OSMOZA

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

OSMOZA

PostPostao/la beba » 15. 04. 2009. (22:01)

Evo danas sam izvadio marušića 5,80 koji je proizveden 1973 god i koji ima puno osmoze
koju planiram sanirati kroz ovaj misec. Uglavnom žmurci su svako par centi pa sam ih prvo
probušio i otvorio malo šire da se suši. Nakon sušenja ide nanošenje plastike i bojanje.

slika

slika
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 878
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: OSMOZA

PostPostao/la josme » 21. 04. 2009. (17:41)

Nemoj žuriti sa kitanjem.Dobro pobrusi cijeli taj dio i pusti barem mjesec dana na zraku,ispiraj sa slatkom vodom(bolje da je topla)Sve dok ne ishlapi miris octa iz plastike i tek onda nek se dobro posuši pa onda kitanje.U protivnom nisi ništa napravio(osmoza će nastaviti raditi).
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: OSMOZA

PostPostao/la 305grama » 21. 04. 2009. (20:22)

Uuuu to ti sad posao... ako ga želiš napraviti kvalitetno barka prije 8 mjeseca ne ide u more.
Dobro ih otvoriti , isprati . Kad kažem ispirati to znači dobrih 10 - 15 dana svaki dan isprati zaljevanjem trupa broda (toplom vodom idealno) (ispireš glikol i onu smrdljivu ljepljivu tekućinu) . Tek nakon toga pustiti da se dobro osuši, pustiti da sva vlaga iz laminata (plastike) izađe van. Pri kraju izvršiti provjeru prekrvanjem najlonom da vidiš da li se stvaraju kapljice da vidiš koliko još vlage sadrži goli laminat.
Nemoj slučajno koristiti niakkava kemijska sredstva za skidanje boje jer ćeš "omekšati laminat" To se radi pred ljeto i iskoristiš tople ljetne mjesece da isuši plastiku.
Poslje toga kitavanje, sušenje, brušenje. Poslje toga pukni minimalno 3 sloja (možeš i više ali je skupo) Hempelov HIGH PROTECT 3565 , a nakon njega LIGHT PRIMER. Poslje toga protuobraštajnje.
Ponavljam najbolje je da početak nanošenja i premazivanja počmeš raditi za ljetnih mjeseci radi bržeš oslobađanja njihovih otapala a i radi lakšeg sušenja laminata.

Ne znam sad koliko je tebi toga zahvaćeno (cili trup broda ili je tek početak) . Najčešće to biva oko vodene linije , a tekućina koja curi iz tih rupica je ljepljiva i smrdi na kvasinu.

Sad kad si se već toga uhvatio (a ne namjeravaš prodati brod) onda nemoj žaliti vrimena i kuna za sanaciju.
Avatar
305grama
Member
 
Postovi: 248
Pridružen/a: 30. 10. 2008. (12:52)
Lokacija: Š. Rogoznica - Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara 4,60 Kvarnerplastika 1976 g. - 5ks

Re: OSMOZA

PostPostao/la josme » 22. 04. 2009. (07:06)

Ovo je jako lijepo objašnjeno,ni ja nebi bolje objasnio.
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: OSMOZA

PostPostao/la borhudin » 22. 04. 2009. (09:56)

Sve je vrlo precizno,ali nakon kitanja ide prvo jedan sloj light primera pa onda high protect ,pa na kraju opet light primer,pa a/f ;)
Avatar
borhudin
New Entry
 
Postovi: 72
Pridružen/a: 13. 11. 2008. (10:55)
Lokacija: Crikvenica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710

Re: OSMOZA

PostPostao/la mano77 » 22. 04. 2009. (11:15)

Pravi odgovor ,taj posao i mene čeka jedino me zanima s kojim kitom je bolje kitat ili je bolje smola i talko
Avatar
mano77
New Entry
 
Postovi: 84
Pridružen/a: 30. 06. 2008. (16:49)
Lokacija: labin-istra

Re: OSMOZA

PostPostao/la primorac » 22. 04. 2009. (11:32)

Talko smola je tvrđa za brusit od poliester kita za autoreparaturu. Možeš na 2 kila T-S umišat kilo poliester kita, puno lakše se brusi poslije. Najbitnije je da su površine suhe i čiste, da nema "dlaka" od stakla slobodnih, dakle zabrusiti do čistog.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: OSMOZA

PostPostao/la bota » 22. 04. 2009. (11:40)

Ako se baš radi po zanatu onda je najbolje koristit epoxy. Je da je skup(cca 180-200 kuna) ali je broj 1 ako se sanira osmoza.
Avatar
bota
Member
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 12. 09. 2008. (13:44)
Lokacija: Solin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Reful 490 sea, Evinrude e-tec 40

Re: OSMOZA

PostPostao/la primorac » 22. 04. 2009. (11:59)

