Volvo ležaj

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 11. 06. 2022. (21:17)

som je napisao/la:Nije ispustanje zraka nego ju nagaziš kad se brod spusti u more da procuri malo mora da ne izgori.


a to radis zasto?
da ispustis zrak iz statvene cjevi?

ponavljam ako je bukula vodeno hladjena, pumpa mora pump more kroz bukulu, sta nece izbacit zrak sa straznje strane?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la som » 12. 06. 2022. (08:03)

To radis zato jer da bi se sve odzracilo i da more pocne hladiti osovina se mora okretati tj. brod mora voziti. Obicno bukola nastrada ako se to ne napravi. Naravno to se radi samo kod spustanja broda u more. Pumpa nista ne obavi jer je nema. Osovina glumi pumpu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2969
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 12. 06. 2022. (12:52)

cinimise da ne pratis temu
covik ima bukulu hladjenu sa morem.
dakle imas sistem mora sa impelerske pumpe sa ubacenim T komadom na koji se spoji guma 8-10mm
i na drugoj strani ta guma se spaja na bukulu.

ako treba odem ba brod pa ti slikam kako to uzgleda.

znaci pumpa postoji.
tlak i protok koji pumpa postize izbaci zrak van, cak ako i ne izbaci sav zrak ima dovoljno mora da i podmazuje i hladi bukulu

koji dio nije jasan ?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la som » 12. 06. 2022. (13:45)

Di pise da ima hladenje preko impelerske pumpe? Spomenuto je da se moze staviti T komad ali bar ja nisam nasao da ima taj sistem. Ja imam hladenje bukole morem bez pumpe i godinama sve savrseno radi. Mozda stvarno nisam dobro procitao.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2969
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 12. 06. 2022. (14:09)

a sta ti gura more kroz tu gumu pa u bukulu?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la som » 12. 06. 2022. (15:55)

Fizika. Podtlak. Ja nisam vidio da to netko ima spojeno na impelersku pumpu, osim možda kakva kućna prerada. Kod mene je k
ingston ( treba paziti kako se okrene) i guma na bukolu i tako već 12 godina.
Stavio bi sliku ali više nemam pojma kako se stavljaju, ne bi bilo loše da neko malo objasni kako ih staviti za nas koji smo zaboravili.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2969
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la riberer » 13. 06. 2022. (14:43)

Imaš pravo... možda i nismo zaboravili, nego su opcije koje smo nekada imali, nestale. Forum ima i oduvijek je imao, svoj način uvrštavanja fotografija, jedini je problem što fotografija, da bi mogla cijela "stati" na stranicu foruma, ne smije biti veća od 800x600 piksla.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la beba » 03. 07. 2022. (14:45)

peroLA je napisao/la:hvala i na uputstvima, jedino što me bunilo da negdje piše mast ovako kako si ti napisao a negdje da kroz otvor koji imam, predpostavljam da je jedno i drugo bolje, tvoje mi se čak više sviđa.... pa kroz otvor slijedeći put... i dobro da si naglasio da se potroši cijela tuba

jel imas slike svega,ja sam svoga izvuka i sve mi je isto ko u tebe šta je bilo(trnela) i sad bi se tija riješit sr@**a a pojma nemam o volvo ležaju.
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 872
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2022. (15:11)

ako misliš na mene ja sam imao volvo i stavi isti, samo me mučilo istiskanje...na primorki sam imao trinelu ali tamo sam bio odustao od prebacivanja na volvo jer mi se činilo previše posla za doradit prihvat na statvenoj cjevi... sad je volvo suh a sa trinelom nije bilo, ali trinelu se moglo servisrat u moru uvjek snać a sa volvom mi je bilo muka uskladit da bude zamjena kad je brod vani....slike od moje trinele imaš negdje na početku ali kažem ja nisam išao na preradu trinele na volvo...cjeli postupak ti zavisi koliko imaš sereće sa izvedbom na statvenoj
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la beba » 03. 07. 2022. (21:39)

Kod mene je trnela i sad me zanima šta mi sve triba za to priportat na volvo lezaj? Da li u statvenu ide gumeni lezaj osovine i sa unutrašnje strane
barke(isti ko i vanjski) pa priko njega ova volvo manzetna ili ide bez unutarnjeg lezaja,samo volvo manzetna?
Nemogu nigdi nac neku shemu ili slike potrebnih dijelova za konverziju
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 872
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la som » 04. 07. 2022. (07:55)

Dovoljan je vanjski lezaj osovine. Iznutra se skine trnela i stavi manzeta. Svaki tokar ti to pripase. bez vecih problema.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2969
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 04. 07. 2022. (08:48)

ja sam na tome bio stao jer nisam imao izlaz cijevi već je cijev bila zalivena, i sa strane prema kopči bila je postavljena daska na koju je bilo zavidana trinela, pa je trebalo odvidat trinelu, te taj novo izrađen prihvat zavidat.. a za to izvadit osovinu utvrudit stanje navoja na toj daski po potreni ispilat i stavit novu, zanči i plastičarenje itd.. pa sam odustao... naravno možda bi bili i navoji ok pa samo zavidao novi prihvat i sve 5.. kažem na početku teme ima baš slika... na dalmatinki imao sam prihvat preko cijevi pa bi bilo puno jednostavnije preradit.. stavi sliku, na stranici 6 je moja slika od primorke, a kod ivice se vidi to jednostavnije... jedno od toga imaš ti
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la beba » 04. 07. 2022. (22:24)

evo danas sam sve rastvija i kurčina,u mene je osovina fi28 a za nju nema manzetne(rade u miri 25 i 30) i sad vracanje na trnelu šta mi se neda
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 872
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la josey » 11. 03. 2023. (18:22)

evo nakon 5god san prominija unitarnju bukulu (volvo lezaj)
koji nema hladjenje morem, i nikad joj nisan “pustija”
zrak van. lezaj je dobar moga bi bar jos 5god, lamelice koje brtve su se malo skrutile al mogle bi i one jos 5god.
jedino je kamenac isfriža osovinu i to dobro, na vanjskom lezaju nista, osovina ko nova :(

edit: da nebi bilo zabune,
na drvenom,
na francuzu iman hladene
morem spojene na impelersku pumpu
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Volvo ležaj

PostPostao/la peroLA » 11. 03. 2023. (20:42)

Volvo original ili motomarine ili osculatitj.onaj od unimara neznam tocno?
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.