Samogradnja brodica

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 12. 08. 2009. (22:10)

Strici je napisao/la:A danas ima toliko polovnih brodova koji se praktično poklanjaju. Čemu se onda uputiti na višegodišnji rad, toliko manje na moru biti. A stakloplastika, sve da je i najgora se lako popravi. Polovnih ima puno i u odličnom stanju, pa nevidim razloga samograditi, a na kraju platiti i više nego novi, kad se to riješi dobrim odabirom polovnjaka. Ne bojte se godina starosti stakloplastike. Moj je 37 godina, a bolji mu je trup nego nekim novima. :wave:


Pa za mali camac ti bas netrebaju godine rada, za veci..hmm za napravit kit verziju kako tako, a za uređivanje isto kao da si ju kupio vec gotovu kit verziju.
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 13. 08. 2009. (11:58)

gavijal , ako te gospoda gore več nisu odgovorila onda dodajem i svoj prilog : zovi kapetaniju i pitaj kako stoji zakon po pitanju samogradnje pa češ tek onda shvatit prave probleme !
mislim da je strci dobro kazao , nađi si kvalitetan polovan trup s papirima pa nadgrađe sam uradi po svojoj želji , barem sam ja o tome razmišljao ! ;)
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 13. 08. 2009. (12:05)

karamba je napisao/la:gavijal , ako te gospoda gore več nisu odgovorila onda dodajem i svoj prilog : zovi kapetaniju i pitaj kako stoji zakon po pitanju samogradnje pa češ tek onda shvatit prave probleme !
mislim da je strci dobro kazao , nađi si kvalitetan polovan trup s papirima pa nadgrađe sam uradi po svojoj želji , barem sam ja o tome razmišljao ! ;)

To mi je isto bila opcija, vidjet cu . ja o ovome istrazujem više od godinu dana. Radio bih brod više iz gušta nego i isplativosti.
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la karamba » 13. 08. 2009. (12:39)

to sam i ja davno razmišljao , ali onda je netko negdje iznio iskustva s papirologijom i onda sam definitivno odustao , a mislim da je postupak kretao ovakvim tokom , prije same samogradnje moraš napravit nekakav nacrt koji mora biti ovjeren i podržan od nekakvog instituta , pa onda sljede razni testovi i sl , zatim u raznim fazama gradnje moraš zvati nadležne da isti postupak i dokumentiraju , i uz sve to ide još milion nepodrebnih stvari te na koncu cvega gotov proizvod mora u registar brodova na krajnji test koji ako ne prođe nema papira iliti sav posao uzaludan , trebalo bi pitati neku osobu koja je to sve prošla jer iskustva koja sam ja čitao i nalazio su bila poražavajuča ....
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 13. 08. 2009. (13:11)

karamba je napisao/la:to sam i ja davno razmišljao , ali onda je netko negdje iznio iskustva s papirologijom i onda sam definitivno odustao , a mislim da je postupak kretao ovakvim tokom , prije same samogradnje moraš napravit nekakav nacrt koji mora biti ovjeren i podržan od nekakvog instituta , pa onda sljede razni testovi i sl , zatim u raznim fazama gradnje moraš zvati nadležne da isti postupak i dokumentiraju , i uz sve to ide još milion nepodrebnih stvari te na koncu cvega gotov proizvod mora u registar brodova na krajnji test koji ako ne prođe nema papira iliti sav posao uzaludan , trebalo bi pitati neku osobu koja je to sve prošla jer iskustva koja sam ja čitao i nalazio su bila poražavajuča ....

Pa nisam mislio crtat sam nacrte, nacrti koje ja uzimam u obzir koji vec imaju neke certifikate. Bas bum nazval i pitao kako to ide.
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la BWRGS75 » 02. 09. 2009. (11:41)

Dali ima netko ovdje tko je prošao sve korake sa samogradnjom brodice, ne kupnja kit verzije pa dalje nego baš od nacrta do registriranog broda????

Što se tiće S & G tehnike sa epoksy smolama podjeljeno je sve na pola koliko je jedni hvale toliko je drugi kude.

