izrada kalupa

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

izrada kalupa

PostPostao/la tomi » 06. 04. 2012. (22:16)

da li se može znati koliko može koštati izrada kalupa za izradu nekog novog tipa broda od recim 6-6.5 metri (mislim na sistem kopiranja sa malim izmjenama,tek toliko da nije istovjetno originalu-kao npr.grašo,murterino i da dalje ne nabrajam)
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Drago » 07. 04. 2012. (05:53)

Izracunaj priblizno kilazu pa to pomnozi sa cijenom matrijala ,jedino je razlika dali je to jednokratni kalup ili se radi za proizvodnju.
Vidi tezine gole plastike navedenih barki pa to nestu umanji i to je otprilike to.
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Trogiranin » 07. 04. 2012. (06:26)

Hm ... Nije to baš tako. Napravit dobar i nadasve upotrebljiv kalup da se iz njega može izvadit kvalitetan odljevak pa makar i samo jedan je duplo skuplje i pet puta teže nego odlit sam odljevak iz gotovog i dobro pripremljenog kalupa.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: izrada kalupa

PostPostao/la josme » 07. 04. 2012. (07:08)

Trogiranin ....potpisujem....i da dodam da kvalitetan kalup često košta više od odljevka...bez obzira dali je višekratan ili jednokratan...
Riberer... :wave: :wave: :wave:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: izrada kalupa

PostPostao/la jmt » 07. 04. 2012. (11:11)

teško se mogu sloziti da je cijena cirka težina plastike koja je utrošena na original brod ako je jednokratni kalup obično se radi od šperploče i pituraje uz normalno svo moguće kitanje i pri tom ima caka da se sve mora odraditi jako brzo jer se šperploča voli deformirati i u principu nebi smijela biti na vlazi, ako se skida s broda obično se radi čak za polovinu debljine vise nego sam brod jer su kalupi recimo samo donjeg dijela podložni uvijanju jer nemaju spojenu cijelinu s gornjim dijelom,ako se isti kalup puno ukrućiva sraznim pregradama izvana u pravilu se ta pojačanja preslikaju na unutarnju stranu.Treba uteti u obzir da brod s kojeg se skida kalup obično nije u top stanju pa i on traži dotjerivanje prije skidanja kalupa.Ja sam do sad iz iskustva osjetio da me kalup izađe cca od 500-800 eura po metru kad ga radim iznutra i izvana s tim da nisam radio za jedan odlivak broda nego za bar 50 odlivaka .Najgore je čini mi se da vam odlivak ispadne s greškama pa da morate popravljati poslije na samom brodu.
Avatar
jmt
Member
 
Postovi: 224
Pridružen/a: 25. 09. 2011. (20:20)
Lokacija: brodarica
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: prvić 25

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Trogiranin » 07. 04. 2012. (12:19)

Da upravo tako. Ako kalup nije dobar, ako ostane negdi loše prešprican, pa uđe đelkot unutra i kad vadiš iz kalupa povučeš sve za sobom, ako je od šperploče pa nije dovoljno ukrućen, a zaobljenja prištukana, pa se odvoje prilikom valjanja, stotinu ako ... Problema kasnije da boli glava i nikad to nije to. Ni u kojoj kalkulaciji se ne može uzet u računicu težina utrošenog materijala puta njegova gola cijena . Za napravit recimo običnu portelu na sidrenom gavunu triba izgubit vrimena i potrošit materijala čudo za dobar kalup u odnosu na 2 dl đelkota, 1,5 l smole i 1,5 m2 vune . Sve odradiš za po ure uz čik pauzu, a kalup se zajebaješ dva dana.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: izrada kalupa

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 07. 04. 2012. (12:53)

............za napravit dobar kalup potrebno je (u odnosu na odliveni brod ) sve ....PUTA TRI.....

......materijala .....alata.....novaca ......zivaca.......vrimena......volje..... snage......muda......smisla za lipo......itd...itd....itd.......................................... :wave:
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1908
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Drago » 07. 04. 2012. (15:25)

Zasto ne citate sta je covjek pitao . :?:
On hoce skinut kalup sa postojece barke,(citaj kopirat),znaci dodat neku laisnu po boku ili tome slicno ,da se razlikuje od originala.
Za to netreba nikakva filozofija osim dela(poliranje barke,odjeljivac i gelcoat itd),NEMA sperploce ,modeliranja.......
Svoje vrijeme i tako niko ne racuna, a tu matrijal nije neka stavka.
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Trogiranin » 07. 04. 2012. (16:15)

