ugradnja wc

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: ugradnja wc

PostPostao/la sans-ego » 08. 07. 2012. (12:35)

karamba je napisao/la:ja neznam zašto ljudi bacaju pare na te skupe brodske wc koji uglavnom ništa nevaljaju , kupiš pravu školjku i pravi kotlić(kučni) to montiraš i problem riješen za sva vremena.
moj stari na jedrilici ima taj brodski wc i on uglavnom nevalja ,uvjek nešto s njim a najčešče ideš van broda , dok prijatelj na svom brodu ima pravu školjku keramičku i pravi kotlić ,e to je prava stvar i to na brodu vrijedi zlata.


Amiklici je sve fino objasnio na vrhu ove teme - jedino svjezi link na Jabsco. Sto se tice rucne i elektricne pumpe i tu ima barem 3 cijenovne razlike, a stavljati kucni WC mozes ako imas mjesta po brodu i visinu za pad vode, ostatak instalacije je kao sto treba biti na brodu sa sifonom i Y ventilom za u tank ili na van.

Isto tako kolicina vode za ispiranje je regulirana kod brodskog WC - ispire dok drzis prekidac, dok kod kotlica ako nema Stop iscuri 12-15 litara bez obzira velika ili mala nuzda..
Pumpa za vodu da napuni kotlic radi svejedno i probudi cijelu valu u 6 ujutro..ili taj macerator isto tako zuji.

Ti maceratori se obicno zaglave zbog smjese izmeta i WC papira pa je to onda najbolje WC papir bacati odvojeno u higijensku vrecicu sa strane, a ne kao da si kuci - sve u skoljku. Uostalom sve treba odrzavati, pa tako i provjeriti te pumpe i spojeve regularno.
Onda te kemikalije koje se prodaju za crne tankove su isto bezveze i trosak, bez nekog realnog ucinka, a istina je da zagadjuju. Ocat - kvasina i topla voda isto se moze upotrbiti povremeno za ukloniti kamenac i isprati cijeli sistem.
Dovoljno je ubaciti onaj WC Net za septicke jame svaki put kad ispraznis i isperes crni tank i to radi (razagradjuje tvrde tvari i sprijecava smrad) i jeftino je.

A sad praznis - kada si vani na otvorenom moru ili u marini...sve je to bio-otpad. A mislim da je crni tank obaveza na svim plovilima sa kabinom za vise od 4, ali ne znam kako je to regulirano u Hrvatskoj..
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: ugradnja wc

PostPostao/la ivan3 » 08. 07. 2012. (22:44)

Ja mislin da crni tank nije obavezan.

A šta se tiče wc-a, ručni ti je puno jednostavniji i nema se šta pokvarit. U 4-5 ponavljanja sve izađe...

Isto tako taj tank ja nikad nebi stavija u brod koji sam peren i održavan, to je za one brodine di zoveš čistačicu da sve sredi. Ne želin vuć g... za sobon i nikad neznaš šta može puknit, šta se može dogodit, šta može poplivat. Daleko od mene sa govnima.
Doduše da san stalno sam na brodu onda bi na tome wc-u bilo 2 prsta prašine pa nisan baš mjerodavan. Blaženo more.
Ali ako misliš vodit ženske po brodu onda ga moraš stavit kakvi je da je.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: ugradnja wc

PostPostao/la Trogiranin » 09. 07. 2012. (05:18)