Je, ali ako radiš barku proizvedenu 1973 koja služi za prijevoz gajbi mandarina, motokultivatora, itd, i koja NIKAD nije vidila kap piture osim kopera, onda valja i talk+smola, pa 2 ruke hi protecta 3565.
Valjalo bi i kad se radi nov brod upotrijebiti vinil-ester, koliko ih (profesionalaca) to radi?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: OSMOZA

PostPostao/la bota » 22. 04. 2009. (12:04)

Ja samo predlažem, šta ne mora značiti da je prijedlog isplativ, ali evo i ja saniram osmozu na svom brodu(kompletan podvodni dio je zahvačen) pa to radim sa epoxyem i ni malo mi nije bilo lako kad san plača materijal(još se oporavljam od računa). ;-)
Avatar
bota
Member
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 12. 09. 2008. (13:44)
Lokacija: Solin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Reful 490 sea, Evinrude e-tec 40

Re: OSMOZA

PostPostao/la riva » 22. 04. 2009. (21:55)

beba moj savjet ti je da nakon što si dobro obrusio i osušio trup dobro provjeri dali ti je negdje osmoza najela laminat dublje od površine i nemoj žalit to iskopat jer ce ti se iz tih mjesta vlaga teško osušit ili gotovo nemguče ako to ne napraviš a lako šeš na to mjesto dodat malo mata i smole i ovako češ morati štukati cjeli trup pa možeš i jiooš tih par rupica i barem znaš da je ispod zdravo!!!a šta se tiče štukanja pošto je barka stara i nema smisla bacat lovu na epoxy prekitaj je sa talkom i smolom samo kad budeš radio kit dodaj i gelcoata u smolu i puno če ti se ljepše brusiti i kad ga kataliziraš radiš si manje količine tako da kit možeš dobro izmješat da ti nebi ljepio brusne papire na mjestima di je nanesen a nije bio dobro izmješan.a sa prajmerima napraviš kao što su ostali ovdje več napisali a ako ti je hight protect skup slobodno namaži nekoliko ruku hempadura pa koper i neš fulat sigurno!!!!sretan posao!!!!
Avatar
riva
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 01. 04. 2009. (21:53)
Lokacija: Pula
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bez plovila

Re: OSMOZA

PostPostao/la beba » 23. 04. 2009. (20:57)

ovu barku če brat odradit šta se tiče brušenja tako da me to nebrine. :D Osmoze ima najviše pri krmi
i to če se raskopat i posušit, pa če se zlipit dva sloja vune priko svake rupe i stavljat če se
epoxyfiler pošto je za mene nezamjenjiv jer kad sam prvi put radio m700 talk me je uništio, a drugi put
sam odradio sa epoxy i divota je za radit,je malo skup ali za dva pakovanja(400kn) nebi triba propast.
Imam i kantu highprotecta i stavit čemo dvi ruke primera pa dvi kopera i mislim da če ispast dobro.
Barka če se cila odradit jer je prova propala pa kad stanem samo čekam kad ću propast pa je sad čeka ojačavanje.
Godine gajba mandarina,traktor i ostale gluposti su učinile svoje. :think:
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 878
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: OSMOZA

PostPostao/la skanap » 01. 05. 2009. (13:06)

beba je napisao/la:Evo danas sam izvadio marušića 5,80 koji je proizveden 1973 god i koji ima puno osmoze
koju planiram sanirati kroz ovaj misec. Uglavnom žmurci su svako par centi pa sam ih prvo
probušio i otvorio malo šire da se suši. Nakon sušenja ide nanošenje plastike i bojanje.

slika

slika

ja bi ti savjetova da ga opjeskaris cilog odispod i tek onda pocmi radit po laminatu,pjeskarenje ti nije skupo,0cca 100 e na suvo vise ces se satrat brusit i glanspapira potrosit
ko neplati kurbu plati likara...:)
>INOX NAUTIKA<
Avatar
skanap
Member
 
Postovi: 463
Pridružen/a: 29. 07. 2008. (13:57)
Lokacija: Uvala Promajna
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: guc 7,15 sa kabinom volvo md21a 75 ks

Re: OSMOZA

PostPostao/la mbil282 » 15. 02. 2010. (22:46)

ocisti brusilicom svaki mjehur do zdrave plastike peri prvi put sa nekim deterdjentom a drugih dana samo cistom vodom i nemora biti topla ostavi brod da se susi 15 dana nakon toga nemoras stukavat nego isperi dobro acetonom i nakon toga plastificiraj najmanje 3-4 sloja vunom 450g kad se plastika osusi izbrusi i stavi epoksy kit mozes hempelov to pobrusi i namazi epoksi praimer pa intonak
Avatar
mbil282
New Entry
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 10. 02. 2010. (20:30)
Lokacija: split

Re: OSMOZA

PostPostao/la farymann » 19. 09. 2010. (23:01)

Koji su znakovi osmoze? Ja ju prepoznajem po mjehurima i cjeđenju one ljepljive smole koja smrdi po kvasini, dali je moguće da negdje postoji osmoza ako nema mjehurića i te smrdljive smole?? :think:
Avatar
farymann
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 19. 09. 2009. (21:28)
Lokacija: ugljan

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.