ubrzano trošenje cink protektora

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la marin » 13. 10. 2011. (19:15)

da nije to što ti imaš magnezij protektor koji se koristi na slatkoj vodi, a ako ga staviš u slanu puno se brže troši od cinka
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 13. 10. 2011. (20:59)

E sad,vidit ispod barke u radiusu od 14 metara a mutno da se ne vidi 20 cm je mnogo teško.Možda sam ja kriv jer od bloka mi ide 4 metra lanca pa 2 metra špage ali na tom spoju je željezni uteg od 10 kg cca! Možda mi on jede cink? Vidit čemo!
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la peškafondo » 14. 10. 2011. (09:35)

A kako se troše ostali cinkovi?
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la Gaso » 14. 10. 2011. (12:38)

peškafondo je napisao/la:A kako se troše ostali cinkovi?

Zavisi od situacije i samog materiala od kojeg je rađen cink, ako imaš neki pravi material i ne pretapaš stare cinkove, jer cink kad se topi dobiva ostalih nečistoča u material i onda nije više toliko aktivan. Nitko ne može napravit kod kuče pravi material, jer treba pogodit na dvije decimale koliko nečistoča ima cink, tako da trebaš imat gotovo laboratorijske uvjete. Vidjeo sam kako radi kod nas jedna firma cinkove i kako se to radi, pa ti kažem da nije to isto ko topit olovo. Pokazali su mi u tvornici i neke Hrvatske cinkove, koji su imali školjke unutra, što znači da su topili stare cinkove, tako da trebaš bit oprezan kod toga, jer ima svega i svašta u trgovinama, pa nekih kineza itd....

Od prilike, ako ti nestane cink u godinu dana može i koji mjesec prije, onda imaš pogođen cink i uvijek kupuj iste ili si napravi zalihu za 10g.
Nekako ga treba barem pola pojest u godinu dana, ona matica na propeli, nju može pojest i prije i to je normalno. Štoviše ima mlaza oko cinkova, to više jede cink, jer se tako uveča aktivnost, kad brod stoji na vezu, onda su puno manje aktvini cinkovi nego kad brod plovi. I bitno je da cink sa svih strana jednakomjerno jede, ne da odlete komadi cinka 1x1cn, takav cink nije dovoljno homogen, pa nema na svim mjestima jednak sastav. A najbitnije je ne slušat one pametne po portima, koji kažu da imaju puno bolje cinkove, da jih treba menjat na tri godine umjesto na jednu :lol:

Ja kupujem ovdje u Sloveniji cinkove, jedino za propelu na jednom brodu imam od SCAM, ali i ovi od SCAM imaju pravi sastav i rade kako treba, tako da za SCAM mogu ti kazati da ima pravi material za cink protektore.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la kalafat » 14. 10. 2011. (12:55)

ako imas cink kupljen u scama, nije ti scamova proizvodnja, nego je talijanski
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 14. 10. 2011. (21:27)

Cink na kormilu ne pokazuje trošenje za sada,na nosaču kormila malo da ,nahrapavija se ali ništa strašno a na motoru nisan razvidiva,neznam dali smin dok je motor pod garancijom!?
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la som » 14. 10. 2011. (23:41)

Evo da ne mudrujete dalje:
http://www.dang.hr/korozija_53.pdf
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3008
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la ceko » 15. 10. 2011. (14:40)

bobipu je napisao/la:...usis vode nisam a i neznam kako ga povezat,samo je matica i iznad kuglični ventil.Za šta uhvatit?..

Za vidu od ručice ventila.. ;)
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la ceko » 19. 10. 2011. (11:28)

;)Isplati se išta reći? Al bar im cink traje duže..
slika
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la ceko » 19. 10. 2011. (11:42)

som je napisao/la:Taj šta si ti riza tračnom pilom nije baš pametno staviti na brod. Ako nisi zna ljevanje cink protektora je sve samo ne jednostavna rađa.

som je napisao/la:Cinkovi koji služe kao žrtvene anode su preko 99 posto cink uz dodatak bakra,kadmija, olova, nikla i željeza koje je najvažnije jer ga nesmije biti više od 0.002 %. Ako ga režeš pilom ili čistiš recimo nožem ili čeličnom četkom povečavaš količinu željeza ma koliko ti to smješno izgledalo i smanjuješ mu djelotvornost. Duže traje ali lošije radi.

Ovo san tek sad pročita! :crazy: Ovo je super, znači, prođeš cink nožem i tom radnjom si onda upropastio cink jer je željezo prešlo u njega i povećalo mu koncentraciju željeza?? Ajde molim te (ne vjeruj svemu šta piše u NBN :wave: )..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la emils » 19. 10. 2011. (12:42)

Ceko,
Ovu smo temu već obradili negdje drugo na forumu. Uglavnom ovdje kod mene u remontu su radili testove sa novim cinkovima i to tako da su ih montirali na čelične ploče dimenzije 1000x1000 mm jedne nisu dirali a druge su "očistili" čeličnom četkom. Ovi drugi su nakon tri mjeseca iz mora izašli kao novi dok su se prvi dosta potrošili. Ne znam sve detalje ispitivanja pa ću pokušati uhvatiti ekipu koja je testiranje obavila ali u principu znam da je bilo i objavljeno na stranicama jednog od naših instituta ali ne mogu pronači link.
Avatar
emils
Moderator
 
Postovi: 3542
Pridružen/a: 15. 09. 2008. (12:32)
Lokacija: Pariz, Francuska
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bez plovila

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la kalafat » 19. 10. 2011. (18:53)

ceko je napisao/la:;)Isplati se išta reći? Al bar im cink traje duže..
slika


a tribalo je te brazde po cinku malo stukat prije pituravanja :lol: :lol:
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la som » 19. 10. 2011. (19:46)

Valjao bi i propelu prekitat.
l
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3008
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la ceko » 19. 10. 2011. (22:09)

emils je napisao/la:Ceko,
Ovu smo temu već obradili negdje drugo na forumu. Uglavnom ovdje kod mene u remontu su radili testove sa novim cinkovima i to tako da su ih montirali na čelične ploče dimenzije 1000x1000 mm jedne nisu dirali a druge su "očistili" čeličnom četkom. Ovi drugi su nakon tri mjeseca iz mora izašli kao novi dok su se prvi dosta potrošili. Ne znam sve detalje ispitivanja pa ću pokušati uhvatiti ekipu koja je testiranje obavila ali u principu znam da je bilo i objavljeno na stranicama jednog od naših instituta ali ne mogu pronači link.

Ma OK, sigurno postoji objašnjenje, ali količina željeza u cinku se ne može baš povećati kad ga prođeš nožem (prije mi se čini da se cink prenese na željezo - trebalo je testirat četke kojima su čistili cinkove u tom testu :think: ).. A vidi ovo, meni se na brodu uvik više troši cink na osovini (bez obzira na "čišćenje") nego onaj vezan na statvenu, mijenjao sam cinkove, povezivao na različite načine i uvik isto - ovaj na osovini se troši, a ovaj drugi ne i gotovo :problem: ..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.