WC u brodu je po meni jako dobra stvar. E sad ručni ili elektro je manje više isto samo elektro i dosta struje povlači jer macerator dok se zavrti i sve samelje vuče struju junački. Treba ga držat uključenog i ne prekidat dok sve ne obavi jer su jako veliki padovi napona kod svakog paljenja . Ni u ručni, ni u električni nesmiš dozvolit da se natrpa po školjke papira jer ni jedan nemože to progucat. Ručni nema nikakav mlin kao električni, stoga ako je malo tvrđe triba malo tvrđe i upirat :lol: . Ja u svom brodu konkretno imam ručni od proizvođača RM69 već pet godina i nikad nisam ima problema. Svaku godinu obavezno kad izvadim brod operem, rastavim i očistim od kamenca. Imaš kupit kompletan kit brtvi za servisiranje i sve je OK. Kućna školjka i vodokotlić su idealna stvar, ali je to ipak za veće brodove. Prvo ispust kod kućnih školjki je promjera 110 mm i u dnu maloga broda onda imate krater. Ista mora bit dobrano iznad vodene linije da ne bi došlo do potonuća broda ako je ispust otvoren. U slučaju ispiranja vodom iz tanka slatke vode računajte na potrošnju od 7-9 l kolio staje u klasični vodokotlić (zavisno od podešenosti) kod svakog korištenja. Ako se to vrši morskom vodom onda treba dodatna pumpa koja će usisavati more i puniti vodokotlić, a onda tu ponovo imamo problem struje i kamenca. Uglavnom WC u brodu u svakom slučaju da. Elektični ili ručni ? Stvar komoditeta i količine struje. Sve ostalo isto. Čak i ručni poznatijih firmi tipa Jabsco ili RM69 imaju kit za prebacivanje sa ručnog na električni tako da ni to nije problem .
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: ugradnja wc

PostPostao/la ivan83 » 09. 07. 2012. (19:56)

ljudi hvala vam na od odgovorima mislim da ce na kraju biti rucni ipak,, jer sto se tice mene ja mogu na kraj i po krmi,,al posto je vec prostor napravljen za wc steta bi bilo ne ugraditi ga,, to ce ionako zena koristiti pa nek se nade
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: ugradnja wc

PostPostao/la tg-boy » 09. 07. 2012. (20:57)

ako ti je dovoljno struje - ugradi električni - možeš s njime i brumat ako ubaciš manje srdele unutra :D :D
ja imam dvi godine električni i osim neke potrošnje struje (a i to je relativno ) sve je super --- osobno sam se samo jednom zamislija za potrošnju jer mi se učinilo po zvuku da će mlin stat - ali radilo se o tome da je malecka utrpala sami papir unutra , a kleme akomulatora su bile oksidirale tako da nije moga dobro radit (pa čak ni upalit motor) nakon intervencije - trogiranin i ja smo ustanovili kvar i otklonili ga te je sve u miru riješeno
--- tako ja sam za električni , a i buka ti je otprilike ista kao i buka pumpe za vodu na sudoperu tako da ti to ne igra a na kraju i ono šljap šljap se čuje , e i da naravno električni ima samo prekidač a ne ono procedura - odradi - okreni pumpaj - okreni ----nije baš za dicu i neke šlampave žene :wave:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: ugradnja wc

PostPostao/la ivan83 » 10. 07. 2012. (20:10)

hvala na odgovorima viditi cu jos sto ima poducanima kad doma doden,, sad sam jos u fazi razmisljanja :D
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: ugradnja wc

PostPostao/la Pape » 10. 07. 2012. (21:18)

tg-boy je napisao/la:ako ti je dovoljno struje - ugradi električni - možeš s njime i brumat ako ubaciš manje srdele unutra :D :D
ja imam dvi godine električni i osim neke potrošnje struje (a i to je relativno ) sve je super --- osobno sam se samo jednom zamislija za potrošnju jer mi se učinilo po zvuku da će mlin stat - ali radilo se o tome da je malecka utrpala sami papir unutra , a kleme akomulatora su bile oksidirale tako da nije moga dobro radit (pa čak ni upalit motor) nakon intervencije - trogiranin i ja smo ustanovili kvar i otklonili ga te je sve u miru riješeno
--- tako ja sam za električni , a i buka ti je otprilike ista kao i buka pumpe za vodu na sudoperu tako da ti to ne igra a na kraju i ono šljap šljap se čuje , e i da naravno električni ima samo prekidač a ne ono procedura - odradi - okreni pumpaj - okreni ----nije baš za dicu i neke šlampave žene :wave:


...ma ipak najbolji je oni ručni....kaki botuni, eletrična stolica, zujanje,mačkareratori, a i bateriju ćeš spizdit, možda čak i kablove 6x0,22mm2.....dakle, oni ručni...uvatiš se na platformi ručno za ogradu i ...plop!....plooop,plop....buuuink!.... aaaaaa....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: ugradnja wc

PostPostao/la berti » 10. 07. 2012. (23:53)

amiklic1 je napisao/la:istina, električni je komfforniji, al' preporučio bih ručni iz više razloga.

jedan je da ne buči, znači ne probudi sve na i oko broda rano ujutro kad se koristi, a drugi da ako (zapravo kad, jer prije ili kasnije hoće) zaštopa dosta je lakši servis. Kod ručnog sve napraviš bez skidanja pumpe, a električni, iako melje "sve" zapravo je dosta osjetljiva stvarčica...

uglavnom, jedan uljev na trup 3/4", ispust 1 1/2", crijeva 20mm usis mora i ispust 38mm, dva plastična sifona i to je to.

Imaš ovde neka pravila ugradnje, dimenzije i slično: http://www.ittflowcontrol.com//files/29 ... _sheet.pdf

Od proizvođača preporučio bih Jabsco, koji su jako pouzdani, iako mrvicu skuplji od nekih talijanskih proizvođača. ne manje važno je da za njih imaš kupit sve moguće dijelove u RH (najveći uvoznici su u Šibeniku (Magdd d.o.o.) i Zadru (ne znam ime)).

Također preporučujem uzet kit za servis pumpe odmah s WC-om, jer kad se pokvari nije zgodno čekat dok se to nabavi, a ako ga imaš možeš to i na moru u sat-dva vrimena sredit sve.


ispust je 1 1/4" (ventil), to odgovara nipelu na koji ide crivo fi 38
Avatar
berti
Member
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (23:16)
Lokacija: Split i pučina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau 27

Re: ugradnja wc

PostPostao/la Kapo » 11. 07. 2012. (12:50)

ivan83 je napisao/la:pozdrav ljudi evo da ne otvaram novu temu, kako sam prije god dana sredija brod,, sad je na red dosla ugradnja i WC skoljke,
naime dvoumin se izmedu rucnog i elektricnog WC-a
Znam da elektricni ima elektricnu pumpu koja sadrzava i mikser u sebi(pretpostavljam)koji sve to lipo samelje, dok na rucnom je samo ona pumpa za pumpati
sa strane,, ee pa sad mene muci dilema oko zastopavanja, jer sto ako se desi da se obavi malo postenija nuzda ako me shvacate dali pumpa od rucnog WC-a moze to sve protjerati vani bez da se zastopa ili i ona ima ugraden neki mikser u sebi?
eto pa me zanimaju iskustva forumasa koji imaju takve zahode ugradene u svoje brodove


Za info,imam električni WC,brod je 9 godina i sve još uvijek radi uredno i bez problema. Treba voditi računa o WC papiru,ne kupovati onaj debeli četveroslojni,koji se često koristi u kućanstvu, nego tanji,dvoslojni i nakon svaka 2 upotrebljena papira isprati / ispumpati pumpom, van broda ili u crni tank,već kako tko ima instalirani sistem. Isto tako treba izbjegavati bilo što drugo ubacivati u WC,poput kojekakvih maramica,vate i sl.
Uz pravilnu upotrebu nema razloga da električni WC ne funkcionira uredno dugi niz godina.
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: ugradnja wc

PostPostao/la borro » 11. 07. 2012. (13:09)

