OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la lupis » 14. 04. 2011. (13:36)

da je Titin Galeb u slovenskim rukama,vjerojatno bi odavno bio u Kranjskoj Gori u kakvom muzeju i donosio lovu od ulaznica....,a mi eto neznamo što bi s njim,zasad je samo trošak svih nas....,ma.....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la sinitram » 14. 04. 2011. (14:15)

Mali Dabar je napisao/la:Ja sam ucinio dosta imam brod od 60 i koju godinu,pola plače mi odnese država isto tako i kvarat od svega što posli kupim,još par sitnih poreza..........što bi još trebalo............???


M.Dabre kakve veze to sad ima sa ovom temom, pa necemo sada kome je gore. Ja razumin sta oces rec ali nerazumin smisao ove teme, vidi ovaj brod sta smo imali, vidi kako to rade vanka itd..
Jesi bija u ribarskom muzeju u Komizi, jeli mislis da je vlada to napravila? A jeli mislis da je obnova Falkuse potekla od vlade, nije nego od par entuzijasta i saka sponzora! I onda se hvalu kako smo mi face kad prezentiramo flakusu vanka!
Sve pocinje od malih ljudi! I ljubavi prema brodima i moru!

BTW, ti i jos 10 000 ljudi na Jadranu sa drvenim barkama ste zadnja crta obrane :D
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kalafat » 14. 04. 2011. (17:09)

kumpanjo je napisao/la:Evo još jednog našeg starog ,spašenog broda. Bivši Jadrolinijin Vladimir Nazor.
SEEAGULL II-ex VLADIMIR NAZOR.jpg



nemože se ovo uspoređivat sa očuvanjem baštine, jer ovaj brod je tip kupija , iskesa lovu za remont koji je traja godinama i taj brod danas zarađuje oho ho love. u redu je ako neko ima lovu i spreman je upustit se u uređivanje staroga broda radi nekih svojih ideala i ko zna kakvih pobuda. a očekivat od drzave da daje lovu za obnovu starih brodova malo je suludo.
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la gonič zmajeva » 14. 04. 2011. (17:20)

sinitram je napisao/la:I ova tema se svodi kako nemamo sluha za pomorstvo, kako vlada nista ne cini itd..
Jos jedna u nizu ...
Kad ce neko otvoriti temu, amo ekipa nesto ucinit .....za nasu pomorsku bastinu.


Ne bi nan da ni žugat ;) . Činjenica je da država nema sluha. Zašto to ne reć i izjadat se.
Evo recimo jedna ideja na ovu temu. Nać stari drveni brod. Gajetu npr. Skupit lovu i platit obnovu. Uključit ljude sa foruma u projekt obnove za lovu. Znači nađemo nekog ko se kuži u drvo i odradi svoj dio posla. Motor odradi Zore (prvi mi je pa na pamet) ,ili netko drugi. Sudjeluje s lovon svak ko oće i koliko može. Ako se želi taj projekt medijski popratit i dignit na neku višu razinu možemo i to. Kad brod bude renoviran nek se prijave ljudi sa foruma koji misle da imaju vrimena za brinut se o njemu i duperat ga. Javno izvlačenje i najsretniji dobiva brod :D .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kumpanjo » 14. 04. 2011. (20:42)

Normalno da država neće financirati rekonstrukciju svih starih brodova, ali obaveza joj je da neke brodove koji su imali istaknuto mjesto kroz povjest te države uzme pod svoje okrilje ,proglasi spomenikom kulture ,obnovi i na kraju ubire zaradu od posjeta ,nacrta maketa itd. Kad se može renovirati neki spomenik -nekoj osobi ili slično i u to se utroši milijune poreznog novca,da bi taj spomenik stajao na nekom trgu i jedino što skuplja su g....od golubova.Onda nema razlog zašto nebi financirala obnovu jahte Dalmat koja bi sigurno vratila uloženo .
Dobro da je spomenuta falkuša ,čitajući jedan članak ,mislim da je bio u SD, vidi se na kom principu mi vidimo čuvanje baštine,
Brodograditelj Bakica tu govori o godišnjem održavanju broda od 500 kuna, a Salamon i ostala ekipa ili kako se već zovu traže ,mislim od države 20 000 ,onda su još bile marke. I kaže da se ekipa upisala kao vlasnici broda u kapetaniji i da ubiru svu zaradu od falkuše ,a njemu kao brodograditelju su donijeli neodgovarajuće nacrte,te je detalje koji su falili prepravlja prema jednom starom crno bilom filmu i kako je reko nisu ni platili rad, te on smatra da i on polaže pravo na taj brod čiji je vlasnik treba biti država.
Da samo spomenem ,kad je ekipa s falkušom bila na EXPO-u , Crnogorci su bili s Jadranom. Naši su vjerojatno mislili da imaju nešto specijalno pokaza ali mislim da bi bilo bolje da su se sakrili pod pajole, zašo ? je da falkuša i njena povjest govore o dugoj pomorskoj povjesti i ribarstvu te tradiciji ,ali povrh toga brod Jadran govori o stupnju više bez obzira čije je sad vlasništvo. A tom stupanju više naš školski brod i nije baš dorasa- još uvik smo samo na kaićima.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la gonič zmajeva » 14. 04. 2011. (20:55)

