenu u inox profila i sa svim mogucim popustima cijena je skuplja za 1100 kn od Medite (inox kalibrirani lanac 8 mm, 50 metara), mikula svejedno hvala
Avatar
bofa
Member
 
Postovi: 197
Pridružen/a: 24. 06. 2009. (12:20)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Sibenik 800 VM MR706LS

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la bofa » 17. 05. 2011. (15:10)

valko je napisao/la:Budući su se u prethodnim postovima spominjali lanci za ribarska sidra nekako sam povezao da je i tebi u tu svrhu i da je bolje uzeti deblji odnosno, bolje rečeno, duži koji bi puno bolje odrađivao posao. Naravno, ako se radi o glavnom sidru i već imaš vinč da nećeš mijenjati debljinu lanca. Inače, što se tiče pocinčanog u odnosu na inox ja sam na prvom brodu sam kupovao lanac, a na drugom mi je došao s pocinčanim. Razmišljao sam baš kao i ti ali sam koristeći ovaj sad lanac uvidio da ima puno boljeg načina za potrošiti novac na brodu. Naravno, volja je tvoja. Sigurno će ti valjati i inox lanac :thumbup:


Slazem se sa svime, nekako je to sve od covjeka do covjeka, ja ti volim kad nesto kupim da zaboravim na to, ne da mi se svako par godina mijenjat lanac, pa peri slatkom vodom, pa izbila ruzina, a nekako je inox lanac ljepse i vidit na brodu, ali sigurno da ce i pocincani odradit posao
Avatar
bofa
Member
 
Postovi: 197
Pridružen/a: 24. 06. 2009. (12:20)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Sibenik 800 VM MR706LS

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la som » 17. 05. 2011. (15:40)

Vidi se da ne znate glavnu razliku između inox i pocinčanog lanca.Samo bajate o cijeni i ispiranju slatkom vodom.Glavna (naravno osim cijene) razlika je da kada se el. vinčem diže 20 ili više metara lanca pocinčani lanac se bez obzira na oblik gavuna ( osim ako nije jaaaako dubok) slaže u nešto što se može recimo nazvati brdo ili gomila s tendencijom rasta u visinu i tu se dosta često događa da se zagropa i triba otvarati poklopac i rukom malo smanjiti visinu tj. protresti malo da vinč može nastaviti slagati lanac u gavun.To je mana cinčanog lanca koja morate se složiti da kad je frka može imati svakakve posljedice ako treba brzo dignuti sidro i ići ča.Trajnost manje više.E sad kod inox lanca toga nema on se slaže kao da "sipate vodu u gavun". Znači nema da se slaže u visinu nego se "razljeva" u širinu.Inox lanac vrijedi svaku kunu, nije to " znam ja drugi način za potrošit lovu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3008
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la bofa » 17. 05. 2011. (16:52)

Som, znam za to o cemu ti pises, a recimo ja nikad nisam imao tih problema sa pocincanim lancem, doduse lancanik je dosta dubok
Avatar
bofa
Member
 
Postovi: 197
Pridružen/a: 24. 06. 2009. (12:20)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Sibenik 800 VM MR706LS

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la amiklic1 » 17. 05. 2011. (19:56)

Kritična je dubina lančanika. Ako je preplitak, nikakav lanac se neće dobro slagati.
Kod mene je nekako između. Ako pustim cca 30m lanca ide u komadu, ako treba više moram srušiti rukom.

Imam rješenje, ali nemam vremena. treba lannac usmjerit na dublji dio, da ne pada odmah na kosinu prove, i sve bi bilo super.
Mislim staviti nekakvu inox ploču cca 5mm debljine da po njoj lanac klizi put krme, zaobljenu na kraju (ili zavariti komad cijevi na rub te ploče da lanac preko nje prolazi i ne zapinje), al' to je tek u razmatranju, jer se nisam još uvjerio da mi je to potrebno.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la sinitram » 17. 05. 2011. (23:43)

Lanac se ne zagropa dok se slaze nego nakon toga u voznji, pogotovo ako stalno valja.. najcesce se to dogodi kad se lanac slozen kao piramida i onda se srusi na stranu.
Amiklic, to sa nekakvom vodilicom nije lose rješenje, smanjit ce ti gropanje ali nece totalno sprijeciti.
Najbolji ljek je cesto koristenje sidra i s vremenom na vrijeme ispustiti cili lanac na dno i prisloziti ga.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la borro » 18. 05. 2011. (04:51)

Postoje i one "gljive" koje se stave u gavun, pa lanac pada na nju i kružno se slaže kako pada tj. curi unutra.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Sidreni konop ili lanac??

PostPostao/la valko » 18. 05. 2011. (07:54)

som je napisao/la:Vidi se da ne znate glavnu razliku između inox i pocinčanog lanca.Samo bajate o cijeni i ispiranju slatkom vodom.Glavna (naravno osim cijene) razlika je da kada se el. vinčem diže 20 ili više metara lanca pocinčani lanac se bez obzira na oblik gavuna ( osim ako nije jaaaako dubok) slaže u nešto što se može recimo nazvati brdo ili gomila s tendencijom rasta u visinu i tu se dosta često događa da se zagropa i triba otvarati poklopac i rukom malo smanjiti visinu tj. protresti malo da vinč može nastaviti slagati lanac u gavun.To je mana cinčanog lanca koja morate se složiti da kad je frka može imati svakakve posljedice ako treba brzo dignuti sidro i ići ča.Trajnost manje više.E sad kod inox lanca toga nema on se slaže kao da "sipate vodu u gavun". Znači nema da se slaže u visinu nego se "razljeva" u širinu.Inox lanac vrijedi svaku kunu, nije to " znam ja drugi način za potrošit lovu.


Moram priznat da si me malo "prosvijetlio". Zadnji put kad sam uzimao inox lanac bilo je to za ribarsko sidro (dužina broda) i nisam ga kupio vinčem tako da mi ovaj aspekt slaganja nije došao do izražaja. S novim brodom dobio sam pocinčani lanac i el. vinč i stvarno jest činjenica da se slaže u stožac i da mi svaki put žena mora otić na provu i rukom ga bacat. Što se tiče zagropavanja, to mi se još, Bogu hvala, nije dogodilo... Priznam, da bi bilo zgodno da se lipo slaže u gavun. Inače, stvarno, što se tiče trajnosti ovaj pocinčani traje dosta dugo (kod mene već 7 godina). Inače, do sada mi to slaganje pocinčanog lanca nije predstavljalo problem jer se, kad idem sam, većinom ne sidrim s glavnim sidrom, a kad je netko sa mnom onda malo razgrne gomilu i bude sve u redu.
Možda, kad budem mijenjao lanac kupim i inox :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.