Samogradnja brodica

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la unije » 02. 10. 2008. (20:59)

pozdrav upast ću ovako ...samogradnju uvijek smatram nešto što počneš raditi od nule. izlit kalup pa do plovidbe, a vidim tu bi bila riječ o samoopremanju. svatko od nas zna neke stvari bolje neke lošije. treba odvagnuti i procijeniti sveukupno radove na brodu. o ovome ne treba uopće čakulati netko ko nema smisla za bilo kakav zanat. ako vladate sa jedno 50-60 posto zanatskih radova na barkama preporuka je da ! treba se upustiti, žrtvovati slobodno vrijeme rezultat ne izostane. zadovoljstvo na kraju vjerujem prevlada. puno je tu problema ali ako se voli brod i da imaš mista di držat takav brod da imaš struju, da ne smeta nikome, da je siguran od krađa ja bi opet krenuo u takav posal.
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 03. 10. 2008. (09:28)

Sirena je napisao/la:...da me vučeš za jezičinu .



Uglavnom, dosta mi je da si priznala da imaš "jezičinu". Tio san i ja to reć, al' nije bilo pristojno.
Uvik više volim da osoba sama prizna ;)

Ajd sad na nešto drugo, nećemo OT više.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Sirena » 03. 10. 2008. (11:04)

amiklic1 je napisao/la:



Uglavnom, dosta mi je da si priznala da imaš "jezičinu". Tio san i ja to reć, al' nije bilo pristojno.
Uvik više volim da osoba sama prizna ;)



Pih, da si pažljivo čitao mogao si naletit i na to moje priznanje :D
E da...
Da se vratimo na temu.
Puno je ovdje ljudi koji su nešto radili sami ali nitko nije stavio cijene(osim tebe gdje si spominjao elektroinstalaciju) barem materijala..primjerice šperploča(utrošak u metrima i cijena)..a ako se ne varam pitanej na ovoj temi je upravo o tome.
Ono što ja znam je da se recimo jastuci za kabinu mogu napraviti za cca 2000 kuna maximalno...a ne 4 ili 5 kako je u cjenicima od proizvođača brodova.
Pa sad, malo ovdje malo ondje ušparat se za one koji mogu , hoće i imaju gdje raditi sami, očigledno može i to dosta.
Kao i nabava i montiranej prozora o kojima je već bilo riječi na drugom topicu.
Avatar
Sirena
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 24. 08. 2008. (23:07)
Lokacija: Split

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 03. 10. 2008. (11:35)

Vidi, jastuci i nisu tako jednostavna stvar. jednom davno radio sam sic od motora, a pošto imam prijatelja tapetara u Sinju, on me uputio u tajne materijala 8spužve).

najbolje, i jedino šta me zadovoljilo je nekakva pjenasta spužva koja u Šigurece dođe 100 kn/2m2 debljine 1 cm. to je najskuplje šta se može nać. 5cm debljine i površine 2m2 bilo bi 500kn. OK, od toga se može napravit dosta kušina, i stvarno je velika razlika u osjećaju pod guzicom. Ima i neka plava, malo tvrđa.

Najgora (najmekša) je ona obična, bijela ili žuta ( a baš nju stavljaju svi proizvođači ;) ), ali je i najjeftinija.
Sidit na njoj duže vrimena i nije baš neki gušt, jer je premekana pa se brzo "izduši", a onda...

Kod mene je bilo važno na motoru moć sidit do zagreba i dalje a ne zadobit bolove u donjem dijelu leđa, i tek sam s tom "skupom" to postigao. Evo, 10-ak i više godine i još dura... A sidi se na njoj, i sidi, i sidi...

Materijala za oblaganje ima mali milijun, a moja preporuka je napravit dvije navlake s patentom, pa kad se jedna pere druga se navuče.
I ona ideja sa skaj/roba kombinacijom mi se sviđa. Ima istine u onom što je Sirena rekla o tome.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Sirena » 03. 10. 2008. (11:48)

Nikako ne uzimati najeftiniju niti tanku spužvu,...a izbora ima koliko hoćeš..
Najbolja je butiga, ne znam kako se zove (u Prvoboraca prije Depadansa) ima dosta izbora spužvi a ima i skaja raznog, brodskog i običnog.
Motor je druga stvar nego kreveti na brodu.Motor mora dugo zadržat oblik sjedala i udobnost ili kako da već nazovem
KOmbinaciju microfibre ili nekog drugog materijala sa skajem mi imamo na vikendici, rađeno po naružbi upravo stoga jer smo po cijele dane u kupaćem, mokri i slani, a kuća je prvi red do mora i vlaga je hvata oćeš rečeš...

Na spoju ta dva materijala napravljeno je pojačanje(dupli francuski šav) i to je super stvar.
Dobra je stvar i patent ali to je kod običnog platna(imam i to doma, kauč od male je takav)
U kabinu ja ne bih stavili ništa ispod 10 cm,najbolje 15 debljine a manje više svi stavljaju 5-8 što je premalo..
Brzo se pojede i kao da spavaš na podu.
Špera ima i debljina raznih a pretpostavljam i cijena..
Dobra stvar recimo kod M21 je što će ti ugraditi dijelove koje sam doneseš šper, skaj..bitve...štogod...pa niej zgorega imati informacije o cijenama, ako je netko naletio na jeftinije negdje
Avatar
Sirena
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 24. 08. 2008. (23:07)
Lokacija: Split

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 03. 10. 2008. (12:03)

Šperu ću kupit u S-Eco u Dugopolju. Cijenu su mi dali, al' sam to negdi izgubio, jbg...