Kumpanjo :thumbup: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la sinitram » 15. 04. 2011. (00:06)

Da skolski brod, :lol: ja sam bija na Juraja Carica!! Jeli se ko sica toga broda vezanog u spinutu ??
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kalafat » 15. 04. 2011. (07:27)

kumpanjo slazen se s tobon, a ovo sta se tiće falkuše Bakica nije nikad polaga nikakva prava na nju, a kako stavri stoju Bakica sta je napravij napravija, nekidan san ga bija povirit u bolnicu i nece jos dugo po sve kako je .
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la Mali Dabar » 15. 04. 2011. (07:53)

Evo moje priče: brod koji trenutno imam građen je u Betini 50 ih godina. Kad sam ga dobio- skoro moukte covik mi je da brod uz uvijet da ga obnovim,cijena je bila simbolicna tek toliko da nije mukte. Da nisam ja uzeo taj brod danas bi bio naložen 99 %.
Rješimo odmah kupoprodajni idem na poreznu da platim i taj namet kako bi mogao prijaviti brod u Kapetaniju i napraviti knjižicu...
Tup-tup da ne napišem tko radi,otvori libar...........uf brod je star,nema ga u knjigama ,ali vridi 4000 e i opandrči mi porez na taj iznos...........
I što sad plati ili se žali. Nemoš objasniti..........uglavnom odgovor je to ce puno vrijediti kada vi popravite.
A ne zna ta ista da ce meni dok taj brod popravim kvarat svega piture,brukve,dasaka,ama baš svega opet država odniti kvarat.
I sve to zašto da ona lipo sidi u katridi,napizdi grijanje otvori prozor a plača i staž ide....................
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la kumpanjo » 15. 04. 2011. (12:35)

kalafat je napisao/la:kumpanjo slazen se s tobon, a ovo sta se tiće falkuše Bakica nije nikad polaga nikakva prava na nju, a kako stavri stoju Bakica sta je napravij napravija, nekidan san ga bija povirit u bolnicu i nece jos dugo po sve kako je .

Te priče o Bakici i falkuši su bile napisane u članku u slobodnoj.
Eto, još jedan vrsni brodograditelj odlazi,Žao mi je!
Ali živiti će vječno ,na svaki spomen falkuše sititi ćemo se njega i njegovih brodova.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la zoka » 15. 04. 2011. (13:53)

sinitram je napisao/la:Da skolski brod, :lol: ja sam bija na Juraja Carica!! Jeli se ko sica toga broda vezanog u spinutu ??

Sićan se,sićan.Vozili smo s njim plastične brodice iz pogona bivše"Jugoplastike" na Visu u Split.
Avatar
zoka
Old Senior Member
 
Postovi: 1235
Pridružen/a: 11. 02. 2010. (10:38)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MERRY FISHER 610,YAMAHA F80

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la ninjutsu » 16. 04. 2011. (15:41)

Tema je lijepa i tužna istovremeno. Možda je OT ali pomorska baština je i ponašanje na moru, održavanje i učenje pomorskih vještina. Tradicija u nautičkom smislu, navigavanje , bordižavanje, priče o manovrama, nazivi brodske opreme, pomaganje na moru...
Moj je otac kapetan u penziji sa Pelješca, i ja kao djete nisam smio upalit Tomosa (prije toga prastari američki Cheeroki-ja ;) ) dok nisam naučio veslat na drvenoj korčulanki od 4,80 (imala je dobru tonu) a svako veslo 30 kila. Svi smo znali što puše, koji je kurenat, kako stoji koji oblak i kako se ponaša na barci. Danas mulci voze glisere od 300+ KS a da neznaju dali im je guz**a na jugu ili sjeveru a veslanje .. to je bilo za galiote!!
Mislim da je i to dio baštine koji treba potencirati ako ne nigdje onda barem dio kod polaganja za voditelje čamca ili ?
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !!
Avatar
ninjutsu
Member
 
Postovi: 262
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (22:07)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Quicksilver 875

Re: OČUVANJE POMORSKE BAŠTINE

PostPostao/la sinitram » 16. 04. 2011. (18:28)

Bravo ninjutsu,

Nesto slicno sam mislia napisat ali eto nisam... Dosta se toga izgubilo, steta.
Nije da se rugam ali redovito se smijem kad pijem kavu po lucicama kako ljudi rade manovru.. sa malo vecim brodima >6 m
Ali opet recimo da sam ja u komisiji na ispitu, niko nebi prosa :lol:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.