Skinuti kalup sa postojeće barke znači, tj. ja tumačim na sljedeći način:
Postojeću barku ogoliti do kosti, skinuti sve izljeve, uljeve, bitve, rukohvate, gume, nosače, naljepnice, ......... Prištukat sve rupe, začepit, zaštitit, ispolirat, nanijeti odjeljivač, par slojeva vune, ukrute kalupa i još par slojeva vune da bi taj kalup iole bio čvrst i da bi na nešto ličio i tek ga onda odvojit i napravit par dodataka - preinaka na njemu da ne bi u cijelosti bila kopija originala uz dodatna štukavanja, pituravanja, poliranja i tek onda se može pristupit izradi novog odljevka, a da ne govorim o poslu ako sve skinuto sa broda originala treba vratit na original u prvobitno stanje. To bi još možda i radija na trupu, ali na nadgrađu: prozori, rukohvati, ograde, rasvjeta, .........
Možda nisam u pravu. Ako griješim neka me neko ispravi.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Drago » 07. 04. 2012. (17:39)

Mozda sam ja tup pa ne kuzim pitanje,
Tomi pita koliko bi KOSTAO kalup , a ne koje je to delo,rastavljanje i sastavljanje, a to bi valjda delao sam.
Ako nisam u pravu nek precizira pitanje.
Sam matrijal nije neka stavka,zna se kolko je kila smole i metar mata i rowinga,par kil gelcota ,aceton ,ruli ...
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: izrada kalupa

PostPostao/la nac » 07. 04. 2012. (17:50)

Drago je napisao/la:Izracunaj priblizno kilazu pa to pomnozi sa cijenom matrijala ,jedino je razlika dali je to jednokratni kalup ili se radi za proizvodnju.
Vidi tezine gole plastike navedenih barki pa to nestu umanji i to je otprilike to.


Ja platim ovo gore navedeno x1,5 -znaći jedno 70% više od "to je od prilike to" . Reci mi Drago,gdje da dovezem barku,s koje bi htio skinuti kalup, pa da se dogovorimo. ;) :shock: Može i na PP. :wave:
Avatar
nac
Member
 
Postovi: 190
Pridružen/a: 06. 07. 2009. (20:04)
Lokacija: Nizka
Tip plovila: Damor 800

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Drago » 07. 04. 2012. (19:44)

nac je napisao/la:
Drago je napisao/la:Izracunaj priblizno kilazu pa to pomnozi sa cijenom matrijala ,jedino je razlika dali je to jednokratni kalup ili se radi za proizvodnju.
Vidi tezine gole plastike navedenih barki pa to nestu umanji i to je otprilike to.


Ja platim ovo gore navedeno x1,5 -znaći jedno 70% više od "to je od prilike to" . Reci mi Drago,gdje da dovezem barku,s koje bi htio skinuti kalup, pa da se dogovorimo. ;) :shock: Može i na PP. :wave:



Samo ti ostani tamo di jesi, nemoras dolazit :silent:
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: izrada kalupa

PostPostao/la Trogiranin » 07. 04. 2012. (19:57)

tomi je napisao/la:da li se može znati koliko može koštati izrada kalupa za izradu nekog novog tipa broda od recim 6-6.5 metri (mislim na sistem kopiranja sa malim izmjenama,tek toliko da nije istovjetno originalu-kao npr.grašo,murterino i da dalje ne nabrajam)


Ma nema veze, sve pet .... :wave:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: izrada kalupa

PostPostao/la tg-boy » 07. 04. 2012. (20:13)

ako se dobro prouči pitanje - kalup bi bio izmjenjen i ne virujem da bi služio samo za odljev jedne barke - prema tome ... došao bi dosta i sigurno bi se isplatio poslije tek 3-4 broda govoreći o trupu -kao trogiranin - a ovo gori i cila kontraštampa svega živog - duplo od navedenog ---- vrijeme utrošeno na izradu računamo.....

....... možda bi bolje pitanje bilo - koliko dođe jedan odljevak iz tog kalupa nego sami kalup... a takve stvari su već neki forumaši radili --- iz gotovog kalupa .........
zašto ovo pišem - prava usporedba je koliko dođe odljevak iz kalupa kojeg imamo --- po tome je lako mjerit isplativost izrade

ako ne na ovaj način - onda smola + vuna + roving+letvice+odjeljivač i potrošni alat ..... :wave:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: izrada kalupa

PostPostao/la tomi » 07. 04. 2012. (20:31)

ma sve 5 dečki,možda san ja postavio pitanje preopćenito pa normalno da je teško odgovoriti.htio sam stvarno znati koliko košta izrada jednog kalupa za izradu barki,misleći na to da ga ne projektiram,nego jednostavno da ga skinem,kopiram sa neke postojeće barke od kako sam rekao 6 - 6,5 metri.mene interesira ne u kg smole i već ostalog šta triba,jer se u to ne razumijem,nego me jednostavno zanima slijedeće:

koliko može koštati izrada kalupa da se po njemu mogu dalje raditi barke.a interesira me u novcima,a ne u kilama.ne mislim koliko bi to mene koštalo kao laika,nego koliko to košta jednog brodograditelja koji poslije po tome želi praviti barke.čisto onako procijenjeno otprilike.ne znam red veličine,da li je to 1000 €,5000 € ili koliko to može biti?
Zadnja izmjena: tomi; 07. 04. 2012. (20:41); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.