ubrzano trošenje cink protektora

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 10. 10. 2011. (20:25)

Pozdrav,
Ovo mene muči i zanima razlog,barka je u moru manje od mjesec danaa cink na propeli je dobro nagrišpan kao da ga miši grizu! :x Dali je to normalno ili treba nešto poduzet? Možda nešto nije dobro napravljeno? Dajte mi pomognite,šta da radim? vadit barku ili pustit kako je do sljedečeg vađenja pa mijenjat?! :?:
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la udica » 10. 10. 2011. (20:33)

...kad se ne troši onda je problem :!:
Avatar
udica
Old Senior Member
 
Postovi: 1103
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (20:57)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Atlantic 560 PH Honda 90VTEC

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la lodrica » 10. 10. 2011. (20:37)

Ma to je normalno. Možda u lučici imaš puno raznog željeza blizu barke pa malo brže troši cink ali trebao bi izdržat do vađenja. Postavi dodatni cink protektor na još kakvu poziciju blizu propelera. Nemam nutarnji motor pa ne mogu biti precizniji gdje bi bilo pogodno.
Avatar
lodrica
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (20:36)
Lokacija: Crikvenica

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la primorac » 10. 10. 2011. (20:42)

Cink se mora trošiti. Trebaš dodat još jedan upravo onako kako je Papinjo dodao na Islandera na krmu, nadalje povezati iznutra "masu" sa svim metalnim elementima koji su uronjeni u more.
Dakle prokromski list timuna, statvenu cijev, usis mora, sve spojiti na blok motora, jer ne smije postojati razlika potencijala između metalnih dijelova u moru.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la borro » 11. 10. 2011. (09:14)

Moguće da ti je premali cink u odnosu na sve ono što štiti (osovina, motor, ostalo), a i da je cink lošije kvalitete. Kako god znači da radi, pa jedino što ti ostaje, pravovremeno i češće ga mijenjati!
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la Pape » 11. 10. 2011. (09:42)

...cink ti radi i to znači da je dobar. zašto ti tom brziom ždere se je najvjerovatnije da osim propele i osovine još nešto galvanski radi šta je vezano za sve to. može bit i da motor ima galvansku vezu preko osovine, ne znan kako je motor spojen sa osovinom pa nagađam. uglavnom Primorac ti je dobro reka, tribalo bi stavit još jedan veći cink po krmi i svezat galvanski sa njim sve šta ti je nabroja ako se može da se rastereti ti na propeli...inače ako nije tako galvanska će ti izist sve nabrojano, a još ako nešto pukne nakon toga, ode brod šoto...a inače to nije ništa zabrinjavajuče, i bolje da ga ždere, samo bi trebalo tada pripazit da se ne poždere cili i da ne ostaneš bez njegove zaštite...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la tg-boy » 11. 10. 2011. (19:10)

pođi u najbližu lučicu, tu ti uvik kruže tipovi koji kupe otpadne cink protektore pa ih tope i od njih salivaju druge pet puta jeftinije --- i ne trošu se po tri godine garantirano---- investicija skroz ok ------- :D :D :D :D :D
naravno šala.
brže se trošu ako:
- elektroda je velika - tj premali cink u odnosu na površinu koju štiti
- kako je rečeno - puno željeza oko broda- prevelika razlika potencijala
- strujanje mora, kurenti i jačina elektrolita - mora
u svakom slučaju češče mijenjaj protektor ili ga povečaj- najjeftinije u konačnici :wave: :wave:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 11. 10. 2011. (20:28)

E fala svima na odgovorima,inače na motor i masu baterije sam spoija statvenu od kormila,list nisam a morat ču ( od inoxa je) zabušit osovinu kormila i namaščat navoj pa povezat na masu,auspuh je od inoxa pa san ga poveza pošto je voda unjemu (forši nije tribalo),i prirubnicu statvene cijevi! usis vode nisam a i neznam kako ga povezat,samo je matica i iznad kuglični ventil.Za šta uhvatit? Cinkove san stavija na list kormila i na donj nosačkomila iliti zaštitu propele! Najbolje če bit kad izvadim barku (ubrzo) zbog korekcije propele dodat još komad cinka i povezat sa sabirnice na koju mi se sve spaja!
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 11. 10. 2011. (20:35)

U vezi cinkova za dodavat ,ja sam kupija komad cinka promjera 130mm cca puta 25-30mm(3 kg) za 130kuna pa ga riza na trčnoj pili na fete i spremni za montažu. Tribalo bi napravit kalup po cinku sa propele pa izlit,to bi bija biznis! :wave:
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la som » 11. 10. 2011. (21:10)

Taj šta si ti riza tračnom pilom nije baš pametno staviti na brod. Ako nisi zna ljevanje cink protektora je sve samo ne jednostavna rađa.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3010
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la kalafat » 12. 10. 2011. (07:39)

tg-boy je napisao/la:pođi u najbližu lučicu, tu ti uvik kruže tipovi koji kupe otpadne cink protektore pa ih tope i od njih salivaju druge pet puta jeftinije --- i ne trošu se po tri godine garantirano---- investicija skroz ok ------- :D :D :D :D :D
naravno šala.
brže se trošu ako:
- elektroda je velika - tj premali cink u odnosu na površinu koju štiti
- kako je rečeno - puno željeza oko broda- prevelika razlika potencijala
- strujanje mora, kurenti i jačina elektrolita - mora
u svakom slučaju češče mijenjaj protektor ili ga povečaj- najjeftinije u konačnici :wave: :wave:


neznan ciji to izdrzu po par godina, ja ih godinama uziman u Korejca i radu bolje nego od nekih proizvođača sa certifikatima
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la bobipu » 12. 10. 2011. (19:41)

som je napisao/la:Taj šta si ti riza tračnom pilom nije baš pametno staviti na brod. Ako nisi zna ljevanje cink protektora je sve samo ne jednostavna rađa.

Ajde mi molim te objasni u cemu je stvar,covik ki mi je to izlija ima cinčaonu i kaže da stalno dolazi ekipa po materijal za cinkprotektore!
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 594
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la som » 13. 10. 2011. (07:42)

Cinkovi koji služe kao žrtvene anode su preko 99 posto cink uz dodatak bakra,kadmija, olova, nikla i željeza koje je najvažnije jer ga nesmije biti više od 0.002 %. Ako ga režeš pilom ili čistiš recimo nožem ili čeličnom četkom povečavaš količinu željeza ma koliko ti to smješno izgledalo i smanjuješ mu djelotvornost. Duže traje ali lošije radi.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 3010
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la saša šverko » 13. 10. 2011. (15:36)

godinama mi je trošenje cinka bilo ujednačeno ali jedne godine pojelo pre brzo.kad sam mijenjao cink u u moru ,našao sam ispod broda bačeni kabel od struje.dubina ispod broda mi je 2mt.nakon toga sve ok kao i prije. :thumbup:
Avatar
saša šverko
Old Senior Member
 
Postovi: 3019
Pridružen/a: 17. 05. 2011. (13:00)
Lokacija: mali lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 710 yanmar hm 35 hp kvar.plas.4.10

Re: ubrzano trošenje cink protektora

PostPostao/la Gaso » 13. 10. 2011. (15:56)

Zavisi kako brzo ti ga troši, obično na propeli se uvijek brže troši zbog strujanja okolo cinka na propeli. Ja ga trebam promjenit 1x na pola godine. Ako ga trebaš promjenit na mjesec dana, onda ti vjerojatno probija struja nekdje.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.