Ima šema i za naručit tamo odakle oni naručivaju (istok), al' ne isplati se na male količine zezat s tim. da nas se skupi pa par kubika, to je već rađa.

Mi smo naručili burmansku tikovinu za 12000 Kn/m3 + carina + PDV (ispadne ispod 20.000,00 po kubiku), al' brzo to ode.

Mislio san se opet naručit pa prodat, isplati se... malo je uvoznika i (pre)skupi su.

Isto je i sa šperom.

Mi smo to naručivali s Tajlanda, a ima i na drugim mjestima. Puuuno jeftinije.

Al' opet, ne mogu za svaku svoju ideju otvorit firmu, zaposlit ljude, tražit tržište...
Sebi san masu puta naručiva svašta, al' triba tu vrimena i svega... lova je najmanji problem.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Sirena » 03. 10. 2008. (12:07)

čini mi se da je netko otvorio temu o nekoj zamjeni za tikovinu, da sada ne tražim, a i negdje na netu sam naletila na podatak o tome..samo, ne znam cijene..
Avatar
Sirena
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 24. 08. 2008. (23:07)
Lokacija: Split

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 03. 10. 2008. (12:22)

Skupo, skupo...

A i nije mi baš...

Usput, drvo je jaaako vruće ljeti. Ja ostavljam plastiku, ne zbog cijene (imam shemu za tikovinu) nego zato jer će se brodom u ribe, pa bi jedna nepristojna lignja mogla sve ukakit...
Ovako, guma i voda riješe stvar :D

Evo, ko oće radit sam, neke upute... Svakako će ispast jeftinije od 400-500 EUR/m2
http://www.sevensea.hr/hrv/saba/images/ ... radnji.pdf
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 03. 10. 2008. (13:05)

evo par sličica broda od šperploče
samogradnja1.jpg

samogradnja2.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la Sirena » 03. 10. 2008. (13:06)

čini mi se da u odnosu na 500 €tikovine ovo i nije tako strašno skupo po m2...1000 kuna..

vid simpa broda :D
Avatar
Sirena
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 24. 08. 2008. (23:07)
Lokacija: Split

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 03. 10. 2008. (13:31)

Evo, koga zanima malo informacija o tikovini (svježe, tek dobio).

S-Eco, gotove letvice (može se naći na http://www.s-eco.hr/S-ECO_content.html ),
cijene gotovih tikovih letvica 8razne dimenzije i dužine, neke su profilirane za fuge a neke ne) je
oko 1200-1300 Kn + PDV PO KVADRATU!

To je, uz trošak ljepila i ostalih materijala, još uvik znatno jeftinije od "majstora".
Moj savjet je, ako neko planira nešto tako radit, uzet neki manje zahtjevan projekt na brodu (recimo oblogu krmene klupe) i provat s tim,
pa vidit ima li se smisla za to...

Ja imam sav alat za to, pa je sigurno lakše, al' ima i ne previše skupog alata ako se i nema...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 06. 10. 2008. (13:07)

ima li kod od vas kakvi nacrt za izradu broda?
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 06. 10. 2008. (13:46)

Ima kod mene ovo: http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=FS14

Kupio sam ih nedavno, al' mislin da ću uzet ovo: http://www.boltano.hr/quicksilver/gs_al ... ni_broj=24

Za lagano oko kuće u ribe.. Lagano i brzo.

ipak, ovaj fast skiff puiči sa 6KS 18 milja, sa 10 ide 23 a sa 15 28, pri ukupnoj masi od 600 lb (270 Kg).
Brod je prazan težak 84 kila, šta znači da do te brzine imaš fore motor(recimo tohatsu 2T/8KS) od cca 26 Kg od cca 160 Kg, šta je za jednu osobu i pribor i više nego dovoljno.

Gradnja je po "stitch&glue" sustavu, odnosno špera premazana epoxy smolom (jako jednostavno).
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la tomi » 06. 10. 2008. (23:42)

u super, a ja san tvrdoglav,svi mi govore da se ne isplati da sam radim brod,a ja opet ne slušan.zapea san ka tovar.
oću brod po svon guštu,osredni ,jedno 6-6,5 m,mala kabinica za spemiti stvari,a po potrebi i odmoriti se u njoj, natkabina nije toliko bitna jer dosta nagrđuje tako mali brod (ljepše mi je hard top),mali unutarnji motor max. 30 ks,ajte dizajneri javite se :idea:
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: samogradnja brodica

PostPostao/la amiklic1 » 07. 10. 2008. (09:10)

Evo ti ovde, pa pogledaj... Ima i manjih i većih modela, sve ti je objašnjeno, potreban materijal (prilično točno)...
A cijene nacrta nisu velike...

Dosta san studira njihove modele, ako te šta zanima pitaj...

Ako znaš radit s osnovnim električnim alatima, sigurno možeš napravit bilo koji od ovih brodova...

Samo je pitanje vrimena i volje...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.