Imam ja ako kome treba kemijski za cca 300kn. Dobio ga u brodu, osobno nikad ga nisam koristio. Bio je prazan kad je došao s brodom, samo sam ga još jedno 2 puta oprao mini-washe-em. Jedino što mu nedostaje, a stavit ću to, dva štifta koji su zapravo panti na poklopcu od školjke, pa ću umjesto njih staviti inox vide s maticama ili ću dati istokariti od plastike ta dva štifta ista kao i što je bio original.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: ugradnja wc

PostPostao/la sans-ego » 11. 07. 2012. (14:09)

Kapo je napisao/la:Za info,imam električni WC,brod je 9 godina i sve još uvijek radi uredno i bez problema. Treba voditi računa o WC papiru,ne kupovati onaj debeli četveroslojni,koji se često koristi u kućanstvu, nego tanji,dvoslojni i nakon svaka 2 upotrebljena papira isprati / ispumpati pumpom, van broda ili u crni tank,već kako tko ima instalirani sistem. Isto tako treba izbjegavati bilo što drugo ubacivati u WC,poput kojekakvih maramica,vate i sl.
Uz pravilnu upotrebu nema razloga da električni WC ne funkcionira uredno dugi niz godina.


Kod mene, kao sto sam vec napisao, WC papir i sve ostalo se baca u higijensku vrecicu u sic s poklopcem. Kad se napuni zavezes i bacis. 12 godina isti Jabsco-ITT WC i macerator, 6 u mojem vlasnistvu - WC sjedalica mijenjana, i uz minimalno tehnickog odrzavanja, od toga 1 zamjena brtvi. Nikakvih losih iskustava s tim, na pola isprati da "udje" u sistem s litrom tople vode i litrom octa i ostaviti da djeluje sat-dva i onda isprati, poslije idu jedna-dvije rasporene mrezice WC Neta i to poslije praznjenja crnog tanka - 40 litara tank traje 2 tjedna za 4 odraslih i 3 djece, ako si samo po valama i lucicama gdje ne mozes "bio-smjesu" ispustati u more. Jedino sto istina melje, zuji i radi buku, ali to isto rade i tus i kuzina.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: ugradnja wc

PostPostao/la Kapo » 11. 07. 2012. (14:27)

Sic s poklopcem i higijenskom vrećicom je isto odlična ideja :thumbup: , budem razmislio...
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: ugradnja wc

PostPostao/la ivan83 » 11. 07. 2012. (20:13)

pape je to najbolje objasnija hehe :clap:
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: ugradnja wc

PostPostao/la som » 15. 07. 2012. (21:07)

Kučni WC je bez veze ugrađivat u brod, kad ga već ugrađuješ onda odmah na krmenu platformu i pokraj sić. Imaš prekrasan pogled i mora za ispirat koliko ti srce želi a montaža jednostavna.
Jura ja ti preporučam ručni WC a Jabsco je dobar a ako ti se poslije dođe da ugradiš električni kupiš samo električni dio koji mjenja ručnu pumpu i imaš električni.
Kod ugradnje trebaš postaviti rupu za usis mora prema provi a izlaz prema krmi da ti ako su rupe blizu a ti na sidru ne povlači šporkicu nazad unutra kad ispireš. Crivo za usis mora i drugo za izlaz postaviš u obliku obrnutog slova U tako da je vrh iznad vodene linije i tako dobiješ sifon. To je sva mudrost.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3010
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ugradnja wc

PostPostao/la josme » 16. 07. 2012. (07:00)

Pape je napisao/la:
...ma ipak najbolji je oni ručni....kaki botuni, eletrična stolica, zujanje,mačkareratori, a i bateriju ćeš spizdit, možda čak i kablove 6x0,22mm2.....dakle, oni ručni...uvatiš se na platformi ručno za ogradu i ...plop!....plooop,plop....buuuink!.... aaaaaa....

Jedino moraš paziti da ti ne nalete cipli i navale na mesnate okruglice.... :lol: :lol: :lol:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.