Iz kojeg razloga bi drvo koje je obućeno prvo u epoksy smolu pa onda premazano još PU lakom upilo vodu i istrulilo (pod pretpostavkom da je bilo suho kada je premazivano epoxyjem.

Hvala na odgovoru.

LP
... life is like box of chocolate ...
Avatar
BWRGS75
Member
 
Postovi: 109
Pridružen/a: 12. 03. 2009. (09:28)
Lokacija: Karlovac-Starigrad-Paklenica

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 02. 09. 2009. (12:02)

nebi trebalo istruliti jer epoxy nije porozan za razliku od poliestera. Ima hrpa brodova koji su radjeni sa šperama kao osnovom ili drvetom pa traju vec preko 20 godina. Problem moze doci kod oštečenja, kad voda udje unuta a nema gdje izaci. Ima par ljudi koji su vec napravili ako se sjecam, detalje mozes dobit ako mi posalješ P.M.
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la josme » 02. 09. 2009. (12:39)

Drvo tj šper kod postavljanja u kombinaciji s plastikom treba dobro impregnirati da se zaštiti od vlage(najčešće se plastificira).Ljudi rade greške nakon montaže tj.buše rupe ili nešto dodatno montiraju a rezove i rupe nisu ponovo zaštitili,tu dolazi s vremenom do propadanja drva(špera).
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la BWRGS75 » 03. 09. 2009. (07:19)

Kako se provodi sanacijama ukoliko dodje do probijanja vode do šperploće?

Dali se ikako može osušiti šperploča ako se brod izvadi na suho i onda se jednostavno ponovi postupak smoliranja.

Koliko duboko smola prodire u drvo? (razmišljam ako je to cca 2-3 mm onda šperploča od cca 6 mm nema šanse da istrune)

Hvala.
... life is like box of chocolate ...
Avatar
BWRGS75
Member
 
Postovi: 109
Pridružen/a: 12. 03. 2009. (09:28)
Lokacija: Karlovac-Starigrad-Paklenica

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la josme » 03. 09. 2009. (08:51)

Ako je kvalitetno napravljeno,teško da će voda ući,ali ako već uđe sve ovisi o količoni vode(obično uđu jako male količine)otvori se plastika(izbrusi)na mjestu oštećenja,ostavi se da voda ishlapi i da se šper osuši i ponovo plastika.
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 03. 09. 2009. (09:17)

Ma špera plus epoxy moze biti vjecan ako se povremeno odrzava, ili barem tako tvrde. neznam jel sam napisao prije ali na boatbuilding forumu kazu da osim kaj mora biti marine grade špera(navodno okuma najbolja) pozeljno je od prodavaca uzeti uzorak te ga kuhati pola sata u kipucoj vodi, ak je nakon toga i dalje kompaktna onda bi trebala biti ok
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la josip » 03. 09. 2009. (09:45)

Marine špera traje dugo vremena i bez ikakvih zaštita tako da eventualno oštećenje epoxsy smole ne može nanijeti velike štete po pitanju truljenja i delaminatizacije pogotovo ako pravovremeno uočimo i saniramo oštećenje. Ako smo zakasnili sa sanacijom oštečenja onda nastaju problemi, te bi se trebao epoxy izbrusiti gdje god sumnjamo da je špera povukla vodu radi isušivanja iste, a zatim istu ponovno zaštititi i problema nema ( dobro je koristiti vlagomjer za drvo ).
Zadnja izmjena: josip; 03. 09. 2009. (09:48); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 03. 09. 2009. (09:48)

To je istina, ljudi u nasim krajevima su skepticni prema sve kaj nije poliester :D
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la BWRGS75 » 04. 09. 2009. (11:03)

Ajde neka neko baci slike samogradnje ako ima u koracima.

Hvala
... life is like box of chocolate ...
Avatar
BWRGS75
Member
 
Postovi: 109
Pridružen/a: 12. 03. 2009. (09:28)
Lokacija: Karlovac-Starigrad-Paklenica

Re: Samogradnja brodica

PostPostao/la gavijal » 04. 09. 2009. (11:44)

A koje tehnike?
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.